Saç Bakımı

Kepek Oluşumu Nedenleri ve 4 Etkili Çözüm Önerisi

Kepek oluşumu nedenleri, kişinin vazgeçemediği bazı alışkanlıklarından dolayı meydana gelebilmektedir. Saçı çok fazla şampuanlamak, saç kremini doğru uygulamamak, saçık sıcak suyla yıkamak gibi alışkanlıklar, saçlarda kepek oluşumu nedenleri olarak sıralanabilir.

Kepek oluşumu nedenleri

Sağlıklı saçlara sahip olmayı herkes ister elbette. Ama bazı alışkanlıklarımız var ki bize “normal” gibi gelse de alttan alta saçlarımıza zarar verir aslında ve bu zararların başında da pul pul koyu kıyafetlerin üzerine dökülen kepek problemi gelir. Aslında alacağınız bazı önlemler ve bırakabileceğiniz bazı alışkanlıklardan sıyrılarak kepek problemini çözebilirsiniz. Peki, kepek oluşumuna neden olan faktörler nelerdir?

1- Saçı Çok Fazla Şampuanlamak

Saçı Çok Fazla Şampuanlamak

Banyo yaparken şampuan kullanmayan yoktur. Ama birçoğumuz, “ne kadar çok şampuan, o kadar çok temizlik” mantığı ile hareket ederiz ve şampuanı kararında değil avuç dolusu kafamıza boşaltırız. Maalesef bu yöntem pek de sağlıklı bir yöntem değildir. Saçlarımıza çok fazla şampuan sürdüğümüzde durulaması zorlaşır ve bu da saç derisinde problemlerin oluşmasına neden olur. Tabi ki bu problemlerin başında da kepeklenme problemi boy gösterir.

İlginizi Çekebilir: Saç Problemleri ve Çözümleri

Şampuan kullanırken çok aşırıya kaçmamak gerekir. En fazla küçük bir ceviz büyüklüğünde şampuan kullanmak, saçlarımızın temizlenmesine gayet yardımcı olur ve saç kepeklenmesi sorununu da ortadan kaldırır.

2- Saç Kremini Yanlış Uygulamak

Saç Kremini Yanlış Uygulamak

Saçlarınızın daha yumuşak bir hale gelmesi için muhtemelen krem kullanıyorsunuzdur. Saç kremi, elbette saçlarınızın yumuşaması için ideal bir bakım ürünüdür. Ama önemli olan saç kremini nasıl ve saçın hangi bölgesine uyguladığınızdır.

Saçlarınıza krem sürerken saç diplerine ve saç derisine nüfuz etmesinden sakınmalısınız. Sadece saç uçlarına krem sürmeniz yeterli olacaktır. Saç derisine sürdüğünüz krem, saçın nem dengesine zarar verebilir ve bu da kepeklenmeye davetiye çıkartır.

3- Saçı Sıcak Suyla Yıkamak

Saçı Sıcak Suyla Yıkamak

Saç derisinin tahriş olmasına en çok neden olan etkenlerden biri de saçları çok sıcak suyla yıkamaktır. Bu da aslında bir alışkanlıktan ötede bir şey değildir. Saçlarınızı sıcak suyla yıkadığınızda saç derisinde kızarıklıklar görülmeye başlar, saç derisinde tahriş durumu görülmeye başlar ki bu da kepek probleminin en büyük nedenlerinden biridir.

İlginizi Çekebilir: Jojoba Yağının Saça Faydaları

Banyo yaparken ya da duş alırken su sıcaklığını dayanabileceğiniz soğukluğa getirmeniz gerekir. Kış aylarında bunu yapmak zor olsa da bir süre alışkanlık haline getirdiğinizde artık sıcak suyla saçlarınızı yıkamak istemeyeceksiniz.

4- Saç Derisini Korumamak

Saç Derisini Korumamak

Yine birçoğumuzun alışkanlık edinemediği şapka takma problemi, basit bir durum gibi görünse de saç derisinin korunmasını engellediğini aklınızdan çıkartmayın. Özellikle yaz aylarında güneşin daha dik açılarla saçlarımıza nüfuz etmesi, saç derisinde sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Başta kepek problemi olmak üzere birçok saç probleminin ortaya çıkmasına da neden olabilir. Kış aylarında ise soğuğun direkt olarak saç derisi ile temas etmesi de yine kepeklenme problemine davetiye çıkartan durumların başında gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hindistancevizi Yağının Saça Faydaları

Yaz sıcaklarında şapka ile saçlarınızı örtmek, saç derisinin muhtemel güneş ışınlarına karşı korunma altına alınmasına yardımcı olur. Bu da saç kepeklenmesi gibi sorunların önüne kolaylıkla geçebilir.

5- Saça Çok Sık Dokunmak

Saça Çok Sık Dokunmak

Kepeğe neden olan alışkanlıklardan biri de saça çok sık dokunmaktır. Özellikle de masa başı iş yapanlar, strese girdiklerinde ilk yaptıkları şey saçlarıyla oynamaktır. Bu da kötü bir alışkanlıktır. Başlarda bu durumdan hoşlansanız da ilerleyen zamanlarda saç derisine zarar vermeye başlarsınız ve bu da canınızı sıkmaya başlar.

Saç derisi ile özellikle çok fazla temas yapmaktan kaçınmak en doğrusudur. Saç derisinin tahriş olmasını engellemek ve daha sağlıklı saç derisine sahip olmak için bu alışkanlığınızı bırakmanızı öneririz.

Kepekli Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Saçların kepeklenmesine en çok neden olan etkenlerden biri mikrobiyom dengesinin zarar görmesidir. Mikrobiyom dengesini korumak için saçlarınıza düzenli olarak bakım yapmanız, kepek karşıtı şampuan kullanmanız gerekir. Bunun haricinde evde hazırlayabileceğiniz bazı saç maskeleri ile kepeklenme problemini kolaylıkla çözebilirsiniz.

Kepek İçin Evde Saç Maskesi Yapımı ve Kullanımı

Kepeklenme problemi ile karşı karşıya kalmanızın sebepleri, genel olarak yukarıda saydıklarımızdır. Peki, evde saç maskesi yaparak kepek probleminden kurtulmak mümkün mü? Tabi ki evet! Peki, kepeğe iyi gelen maskeler ve bitkisel yağlar nelerdir?

1- Aspirinli Kepek Maskesi

Evde kepek için maske hazırlamak son derece kolaydır. 2-3 adet aspirini iyice ezdikten sonra banyoda kullanacağınız şampuanı bir bardağa boşaltın ve aspirin ile iyice karıştırın. Daha sonra saç uçlarından saç diplerine kadar aspirinle kepek maskesi uygulayın. 5 dakika kadar saçlarınıza beklettikten sonra ılık suyla saçlarınızı durulayın. Bunu hafta 1-2 defa uyguladığınız taktirde kepek problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu Ürünü Denediniz mi?

B11 Plus saç serumu
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

2- Hindistancevizi Yağı Maskesi

Hindistancevizi yağı, içerisindeki mineral ve besin değerleri sayesinde saç derisini ve saçları besler. Banyoya girmeden yarım saat önce saçlarınızın yoğunluğuna bağlı olarak bir miktar hindistancevizi yağını saçlarınıza masaj yaparak sürün ve ardından bir havlu yardımı ile kapatın. 30 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

3- Elma Sirkesi Maskesi

Kepeklenme problemine karşı kullanabileceğiniz maskelerden biri de elma sirkesi maskesidir. 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın ve bunu saçlarınıza sürün. Yarım saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

4- Karbonat Maskesi

Saç kepeklenmesi sorununun önüne geçmede etkili olan bir diğer önerimiz ise karbonattır. Şampuanınızın içerisine bir miktar karbonatı dökün ve saçlarınızı hazırladığınız bu şampuan ile yıkayın, bir süre sonra kepek probleminin kaybolduğunu göreceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu