Saç Bakımı

Keratin Sütü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Keratin sütü, saç tellerinin oluşumunda ana etken olan keratinin en yoğun bulunduğu üründür. Saç problemlerinin hemen hemen tümünde, keratin sütü onarıcı görev almaktadır. Saçların sönük görünmesi, saç kırılması problemleri, yavaş uzayan saçlar gibi pek çok probleme çözüm sunan keratin sütü, düzenli olarak kullanıldığında saç problemlerine çözüm sağlanabilir.

Keratin , saçların ana maddesi olan keratini yoğun şekilde barındırdığı için saçlara dışarıdan keratin takviyesi sağlamayı kolaylaştırır. Saçların çok daha sağlıklı hale gelmesini sağlayarak saç oluşumunu destekler.

Keratin Sütü nedir?

Keratin Sütü nedir?

Saçların ana elementi olan keratinin sıkıştırılmış ve en yoğun hali ile barındıran saç bakım ve onarım ürünüdür. Saç problemlerinde her kozmetik tedavi içerisinde mutlaka keratin bulunur.

Keratin sütü, saçların sağlıklı görünmesinden saç kırıklarının onarılmasına kadar pek çok konuda saçların yardımcısı olmaktadır. Saçların doğal ışıltısına dönmesi için saç tellerine botoks etkisi yapar. Saçların daha dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlarken saç problemlerini de tedavi eder.

Keratin Sütü Faydaları Nelerdir?

Keratin Sütü Faydaları Nelerdir?

Kozmetik saç bakımında profesyoneller tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun sebebi, keratinin saç için gerekliliğinin yüksek olmasıdır. Saçların sağlıksız ve cansız görünümünde keratin takviyeleri önerilir. Bunun sebebi ise saç tellerinin içeriğinin yüksek bir kısmının keratinden oluşmasıdır.

Saç problemlerinin pek çok nedeni, keratin dengesinin zara görmesi ya da yeterince keratin sağlanamamasıdır. Keratin , yoğunlaştırılmış keratin olarak saçlara yoğun bakım yaparak saçların ihtiyacı olan ana bileşim maddelerini saç tellerine geri kazandırır. Keratin sütünün saçlarınız için faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

  1. Yıpranan saçları onarır
  2. Saçların dökülmesini ve kopmasını önler
  3. Boyalı saçların onarımını yapar
  4. Saça nem verir
  5. Sebum dengesini sağlar

1- Yıpranan Saçları Onarır

Saçlar, zaman içerisinde farklı nedenlerden ötürü yıpranır ve sağlıksız gözükür. Bu yıpranmalar dikkate alınmadığı takdirde saç kayıplarına bile yol açabilir. Keratin sütü, saçı dışarıdan onararak saç yıpranmalarını tedavi eder. Saçlar için gerekli proteinleri ve yeterince keratini sağlayarak pürüzsüz görünüm verir.

Saçlar pek çok zaman keratin eksikliği nedeniyle yıpranmaya başlar. Piyasada bulunan silikon içerikli ürünler yalnızca anlık etki ile kısa süreli iyi duruş sağlar. Yıpranan saçlar için keratin takviyesi yapmak adına keratin sütü kullanmak ise sorunu kökünden çözmek demektir.

2- Saçların Dökülmesini Ve Kopmasını Önler

Düzenli kullanım sonucunda saçlardaki esnekliği arttırarak koparak dökülmelerin önüne geçen keratin sütü, saç derisini ve saç köklerini besleyerek kökten zayıflayarak oluşan saç dökülmelerinin de önüne geçer.

Dökülen ve kopan saçların ana nedeni olan yıpranmayı ortadan kaldırır. Saçlara, saçların ana maddesi olan keratin desteği vererek saçları besler ve saçlar için gerekli olan besinleri sağlar. Saç diplerini ve saç köklerini uyarmak konusunda da başarılı olan keratin sütü, yeni saç oluşumunu destekler, var olan saçların uzama hızını ise arttırır.

ilginizi çekebilir: Efsane Mor Şampuan İle Tanışın

3- Boyalı Saçların Onarımını Yapar

Boyalı saçların yıpranmasının sebebi ağır kimyasallara maruz kalmasıdır. Kimyasallar, saç ve saç derisini ciddi anlamda tehdit eden zararlı maddelerdir. Saçların boyanmasından kaynaklı yıpranmalar, saçların kimyasallardan dolayı kurumasıyla başlar. Kimyasal ve boya uygulanan saç telleri, içeriğinde barındırdığı yoğun keratini kaybederek sönükleşmeye ve yıpranmaya başlar.

Boyamadan kaynaklı saç yıpranmaları için ise en iyi çözüm keratin sütüdür. Keratin sütü, kimyasallardan kaynaklı olarak kaybedilen keratini kısa vadede saç tellerine geri kazandırır. Saçlarda botoks etkisi yaparak saçı pürüzsüzleştirir. Aynı zamanda kimyasalların saç ve saç derisine verdiği zararı onarır.

4- Saça Nem Verir

Saç ve saç derisi doğal olarak nem bulundurmak zorundadır. Nem dengesi bozulan saçlar yıpranmalara, kırılmalara ve dökülmelere daha açık hale gelir. Saçların nemsiz kalmasında en büyük etken ise saçların artık keratin takviyesi alamamasıdır. Farklı nedenlerden dolayı vücuttan sağlanamayan keratin için dışarıdan takviye almak gerekir.

Bunun için de en yoğun ve en iyi besini sağlayabilecek olan keratin sütünden yararlanılmalıdır. Keratin sütü, içeriğinde barındırdığı nemlendirici takviyeler ve yoğun keratin içeriği le saç tellerinin derinlerine işler ve saçı güçlendirir. Nem dengesini yeniden sağlar.

5- Sebum Dengesini Sağlar

Saç ve saç derisi için diğer bir önemli nokta ise sebumdur. Sebum, saç derisinde bulunan, değerli ve cilt için yararlı yağları içinde barındıran bir tabakadır. Sebum dengesinin bozulması ile saç ve saç derisinde aşırı kurumalar ya da aynı şekilde aşırı yağlanmalar gözlenebilir.

Her iki durumda da saçlarda dökülme, yıpranma ve kırılmalar yaşanır. Bu sorunun uzun süre tedavi edilmediği durumlarda ise ciddi saç ve saç derisi problemlerine yol açtığı bilinir.

Keratin sütü, saç derisindeki sebum dengesinin normal seviyesine dönmesine katkıda bulunur. Aniden yağlı ya da aniden kuruya dönük saçlarınız olduysa ihtiyacınız keratin sütüdür. Bu durumun en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Keratin Sütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Keratin sütü saça zarar verir mi?

Keratin sütü, saça zarar vermez aksine saçların daha sağlıklı kalmasını ve uzamasına yardımcı olur. Ancak satın alınan ürünlerin içerisinde formaldehitin olmamasına dikkat edilmelidir.

Keratin etkisi ne kadar sürer?

Keratin bakımı yapılan saçlar, saçın yapısına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 3-6 ay kadar sürer.

Keratin bakımı kaç ayda bir yapılmalıdır?

Keratin bakımı süresi, saçlarınızın ihtiyacına bağlı olarak değişir. Yani belli bir süresi yoktur.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu