Saç Bakımı

Keten Tohumu Yağının Saç Üzerinde İnanılmaz Etkileri

Keten tohumu yağı, içerisinde bulundurduğu zengin vitamin ve yağlar sayesinde saçın nemlenmesinde ve canlanmasında etkili rol oynar. Özellikle aşırı yıpranmış ve kuru saçlar için keten tohumu yağı saçta mucize etkiler yaratır.

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Güneşli ve sıcak bölgelerde yetiştirilen keten bitkisinin tohumlarından elde edilen keten tohumu yağı, uzun yıllardan beri kullanılan bitkisel yağ çeşitleri arasında yer almaktadır. Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen ve keten bitkisinden elde edilen tohumlara keten tohumu denilmektedir. Keten bitkilerinden elde edilen tohumların preslenmesi sonucu elde edilen yağa ise keten tohumu yağı ismi verilmektedir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

İçeriğinde zengin oranda lif barındıran keten tohumu, vitamin açısından bir hayli zengindir. K; E, B12 vitaminleri ve Omega 3 bakımından zengin bir içeriğe sahip olan keten tohumu, faydalı yağ ve mineralleri de içerisinde bulundurmaktadır. Zengin besin içeriğine sahip olan keten tohumu yağı, içerdiği vitaminler, mineraller ve yağlar sebebiyle insan vücudu için sayısız faydası bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Cilt Tonu Eşitliği İçin Yapılması Gerekenler

İnsan vücudu için sağlıklı ve faydalı olan bu yağ, aynı zamanda saçlar içinde faydalıdır. Saçı yeterli bir şekilde besleyen ve aynı zamanda saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olan keten tohumu yağı, yıpranan saçların onarımını da üstlenmektedir. Gelin birlikte keten tohumu yağının saç üzerindeki etkilerini birlikte inceleyelim.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Güçlü ve zengin içeriği sayesinde insan vücudu için sayısız şifa sağlayan bitkisel yağ çeşitlerinden olan keten tohumu yağı, düzenli olarak tüketildiğinde vücut için sayısız fayda sağlıyor. Düzenli tüketildiğinde kanser riskini en aza indirdiği bilinen keten tohumu yağı; alerji, astım gibi çeşitli rahatsızlıkları ve vücutta oluşan iltihaplanmaları giderdiği de bilinmektedir. Şimdi gelin bu şifalı yağın tüm faydalarını birlikte inceleyelim.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

 1. Keten tohumu yağının kanser riskini azaltmada etkili olduğu saptanmıştır. Yapılan bazı araştırmalar, keten tohumu yağının zengin besin içeriği sayesinde meme kanseri riskini düşürebildiği ve tümörün boyutunu küçültebileceği belirtilmiştir. Aynı zamanda keten tohumu yağının prostat kanseri riskinin azalmasıyla da pozitif olarak ilişkilendirilmiştir.
 2. Uzmanların diyet yapan kişilere sıklıkla önerdiği bir ürün olan keten tohumu yağı, içerisinde bulunan yüksek lif oranı sebebiyle mideyi uzun süre tok tutarak daha fazla kalori yakılmasını desteklediği bilinmektedir.
 3. Keten tohumu yağı düzenli olarak tüketildiğinde içerisinde barındırdığı lif sebebiyle diyabet hastalığı bulunan kişilerde normal kan şekeri seviyesinin korunmasında etkilidir.
 4. Keten tohumunun içeriğinde bulunan Omega-3 yağ asitleri ve lignans, özellikle kadınlarda kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü bilinmektedir. Keten tohumundan elde edilen keten tohumu yağı da düzenli olarak kullanıldığı takdirde LDL yani kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığının korunmasında hayati bir rol oynar.
 5. İçeriğinde bulunan zengin lif sebebiyle keten tohumu yağı, sindirim sisteminin çalışmasına destek olur. İçerisinde yüksek oranda bulunan lif sayesinde bağırsaklarda bulunan suyu emerek kabızlığın giderilmesinde etkili olmaktadır.
 6. Keten tohumu yağı, düzenli tüketildiğinde solunum yollarının açılmasını sağlayarak solunum konusunda olumlu etkiler sağlamaktadır.
 7. Keten tohumu yağı, cilde uygulandığında sivilce, sedef, mantar, egzama gibi cilt hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Keten tohumu yağının güneş yanıklarını iyileştirdiği de bilinmektedir.
 8. Omega-3 yağ asidi, vücutta bulunan iltihapla savaşan önemli bir ajandır. Keten tohumu yağı da içeriğinde yüksek oranda bulunan Omega-3 yağ asidi sayesinde enflamasyon adı verilen kanser hücreleri ile mücadelede etkilidir.
 9. Saçların doğal nem dengesini ve su dengesini korur. Saçları onarıcı ve nemlendirici özelliğe sahiptir.
 10. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar, saçlara parlaklık katar.
 11. Hemoroid (basur) rahatsızlığına iyi gelir. Safra kesesi taşlarının oluşumunu engeller.
 12. Gebelikte oluşan çatlak izlerini azaltır.
 13. Göz kuruluğuna karşı faydalı olduğu bilinmektedir.

Keten Tohumu Yağı Saça Faydaları

Keten Tohumu Yağı Saça Faydaları

Günlük hayat tempomuzda saçlarımız farkında olmadan yıpranır. Tek başına şampuan saç bakımında yeterli değildir. Eğer sizlerin de saçları çok fazla yıpranmış, cansız ve bakımsız bir şekildeyse keten tohumu yağı tam da size göre. Aşağıda sizler için keten tohumu yağının saç üzerinde etkilerini ele aldık. Eğer sizde aşağıda ele aldığımız etkileri saçınızda görmek istiyorsanız, keten tohumu yağından faydalanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Saç Kuruluğu Nedir?

1- Saçın Hızlı Ve Sağlıklı Bir Şekilde Uzamasına Yardımcı Olur

Saçın Hızlı Ve Sağlıklı Bir Şekilde Uzamasına Yardımcı Olur

Saç derisini yeteri kadar beslemesek, saçlar bir süre sonra uzamayı durdurur. İyi beslenen saç derisinde saçlar sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzar. Keten tohumu yağı, içeriğindeki mineral ve zengin yağlar sayesinde saç derisini oldukça iyi besler. İyi beslenen saç derisi, sağlıklı bir şekilde saç uzamasını gerçekleştirir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

İsterseniz duştan önce saç diplerinize masaj yaparak keten tohumu yağının uygulayabilirsiniz. Ya da şampuanınız içerisine 10-12 damla keten tohumu yağı ekleyebilirsiniz.

2- Saçlara Parlaklık Verir

Saçlara Parlaklık Verir

Keten tohumunun saça faydaları fazladır. Bunların arasında yer alan bir diğer fayda ise mat saçlara parlaklık vermesidir. Fazla ısı kullanımı ve kimyasal içerikli ürünler zamanla saçın matlaşmasına sebebiyet veirr. Saçlarınızın mat ve sönük olmasından şikayet ediyorsanız, düzenli bir şekilde keten tohumu yağı kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kepek Oluşumu Sebepleri Nelerdir?

Haftada 1 defa banyo yapmadan önce saç diplerinden saç uçlarına masaj yaparak kullanabileceğiniz keten tohumu yağı ile saçlarınızın daha parlak ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

3- Onarıcı Ve Nemlendirici Özelliğe Sahiptir

Onarıcı Ve Nemlendirici Özelliğe Sahiptir

Saçlarımız fazla boya işleminden ve çok fazla kozmetik ürünlerden dolayı zaman içerisinde yıpranır. Eğer zamanında müdahalede bulunmazsanız, sonrasında saçınızı kestirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle düzenli olarak saçlara bakım sağlamak önemlidir.

Keten tohumu yağını saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar rahatlıkla uygulama sağlayabilirsiniz. Duş öncesi tüm saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Duş sonrası da saç uçlarınıza uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda saçlarınızda meydana gelen yıpranma, kırık gibi sorunları giderir. Aynı zamanda saçı nemlendirme etkisi de bulunmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu