Cilt Bakımı

Kil Maskesinin Cilde 5 Faydası ve Cilt Tipine Göre Kullanım Şekilleri

Mineraller bakımından oldukça zengin olan kil maskesi içeriğinde çok faydalı bileşenler barındırıyor. Faydaları saymakla bitmeyen kil maskesi, eskilerden beri kullanılarak günümüze kadar gelmiştir ve etkili bir çözüm kaynağı olmuştur.

kil maskesinin faydaları

Kil maskesi, toprağın ve yanar dağların lavlarından aldığı yararlı minerallerden dolayı oldukça faydalı bir maddedir. Son zamanlarda çokça talep gören kil maskesi, kendi içerisinde; yeşil, beyaz,mavi ve pembe olarak gruplara ayrılır. Kilin rengi, genellikle aldığı toprağın rengini belirlemektedir. İçerisinde bulunan mineraller sayesinde cilde oldukça faydası olan kil maskesi hem pratik hem de maliyet açısından uygun olduğundan dolayı yağ emici yapısı ile cildin sebum dengesini sağlar.

Kil aynı zamanda ciltteki gözenekleri de sıkılaştırarak, sivilce ve siyah nokta oluşumunu büyük ölçüde engelleyerek, cilde canlılık katar. Kil maskesinin, genel olarak yağlı ciltler için tercih edildiği düşünülmektedir fakat kil maskesine bazı besin maddeleri de eklenerek doğru tarifler ile diğer cilt tiplerine de uygun maskeler yapılması mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cilt tipidir. Öncelik olarak cilt tipinizi iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Daha sonra cilt tipinize uygun maske tariflerinden yararlanabilirsiniz.

Kil Maskesinin Cilde Faydaları

kil maskesinin cilde faydaları

  • Ciltteki fazla yağları ve ölü hücreleri alan kil maskesi, cildinizi temizleyerek daha aydınlık bir cilde sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda düzenli bir şekilde kullanıldığı müddetçe ciltteki yağ oranını dengeleyerek, yağlanmayı önler.
  • Cildi derinlemesine temizleyerek, gözenekleri sıkılaştırır ve gözenek oluşumunu engeller.
  • Cildinizin belirli bölgelerinde renk eşitsizliği varsa eğer kil maskesini düzenli bir şekilde kullanarak cilt tonunuzu eşitleyebilirsiniz.
  • Kil maskesi sivilce ve akne oluşumunu büyük ölçüde önler.
  • Cildiniz güneşin zararlı ışınlarından zarar görmüş ve lekelenmiş ise kil maskesi ile oluşan lekelerinizden kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz.
  •  Kil maskesi kendi içinde farklı gruplara ayrıldığından dolayı faydaları da çeşitlerine göre farklıdır.

🔥Editörün Seçimi🔥

                Sipariş vermek için tıklayınız.

Yeşil Kilin Cilde Faydaları

yeşil kilin cilde faydaları

Demir ve magnezyum deposu olan yeşil kile yeşil rengini veren içeriğinde bulunan magnezyumdur. Demir ve magnezyum cildin okside olmasını sağlar. Yeşil kil, toksinleri cildinizden uzaklaştırarak, temizler. Ayrıca gözeneklerde biriken kir ve yağları çıkararak siyah nokta oluşumunu önler. Yeşil kil; sivilce, akne ve deri dökülmelerine çok iyi gelmektedir. Cildin yağ oranını dengede tutarak, aşırı yağlanma veya aşırı kuruluğun önüne geçer.

Beyaz Kilin Cilde Faydaları

beyaz kilin cilde faydaları

Diğer adıyla kaolinin olan beyaz kilin, oldukça güçlü anti bakteriyel ve detoks etkisi vardır. Beyaz kil gözeneklerde biriken toksinleri ve kirleri çıkararak cildi derinlemesine temizler. Günlük kullanıma uygun olan kil maskesi, cilt hücrelerinin yenilenmesine de yardımcı olur. Cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlayarak, düzenli bir şekilde kullanıldığı sürüce cildi pürüzsüzleştirerek parlak bir görünüm almasını sağlar.

Pembe Kilin Cilde Faydaları

pembe kilin cilde faydaları

Pembe kil maskesi cildi tahriş etmeden temizlemeye yardımcı olur. Yıpranmış cildinizi en kısa sürede onararak eskisinden çok daha güzel bir görünüme ulaşmanızı sağlar. Cildinizin sebum oranını dengede tutarak aşırı yağlanmayı önler ve olması gerektiği gibi nemlendirir. Pembe kilin bilinen en iyi özelliklerinden biri kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Böylelikle cildinizin canlı ve aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Özellikle cildi hassas olan kişiler pembe kil maskesini rahatlıkla kullanabilir.

Cilt Tiplerine Göre Kil Maskesi Uygulaması

İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde cilt üzerindeki olumlu etkileri oldukça fazladır fakat hangi cilt tipine hangi kil maskesi uygulanmalı, bunu bilmeniz gerekir. Cilt tipleri kendi içinde 5 gruba ayrılmaktadır; yağlı cilt tipi, kuru cilt tipi, karma cilt tipi, normal cilt tipi ve hassas cilt tipi

Yağlı Cilt Tipine Uygun Kil Maskesi ve Faydaları

yağlı cilt tipleri için kil maskesi ve faydaları

Malzemeler

1- 2 yemek kaşığı yeşil kil

2- 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı

3-  3 damla limon suyu

4- 3-4 çay kaşığı ılık su

Tüm malzemeleri iyice karıştırarak cildinize masaj yaparak uygulayın. 10 dakika beklettiğiniz maskeyi ılık su yardımı ile cildinizden arındırın ve gül suyu kullanarak cildinizi nemlendirin.

Yeşil kil ile yapılan bu mucizevi maske, cildinizdeki aşırı yağı emerek kendine nüfuz eder ve ciltteki ölü tabakanın temizlenmesinde etkili fayda sağlar. Ayrıca cildinizde bulunan gözenekleri tıkayan yağları derinlemesine temizleyerek, sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu kısa sürede geçirir. Pürüzsün bir görünüme sahip olmak isteyen yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin mutlaka kullanması önerilir.

Kuru Cilt Tipine Uygun Kil Maskesi ve Faydaları

kuru cilt tipine uygun kil maskesi ve faydaları

Malzemeler

1- 1 yemek kaşığı toz yulaf

2- 1 çay bardağı papatya çayı

3- 2 yemek kaşığı beyaz kil

4- 5 damla zeytinyağı

Tüm malzemeleri karıştırın ve cildinize, yukarı doğru masaj yaparak uygulayın. 10-15 dakika boyunca beklettiğiniz maskeyi ılık su ile yıkayarak durulayabilirsiniz. Daha sonra kullandığınız herhangi bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin.

Kil maskelerini genellikle gece yatmadan önce uygulamanız önerilmektedir. Ciltte ortaya çıkan pürüzlerin düzelmesinde fayda sağlayan bu kil maskesi, ciltteki toksinlerden kurtulmanızı sağlar ve bakterilerin oluşmasını engeller. Parlak ve aydınlık bir cilde sahip olmak isteyen kuru cilt tipine sahip olan kişiler bu maskeyi kullanarak ciltlerinin nem oranlarını dengede tutabilirler. Böylece sivilce, akne ve siyah nokta oluşumu da engellemiş olurlar.

Karma Cilt Tipine Uygun Kil Maskesi ve Faydaları

karma cilt tipine uygun kil maskesi ve faydaları

Malzemeler

1- 1 yemek kaşığı beyaz kil

2- 1 tatlı kaşığı pembe kil

3- 1 çay aspirin tozu

4- 1 çay kaşığı limon

5- 3 tatlı kaşığı ılık su

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Temizlenmiş cildinize yukarı doğru masaj yaparak uygulayın ve kuruyup çatlamaya başlayana kadar bekleyiniz. Daha sonra ılık su yardımı ile kili cildinizden yıkayarak arındırın.

Özellikle alın, burun ve çene bölgesinin yağlı olmasından dolayı cildinize nasıl bakım yapacağınızı bilmiyorsanız bu kil maskesi tam size göre. Cildinizin pH seviyesini dengede tutarak sivilce ve akne oluşumunu büyük ölçüde engelleyen beyaz kil maskesi etkili bir çözüm kaynağı haline gelmiştir. Cildinizdeki renk eşitsizliğini, eşitleyerek pürüzsüz ve aydınlık bir görünüme ulaşmanızı sağlar. Düzenli ve doğru bir şekilde yapılırsa kısa sürede hayalinizdeki cilde kavuşabilirsiniz.

Normal Cilt Tiplerine Uygun Kil Maskesi ve Faydaları

normal cilt tipine uygun kil maskesi ve faydaları

Malzemeler

1- 1 yemek kaşığı mavi kil

2- 2-3 tatlı kaşığı su

3- 1 çay kaşığı zeytinyağı

Tüm malzemeleri karıştırarak macun haline getiriniz. Temizlenmiş cildinize, yukarı doğru masaj yaparak uygulayın ve kuruyana kadar bekleyiniz. Daha sonra ılık su yardımı ile kil maskesini cildinizden arındırın. Mavi kil maskesini, cildinize uyguladıktan sonra kullandığınız herhangi bir nemlendiriciyi cildinize sürün.

Hafif bir yapısı olan mavi kil, lekeli, sivilceli ve siyah noktalı ciltler için birebir etkili çözüm kaynağıdır. Haftada en fazla 2 kere düzenli bir şekilde kullanırsanız, cilt problemlerinizden çok kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Zamanla ciltte oluşan ince çizgilere ve çatlakları gererek zamanla kaybeder. Ayrıca cilt sıkılaştırma konusunda da oldukça etkili olan mavi kil, yapısından dolayı uygulandığı zaman peeling etkisi yaratır ve cildinizi rahatlatır. Aşındırıcı bir yapısı bulunduğundan dolayı cilde nazikçe uygulanmalıdır ve uygulama sonrası cildi mutlaka bir nemlendirici veya gül suyu ile nemlendirin.

Hassas Cilt Tipine Uygun Kil Maskesi ve Faydaları

hassas cilt tipine uygun kil maskesi ve faydaları

Malzemeler

1- 1-2 yemek kaşığı pembe kil

2- 1 çay kaşığı zeytinyağı

3- 1 tatlı kaşığı argan yağı

4- 3-4 yemek kaşığı ılık su

Tüm malzemeleri karıştırarak macun kıvamına getirin. Daha sonra temizlenmiş cildinize masaj yaparak iyice yediriniz. Kuruyup çatlamaya başladıktan sonra ılık su yardımı ile maskeyi cildinizden arındırın. İsteğe bağlı olarak uygulama sonrası cildiniz nemlendirici sürebilirsiniz.

Hassas cilt tipine sahip olan kişiler cilt bakımlarında oldukça zorlanır ve hep korkuyla yaklaşırlar fakat pembe kil yapısıyla ve içeriği ile cildinize asla hasar vermez aksine cildinizi, yumuşatır, parlatır, lekeleri giderir ve cildi sıkılaştırarak; sivilce, akne oluşumunu engeller. Kimyasal ürünlerden çok çabuk etkilenen bir cilde sahipseniz bu doğal pembe kil tam size göre. Cildinize zarar vermeden nazikçe onarır ve istediğiniz cilde kavuşmanızı sağlar.

Cilt Bakımı ile ilgili diğer yazılar ilginizi çekebilir…

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu