Cilt Bakımı

Kolajen Kullanmanın Cildimize Etkileri

Kolajen, ilerleyen yaş ve dış etkenler nedeniyle ciltte bulunan derinin esnekliğini ve canlılığını yitirmeyip, diri tutmasını sağlar. Cildimizin için oldukça faydası bulunan kolajeni gelin birlikte inceleyelim.

Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir?

Cildimiz doğal olarak kolajen üretimini gerçekleştirir. Kolajen cildimizde %75’lik bir orana sahiptir. Fakat kirli hava, sigara ve alkol kullanımı, ağır kimyasal içerikli ürün kullanımı, sürekli olarak makyaj yapmak ve tabii en önemlisi ilerleyen yaşla birlikte cilt kolajen üretimini yavaşlatır. Kolajen üretimi yavaşladıkça cilt elastikliğini kaybeder. Elastikliğini kaybeden ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir. Bu durumda cildimizin daha yaşlı görünmesine neden olur.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Çoğumuz güzel ve canlı cildi tasvir ederken bebeklerin cildinden yola çıkarız. “Bebek gibi cildin var” deriz mesela. Bebeklerin cildi gergin, pürüzsüz ve kırışıksızdır. Bunun nedeni bebeklerin cildinde bulunan kolajen miktarının yüksek olmasından kaynaklanır. Kolajenin cilt üzerindeki etkisini buradan da anlayabiliriz. Bu yüzden kolajen cilt için önemlidir.

Kolajenin Cildimize Faydaları

Kolajenin Cildimize Faydaları

Kolajenin cildimiz için faydalı bir protein olduğundan sizlere bahsettik. Zaten cildimiz doğal olarak kolajen üretimini sağladığı için, doğal yoldan bir zararı ya da takviye olarak alındığında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aşağıda sizler için kolajenin en temel 10 faydasını sıraladık.

  1. Cilde parlaklık kazandırır.
  2. Ciltte oluşabilecek kırışıklıkları engeller.
  3. Cilt tonunun eşitlemeye yardımcı olur.
  4. Göz altı morluklarına iyi gelir.
  5. Mevcut olan kırışıklıkların içerisine dolarak, kırışık görünümünün önüne geçer.
  6. Sigara ve alkol kullanımı nedeniyle meydana gelen problemleri giderir.
  7. Cildi nemlendirir.
  8. Ciltteki sarkmaları önleyerek cildin sıkılaşmasına yardımcı olur.
  9. Kas ve kemik gelişimini olumlu yönde destekler.
  10. Saç dökülmesine ve saç kırıkları gibi problemlere iyi gelir.

Kolajen İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Kolajen İçeren Cilt Bakım Ürünleri 

Kolajen, son zamanlar popüler olan ve kusursuz bir cilde sahip olmak isteyen kişilerin kullanmak istediği bir protein çeşididir. Kolajeni kullanmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri de kolajen içerikli cilt bakım ürünleri kullanmaktır.

İlginizi çekebilir: Cildi Canlandıran ve Gençleştiren Dermaroller

Kolajen içerikli cilt bakım ürünleri kullanmakta, direkt kolajen tüketmek kadar faydalı ve etkili bir yöntemdir. Cilt bakımında kullandığımız ürünlerin cildimize uygun olması çok önemlidir. Çünkü cildimize uygun ürünler kullanmadığımız zaman cildimiz buna bir reaksiyon gösterebilir ya da cilt problemleri meydana gelebilir. Bu yüzden de cilt bakımında kullandığımız ürünleri seçerken özenle seçmeliyiz. Eğer yaşınız ilerlediyse, cildinizde kırışıklıklar meydana geliyorsa ve cildinizde sarkmalar geldiğini fark ediyorsanız, kolajen içerikli cilt bakım ürünü kullanarak, kolajen takviyesine başlamanız uygundur.

Kolajen, cilt bakım ürünlerinden genellikle serumların içerisinde bulunur. Serumlar konsantre fakat etkili ürünlerdir. Serumların kullanım amacı, cildin alt tabakasına kadar etki edip, cildin altındaki hücreleri ve oluşabilecek kusurları uyarmaktır. Bu nedenle de kolajen içeren bir serum kullanmak, cilt için etkili bir yöntemdir.

Cilde Kolajen Takviyesi Nasıl Yapılır?

Cilde Kolajen Takviyesi Nasıl Yapılır?

Zamanla kolajen üretimini kaybeden cilde kolajen takviyesi yapmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Çünkü günümüzde kolajen kullanımının önemi ve bilinci kişilerde yer etmiştir. İsterseniz güzellik merkezlerinde bir uzman kontrolünde cildinize düzenli olarak kolajen takviyesi yaptırabilir, isterseniz de eczanelerde satılan ağız yolundan tüketilen kolajen takviyesi yapabilirsiniz.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Fakat eczaneden alacağınız kolajeni de kafanıza göre kullanmanız önerilmez. Çünkü her yaş ve cilt için kolajen ihtiyacı değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kolajen takviyesine başlamadan önce mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Yukarıda verdiğimiz bebek örneğinden yola çıkacak olursak, ilerleyen yaştaki insanların cildinize kolajen takviyesi yapmak istemelerinin sebebi de aslında bebekler gibi kusursuz bir cilde sahip olmak istemelerinden kaynaklanır.

Kimler Kolajen Kullanabilir?

Kimler Kolajen Kullanabilir?

Kolajen kullanımı için belli bir yaş yoktur. Fakat erken yaşta kolajen kullanımının da cilde bir faydası bulunmaz. Cilt belli bir yaşa kadar kolajen üretimini sağladığı için, kolajen takviyesine gerek yoktur. Fakat ilerleyen yaşla birlikte kolajen takviyesi almanın cilde faydası bulunur.

İlginizi çekebilir: Mucizevi Arı Sütünün Cilde Faydaları

Kolajen almaya ne zaman başlamalıyım? diye soracak olursanız, kolajen miktarında azalma yaşayan cilt, bazı problemlerle kendini belli etmektedir. Bu belirtiler göz çevresinde kırışıklıklar, kaş arasındaki kırışıklıklar, ağız kenarında meydana gelen kırışıklıklar ve göz altında meydana gelen koyu halkalar birer işarettir. Aynı zamanda yanaklarda meydana gelen sarkmalarda ciltteki kolajen üretiminin yavaşladığına işarettir. Cildinizde bu belirtiler ortaya çıktığı zaman kolajen takviyesine başlayabilirsiniz. İsterseniz eczanelerden gıda olarak satılan kolajenleri, isterseniz de kolajen içeren cilt bakım ürünü kullanarak başlayabilirsiniz.

Kolajen Kullanmak Zararlı Mıdır?

Kolajen Kullanmak Zararlı Mıdır?

Kolajen kullanımının hiçbir zararı bulunmamaktadır. Çünkü kolajen cilt için faydası olan bir proteindir. Kolajeni cilt kendisi üretir. O yüzden de bir zararı bulunmamaktadır. Fakat ek olarak kolajen alıyorsanız, bunun miktarı önemlidir. Düşük ya da tam miktarda aldığınız kolajenin bir zararı bulunmaz fakat yüksek dozda kolajen alımı yapıyorsanız, bunun zararları bulunabilir. Ne gibi zararları olur derseniz, bu tamamen sizin cildiniz ve vücudunuzla alakalı bir durumdur. Kimi insanlarda yüzünde reaksiyon gösterirken, kimi insanlarda ise iç organlara zararı dokunabilir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Özellikle böbrekler ve ciğerler fazla kolajen kullanımından zarar görebilmektedir. Hamileler, böbrek hastaları, ciğer rahatsızlığı bulunan kişiler, kanser hastaları, ya da kronik rahatsızlığı bulunan kişiler kolajen kullanımına başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Doktorlarının önerdiği dozda ve şekilde kolajen alımını gerçekleştirmelidirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu