Cilt Bakımı

Kuru Cilt Bakım Önerileri [ ✅ En Etkili 10 Öneri]

Kuru cilt bakım önerileri özellikle kış aylarında su tüketiminin daha az yapıldığı dönemlerde daha fazla aranan bir konudur. Biz de bu yazımızda, bu probleme karşı alabileceğiniz en etkili çözüm önerilerini sizlere sunduk.

Cilt kuruması, özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında suya daha az ihtiyaç duyulmasından dolayı saha sıklıkta görülen bir problem haline gelir. Cildimizin nem dengesini korumak için nemlendirici kremler kullanırız, peki, kuruyan ciltler için ne yapılmalıdır, kuru cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? Tüm bunlardan çok daha fazlasına yer vereceğimiz bu yazımızı okuyarak, önerilerimizi de uygulayarak cildinizin yeniden tazeliğini koruyabilirsiniz.

Kuru cilt bakımı

Yüz bakımı yaparken mutlaka nemlendirici krem kullanırsınız. Nemlendirici krem, cildin doğal nem dengesini sağlamak için etkili bir yöntemdir elbette. Fakat yüzümüz kadar cildimizin de doğal nem dengesini korumasına ihtiyacı vardır ve maalesef ki vücudumuzun tamamına nemlendirici krem sürmemiz mümkün değil. Fakat doğru yöntemler uygulandığı taktirde, vücudumuzun doğal nem dengesini koruyarak daha sağlıklı bir tene sahip olabiliriz. Bu konuda yaptığımız araştırmalarımız neticesinde, kuruyan ciltler için en etkili bakım önerilerini bir araya getirerek sizlere sunmak istedik. Bakalım, kuruyan ciltler için en etkili bakım önerileri nelerdir?

Uraw Meyan Kremi Denediniz mi?

meyan kremi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

1- Bol Bol Su İçin

Bol Bol Su İçin

Su içmek, günlük olarak yaptığımız bir işlem olsa da aslında yeteri kadar su tüketilmediğini söylemek gerekir. Vücudumuzun bir tamamının suya ihtiyacı vardır ve bu miktarı vücudumuza sunmadığımızda cildimizde kurumalar meydana gelir. Sağlıklı bir insanın gün içerisinde en az 3 litre su tüketmesi gerekir. Susuzluk ihtiyacını karşılamak bir yana, cildimizin daha sağlıklı kalabilmesi de tükettiğimiz su oranına bağlıdır.

Bu Yazımızı da İnceleyin: Cilde Faydalı Vitaminler 

2- Sıcak Su Kullanmayın

Sıcak Su Kullanmayın

Banyo yaparken ya da duş alırken çok sıcak su kullanıyorsanız kesinlikle bunun da yanlış bir iş olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Sıcak su, ciltteki yağ tabakasının erimesine ve yağ dengesini kaybetmesine neden olur ve tabi ki bu da cildin kurumasına en çok yol açan nedenlerin başında gelmektedir. Elbette kış aylarında soğuk su ile duş almak çok zor gelebilir ama vücudunuzun dengesine göre ya da dayanabileceğiniz soğuklukta bir su ile gayet tabi banyo yapabilirsiniz. Kuruyan ciltler için en etkili bakım önerileri arasına bunu da almayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Ginseng Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

3- Alkol İçerikli Temizleyicilerden Uzak Durun

Alkol İçerikli Temizleyicilerden Uzak Durun

Alkol içeren vücut şampuanı ya da sabun gibi ürünler, cildin doğal nem dengesini kaybetmesine ve cildin kurumasına yol açmaktadır. Bu yüzden vücut bakım ürünü seçerken özellikle içerisinde alkol olmadığına dikkat edin. Doğal içerikli sabunlar veya vücut şampuanı kullanırsanız, kısa sürede cildinizin daha sağlıklı ve tazeliğini yeniden korumaya başladığını göreceksiniz.

Bu Ürünü Denediniz mi?

meyan kremi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

4- Havlu Yerine Yumuşak Kâğıt Kullanın

Havlu Yerine Yumuşak Kâğıt Kullanın

Yüz, cildin en hassas ve en çok göze çarpan bölümüdür. Bu yüzden cilt kuruluğunun ilk görüldüğü bölüm de yüzdür. Yüzünüzü yıkama şekliniz kadar yüzünüzü kurulama şekliniz de çok önemlidir. Genellikle yapılan hataların başında yüz kurutmak için havlu kullanılmasıdır. Havlu, biraz daha sert yapıya sahip olduğu için aslında cildin kurumasına da yol açmaktadır. Bu yüzden yüzünüzü kurulamak için havlu yerine yumuşak kâğıt kullanmanızı öneririz.

Buna da Göz Atın: En Etkili 5 Çörek Otu Yağı Cilt Maske Tarifleri

5- Nemlendiriciyi Doğru Zamanda Uygulayın

Nemlendiriciyi Doğru Zamanda Uygulayın

Vücut bakımı yapılırken en sık yapılan hatalardan biri, cilt tamamen kuruduktan sonra nemlendirici sürmektir. Aslında bu da cildin kurumasına neden olan durumların başında gelir. Cilt bakım uzmanları, banyodan çıktıktan sonra ya da yüzün yıkanmasından kısa bir süre sonra yani cilt henüz tam kurumadan nemlendirici krem kullanmanın daha doğru olduğunu söylüyor. Tam olarak kurumamış cilde nemlendirici sürmek, cildin nemlendiriciyi daha rahat şekilde emmesini sağlar ve bu da daha etkili bir sonuç elde etmeye yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: En Etkili 8 Sarı Kantaron Yağı Cilt Bakım Maske Tarifi

6- Nemlendirici Krem Sadece Banyo Sonrası Kullanılmaz

Nemlendirici Krem Sadece Banyo Sonrası Kullanılmaz

Cilt bakımında en çok ihmal ettiğimiz durumlardan biri de nemlendirici kremleri sadece yüzümüzü yıkadıktan ya da banyo yaptıktan sonra kullanmamızdır. Nemlendirici krem, günün her saatinde kullanılmalıdır. Cildinizin kurumaya başladığını hissettiğiniz anda çantanızdan nemlendiricinizi çıkartarak sürebilirsiniz. Bu şekilde yapmanız, cildinizin kurumasının önüne geçer.

Bu Ürün Cildinize Çok İyi Gelecek

meyan kremi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

7- Cildinizi Güneşten Koruyun

Cildinizi Güneşten Koruyun

Özellikle yaz ayları geldiğinde deniz, kum ve güneş üçlüsü, kaçınılmaz eğlencelerden biri haline gelir. Elbette bunlar güzel aktivitelerdir fakat bunu yaparken cildimizi koruma altına almamız şart. Güneşin zararlı ışınları, cilt üzerinde ciddi anlamda tahribatlara neden olur. Bunlardan en tehlikelisi de cilt kuruluğunun meydana gelmesidir. Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu ürünlerin kullanılması gerektiğini unutmayın.

8- Düzenli olarak Peeling ve Maske Uygulayın

Peeling ve Maske Uygulayın

Cildinizin temizliğine önem verdiğiniz kadar sağlıklı kalmasına da önem vermeniz gerekir. Akşamları eve gelirken cildinizi mutlaka temizleyin ve buna ek olarak haftada 1-2 defa mutlaka peeling ve maske uygulayın. Evde kendinizin de hazırlayabileceği çok sayıda etkili cilt maskesi bulunmaktadır. Alışkanlık haline getirerek kullanmaya devam ettiğinizde, cilt kuruluğu sorununu büyük ölçüde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Meyan Kökü Kremini Denediniz mi?

meyan kremi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

9- Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenme düzeni ve beslenme alışkanlığı, insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Vücut ve cilt bakımının da en önemli temeli doğru ve dengeli beslenmeden geçer. Aşırı yağlı besinlerden uzak durmak, yemek yeme düzenini günün belirli saatlerinde yapmak ve bunu alışkanlık haline getirmek, cildinizin kurumasının önüne geçeceği gibi diğer cilt problemlerinin de önüne geçmesine yardımcı olur.

Bu Yazımızı İncelediniz mi? Sarı Kantaron Yağının Cilde 6 Faydası ve Kullanım Önerileri

10- Sağlıklı Yaşam Biçimine Adapte Olun

Sağlıklı Yaşam Biçimine Adapte Olun

Sağlıklı yaşamak için her şeye dikkat etmek gerekir. Beslenme alışkanlığına, stresten uzak durmaya, cildimize zarar veren alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya gayret etmelisiniz. Çünkü tüm bunlar, cildinize ciddi anlamda rahatsızlık verir. Özellikle alkol ve sigara kullanımı, cilt kuruluğuna ve diğer cilt problemlerine en çok davetiye çıkartan etkenlerdir. Bu yüzden yaşam biçiminizi değiştirmeniz ve sağlıklı yaşam biçimine adapte olmanız gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu