Cilt Bakımı

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuru cilt bakımı, diğer cilt tiplerine göre biraz daha dikkat ve hassasiyet gerektiren bir bakım rutinine sahiptir. Daha erken dönemde hasar gördüğü için, kullanılacak kremlerden, banyo rutinine kadar her şeyine dikkat edilmesi gerekir.

Cilt yapısının kaynağı bazen genetik yapıdan kaynaklanıyor olabilirken, bazen de cilt yapısı yediğimiz, içtiğimiz gıdalardan dolayı da bir kalıba girebiliyor. Peki, bu durumda neler yapılabilir? Elbette ki uzman desteği eşliğinde gerekli kremlerden, nemlendiricilerden destek sağlanabilir.

Kuru cilt bakımı

Cildiniz kuru, hassas, kaşınmaya ve kızarmaya ya da atopik denen çevresel ve zararsız maddelere karşı alerji geliştirmeye meyilli ise size vereceğimiz öneriler sayesinde bunlardan kurtulmanız ya da en aza indirgemeniz mümkün…

Yaklaşan son bahar ve bunu takip eden kış mevsimi ile kuru olan cildiniz daha da hassas olacak ve daha da kuruyup çatlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kuru Cilt Tipine Uygun Maske Tarifleri

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cildin yapısının kuru ya da yağlı olması yapısal özelliklerden kaynaklanmaktadır. Tıpkı gözümüzün rengi, tenimizin rengi, saçlarımızın rengi gibi… Bunun için cildinizi yakından tanıyıp ona göre gerekli adımların atılması durumunda hem cildiniz rahat bir nefes alacak, hem de siz…

Öncelikle kuru olan cildinizde daha fazla bir kuruluk hissetmeye başladıysanız, yüzünüzde kullandığınız temizlik ürünlerinde bir değişiklik yaptıysanız, ya da yüzünüze kullandığınız kremlerde bir değişiklik yaptıysanız, öncelikle banları tespit etmeye çalışmalısınız.

Bazı hastalıklarında cildin kuruması üzerinde ciddi etki yarattığınız söyleyebiliriz. Son zamanlarda böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda mutlaka bir dermatolog ile irtibat haline geçmelisiniz.  Demir eksikliği, bunun neden olduğu kansızlık, vitaminsizlik, guatrı, böbrek ve karaciğer hastalıkları ciltteki kuruluğu ciddi bir şekilde artırarak kaşıntıyı da tetikleyebilir.

İlginizi Çekebilir: Nemlendirici Krem Seçmenin Önemi

Kuru Ciltlilerde Banyo

Cildi kuru çok hassa olanlar hiçbir şekilde köpük köpük banyo yapmamalıdırlar. Ilık suyla on ile on beş dakika arasında banyo yapılmalıdır. Kesinlikle bunun üstüne çıkılmamalıdır.

Köpüren sabunlar yerine, renksiz, kokusuz asidik ve ya nötr PH kremsiz temizleyiciler tercih edilmelidir.  Banyodan çıkmadan bir iki dakika önce mutlaka kollara, bacaklara ve de gövdeye banyo yağı sürülmelidir. Banyo yağının emilmesi sağlanmalıdır. Tekrardan vücuda su dökülmemelidir.

Banyodan çıktıktan sonra yumuşak ve temiz bir havlu ile tapon yapar gibi vücut kurutularak iyi bir nemlendirici sürülerek banyodan öyle çıkılmalıdır.

Çok sık aralarla banyo yapılmamasına dikkat edilmelidir. Banyo yapıldığı takdirde sık sık köpüklü temizleyiciler kullanılmamalıdır. Sık kirlenen ve terlenen yerler olan koltuk altı, genital bölge ve göğüs kısmının sadece köpüklenmesi yeterli olacaktır.

Kuru ve apodik ciltlere mikroskopla yakından bakıldığında çöl gibi yarık yüzeylere sahiptir. Bu yarık yapı derinin geçirgenliğini artırır. Derinin yüzeyine temas eden kimyasal maddeler çok fazla ve hızlı bir şekilde derinin altına iner. Böylelikle kuru ve apodik ciltler, kimyasal maddelere karşı kuruluk, kızarıklık ve hatta egzamaya karşı reaksiyon gösterir.

Cildin kuruluğu karşısında bize çokça faydası dokunacak şey nemlendiricilerdir. Bununla sınırlı kalmayıp cildin kuruluğunu engelleyecek bariyer kremler olmalıdır. Kuru cilt için günde en az iki kez olmak şartıyla ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır.

Nemlendirilen cildin üzerinde oluşan tabaka sayesinde ciltte yumuşaklık hissedilir. Kızarıklık ve kaşıntı azalır. Sık sık nemlendirici kullanması halinde sık sık egzamalaşan kortizonlu kremler gibi tedavi ihtiyacını azaltacaktır.

Kuru ciltler için oldukça fayda sağlayacak kremler ve losyonları eczanelerden kolaylıkla temin edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Cildi Canlandıran ve Gençleştiren Dermaroller

Kuru Ciltler İçin Krem Seçimi

Kremler ya da losyonlar mutlaka kokusuz, renksiz olmalı PH değerinin ise cildin PH değerine yakın olması önem arz eder.

Vazelinin kolay ve ulaşılabilirliği mümkün olduğu, için kuru ciltler için kullanmaya elverişlidir. Kokusuz ve renksiz olan vazelini, gece uyumadan önce ellerinize ayaklarınıza dizlerinize vücudunuzun kuruyan her hangi bir bölgesine rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kuruluk ve kaşıntıyı artırabilecek çevresel faktörlerden sakınmakta da oldukça yara vardır. Çevresel yani dışardan gelebilecek hava akımı olabileceği gibi kimyasal maddelere de dikkat etmek gerekir.

Cildiniz kuru ve kaşıntıya sürekli maruz kalıyorsa, hassas ve apodik ise, kaşıntınızı artıracak bazı çevresel faktörlere dikkat etmeniz gerekir.

Kuru Cilde Sahip Olanlar Parfüm Kullanabilir mi?

Deodorant ya ada parfümler direk cilde temas etmemelidir. Bunun yerine kıyafete sıkılabilir. Yeni alınan kıyafetler yıkanmadan kesinlikle giyilmemelidir.

Bazı kıyafetlerin rengi bile kaşınmaya sebep olabiliyor. İç çamaşıra rengini veren kıyafetler asla tercih edilmemelidir. Hatta ciddi reaksiyon yapan mavi ve kırmızı kıyafetlerin seçiminden uzak durulmalıdır.

Editörün Önerisi

Kuru cilt tipine sahip kişiler için parfümlü besleyici krem üreten Uraw Kozmetik’in Parfümlü Besleyici Kremi’ni kullanabilirsiniz.

Parfümlü vücut losyonu
                      Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Kuru Cilt Tipinde Beslenme

Kuru cilde sahip olan her bireyin ilk dikkat etmesi gereken nokta elbette ki sağlıklı ve doğal beslenmelidir. Bunun yanında bol bol su tüketmelidir.

Cildin nem dengesini korumak ve oluşabilecek cilt hasarına karşı önlem almak için bol miktarda su tüketilmesi, uzmanların önerileri arasında yer almaktadır.

Kuru Ciltler İçin Evde Doğal Krem Yapımı

Evde kuru cilt bakımı yaparken kullanacağınız doğal bazı malzemelerle elde edeceğiniz kremler de kuru cilt problemini ortadan kalkmasına yardımcı olur. İşte sizin için derlediğimiz krem tarifleri…

1- Zeytinyağlı Krem Tarifi

Evde kuru cilt bakımı yaparken işinizi kolaylaştıracak pratik bir krem için ihtiyacınız olan malzemeler son derece kolay bulunabilir malzemelerdir.

Malzemeler:

  • 50 gr miktarında kakao yağı birazcık katı olmasına dikkat edilecek şekilde olmalıdır.
  • Zeytinyağı, kantaron yağı, susam yağı ve da Hindistan cevizi yağı( birer çay kaşığı olacak şekilde miktarı belirlenmelidir)

Hazırlanması:

Benmari şekilde eritilmiş olan kakao yağına diğer malzemelerde ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan karışın küçük bir cam kavanozuna dökülür. Daha sonra buzdolabında en az iki saat bekletildikten sonra kullanıma hazır hale gelir.

2- Portakal Yağlı Krem Tarifi

Kuru cilt bakımı için evde hazırlayabileceğiniz ikinci krem tarifi ise portakal yağlı krem tarifidir. Portakal yağlı krem de kuru cilt tipine uygulanabilecek krem türlerinden biridir. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu kremi düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde cilt kuruluğu problemini kolaylıkla aşabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 evingel ampül
  • Portakal yağı (bir çay kaşığı olacak şekilde)
  • İki adet bepathen krem
  • Kayısı yağı, buğday yağı ve havuç yağı (her biri için ikişer çay kaşığı olacak şekilde)

Hazırlanışı:

Bir kabın içine ampulü kırdıktan sonra kremleri iyice boşaltıp sıkıyoruz. Daha sonra diğer tüm yağları ekliyoruz. İyice karıştırdıktan sonra küçük bir cam kavanoza koyup ihtiyaç duyulduğunda kullanıyoruz.

3- Aloe Vera Kremi Tarifi

Birçok cilt bakım ürünün içeriğinde yer verilen aloe vera, cildin kurumasını önlemesinden doğal nem dengesini korumasına kadar birçok yönden cildi beslemektedir. İşte evde hazırlayabileceğiniz kuru cilt için aloe vera kremi tarifi.

Malzemeler:

  • 2 tatlı kaşığı alo vera tozu
  • 2 tatlı kaşığı doğal bal
  • 1 çay kaşığı doğal gül yağı

Hazırlanışı:

Benmari usulü eritilen bala diğer tüm malzemeler eklenerek iyice karıştırılır. Uygun cam bir kavanoza dökülür. Buzdolabında muhafaza edilerek ihtiyaç duyuldukça kullanılır.

Kuru Cilt Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kuru ciltler için ne yapmalı?

Kuru cilt bakımında en çok dikkat edilmesi gereken detay, cilt temizliğinde yoğun nem veren nemlendirici kremlerin kullanılmasıdır. Buna ek olarak nemlendirici seçerken de dikkatli olunması gerekir.

Kuru ciltler için evde ne yapılmalı?

Kuru ciltler için evde bakım önerisi olarak sunduğumuz kuru cilt krem önerilerini kullanarak cildinizdeki bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Kuru cilt nasıl nemlendirilir?

Kuru ciltlerin nemlendirilmesi önemlidir. Bunun için kuru ciltlere özel nemlendirici krem kullanılması gerekir. Bu kremler, cildin kurumasını önleyen kremlerdir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu