Cilt Bakımı

Kuru Cilt Tipine Uygun 5 Maske Önerisi

Kuru cilt tipine sahipseniz, uygulayacağınız maskenin nemlendirici etkisi olduğuna dikkat etmelisiniz. Maske uygulamadan önce, cilt tipinize uygun maske seçimi yapmak son derece önemlidir.

Cilt Maskesi Nedir?

Cilt Maskesi Nedir?

Cildinizin ihtiyacı olan bakımı yoğun bir şekilde gerçekleştiren, yüksek oranda nemlendirici etkiye sahip cilt bakım ürününe cilt maskesi denir. Cilt maskeleri genellikle yüzde 10 dakika ile 35 dakika arası bekletilir, ardından su ile arındırılır. Sonrasında ise tonik ve nemlendirici krem uygulamanız önerilir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Cilt Bakım Maskeleri Etkili midir?

Cilt Bakım Maskeleri Etkili midir?

Cilt tipinize uygun maske seçimi yaparsınız, cilt bakım maskeleri oldukça etkilidir. Cilt maskeleri de kendi içinde ayrılmaktadır. Kimi maske gözenek problemlerine, kimisi akne ve sivilce problemine kimisi ise siyah nokta gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir.

İlginizi çekebilir. Cilt Bakımı Nedir? [5 Adımda Cilt Bakımı]

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, ciltteki yağ dengesini sağlamaya yardımcı maskeler seçmelisiniz. Tam tersi olarak ise eğer kuru cilt tipine sahipseniz, nemlendirici etkili bakım maskeleri tercih etmelisiniz.

 Cilt Bakım Maskeleri Nasıl Uygulanmalıdır?

 Cilt Bakım Maskeleri Nasıl Uygulanmalıdır?

Cildinize uyguladığınız maskenin etkisini göstermesini istiyorsanız, cilt tipinize uygun bir maske tercih etmelisiniz. Maskeyi nasıl uygulamanız gerektiği hakkında kafanızda soru işaretleri varsa, gelin birlikte cevap bulalım.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Öncelikle hangi maskeyi tercih etmiş olursanız olun, maskeyi temizlediğiniz cildinize uygulamanız gerekir. Cilt maskeleri genelde belirli bir dakika ciltte bekletildikten sonra, durulanır. Bunun için maskenin arkasında yazan dakikaya uymanız önemlidir.

Cildinizi maskeden arındırırken, cildinizi yormamaya özen gösterin ve olabildiğince kibar davranın. Maskeyi yıkarken suyun ılık ya da soğuğa yakın olmasına özen gösterin. İsterseniz pamuk içerikli bir havluyu ıslatarak, ya da bir sünger yardımıyla da maskenizi kolayca arındırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir. Cilt İçin Kayısı Çekirdeği Yağı 

Cildinizi maskeden arındırdıktan sonra, tonik ve nemlendirici uygulamak önemlidir. Maske uygulamasından sonra gözenekler açık ve temizdir. O yüzden de kirleri toplamaya ve siyah nokta oluşumuna oldukça müsaittir.

Cilt Bakım Maskeleri Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Cilt Bakım Maskeleri Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Cilt bakım maskelerini kafanıza estiğinde yapmaktan ziyade, bir düzene oturtmanız gerekir. Haftanın başında ve sonunda yapmak cilt için çok etkili olmayabilir. 2-3 gün gibi bir arayla düzene oturtabilirsiniz.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Cilt maskelerini çok fazla üst üste uygulamanız önerilmez. Cilt fazla maske uygulamasından yıpranabilir ve ciltte reaksiyona sebep olabilir.

Kuru Ciltler İçin Maske Önerileri

Kuru Ciltler İçin Maske Önerileri

Kuru ciltler için maske uygulaması oldukça kurtarıcıdır. Cildi kuruluktan kurtarır ve nem sağlar. Makyaj öncesinde ya da makyajı temizledikten sonra maske uygulamak, yorgun olan cildi canlandırır ve nemlilik katar.

Duştan sonra da gözenekler açıkken maske uygulaması oldukça etkilidir. Açık olan gözeneklere maske uygulaması yapmak, maskenin vaatlerini yerine getirme konusunda yardımcı olur.

Kuru Ciltler İçin Avokado Maskesi

Kuru Ciltler İçin Avokado Maskesi

Malzemeler

Yarım avokado

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Avokadoyu çatal yardımıyla püre haline getirin. Ardından üzerine belirtilen miktarda bal ve zeytinyağı ekleyin. Kremsi bir hal alana kadar karıştırmaya devam edin.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maske karışımını gözaltlarınıza gelmeyecek şekilde uygulayın. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su yardımı ile durulayın. Haftada 2 kez uygulanabilir.

Kuru Ciltler İçin Havuç Maskesi

Kuru Ciltler İçin Havuç Maskesi

Malzemeler

1 adet havuç

1 yumurta sarısı

1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı

1 adet havucu rendeleyin. Üzerine zeytinyağını ekleyerek 3-4 saat kadar bekleyin. Yumuşamış olan zeytinyağlı havuçların üzerine balı ekleyin ve tekrar karıştırın.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maskeyi eşit bir şekilde cildinize uygulayın. Maskeyi uygularken dairesel hareketlerle ve masaj yaparak uygulamaya özen gösterin. Bu sayede kan dolaşımınız hızlanacaktır ve maske daha iyi etki edecektir. Maske uygulamasından sonra cildinizi toniklemeyi ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Kuru Ciltler İçin Yulaf Maskesi

Kuru Ciltler İçin Yulaf Maskesi

Malzemeler

1 yemek kaşığı yulaf

Yarım çay bardağı süt

1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı

Hazırlanışı

Belirtilen miktarda sütü kaynatın. Kaynamış olan sütü bir kaseye alın ve üzerine yulafları ekleyin. Kasenin üzerini kapatarak yulafların yumuşamasını bekleyin. 1 saat yeterli olacaktır. Süre dolduktan sonra üzerine zeytinyağını ekleyin ve karıştırın.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinize uygulayın. 10-15 dakika kadar beklettikten sonra cildinizden nazik bir şekilde çıkarın. Sonrasında cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Salatalık Maskesi

Kuru Ciltler İçin Salatalık Maskesi

Malzemeler

1 adet salatalık

1 çay kaşığı badem yağı

1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı

Salatalığı rendeleyin ve sıkarak suyunu elde edin. Elde etmiş olduğunuz salatalık suyunun içerisine bade yağı ve bal ekleyin. Güzelce karıştırın.

Uygulanışı

Salatalık maskesi tarifini bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Tampon hareketlerle cildinize uygulayın, gözaltlarınıza gelmemesine özen gösterin. Ardından cildinizde 20-25 dakika kadar bekletin ve durulayın. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Kakao Maskesi

Kuru Ciltler İçin Kakao Maskesi

Malzemeler

1 tatlı kaşığı kakao

1 çay kaşığı süt

1 çay kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı

1 tatlı kaşığı toz kakaonun üzerine belirtilen miktarda bal, süt ve zeytinyağını ekleyin. Ardından tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Kakaonun topaklanmamasına özen gösterin.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maske tarifini masaj yaparak, dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. Özellikle kuru olan bölgelere uygulamanız da hiçbir sakınca yoktur. Ardından maskeyi cildinizde 20-25 dakika kadar bekletin. Süre dolduktan sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Maske sonrasında cildinizi toniklemeyi ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu