Cilt Bakımı

Cilt Üzerindeki Mucizevi 5 Etkisi İle Limon Yağı

Limon yağı aromaterapilerde yaygın olarak tercih edilen bir esansiyel yağ türüdür. Vücudu dinlendirmeye iyi gelen limon yağı, cilde de faydalarıyla da popülerliğini korumakta.

Limon Yağı Nedir? Cilt Üzerinde Mucizevi 5 Etkisi

Tüm uçucu yağlar arasında en güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahip olan limon yağı, iyi bir mikrop kırıcıdır. Birçok kozmetik cilt temizleyici ürününün içeriğinde yer alan limon yağı, C vitamini bakımdan zengin bir kaynaktır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Stresi hafifletmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, ağrıyı hafifletmek ve kilo vermeye yardımcı olmak gibi yararlarının yanında cildin ölü hücrelerden temizlenmesini sağlayan limon yağı, küçük yaralar ve aknelerin tedavisinde etkilidir.

Limon Yağı Nedir?

Limon Yağı Nedir?

Limon yağı, limon kabuğundan elde edilen bir yağ türüdür. C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon yağı, kozmetik sektöründe de çok sık kullanılıyor. Cilt temizleme özelliği bulunan limon yağı, cildin ölü hücrelerden temizlenmesini sağlar. Pek çok faydası olan limon yağı, günümüzde popülerliğini giderek arttırıyor.

İlginizi çekebilir. Buğday Yağı İle Cilt Problemlerine Son! 

Limon Yağının Genel Faydaları Nelerdir?

Limon Yağının Genel Faydaları Nelerdir?

 1. Limon yağı, suyla birlikte tüketilerek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.
 2. Nefes tıkanıklarına çok iyi gelir.
 3. Burun kanamalarında rahatlıkla kullanılabilir.
 4. Diş eti sağlığınız için limon yağı kullanılabilir.
 5. Cilt lekelerine çok iyi gelen limon yağı, lokal olarak leke üzerine uygulanabilir.
 6. Ciltte oluşan enfeksiyonlara karşı limon yağını kullanılabilir.
 7. Tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.
 8. Kanı temizler.
 9. Kilo vermeye yardımcı olur.
 10. Strese iyi gelir.
 11. Cildin sıkılaşmasını sağlar.
 12. Mide bulantılarının geçmesine yardımcı olur.
 13. İltihaplı bademcikleri tedavi eder.
 14. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 15. Saç dökülmelerini engeller.
 16. Saçları parlaklaştırır ve güçlendirir.
 17. Astım tedavisinde kullanılır.
 18. Ağız kokusunu giderir.

Limon Yağı Cilt Üzerinde Mucizevi 5 Etkisi

Limon Yağı Cilt Üzerinde Mucizevi 5 Etkisi

Limon yağının cilde birçok faydası bulunmaktadır. C vitamini açısından zengin olan bu limon yağı cilt bakım rutinlerinde rahatlıkla tercih edilebilir. Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olan bu yağ, akne ve sivilce tedavisinde, cilt lekelerinde de oldukça başaralı.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

1- Nemlendirici Etki

Nemlendirici Etki

Limon yağı cilt için oldukça iyi bir nemlendiricidir. İçeriğinde bulunan vitamin sayesinde cildi yeniler ve canlılık kazandırır. C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan limon yağı, cildi nemlendirir ve yumuşamasına yardımcı olur. Limon yağını kuru havalarda el, ayak ve dirseklerde meydana gelen kuruluğa karşı kullanabilirsiniz. Kuru cilt yapısına sahipseniz limon yağı ile badem yağını karıştırarak yatmadan önce kuru olan bölgelere uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir. Kuşburnu Yağının Mükemmel Etkileri

2- Sivilce Ve Akne Problemi

Sivilce Ve Akne Problemi

Limon yağı ciltte oluşan sivilce ve akne probleminin durmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ciltte oluşacak olan sivilce ve aknelerin de önüne geçen. Kurutma etkisiyle oluşan sivilceleri durduran limon yağı, bu oluşumların bıraktığı izlere de iyi gelmektedir. Ciltte ki ölü deriyi atmaya yardımcı olan limon yağı, aynı zamanda cildin yenilenmesine de yardımcı olur.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

3- Cilt Tonu Eşitleyici Etki

Cilt Tonu Eşitleyici Etki

Cildimizde mevsimsel olarak ya da yanlış ürün kullanımından kaynaklığı cilt tonu eşitsizliği meydana gelebilir. Bu hoş olmayan bir görüntüdür ve bakımsız bir görünüm katar. Limon yağı cilt tonu eşitlemeye yardımcı bir yağdır. Gece uyumadan önce cildinize ince bir tabaka halinde limon yağı kullanırsanız, zamanla cilt tonunuz eşitlenir.

4- Cilt Sıkılaştırıcı Etki

Cilt Sıkılaştırıcı Etki

İçerdiği antioksidan ve vitaminler sayesinde limon yağı, cildi yenilemeye ve cildi gençleştirme de oldukça etkilidir. Limon yağı cildin doğal yağ dengesini korumaya yardımcı bir yağdır. Yaş ilerledikçe oluşan çizgilerin dolmasına yardımcı olarak cildi erken yaşlanmaya karşı korur. Cilt bariyerini sağlamlaştırarak, cildin dıştan gelen etkenlere karşı korumasını sağlar.

İlginizi çekebilir. Biberiye Yağı Nedir?

5- Cilt Lekeleri İçin Etki

Cilt Lekeleri İçin Etki

Cilt lekelerinin meydana gelmesi için birçok nedeni vardır. Yanlış ürün kullanımı, güneşe korumasız çıkma, genetik gibi nedenleri vardır. Etkili ve düzenli bir şekilde limon yağı ciltteki lekelerin hafiflemesine ve yeni lekelerin oluşmasına engel olur. Bir pamuk yardımı ile temiz cildinize, lekelerin olduğu bölgelere limon yağı uygulaması yapabilirsiniz. Uygulama sonrası yüzünüzü yıkamayın, cildiniz yağı iyi bir şekilde emerse düzenli kullanımda etkisini görebilirsiniz.

Limon Yağı Nasıl Kullanılır?

Limon Yağı Nasıl Kullanılır?

Limon yağı, zeytinyağı ile karıştırılarak cilde ve saça uygulanabilir. Cilt ya da saç için uygulanacağı zaman kozmetik ürünlerin içine birkaç damla eklenebilir. Uyguladığınız maske tariflerinin içerisine de limon yağı ekleyebilirisiniz.

Limon yağı güçlü bir yağ olduğu için, direkt olarak saça ve cilde uygulamanız tavsiye edilmez. O yüzden limon yağı kullanırken başka bir esansiyel yağ ile karıştırmanız, reaksiyonlara karşı önlem sağlar.

Limon yağı ile lavanta yağı, kuşburnu çekirdeği yağı, kayısı çekirdeği yağı, zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı ve argan yağını karıştırarak kullanım sağlayabilirsiniz.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Limon Yağı Nasıl Elde Edilir?

Limon Yağı Nasıl Elde Edilir?

Limon yağı, limon kabuğunun limon kabuklarının soğuk pres ismi verilen yöntem ile sıkılmasıyla elde edilir. Eğer limon yağı almak istiyorsanız içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı kişiler limon yağı adı altında içinde renklendirici bulunan ve cilde zararlı olan yağlar satabiliyor. Limon yağının içeriğine bakmayı unutmayın. Doğal ürünler almaya özen gösterin aksi takdirde cildinize ya da saçınıza uygulayacağınız limon yağı adı altında başka bir yağ, size zarar verebilir.

Evde Limon Yağı Yapımı

Evde Limon Yağı Yapımı

Eğer içeriğinin temiz olmasını istiyorsanız, ama dışardan almaya güvenemiyorsanız sizler için evde limon yağı yapımı ile geldik. Bu tarifimiz ile kendi yaptığınız limon yağını gönül rahatlığı ile istediğiniz gibi bakım rutinleriniz de ya da gıda olarak tüketebilirsiniz.

Evde limon yağı yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler;

4-5 adet limon

Zeytinyağı

Rende

Orta boy şeffaf cam kavanoz

Orta boy koyu renkli cam kavanoz ya da yağdanlık

Limonlarınızı yıkayın ve güzelce kurutun. Tamamen kuruduğundan emin olduğunuz limonları, rendenin en ince kısmıyla özenle rendeleyin. Rendelerken sadece sarı kısımları rendelediğinizden emin olun. Limon kabuğu ile limonun arasında katman olarak bulunan beyaz kısmı rendelememe özen gösterin. Daha sonra rendelediğiniz limon kabuklarını cam bir kavanozun içerisine alın. Kavanozunuzun çok büyük olmamasına özen gösterin, unutmayın ki kavanozun ne kadar büyük olursa rendeleyeceğiniz limon miktarı da o kadar artacaktır.

Rendelemiş olduğunuz limon kabuklarının üzerine, kavanozun ağzına gelecek kadar zeytinyağı ekleyin. Sonrasında kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve direkt olarak güneş alan bir yere koyun. 15-20 gün kadar bekletin. Her gün kavanozu 1 kere çalkalamayı ihmal etmeyin.

20 gün sonunda kavanozu açın ve limon kabuğu rendelerini zeytinyağından ayırarak süzün. Elde etmiş olduğunuz limon yağının koyu renkli bir yağdanlığa ya da kavanoza alın. Limon yağınızı aktarırken içinde limon kabuğunun kalmamasına özen gösterin. Ardından kullanıma hazır olan limon yağınızı serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza edin.

İlginizi çekebilir. Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları 

Limon Yağı Ne İşe Yarar?

Limon Yağı Ne İşe Yarar?

Limon yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Mutfakta, temizlikte, aromaterapilerde, cilt bakımında, saç bakımında ve daha birçok alanda limon yağı kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Limon Yağının Zararları Nelerdir?

Limon Yağının Zararları Nelerdir?

Diğer yağların aksine, limon yağının çok ciddi sorunlara yol açabilecek zararları bulunmamaktadır. Sadece, doğru kullanılmadığı ve dozajında tüketilmediği takdirde cilt üzerinde kaşıntılar meydana çıkabilir.

Dilerseniz limon yağını cildinize uygulamadan önce, küçük bir bölgeye uygulayarak 20-25 dakika kadar bekleyin. Eğer cildiniz bir reaksiyon göstermezse rahatlıkla tüm cildinize uygulama sağlayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu