Saç Bakımı

Nar Çekirdeği Yağının Saça 8 Faydası ve Kullanım Önerileri

Bakımlı kadınların saç bakımı ritüelini değiştirecek nar çekirdeği yağının 8 faydası ve kullanım önerileri ile birlikte geldik! Nar çekirdeği yağı saçlarınızı sağlıklı tutmak için kullanmak isteyeceğiniz doğal yağlar içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple nar çekirdeği yağının saçlara faydaları ve kullanımı hakkında sizlere net bilgiler vermek istedik. Saç bakımında alternatif bir bakım yağı arayanlarına buna çok sevineceğine eminiz.

Doğanın insanlara sunduğu harika bitkiler mevcuttur. Bu bitkilerin ise kendilerine ait özellikleri sayesinde insan vücutlarına katmış oldukları değerler vardır.  Bazı bitkiler hakkında yapılmış araştırmalar da devam ederken faydaları sürekli kendini göstermeye devam etmektedir. Ortadoğu ile Asya’ya özgü bir meyve olan nar; faydaları sayılamayacak kadar çok olan nadir meyvelerdendir. Kalp sağlığının korunmasından kansere, diyabet hastalıklarından kalp damar tıkanıklığına kadar birçok hastalığa ve insan sağlığı üstünde son derece önemli etkileri vardır. Aynı zamanda sağlıkları açısından çok faydalı olan nar çekirdeği düzenli ve doğru kullanılması durumunda saçlarda meydana gelen bir sorunun giderilmesinde büyük oranda yardımcı olacaktır.

Peki, nar çekirdeği yağının saça faydaları nelerdir? nar çekirdeği yağı saça nasıl uygulanır? gelin hep birlikte inceleyelim.

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Saç derisi ve saçlar vücudun işleyişinin ne kadar düzenli ve sağlıklı olduğunu anlamak için önemli referans noktasıdır diyebiliriz. Genetik özellikleri dışında, çevresel koşulların olumsuzluğu veya gereken önemin gösterilememiş olmasına bağlı olarak yaşanan sıkıntılarda saçlar ilk belirtilerin görüldüğü yerlerdendir. Saç dökülmesi, kepek, egzama veya saç kıran olarak da bilinen sorunlar çoğu zaman bir takım iç rahatsızlıkların göstergesi olarak yaşanırken, beslenme dengesi veya yaşadığınız şehrin çevresel koşulları bir dizi saç derisi ve saç problemi yaşanmasında önemli sebepler olmaktadırlar.

Nar çekirdeği yağı, özellikle saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak, kan damarlarını güçlendiren ve saçların sağlıklı uzamasını sağlayan özelliği ile öne çıkan bir bitkisel yağdır. Bu özelliği sayesinde birçok saç bakım ürününün içinde etken madde olarak kullanılmaktadır. Saçlarda meydana gelen kuruluk, dökülme, kaşıntı, donukluk, kepek, kırılma gibi en çok rastlanılan durumlarda düzenli kullanım ile başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ince telli saçlarda, saçlarda içeriğinde yüksek oranda bulunan “punicic” yağ asidi, ince telli saçların narin özelliğini sağladığı yüksek koruma ile dış etkenlere karşı korur.

Saçlarınızın için iyi bir bakım önerisi arıyorsanız nar çekirdeği yağı sizin için mükemmel bir bakım yağı olacaktır. Nar çekirdeği yağının içerisinde yer alan maddeler sayesinde saçınızı besleyecek ve şikayetçi olduğunuz yıpranmış görüntüden kolaylıkla kurtulmanızı sağlayacaktır. Hiç vakit geçmeden bu yağın saça olan faydalarına geçelim:

Nar çekirdeği yağının cilde faydalarını incelemek için tıklayın.

1- Kepek Oluşumunu Engeller

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Çeşitli sebeplerden kaynaklı kepek probleminiz var ise saç derinizin pul pul dökülmesinden şikayetçiyseniz kesinlikle kullanmanız gereken bir yağdır. Bu yağ sayesinde kepek probleminizi ortadan kaldıracak ve koyu renk kıyafetleri korkmadan giyebileceksiniz. Kepek probleminizi engellemek için saç derinize maske olarak veya şampuanınıza ekleyerek kullanabilirsiniz. Saçlarınızdaki kuruluğu engelleyebilir mat ve donuk görünümden dilediğiniz canlılığa kavuşabilirsiniz.

Editörün Önerisi

AT KUYRUĞU BİTKİSİ ÖZLÜ ŞAMPUAN
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

2- Güçlü Saçlara Sahip Olmanızı Sağlar

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Nar çekirdeği yağı kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve kan damarlarını güçlendirir. İçeriğindeki vitamin ve antioksidanlar saçlarınızın güçlü bir yapıya kavuşmasını sağlar. Bu sayede saçlarınız koparak dökülmez. Siz de güçlü saçlarınızın keyfini çıkarırsınız.

Nar çekirdeği yağı ile hazırlanan etkili cilt maske tariflerini incelemek için tıklayın.

3- Saç Derisindeki Kaşıntıyı Önler

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Egzama, sedef gibi cilt problemleri saç derisinde sıklıkla görülmektedir. Saçların hava almayışı, stres, hava kirliliği gibi faktörler bu hastalıkların en büyük tetikleyicileridir. Bu hastalık beraberinde getirdiği kaşıntı probleminin etkileri en aza indirmek için yağ oldukça etkili bir seçim olacaktır. Bu  doğal yağ, saç derisinde meydana gelen bakterilere karşı savaş açar ve saç derisi problemlerini ortadan kaldırır. Kaşıntı etkilerini azaltır, iltihap oluşumunu engeller.

4- Saçın pH Oranını Dengeler

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Nar çekirdeği yağı saç köklerinizi uyararak pH oranını dengeler ve saçın doğal yağlanması sağlanır. Eğer saçınızın yağlı görünümünden rahatsızlık duyuyorsanız bu yağ sizin için iyi bir çözüm önerisi olacaktır. Nar çekirdeği yağını düzenli kullanarak saç derinizde meydana gelen bakteriler ve kirler temizlenecek erken yağlanma probleminin önüne geçilmiş olacaktır.

5- Kuru ve Mat Görünümü Ortadan Kaldırır

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Kuru ve mat görünümlü saçlar canınızı mı sıkıyor? Merak etmeyin. Nar çekirdeği yağının içeriğinde bulunan bileşenler saçınızı besler ve dilediğiniz canlılığa kavuşmasını sağlar. Bunun sebebi ise bu yağın içerdiği maddeler ile saçınızı tüm zararlı etkilerden koruması ve donuk görüntüyü ortadan kaldırmasıdır.

6- Saçın Sağlıklı Uzamasını Sağlar

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Saçlarınızı uzatmak için çabalıyorsunuz ancak zayıf görünümünden kurtulamıyor musunuz? Nar çekirdeği yağının içerdiği zengin C vitamini sayesinde saç telleriniz kökten uca onarılır ve saçlarınızın güçlü bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Editörün Önerisi

mavi serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

7- Mükemmel Bir Saç Toniğidir

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Cilt bakımı kadar saç bakımı da oldukça önemlidir. Dolayısıyla saçlarınıza düzenli olarak uygulayacağınız nar çekirdeği yağı toniği sayesinde saçlarınız derinlemesine temizlenir ve güç içerisinde maruz kalınan toz ve kirlerden saç ve saç deriniz arınır. Bu sayede saça ihtiyacı olan bakım yapılır ve daha sağlıklı saçlara kavuşursunuz.

8- Kabarmayı Önler

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Elektriklenme ve kabarma saç şekillendirirken sıklıkla karşılaşılan can sıkıcı durumlardan bir tanesidir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için şampuana veya kreme ekleyeceğiniz nar çekirdeği yağı sayesinde şikayetinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Saç sorunlarınız için nar çekirdeği yağı kullanmak isterseniz, saç diplerinize saç yoğunluğunuza göre bir miktar nar çekirdeği yağı uygulayıp, parmak uçlarınızla masaj yapmanız yeterli olacaktır. Yine saç uçlarına da aynı şekilde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saçınızı yumuşacık ve parlak bir görünüme kavuşturacak saç maskesi yapmak için, bal ve sızma zeytinyağını eşit miktarlarda nar çekirdeği yağıyla karıştırın. Karışımın saçınızı kaplayacak kadar olması yeterlidir. Maskeyi mutlaka yıkanmamış nemli saçlara uygulayın. Saç derinizin yanı sıra saçınıza da uyguladığınızdan emin olun. Daha sonra masaj yapın ve ardından saçlarınızı gevşek bir topuz yapın. Üzerine bir duş başlığı takın, gerekirse bobin iğneleri ile sabitleyin ve sıcak suyla durulamadan önce maskeyi yaklaşık 45 dakika kadar bekletin.

v

Nar Çekirdeği Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Nar çekirdeği yağı yüze sürülür mü?

Nar çekirdeği yağını birkaç damla olacak şekilde bir pamuğa sıkarak cildinize nazikçe uygulayın. Ardından parmaklarınızla hafif hafif masaj yaparak gözaltı hariç, tüm yüze ve boynunuza yedirin. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla cildinizi yıkayın.

Nar çekirdeği yağı lekelere iyi gelir mi?

Hem bir masaj yağı olarak hem de kür olarak kullanabileceğiniz nar çekirdeği yağı, cildin yaşlanmasını engellemekle birlikte ciltte meydana gelen güneş kaynaklı lekelere, sivilcelere ve yaralara karşı onarıcıdır. Nar çekirdeği yağı vücudunuzdaki punisinik asit üretimini arttırır.

Nar çekirdeği neye iyi gelir?

Nar çekirdeği antioksidan özelliği sayesinde vücudu kanser gibi birçok hastalığa karşı koruyor. Nar çekirdekleri polifenol bileşik olarak zengin olduğundan, içinde bolca antosiyanin ve tanen bulunduğundan güçlü antioksidan özelliği gösteriyor.

Nar çekirdeği yağı saç çıkarır mı?

-Güzel ve güçlü saçlar: Punisinik asit sayesinde güçlü, parlak ve bakımlı saçlara kavuşmak mümkündür. Ayrıca nar çekirdeği yağındaki yüksek antioksidan ve vitamin içeriği sayesinde kafa derisindeki kan dolaşımı arttırılır, kan damarları güçlenir ve saçların sağlıklı uzaması teşvik edilir.

Nar çekirdeği yağı saça nasıl uygulanır?

Sıcak yağ bakımı için karıştırdığınız yağları benmari usulü ısıtın. Buradaki önemli nokta karışımın çok sıcak olmaması gerektiği, ılık olana kadar ısıtmanız yeterli olacaktır. Daha sonra nemli saçlarınıza, özellikle saç diplerinize nazik hareketlerle masaj yaparak karışımı eşit bir şekilde sürün.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu