Cilt Bakımı

Nemlendirici Krem Seçmenin Önemi

Nemlendirici krem kullanmanın önemini her zaman duyarız. Peki cildi nemlendirmek neden bu kadar önemli? Gelin sizlerle birlikte nemlendirici kremlerin önemini, nemlendirici krem seçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte ele alalım.

Nemlendirici Krem Nedir?

Nemlendirici Krem Nedir?

Nemlendirici krem, cildin doğal olarak salgıladığı ve cildin parlak aynı zamanda canlı görünmesini salgılayan nemi dengelemek için kullanılır. Nemlendirici kremler, nemini kaybetmiş ciltler için de kullanılmaktadır. Nem cildimiz için çok önemlidir. Nemli olan cilt kurumaz, ve sağlıklı bir görüntüye sahiptir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Ciltte doğal olarak salgılanan nem, zamanla azalabilir ya da kaybedilebilir. Fakat bu durum sizi korkutmamalı. Doğru adımlarla cildinizin kaybettiği nemi cildinize geri kazandırmanız mümkündür. Nasıl mı? Cildinize uygun bir nemlendirici kullanarak, cildinizin ihtiyacı olan nemi, cildinize kazandırabilirsiniz.

Cilt Neden Nemini Kaybeder?

Cilt Neden Nemini Kaybeder?

Cildin nem dengesinin bozulmasının birçok nedeni vardır. Günlük hayat akışında maruz kaldığımız kirli hava, kullanılan yanlış cilt bakım ürünleri, kozmetik ürünler ve su tüketimi, Bunların hepsi ciltteki nem dengesini etkileyen faktörlerdir.

İlginizi çekebilir: Karma Ciltler İçin Maske Önerileri

Cilt bakımı sağlıklı ve canlı bir cilt için çok önemlidir. Eğer günlük ve düzenli bir şekilde cilt bakımı yapmazsınız, cildinizde zamanla cilt problemleri meydana gelebilir. Cilt bakımında kullandığınız ürünlerin cildinize uygun olması çok önemlidir. Yanlış ürün kullanımı da nem dengenizin bozulmasına neden olabilir.

Örnek vermek gerekirse, kuru bir cilt yapısına sahipsiniz diyelim. Fakat kullandığınız nemlendirici kreme dikkat etmeden, yağlı ciltlere uygun bir nemlendirici krem aldınız ve onu kullanıyorsunuz. Bu cildinize zarardan başka bir şey vermez. Çünkü kuru ciltlerin neme ihtiyacı varken, yağlı ciltlerin ise nemi dengelemeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle kuru cilt tipine sahip olan kişilerin nemlendirici özellikli kremler kullanması gerekir.

Cilt Tipine Göre Nemlendirici Krem Seçimi

Cilt Tipine Göre Nemlendirici Krem Seçimi

Dediğimiz gibi, cilt tipine göre nemlendirici krem seçmek önemli bir noktadır. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmazsanız, cildinizde oluşabilecek problemlere zemin hazırlamış olursunuz. Bakalım hangi cilt tipi nasıl nemlendirici kullanmalı?

İlginizi çekebilir: Mucizevi Arı Sütünün Cilde Faydaları

1- Kuru Ciltler

1- Kuru Ciltler

Kuru ciltlerde yanaklar gergin, T bölgesi ile kuru olur. Cilt nemini neredeyse kaybetmiş diyebiliriz. Bu nedenle kuru cilt tipine sahip olan kişiler, nemlendirici seçimlerinde çok hassas davranmalıdır. Kur cilt tipine sahip kişilerin cildi neme ihtiyaç duyar, aynı zamanda kuru cilt tipi hassas yapıya sahiplerdir. Zaman zaman ciltte nemsizlikten dolayı deri dökülmesi de meydana gelebilir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Kuru cilt tipi, yoğun kıvamlı ve zengin yağ içeriğine sahip olan nemlendiriciler seçmelidir. Ayrıca nemlendirme özelliği yüksek saatler etkili olan ürünler de kuru cilt tipine sahip olan kişilerin faydasına olacaktır. Fakat dediğimiz gibi kuru cilt tipine sahip olan kişiler aynı zamanda hassas bir cilde de sahiptir. Bu yüzden seçecekleri nemlendiricilerin içeriklerini inceleyerek almalıdırlar. Ağır kimyasal içeren ürünlerden kaçmalıdırlar.

2- Karma Ciltler

2- Karma Ciltler

Karma ciltler, T bölgesi yağlı iken yanaklar kuru olan cilt tipine verilen isimdir. Garip değil mi? ama ne yazık ki cilt tipleri arasında en detaylı ve zahmetli bakımı isteyen cilt türü karma ciltlerdir. Karma ciltlerde nemlendirici seçimi çok önemlidir. Bunun nedeni ise iki bölgenin birbirinden farklı özelliklere sahip olmasından kaynaklanır. Yani bir tarafı nemlendirirken, bir tarafın nem dengesini bozmak mümkündür. Bu nedenle karma cilt tipine sahip kişiler nemlendirici seçerken de ciltlerine yaptıkları gibi detaylı bir araştırma içine girmelidirler.

İlginizi çekebilir: Karma Cilt Tipi Hakkında Önemli Bilgiler

Karma ciltler nemlendirici etkili jel formunda nemlendirici kremler tercih etmelidir. Jel formunda olan ürünler ağır yapıda değildir ve cildi yormazlar, bu nedenle karma ciltler rahatlıkla kullanabilir. Aynı zamanda karma cilde sahip olan kişiler, gözenek problemi de yaşamamak için gözeneklerini tıkamayacak ve büyümesine yardımcı olmayacak ürünler tercih etmelidir,

3- Yağlı Ciltler

3- Yağlı Ciltler

Yağlı ciltlerde fazla nem dengesi ağırlıklı olduğu için ciltte yağlanmalar meydana gelir. Yağlanan cilt, gözenekleri tıkar ve parlak bir görüntü kazanır. Bu parlaklık sağlıklı bir parlaklık değildir. Ciltte oluşan fazla yağdan kaynaklanır. Bu nedenle yağlı cilde sahip olan kişiler, nem dengesini sağlayabilecek nemlendiriciler seçmelidir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Yağlı ciltler su bazlı nemlendiriciler tercih etmelidir. Su bazlı nemlendiriciler cildi nemlendirirken, aynı zamanda cildin nem ve yağ dengesini sağlamasına yardımcı olur. Gözeneklerde fazla yağların birikmesini engeller ve siyah nokta problemini de ortadan kaldırır. Su bazlı nemlendiriciler hafif oldukları için cildi yormazlar.

Nemlendirici Krem Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nemlendirici Krem Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda sizlere aslında genel anlamda nemlendirici krem seçmenin öneminden bahsettik. Fakat konu oldukça hassas olduğu için sizler için detaylı bir şekilde ele almak istedik. Unutmayın nemlendirici kremleri kokusuna ya da ambalaj güzelliğine göre seçmemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları aşağıda sizler için sıraladık..

1- Cilt Tipi

Cilt tipi nemlendirici seçilirken dikkate alınması gereken en önemli husustur. Cilt tipinize uygun nemlendirici seçimi yapmazsanız, cildinizde problem ve kusurlar meydana gelebilir ve cildinizin nem dengesini bozabilirsiniz.

2- Ürün İçeriği

Aldığınız nemlendiricinin içerik olarak doğal olması ve ağır kimyasal içermemesi önemlidir. Farkında olmadan kullandığımız kimyasal içerikli ürünler, kısa vadede cildimize zarar vermiyormuş gibi görünse de uzun vadede cilde ciddi zararlar verir.

3- Sivilce Ve Akne

Sivilce ve akneye eğilimli ciltler, yüksek oranda nemlendirici etkili ürünler kullanmamalıdır. Bazı sivilceler, ciltte oluşan fazla yağdan dolayı meydana gelmektedir. Bazı ciltlerde ise fazla kuruluktan akne problemi görülmektedir. Bu nedenle sivilce ve akneye eğilimli olan ciltler, karma ciltlere uygun nemlendirici ürünleri rahatlıkla kullanabilirler.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu