Vücut Bakımı

Ödem Neden Oluşur ve Vücuttan Nasıl Atılır?

Vücudun farklı dokularında sıvı birikmesi sonucu gelişen şişlik durumuna ödem denir. Bu şişlikler birçok insanın canını sıktığı için beraberinde ödem neden oluşur? Ödem nedir? Vücuttan nasıl atılır? gibi soruları getirir. Pek çok neden bağlı olarak gelişen ödem en sık ayaklar, bacaklar, eller ve ayak bileklerinde görülür.

Bacaklarda toplanan ödem sabah uyandığınızda yüzünüze kadar yayılmış olabilir. Sabahları en çok yüz ve ellerde görülür. Ancak dikkate alınmadığı takdir de birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bu yüzden gelin hep beraber nedenlerini ve nasıl atılabileceğini inceleyelim.

Vücutta Ödem Neden Oluşur?

ödem neden oluşur

Yaşam kalitenizi etkileyen ödem birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tuzlu yemekler ve az su tüketimi ödem oluşumunu destekler ve tetikler. Ödem yani vücudunuzun su tutması sizin sağlığınıza genel olarak zarar vermez. Ancak belirli hastalıkların belirtisi olabilir. Gözlemlenmediğinde veya tedavi edilmediğinde sağlık sorunlarına yol açabilir. İşte ödemin nedenleri..

Ödem attırıcı doğal kür tariflerini öğrenmek için linke tıklayın.

1- Hareketsizlik

ödem neden oluşur

Bacak kaslarınız siz yürürken veya koşarken kan damarlarını sıkıştırarak kan akışını sağlar. Kaslarınız hareketsiz kaldığında ise kan venlerde toplanır ve sıvıyı dokulardan kan damarlarına aktarımını zorlaştırır. Dolayısıyla sıvı dokularda birikir ve ödem meydana gelir. Özellikle otobüs veya uçak yolcuğu gibi uzun süre hareketsiz kalınan durumlarda ayak bileğinde veya ayaklarda sıvı tutulumu meydana gelir. Aynı zamanda masa başı çalışan veya masa başında çok fazla vakit geçiren insanlarda da oldukça fazla ödem oluşumu meydana gelir. Hareketsizlik ve az su tüketimi ödemle birlikte selülit oluşumunu da beraberinde getirebilir. Dikkatli olmakta fayda var!

Selülitin nedenlerini ve nasıl kurtulabileceğinizi öğrenmek için linke tıklayın.

2- Lodos

ödem neden oluşur

Ruhsal veya bedensel olarak insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve uykusuzluk veya aşırı uyku hali, baş ve mide ağrısı, yorgunluk, huzursuzluk, iştahsızlık veya aşırı iştahlı olmak gibi pek çok soruna sebep olur. Lodos vücutta su toplanması ve şişkinliğe neden olan önemli faktörlerden biridir. Lodosa bağlı olmasa dahi uykusuzluk, iştahsızlık ve aşırı iştahlı olmak ödemi tetikleyici güce sahiptir.

3- İlaç Kullanımı

ödem neden oluşur

Bazı ilaçlarının kullanımı ödeme zemin hazırlayabilir. Steroid, HRT, non-steroid, anti-inflamatuvar gibi kan basıncı düzenleyici bazı ilaçlar kan damarlarından ayrılan sıvının hızının ayarlanmasını etkileyerek ödeme sebebiyet verir. Dolayısıyla kan basıncınızı düzenleyen herhangi bir ilaç kullanıyorsanız yan etkilerine bakmanızda fayda var. Ödem oluşumlarınızın sebebi bu ilaçlar ise doktorunuza danışarak ödem söktürücü kürler uygulayabilirsiniz.

4- Fazla Tuzlu Besin Tüketmek

ödem neden oluşur

Vücut dokularının elbette belli oranda tuza ihtiyacı vardır ve bu karşılanmalıdır. Ancak fazla tuz tüketildiğinde vücut bu tuzu yapısında suyu tutarak seyreltir ve sonucunda ödem oluşur. Tuzlu besin demek illa ki yemeklerinizde fazla tuz tüketmek demek değildir. Birçok abur cubur ve işlenmiş gıda ürünlerinin içerisinde de oldukça fazla miktarda tuz bulunmaktadır. Bu ürünleri fazla tüketmekte ödem oluşumuna sebep olur.

5- Menstürasyon ve Hamilelik

ödem neden oluşur

Kadınların her menstürasyon veya hamilelik dönemlerinde en sık yaşadığı durumlardan biri de vücudun ödem tutmasıdır. Bu dönemlerinde genellikle el, ayak, bacak ve karın bölgesinde şişlikler görülür. Hormon seviyelerindeki değişim vücuda giren ve atılan sıvı dengesini etkileyerek vücudun sıvı tutmasına yani ödeme neden olur.

6- Hastalıklar

ödem neden oluşur

Çeşitli hastalıklar ödeme sebebiyet verebilir. Bunlar; kalp hastalığı, böbrek hastalığı, tiroit bezlerinin fazla veya az çalışması, lenfödem ve karaciğer hastalığı gibi hastalık tablolarında, kan pıhtılaşmasında, enfeksiyon ve inflamasyonlarda veya tümör gibi durumlarda oldukça fazla sıvı tutulumu meydana gelebilir. Bu hastalıklar vücudun sıvı dengesini bozar ve ödem oluşur.

Ödem ve Şişlik Vücuttan Nasıl Atılır?

ödem nasıl atılır

Birçok sebebe bağlı olarak eğer sizde de ödem oluşumu meydana geldiyse artık endişelenmenize gerek yok. Sizler için en kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde nasıl ödem atabileceğinize dair araştırmalar yaptık. Derlediğimiz bu bilgileri düzenli olarak dikkatle uyguladığınız takdir de şişliklerinize elveda diyebilirsiniz! İşte ödem attırıcı 6 madde..

✅ Editörün Önerisi ✅

ödem attırıcı serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

1- Düzenli Egzersiz Yapmak

ödem nasıl atılır

Kısa sürede ödem atmanın en iyi yollarından biri de düzenli spor yapmaktır. Hareketsizlikten meydana gelen ödemi hareketle vücuttan atıyoruz!

Spor yapmanın en büyük faydalarından biri terleyerek hem toksinlerden hem de suyun atılması sayesinde ödemden sağlıklı bir şekilde kurtulmaktır. Bir saatlik antrenman kilonuza ve metabolizma hızınıza bağlı olarak ortalama 0,5-2 litre kadar su kaybettirir. Ancak bu durum biraz da yapılan sporun türüne, ortam sıcaklığına ve kıyafetlere bağlıdır. Sıcaklık ile terleme doğru orantılıdır. Dolayısıyla spor yaparken daha fazla terlemek adına ona uygun kıyafetler giyebilir. Ancak dehidrasyona uğramamak için spor yaparken yeterli miktarda su içmeye özen gösterin.

2- Uyku Düzenini Sağlamak

ödem nasıl atılır

Yapılan araştırmalara göre en az beslenme ve egzersiz kadar uykunun çok önemli olduğu yönündedir. Uyku, böbreklerdeki sodyum ve su dengesinin sağlanmasında en büyük yardımcılarınızdan biridir. Düzenli ve yeterli uyuduğunuz takdir de vücudunuz su seviyesini kontrol altına alır ve ödem oluşumunu en az seviyeye indirir. Uyku sorunu çekiyorsanız doktora görünmenizin de fayda var. Uyku düzeninizi oturtmadığınız zaman hem farklı birçok sağlık sorununa hem ödem oluşumuna zemin hazırlarsınız.

3- Stresi Azaltmak

ödem nasıl atılır

Uzun vadede stresli yaşamanız genel sağlığınızı olumsuz etkiler. Stres birçok sağlık sorununu tetiklediği gibi ödem oluşumunuzu da tetikler. Vücut uzun dönem strese maruz bırakıldığında kortizol adı verilen hormon seviyesinde yükselme meydana gelir. Kortizol vücutta su tutulmasına ve suya bağlı olarak kiloya da sebep olur. Ayrıca kortizol hormonunun dışında antidiüretik hormonu da (ADH) böbreklerin vücutta su tutmasına sebep olabilmektedir. Stresinizi azaltmak için kendinize bir uğraş veya bir hobi edinebilirsiniz. Ne kadar az stres o kadar sağlıklı yaşam demektir.

4- Tuz Alımını Kontrol Etmek

ödem nasıl atılır

Her ne kadar vücuda alması gereken tuz miktarının sağlanması gerekse de kontrol edilmediği ve fazla tuz alımı yapıldığı zaman vücut ödem tutmaya başlar. Tuzdan gelen sodyum insan vücudunda en çok bulunan elektrolitler bir tanesidir. Vücuttaki su değerleri açısından önemli bir yere sahiptir. Eğer sodyum seviyeleri çok yüksek ya da az ise vücutta ödem oluşabilir. Yüksek tuz tüketimi ve işlenmiş gıda alımı ödemin başlıca sebeplerindendir. Özellikle bu durum su alımının yetersiz olduğu ve hareketsiz dönemlerde ortaya çıkar. Dolayısıyla fazla tuz tüketme ve işlenmiş gıda alışkanlığınızı bırakmanız gerekmektedir.

5- Bol Su Tüketmek

ödem nasıl atılır

Vücudunuzun su dengesi ve nem dengesi için su içmek önemli bir faktördür. Vücut sürekli sağlıklı bir su dengesi oluşturmaya çalışır. Bu nedenle eğer fazla miktarda dehidrasyon yaşanırsa, vücut dehidrasyonu önleyebilmek adına su tutmaya başlar. Günlük olarak yeterli miktarda su içerek genel sağlığınızı özellikle sindirim ve böbreklerinizin sağlığını olumlu etkilersiniz. Yaş, boy ve kilonuza bağlı olarak abartmadan yeterli su miktarının vücudunuza girişini sağlamanız büyük oranda ödem atmanızı sağlar. Unutmayın ki su sağlıktır!

6- Magnezyum Desteği Almak

ödem nasıl atılır

Vücudunuzun ödem atabilmesinde elektrolitler önemli yardımcı faktörlerden biridir. Magnezyum sağlık ve spor performansı açısından önemli bir elektrolittir. Dilerseniz bu desteği vitamin haplarından dilerseniz besin yoluyla sağlayabilirsiniz. En sağlıklı yol tabii ki magnezyum yönünden zengin gıdaları tercih etmenizdir. Ağırlık olarak yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş, baklagiller, deniz ürünleri tüketebilirsiniz. Bunlara örnek olarak ıspanak, pazı, kaju, susam, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, nohut, mercimek, barbunya, kuru fasulye, brokoli, taze fasulye, pırasa, enginar, somon, uskumru, karides, Hindistan cevizi, bitter çikolata gibi besinlerdir. Kadınlar üzerinde yapılmış araştırmalar magnezyumun suya bağlı kiloyu ve PMS’i engelleyebileceğini göstermektedir.

Artık vücudunuzda ödemin neden oluştuğunu ve vücudunuzdan ödemi nasıl atacağınızı biliyorsunuz. Vücudunuzun ödem tutması ne kadar kolaysa atması da o kadar kolay! Verdiğimiz önerileri kullanarak ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Yorumlarda aldığınız etkileri bizimle paylaşmayı unutmayın. Sağlıklı günler😊

Ödem İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Ne ödem söktürür?

Ödem söktürücü 10 şey : Kayısı, ananas, salatalık, yaban mersini, maydanoz, süt (kefir, yoğurt), turp, yulaf, biberiye ve su... Ödem atıcı : Ödem vücudun susuz kalmaya karşı aldığı bir önlemse çözümü de basittir. Her gün 2-3 litre su içerseniz vücudunuz suyu depolamayı bırakır ve haliyle ödem tutmaz.

Ödem olup olmadığını nasıl anlarız?

Dokularda, özellikle kol ve bacaklarda, cilt altında ortaya çıkan şişlik. Ciltte gerginlik ve parlama. Şişlik olan bölgelere birkaç saniye baskı yapılıp bırakıldıktan çukurluk oluşması Artmış karın büyüklüğü

Yüzde ödem olur mu?

Yüzde, elde, bacakta veya ayaktaki şişkinliklerin görülme nedeni genellikle ödemler oluyor. Ödemler ise hücreleri çevreleyen alanlarda normalden fazla sıvı birikmesiyle ortaya çıkıyor.

Ayakta oluşan ödem için hangi doktora gidilir?

Bunun dışında herhangi bir hastalığa bağlı olsun ya da olmasın, vücudunuzun herhangi bir noktasında meydana gelen ödem için hastanelerin Dâhiliye ya da Nefroloji polikliniklerine başvurabilirsiniz.

Ananas ödem söktürür mü?

Ananas etkili bir ödem söktürücüdür. Yüksek lif oranı sayesinde ödem atmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Muz içerisinde yüksek miktarda potasyum içerir. Potasyum, sodyum seviyesini azaltarak ve idrar üretimini arttırarak, su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu