Cilt Bakımı

Neden Parabensiz Ürünler Kullanmalıyız?

Paraben içeren ürünler, saça ve cildimize zarar verir. İçeriğinde barındırdığı kimyasal maddelerden dolayı cilt ve saç problemlerine sebebiyet vermektedir.

Paraben Nedir?

Paraben Nedir?

Birçok kozmetik ya da kişisel bakım ürünlerinde, ürünün ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasal maddelerin genel adına verilen isim parabendir. Ürün içeriklerini incelediğinizde, methyparaben, erthyparaben ya da benztparaben isimlerini görüyorsanız o ürünleri asla tercih etmemelisiniz.
                                                                              Editörün seçimi
                                                                       sipariş vermek için tıklayın
Şampuan, diş macunu, sıvı sabun, losyon, nemlendirici, yüz temizleme jeli ve daha fazlası… Aklınıza gelebilen her türlü kozmetik ve bakım ürününde küf, bakteri oluşumunun engellenmesi için paraben kullanılır. Paraben, ürün içerisinde küf ve bakterilere karşı koruma etkisi gösterirken cildinizde de kimyasal koruyucu olmasından dolayı cilt problemlerine yol açar.

Ürünlerin İçeriğinde Paraben Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Ürünlerin İçeriğinde Paraben Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Cilt bakım ürününün ambalajı çok albenili, fiyat sudan ucuz ve cildinizde yaratacağı olumlu etkiler çok büyüleyici olabilir. Ancak siz bu taktiklerin hiçbirine inanmamalı, ürün içeriği okuma alışkanlığı kazanmalısınız. Ürün içeriğine baktığınızda direkt olarak “paraben” yazısını göremeyebilirsiniz. Aşağıda sizler için sıralamış olduğumuz isimleri görürseniz, ürünü almaktan vazgeçmelisiniz.

 1.  Butylparaben
 2.  Isoutylparaben
 3.  Propylparaben
 4.  Methylparaben
 5.  Etilparaben

Paraben Neden Kullanılır?

Paraben Neden Kullanılır?

Parabenin asıl kullanılma sebebi koruyucu etkisidir. Özellikle makyaj malzemelerinin bozulmasını, küflenmesini ve zarar görmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır Tabi dayanıklı ve uzun ömürlü olarak tanımladığımız besinlerde de paraben kullanılır. Özellikle gıdalarda içerik listesinin sonuna farklı isimlerin altına saklanmış şekilde bulabilirsiniz. Direkt olarak paraben yazılmaz. En sık kullanılan paraben cinslerinden olan ethyl paraben, isobutylparaben ve metil paraben  gibi isimleri gıdaların arkasına eklenir.

İlginizi çekebilir: Keten Tohumu Yağının Saç Üzerinde İnanılmaz Etkileri

Parabenin Zararları Nelerdir?

 1. Parabenler hem zehirli hem de toksik özellik taşırlar.
 2. Paraben cildi hassaslaştırabilir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Deride egzama gibi deri hastalıklarına, tahriş ve alerjik tepkimelere neden olurlar.
 3. Parabenler xenoestrojen olarak kabul edilir. Başka bir deyişle, bu kimyasallar vücudunuzdaki östrojen hormonunu taklit edebilir. Parabenler vücudunuzdaki östrojen reseptörlerini bağlar. Bu östrojenik aktivite meme kanseri gelişimine yol açabilir.
 4. Meme kanserli hastaların meme dokularında da parabenler saptanmıştır. Bir hipotez, üst lateral meme bölgesinde meme kanseri insidansını koltuk altı deodorantı (parabenler içeren) kullanımıyla ilişkilendirir.
 5. Araştırmacılar ayrıca anne sütünde, serumda, idrarda ve seminal sıvıda parabenler tespit etmişlerdir.
 6. Parabenler, UV’ye maruz kalmanın neden olduğu hücresel düzeyde hasarı arttırabilir ve bu da cilt kanserine neden olabilir.
 7. Genelde güzellik ve cilt sağlığı için kullanılan kozmetik maddeler, paraben içerdiğinde kişide erken yaşlanmaya neden olabiliyor. Özellikle metilparabenin cilt hücrelerini öldürdüğü söylenmektedir.

Hangi İçeriğe Sahip Bakım Ürünleri Kullanmalıyız?

Hangi İçeriğe Sahip Bakım Ürünleri Kullanmalıyız?

Saç ya da cilt fark etmeden, kullanacağınız cilt bakım ürünlerinin içerik olarak temiz olmasına önem göstermelisiniz. Kimyasal içerikli ürünler, saç ya da cildinize anlık olarak etki gösteriyor olabilir ve sizde bunun yeterli geldiğini düşünebilirsiniz. Fakat kısa vadede etki gösteren bu ürünler, uzun vadede cilt ağlığı için zararlıdır. Ve daha da ilerleyen zamanda çeşitli cilt sorunlarını meydana getirir. 
                                                                          Editörün seçimi
                                                                         sipariş vermek için tıklayın
Öncelikle bakım ürünü almadan önce içerik olarak kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Paraben ve kimyasal içerikli ürünlerin raf ömürleri uzun olur. Bunun nedeni ise, paraben ve kimyasal etkenlerin, bakteri ömrünü kısaltmasıdır. Peki sizce aldığınız ürünün kullanım ömrünün uzun olması mı? yoksa cilt sağlığınız mı?
Bakım ürünü seçerken, içerik olarak doğal içerikler tercih etmemelisiniz. Bakım ürünleri ile cildinize bakım ve iyilik yaptığınızı düşünürken, bu duruma kötüye çevirmenizin size hiçbir katkısı olmayacaktır. 

Neden İçerisinde Paraben Olmayan Ürünler Tercih Edilmektedir?

Neden İçerisinde Paraben Olmayan Ürünler Tercih Edilmektedir?

Genel olarak bakıldığında kozmetik, ilaç ve temizlik sektörlerinden aldığımız tüm ürünlerin içinde insan sağlığına zararlı kimyasallar bulunmaktadır. İnsanlar çoğunlukla parabeni en zararlı maddelerden birisi olarak gördüklerinden dolayı dikkatli davranıyorlar ve paraben içeren ürünleri almamaya özen gösteriyorlar. Deri hastalıkları ve kanser riski sebepler bir yana dursun paraben insanları içten içe de etkiliyor.

İlginizi çekebilir: Geniş Gözenek Problemine Son!

Paraben nedir ve zararlı mıdır sorusuna çoğu kişi evet diyor ve parabenin zararlarını saymaya başlıyor. Hormonal sisteme müdahale etmesi nedeniyle özellikle kadınlar paraben içeren ürünlerden her geçen gün biraz daha uzaklaşıyor. Bazı kadınlara ise paraben nedir sorulduğunda erken yaşlanmaya sebep olan en büyük etken madde diye cevaplıyor. Özellikle bir cinsi olan metil parabenin cilde sürekli temas etmesi durumunda, cilt hücrelerini öldürdüğü söylenmektedir.

Paraben ve Saç Dökülmesi

Paraben ve Saç Dökülmesi

Şampuanlarda yer alan parabenler cildimiz tarafından kolayca emilip, kafa derinize zarar verdikleri için kaçınılması gereklidir. Parabenler, saçta kuruluk, saç derisini tahriş etme, saç renginin solması ve hatta saç dökülmesi gibi saçlarınız için bir dizi soruna neden olabilir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

2016 yılında yapılan araştırmalar paraben içerikli ürün kullanan insanların idrarında ve kan dolaşımında parabene rastladı. Bu da saçınıza ve saç derinize sürdüğünüz ürünün sadece saçınıza zarar vermekle kalmayıp, gözeneklerinize ve kanınıza da karıştığı anlamına geliyor.

Paraben ve Cilt Yaşlanması

Paraben ve Cilt Yaşlanması

Temel olarak metil parabenler (kozmetikte en yaygın parabenlerden biri olan MP) keratinositlerin çoğalma kabiliyetini azaltmaktadır. Keratinositler, cilde gücünü verdiği bilinen son derece güçlü bir protein olan keratinin üretilmesinden epidermiste sorumlu olan cilt hücreleridir.

Kullanılan saç bakım ürünlerinin paraben içermediğinden emin olmak için şampuan ve saç kreminin “Paraben Free” etiketi bulunması önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu