Yüz Bakımı

Parlak ve Canlı Bir Yüz İçin 11 Adımda Evde Yüz Bakımı [ ✔️ÖNERİ İÇERİR]

Yüz bakımı, ciltte üzerinde en çok durulması gereken konuların başında gelir. Cildimiz, vücudumuzun en önemli organı olup üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir organdır. Dış etkenlere en çok maruz kalan yüzümüz ise özenle bakım gerektiren en önemli bölümdür. Evde yüz bakımı yapmanın kolay ve pratik yöntemlerini öğrendiğinizde, aslında işin çok da zor olmadığını, alışkanlık haline getirdiğinizde, pratik bir şekilde yüz bakımı yapabileceğinizi göreceksiniz.

Çoğu zaman yüz bakımı ihmal edilir. Bunun nedeni ise belki de suyla sürekli temas etmesinden kaynaklanmaktadır. Uykudan uyanırken yüz yıkamak, gün içerisinde yüzün yıkanması gibi rutin işlemler, yüz bakımında doğru adımların uygulanmasını ertelemeye ya da yanlış işlemler yapmaya itebiliyor. Aslında yüz bakımı yapmak da vücut bakımı kadar önemlidir, hatta daha fazla önem arz eder. Çünkü yüzün güzel ve parlak görünebilmesi için yüz bakımında doğru yöntemleri uygulamak gerekir.

Evde yüz bakımı nasıl yapılır

Bu yazımız, yüz bakımında yapılan hataları içermekte olup aynı zamanda doğru yüz bakımı nasıl yapılmalıdır sorusuna da yanıt veren bir yazıdır. Yüzünüzün parlak ve canlı görünmesini istiyorsanız, doğru bildiğiniz yanlışlardan kurtaracak bu yazımızı okumaya devam edin.

Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru ve iyi bir yüz bakımı yapmak ya da yaptırmak; daha güzel görünmeye, cildin parlak ve canlı kalmasına yardımcı olur. Bunu bir Spada yapmak elbette daha kaliteli sonuç elde etmeye götürür. Ancak evinizde uygulayacağınız adımlarla da aynı kaliteyi yakalayabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken tek şey, doğru yöntemler kullanarak yüz bakımı yapmak olacaktır. Peki, evde yüz bakımı nasıl yapılır? İşte 11 adımda yüz bakımı rehberi

1- Yüzünüzü Temizlemek İçin Saçlarınızı Gerin

Yüz temizleme

İyi bir yüz bakımı yapmanın püf noktası saç önü çizgisinden itibaren başlar. Saçlar uzun olduğunda doğru bire cilt bakımı yapılamaz. Bu yüzden öncelikle saçlarınızı germeniz, ardından gerekli bakım işlemlerine geçmeniz gerekir. Saçlarınızı saç bandı ya da tel toka ile sabitleyin ve yüzünüzü iyice ortaya çıkartın.

İlginizi Çekebilir: Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Çözümleri

2- Yüzünüzü Yumuşak Bir Temizleyici İle Yıkayın

Yumuşak temizleyici

Yüz bölgesi, vücudun en hassas bölgesidir. Bu yüzden temizleme işlemini narin hareketlerle ve yumuşak temizleyici kullanarak yapmak gerekir. Yüzünüzdeki makyajı çıkartmak için sevdiğiniz yüz temizleyicisini kullanın. Ama sıcak ya da çok soğuk su yerine ılık su kullanmanız gerekir. Çünkü yüz narin bir dokuya sahip olduğu için aşırı sıcak su da, aşırı soğuk su da yüzünüze zarar verebilir.

Yüz bakımı yaparken şunlara dikkat edin;

  1. Yüz bakımına devam etmeden önce makyajın tamamen temizlendiğinden emin olun,
  2. Daha iyi bir yüz bakımı için doğal yüz bakım ürünleri kullanmayı deneyin,
  3. Yüzünüzün daha parlak ve canlı kalabilmesi için yüzünüze badem, jojoba yağı ya da zeytinyağı sürün, daha sonra ılık suyla yıkayın.

3- Cilt Soyucu Krem Kullanın

Cilt soyucu krem

Ölü deri hücreleri, cildin soluk ve mat görünmesine neden olur. Bu da zamanla cildinizin sağlığını yitirmesine ve canlılığını kaybetmesine neden olur. Özellikle makyaj yapmayı seviyorsanız, gün sonunda mutlaka cilt soyucu krem kullanmanızı öneririz. Cildinizden ölü deriyi kaldırmak için uygulayacağınız cilt soyucu kremler, cildinizin daha rahat nefes almasını sağlamakla birlikte parlak ve canlı görünmesine de yardımcı olur.

4- Yüzünüzü Hafifçe Durulayın

Yüz durulama

Cildinizin gözeneklerini açmak için cilt soyucu krem kullandıktan sonra yüzünüzü iyice durulayın. Burun ve göz çevresi, temizlenmesi zor bir bölge olduğu için bu bölgeleri, suya batırılmış yumuşak bir bez yardımcı ile temizleyin. Tüm bunlardan sonra yüzünüzü yumuşak bir havlu ile kurutun.

⬇️ Bu Ürün İşinizi Kolaylaştırabilir ⬇️

Göz çevresi kremi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

5- Yüzünüze Masaj Yapın

Yüz masajı

 

Yüzünüzü iyice temizledikten sonra yapacağınız en önemli işlem, yüzünüze masaj yapmak olmalıdır. İşaret parmağınız ile başparmağınızı kullanarak yüzünüzde daireler çizecek şekilde cildinize masaj yapın. Bu hareket, yüzünüzde kan dolaşımını arttırır ve cildinizin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: En Sık Görülen Cilt Problemleri ve Çözümleri

Yüze masaj Nasıl Yapılır?

  1. Yüzünüzün orta kısmından başlayarak şakaklara doğru daireler çizerek masaj yapın.
  2. Burun ve yanak kısımlarına masaj yapmayı ihmal etmeyin.
  3. Dudak ve çene kısmına da aynı şekilde oval hareketlerle masaj yapın.

Yukarıda saydığımız yöntemler, yüzünüzü temizlemek için uygulamanız gereken adımlardır. Bundan sonraki adımlar ise gözenekleri temizlemek için uygulamanız gereken yöntemler olacak.

6- Yüzünüze Buhar Uygulaması Yapın

Yüze buhar uygulama

Buhar maskesi, cilt gözeneklerinin açılması için uygulamanız gereken en doğal yüz bakımı yöntemidir. Evde yüz bakımı yaparken, ocakta kaynattığınız bir tencereye doğru yüzünüzü eğin, buharın dışarı uçmaması için başınıza bir havlu geçirin ve 5 dakika boyunca cildinize buhar maskesi yapın.

Buhar maskesi yaparken bunları da uygulayabilirsiniz;

  1. Kendinizi daha iyi hissetmek için kaynayan suyun içerisine esansiyel yağlardan ilave edin. Bu, hem gözeneklerin daha iyi açılmasına yardımcı olur hem de aromaterapi yapmanızı sağlar.
  2. Elinizde hali hazırda esansiyel yağ yoksa kaynayan suyun içerisine bitki çayı ilave edebilirsiniz. Bu da yine kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır

7- Yüz Maskesi Yapın

Yüz maskesi

Yüz maskesi, cildinizin daha iyi temizlenmesine ve ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Doğal cilt maskesi kullanarak yüzünüzü bu şekilde ödüllendirebilirsiniz.

⬇️Bu Ürün İşinizi Kolaylaştırabilir⬇️

Yüz maskesi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Maske 15 Dakika Yüzünüzde Beklesin

Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika kadar bekletin. Bunu yaparken aynı zamanda gözlerinize de maske yapabilirsiniz. Salatalık maskesi ya da soğumuş bir poşet çayı gözlerinizin üzerine koyarak, göz cildinizin de temizlenmesini ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Evde Vücut Bakımı Önerileri

8- Yüzünüzü Hafifçe Durulayın

yüz durulama

Yüz maskesini yapıp 15 dakika bekledikten sonra maskeyi yüzünüzden çıkartın. Bunun için ılık suya ihtiyacınız olacak. Maske, genellikle burun çevresi ve göz çevresinden kolay çıkmadığı için bu bölgelerdeki maskeyi çıkartmak için ıslatılmış bir bez kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları da uyguladıktan sonra yüz bakımının bir diğer aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada, cildinize tonik sürerek cildinizi nemlendireceksiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.

9- Ev Yapımı Doğal Tunik Kullanın

Doğal tonik

Ev yapımı doğal tonik hazırlamak için gerekli olan malzemeler, mutlaka evinizde vardır; 1 çorba kaşığı suyla karıştırılmış, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı ile karıştırılmış 1 çorba kaşığı cadı fındığı ve 1 çorba kaşığı suyla karıştırılmış 1 çorba aşığı gül suyu.

Malzemeleri uygun bir kapta karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. Cildinizin aydınlanmasını sağlayan doğal tonik yerine mağazadan satın aldığınız hazır bir tonik de kullanabilirsiniz.

10- Yüzünüze Nemlendirici Krem Sürün

Yüz nemlendirici

Yüz bakımının uzun süreli kalmasını sağlamak için yapmanız gereken son adım ise cildinize nemlendirici krem sürmek olmalıdır. Alkol içermeyeni doğal bitki ürünlerinden elde edilen yüz bakım kremi ile cildinizin hem daha parlak görünmesini sağlayabilir hem de daha canlı bir yüze sahip olabilirsiniz.

11- Makyaj Yapmadan Önce Bekleyin

Makyaj

Yukarıdaki tüm adımları uyguladıktan sonra aslında yüzünüz makyaj yapmaya hazır hale gelir. Ancak sağlıklı yüzünüzü koruma altına almak ve bakımın daha uzun süre etkisini devam ettirmesini sağlamak için makyaj yapmadan 2-3 saat kadar beklemenizi öneririz.

Evde Yüz Bakımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yüz bakımı için evde ne yapabilirim?

Yüz bakımı için evde uygulayabileceğiniz yöntemler yukarıda saydığımız gibidir. Buna ek olarak peeling, bal maskesi veya limon suyu maskesi de uygulayabilirsiniz.

Günlük cilt bakımı nasıl yapılır?

Günlük cilt bakımı yaparken; yüzünüzü sık yıkamayın, yüzünüzü uzun süre durulayın, soğuk ya da sıcak su yerine ılık su kullanın, yüzünüzü tam kurulamayın, hafif nemli kalsın, yüz temizleme fırçası kullanın.

Yüz kuruluğuna ne iyi gelir?

Yüz kuruluğunu gidermek için ev yapımı maske kullanabileceğiniz gibi, kaliteli ve doğal yüz bakım kremi ve maskesi de kullanabilirsiniz.

Hangi vitamin cildi yeniler?

Cildin yenilenmesine yardımcı olan C vitamini, melanin üretiminin engellenmesine yardımcı olduğu gibi cildin yenilenmesine de yardımcı olur. Bunun haricinde A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini de cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Genç cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Gençler için cilt bakımı; sabunu bırakmak ile başlar. Sabun yerine temizleme sütü kullanın, sabah ve akşam nemlendirici kullanın, haftada bir derinlemesine yüz bakımı yapın. Yüzünüzde akne, sivilce varsa öncelikle uzman bir hekime görünerek bunu tedavi edin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu