Cilt Bakımı

Peeling Nedir, Cilt Tipine Göre Peeling Seçimi ve Kullanımı [Cilde En Etkili 5 Faydası]

Peeling, cilt bakımında kullanılması gereken en önemli cilt bakım rutinlerinden biridir. Cilt gözeneklerini açarak cildin daha rahat nefes almasını sağlar ve cildin daha güzel görünmesini etkiler.


Peeling nedir, cilt tipine göre peeling seçimi ve peeling nasıl kullanılır?

Sen de cilt problemi ile başı dertte olanlardan mısın? Ne yapsam bir türlü çözüme kavuşamıyorum diyenlerden misin? Bu yazımda sana “Peeling nedir, cilt tipine göre peeling seçimi ve peeling nasıl kullanılır“ ile ilgili bilgiler vereceğim. O halde bu yazım tam da sana göre güzel insan…

Peelingi daha önce duydun mu bilmiyorum ya da duyduklarını uyguladığın zaman işe yaramadıysa, bir de benim sana söyleyeceklerimi yapmanda fayda var. Çünkü sana bahsedeceğim peeling ile cildinde akne, sivilce, yağlanma gibi sorunların hepsi çözülecek. Eminim ki günlük hayatında bakım rutinin elbette var. Fakat o bakım rutinine bir de peeling uygulamasını eklesen, işte o zaman cildinin bebeksiliğine sen bile hayret edeceksin. Çünkü peeling kolay olduğu kadar anında sonuçlar elde edebileceğin bir cilt bakımıdır. Dilersen artık peelingin ne olduğuna bir bakalım…

Peeling nedir?

Peeling Nedir?

En basit tabirle cildi temizleme işlemidir. Ciltteki ölü deriyi temizlememize yardım ederek alttaki temiz cildi görünür hale getirir. Peeling kimyasal, fiziksel, doğal olmak üzere çeşitli dallara ayrılır fakat benim naçizane fikrimi soruyorsan her şeyin doğalı güzeldir. Çünkü kimyasallar şu an en büyük kurtarıcılar sınıfında olsalar da zamanla cildi bozacağından bundan 10 yıl sonra kendini düşünebiliyor musun? Kimse aşınmış bir cilt istemez öyle değil mi? O zaman sende cilt tipine uygun, doğru bir yöntemle peeling uygulaması yapmaya hazır mısın? Unutmamak gerektir ki her cilt yapısı birbirinden farklıdır. Bu cilt yapımızın farklı olması ihtiyacımız olan bakımları da değiştirmektedir. Örnek vermek gerekirse yağlı bir cilde daha fazla yağlandırıcı bir ürün kullanmak cildin tüm yapısını bozduğu gibi daha kirli ve sanki temizlenmeyen bir cildiniz varmış gibi görünmesine sebep olacaktır. Kim ister ki böyle zahmetli ve asla sonuç vermeyen bir bakım?

Hatta sana günlük bir bakım rutini de ekliyorum hemen ulaşabilirsin: Cildinize Hak Ettiği Değeri Veren 5 Etkili Cilt Bakım Yöntemleri

Kimse istemez, hem sağlık açısından da böyle bir durumun pek iyi olmadığı ortadadır. O yüzden kesinlikle cilt temizliği için peeling şart diyorum. Ve sana nasıl bir peeling uygulaması yapman gerektiğinden ve doğal yöntemlerinden de bahsetmeden gitmeyeceğim güzel insan…

Cilt tipine göre peeling seçimi

Cilt Tipine Göre Peeling Seçimi

Eğer neye ihtiyacın olduğunu bilirsen yapacağın cilt bakımlarının da sonuçları bir o kadar iyi olacaktır. Çünkü kadınların çoğu cilt bakımı yaparken, cilt tipine uygun olan ürünleri kullanmıyor. Ve sonrasında aldığı sonuçlar hep olumsuz yönde oluyor. İşte bu hataya düşmemek, cilt tipini bilmeden işlem uygulamamak ve dahası peeling uygulamasını kulaktan duyma bir şekilde öğrenmemek için doğru yerdesin güzel insan… O halde bakalım sana uygun cilt tipi hangisiymiş?

Yüz temizleme jeli hakkında okudukların seni çok şaşırtacak: Yüz Temizleme Jeli Nedir, Nasıl Kullanılır? [CİLT TİPİNE GÖRE JEL SEÇİMİ]

1- Kuru Ciltler İçin Peeling Seçimi

Evet soğuklardan şikayetçi ve sürekli çatlayan, pul pul dökülen o cilt… Başının dertte olduğunu düşünüyorsun öyle değil mi? Yeteri kadar nemlenemediği ve temizlenmediği sürece bu sorunla hep karşılaşacaksın. Belki de cildinin kuru olmasının sebebi yeteri kadar nemlenmemesi de olabilir. Ya da kullandığın nemlendirici ölü tabaka temizlenmediğinden fazla bir etki sağlamıyor da olabilir. Bunun için kuru ciltlere özel bir peeling uygulamalı ve ardından güçlü bir nemlendirici ile de cildini nemlendirmelisin. Anlattıklarımı sadece yüzün için düşünmemelisin; ellerinde, ayaklarında oluşan çatlakların ve kurumaya yönelik bölgelerin için de etkili olacağı kesindir. Evet sen de kuru bil cilde sahipsen bilmelisin ki hafta da bir iki defa uyguladığın peeling ve etkili bir nemlendirici ile bu sorundan kurtulabilirsin.

2- Yağlı Ciltler İçin Peeling Seçimi

Belki de en çok bakıma ihtiyacı olan cilt budur. Sürekli yağlanmasının vermiş olduğu rahatsızlık artık seni sıktıysa kurtarıcın ile tanışma vaktin gelmiş demektir. Çünkü peeling uygulamasının avantajının yüksek olduğu cilt tipi yağlı cilttir. Hatta haftaya beş güne kadar peeling uygulamasını çıkarman senin için faydalı olacaktır. Sakın nemlendirici cildimizi daha fazla yağlandırır gibi düşünme su bazlı doğal nemlendiricilerden cildine en iyi gelenini seçip peeling işlemi sonrasında kullanmanda fayda var.

Çünkü sanılanın aksine cildi nemlendirmek ve bu nem dengesini korumak oldukça önemlidir. İster yağlı bir cildin olsun istersen de kuru… Bu iki cilt tipi içinde vazgeçilmez bir bakım rutinidir ve olmazsa olmazlar arasındadır güzel insan….

3- Normal Ciltler Peeling Seçimi

Hayat kurtaran cildim var diyorsun belki de… Normal ve bakımı kolay diye de geçiriyorsun aklından… Peki cildinin kirli olduğunu söylesem, o zaman bu kadar kesin konuşabilir miydin?

Evet güzel insan, cilt yapısında belki de bakımı en basit olan cilt, normal cilt bakımıdır. Fakat ölü derilerden temizlenmemiş bir cilt her ne kadar parlak görünse de sadece bir yansımadan ibarettir çünkü derinin altında daha güzel bir cilt seni beklemektedir. Sana önerim hafta da üç kez fiziksel bir peeling uygulaman olacaktır. Duşta bir kese yardımıyla yumuşak ve cildini tahriş etmeyecek şekilde dairesel hareketlerle kese yardımıyla fiziksel peeling işlemini uygulayabilirsin. Unutma sen her zaman özelsin, ve cildininde özel hissetmeye ihtiyacı var.

4- Karma Ciltler İçin Peeling Seçimi

Bir kalıbın içinde olmak ve sürekli orası yağlı burası kuru diye şikayet etmekten sıkılmadın mı?

Dur tahmin edeyim! Çok ama çok sıkıldın. Evet ne kadar zahmetli bir iş değil mi, bakımı da zor geliyor sana… Aslına bakarsan sandığın kadar zor değil biliyor musun? Evet cildinin yağlanmayla ilgili bir problemi olduğu kesin ama çözümü de kesinliği kadar basit. Diyeceğim o ki peelingi hayatına sokmak için daha neyi bekliyorsun? Haydi bir adım at ve cildin için en iyisini bul. Özellikle de T bölgende oluşan yağlanmaların için peeling uygulaması yapman cildinin ferahlamasına ve daha iyi bir görünüme kavuşabilmen için ilk adımın olsun. Düzenli ve doğru bir peeling uygulaması ile cildini ölü derilerden kurtarabileceğin gibi ruhunun da ferahladığını hissedeceksin.

Karma cilt yapısı, T bölgesinin yağlanması ve aynı zaman da yanakların kuru kalmasıdır. Bunun için az önce de söylediğim gibi T bölgene peeling uyguladığın gibi yanaklarına da peeling işlemi uygulamalısın. Peeling sonrası dengeli bir nemlendiriciyle nemlendirmen cildinin tüm karmaşık görüntüsünden kurtulmana yardımcı olacaktır. Evet sanırım artık her güne hazırsın öyle değil mi?

Peeling nasıl uygulanır?

Peeling Nasıl Uygulanır?

Eğer hedefine sağlam adımlarla gitmek istiyorsan o adımları takip edeceğin yolları da bilmen gerekiyor. Unutmamalısın ki cilt her zaman nazlıdır ve dahası naif davranılmasından hoşlanır. O yüzden hakettiği değeri veren herkes, güzel bir görünüme de sahip olur. İşte şimdi seninle asıl konumuz olan peeling uygulamasına bu yüzden ihtiyacımız var. Cildine hakettiği değeri vermek için nasıl bir peeling uygulayabilirsin bunları konuşacağız.

1- Güzelce bir duş al ve gözeneklerinin açılmasına izin ver.

Ilık duş sonrası gözeneklerin açılması peeling uygulaması için en etkili sonuçları doğurur. Çünkü cildin ölü tabakasını yumuşatarak alttaki tabakanın daha iyi öne çıkmasını sağlar.

2- Buhar banyosu yapmaya var mısın?

Şaka gibi geliyor değil mi oysa buhar banyosu tıkanmış gözeneklerin açılmasında en etkili yoldur. Bir miktar sıcak suyu büyük bir kaba koyarak, yüzünü yakmayacak şekilde yaklaştır ve 5 dakika kadar buhar banyosu yap. Ardından uygulayacağın peeling ile ölmüş derilerinden kurtul. Alacağın sonuç seni çok şaşırtacak.

3- Dudaklarından ve gözünden uzak tut.

Peeling uygularken dudaklarına ve gözüne oldukça dikkat etmelisin. Çünkü hassas bölgemiz olan bu yerler peeling için hiçte uygun değildir. Kaş boyarken göz çıkarmayalım değil mi?

4- Masaj yaparak hem kendini rahatlat hem de ölü cildine elveda de!

Evet asıl buraya dikkat çekmek istiyorum. Çünkü yüzüne yapacağın dairesel masaj hareketleri hem kanın yüzüne akışını hızlandıracak hem de rahatlamana yardımcı olacaktır. İnan bana kuş gibi hafifleyeceksin bunun için sadece parmaklarını ıslatıp dairesel hareketlerle peelingini uygulamak daha etkili olacaktır.

5- Cilt tipine uygun doğal bir ürün seç!

Artık günümüzde her şey kimyasal fakat istisnai durumlar elbette söz konusu… Hala doğallığını yitirmemiş Uraw Cosmetics ürünlerine bakmanı tavsiye ederim. Ve bunun yanında sana evde yapabileceğin doğal peeling tariflerine bir göz atmanı da öneriyorum. Tarif demişken eğer günlük bakımında tonik uygulamaların varsa –ki kesinlikle olmalı çünkü cildin için peeling uygulaması ile en önemli bakımlardan birisi tonik bakımı olacaktır- sana bir link bırakıyorum, mutlaka okumalısın ve deneyimlerini merakla bekliyor olacağım…

Tonikle cildini olduğundan daha güzel hale getir: Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır?

6- Sadece 5 dakika!

Sadece 5 dakika bekletiyorsun ve ılık bir suyla yıkıyorsun işte bu kadar basit… Sence de cildin bir 5 dakikayı haketmiyor mu?

7- Cildini nemlendir ve onu önemsediğini kanıtla!

Belki de kimseye bir şey kanıtlamama gerek yok diyorsun, aslına bakarsan burda ki tek kanıt senden bir şeyler bekleyen cildin için. Onu ne kadar önemsediğini gösterirsen o kadar güzel sonuçlar elde edeceksin inan bana… Çünkü cildin seni bekliyor… Ve ona istediği değeri vermek nazikçe nemlendirmekten geçiyor, evet peelingini de uyguladığına göre onu nemlendirmek artık senin elinde.

Not: Peeling sadece yüze değil; ayaklara, dirseklere, boyun, eller ve daha vücuttaki birçok farklı bölgeye uygulanabilir.

Peelingin cilde en etkili 5 faydası

Peelingin Cilde En Etkili 5 Faydası

1- Ciltte kalıntılar halinde biriken kirleri temizler ve ölü hücrelerin giderilmesine yardım eder.

2- Leke ve siyah noktaları temizler.

3- Erken yaşlanmaların önüne geçer ve kırışıklık belirtilerini giderir.

4- Cildi siyah noktalardan derinlemesine temizler ve daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.

5- Yapılan maskelerin daha iyi emilebilmesi için yardımcı olur.

Evet artık her şeyin sonuna geldiğimize göre peeling uygulaması hakkında edindiğin bilgilerle sana bakımlı günler diliyorum güzel insan…

Kil maskesi

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu