Saç Bakımı

Saç Bakımında Yapılan Hatalar [En Çok Yapılan 10 Hata]

Saç bakımında yapılan hatalar, saçların sağlığını yitirmesine, mat görünmesine ve kepek problemine neden olmaktadır. Yanlış maske kullanımı, yanlış tarak kullanımı ve saçları sık yıkamak, saç bakımında en çok yapılan hatalardır.

Sağlıklı saçlara sahip olmayı her kadın istese de genellikle kulaktan dolma bilgilerle saç bakımı yapıldığı için saçların sağlığını korumasının aksine sağlığından olması durumu ile karşı karşıya kalınır. Saç bakımında en çok yapılan hatalar da yine buna bağlı olarak gelişmektedir. Başkasının saçlarına iyi gelen bakım rutinlerinin kendi saçlarına da iyi geleceğinin düşünülmesi, en çok yapılan hataların başında gelmektedir.

Saç bakımında yapılan hatalar

Saç sağlığı, üzerinde hassasiyetle durulması gereken önemli konuların başında gelir. Ne zaman, ne şekilde bakım yapılması gerektiğini bilmediğinizde saçlarınıza canlılık vereyim derken saçlarınızın sağlığını kaybetmeye neden olabilirsiniz. Buna ek olarak oluşacak diğer saç problemleri de canınızı sıkmaya yeter. Peki, saç bakımında yapılan hatalar nelerdir?

1- Saçları Toplamak

Saçları Toplamak

Genel olarak kadınların en sık düştükleri hatalardan biri saçlarını her gün toplamalarıdır. Bunu saç dökülmesinin önüne geçeceği düşünülür fakat uzmanlara göre saçları her gün toplamak, saçlara fiziki bir baskının uygulanmasına neden olmaktadır. Bu da saç sağlığı için önemli bir tehdit unsuru haline gelmektedir. Saçları toplamak yerine rahat bırakmak, saç sağlığı açısından daha faydalıdır.

2- Saçları Kısa Kestirmek

Saçları Kısa Kestirmek

Kadınların en çok düştükleri handikaplardan biri de saçları kısa kestirmenin dökülmelerin önüne geçtiğini düşünmeleridir. Bu da yanlış bir şeydir. Saç dökülmesi nedenleri, sadece saç tipine bağlı olarak değişmez. Metabolizma da saç dökülmesine neden olan temel etkenlerden biridir. Doğal saçlara sahip olmak için doğru şekilde bakım yaptırmanız ve beslenmenize dikkat etmeniz aslında yeterlidir. Buna ek olarak saçları kısa kestirmek, saç dökülmelerinin önüne geçmez. Saç dökülmesi nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

3- Sıcak Suyla Saç Yıkamak

Sıcak Suyla Saç Yıkamak

Saçlarımızın temiz olması aynı zamanda sağlıklı olması demektir değil mi? Elbette bu soruya “evet” yanıtını vermek gerekir. Ancak kullandığınız saç bakım ürünleri, şampuan kadar kullandığınız suyun sıcaklığı da son derece önemlidir. Aşırı sıcak suyla saç yıkamanın saçları daha temiz kalmasını sağladığı düşünülse de zaman içerisinde saçların doğal nem dengesini kaybetmesine neden olduğunu ve bunun da çeşitli saç problemlerine neden olduğunu bilmek gerekir.

4- Her Gün Saç Yıkamak

Her Gün Saç Yıkamak

Saç temizliği ve saç bakımı birbirinden ayrılmaz iki temel gerçektir. Fakat saç temizliğine özen gösterdiğiniz kadar saçlarınızın sağlığını da düşünmelisiniz. Saçlarınızı her gün yıkamanız, saçlarınızın sağlığından uzaklaşmasına neden olur. Saçları her gün yıkamak, saç derisinin kurumasına neden olur. Bu da kepeklenme problemi başta olmak üzere, egzama gibi sorunlara da davetiye çıkartmaktadır. Bu yüzden saçlarınızı 2 günde bir yıkamanız yeterli olacaktır.

5- Yanlış Şampuan Seçimi

Yanlış Şampuan Seçimi

Saçlarla ilgili bir problem yaşadığımızda genellikle çevremizden nasihat almayı tercih ederiz. Kim hangi şampuanı kullanmış, saçlara iyi gelmiş mi gibi soruların yanıtını aradıktan sonra şampuan seçimi yapılır. Aslında bu kesinlikle yanlıştır. Her saç probleminin nedeni birbirinden farklıdır ve çözümü için de kullanılacak şampuan da farklı olmalıdır. Kuru saçlar için şampuan, yağlı saçlar için şampuan ve diğer saç problemlerine yönelik özel olarak oluşturulan şampuanlar arasından sizin için en uygun olanını seçmeniz gerekir.

Uraw Atkuyruğu Kestanesi Şampuanı Denediniz mi?

Atkuyruğu şampuanı
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

6- Yanlış Saç Kremi Kullanımı

Yanlış Saç Kremi Kullanımı

Hem yanlış ürün tercihinde bulunmak hem de yanlış krem kullanımı, saçlara en çok zarar veren durumların başında gelmektedir. Saç kremi kullanırken saç derisi ile temas edilmemelidir. Bu, saçlarda yağlanmaya neden olur. Saç kremi seçiminde doğru seçim yapmışsanız kullanım konusunda da saçlarınızın sadece uç kısımlarına sürmeniz gerektiğini unutmayın.

7- Saçların Yanlış Taranması

Saçların Yanlış Taranması

Her saç tipinin taranma şekli de birbirinden farklıdır. Saç çizgisinin yönüne doğru saç taramak, saçların şekil alması için zorlayarak ısı vermek gibi durumlar, saç sağlığı üzerinde ciddi anlamda olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Buna ek olarak saçların sık taranması da saç sağlığı açısından kesinlikle doğru değildir. Tarak seçimi de yine saç sağlığı üzerinde etkilidir. Bu nedenle metal ya da plastik taraklardan uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

8- Yanlış Maske Uygulamak

Yanlış Maske Uygulamak

Kadınlar, saçlarıyla ilgili yaşadıkları problemleri çözmek için maske uygularlar. Fakat her maske, her saç problemine iyi gelir düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Maske yapmadan önce saç sorununuzun ne olduğunu tam olarak anlamadan işlem yapmayın. Uzmanınıza danışarak saçlarınız için iyi gelecek maskelerin neler olduğunu öğrendikten sonra maske uygulamanız daha iyi sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Uraw Kemik İliği Maskesini Denediniz mi?

Kemik iliği maskesi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

9- Saç Kurutma Makinesini Yanlış Kullanmak

Saç Kurutma Makinesini Yanlış Kullanmak

Saç kurutma makinesinin hiç kullanılmaması en doğru olandır. Ancak işiniz acil olabilir, bir yere yetişmeniz gerekebilir. Bu tip durumlarda yapmanız gereken şey, saçlarınıza yüksek ısı veren saç kurutma makinesini kullanmadan önce saçlarınızı besleyecek kremlerle kremlemeniz gerekir. Bu şekilde yapmanız durumunda ısı veren kurutma makinesi, saçlarınıza çok fazla zarar vermez ve böylelikle saçlarınız daha sağlıklı kalır.

10- Saçları Tam Kurutmadan Şekil Vermek

Saçları Tam Kurutmadan Şekil Vermek

Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı tam kurutmadan şekillendirici aletler kullanmanız, kesinlikle saçlarınıza yapabileceğiniz en büyük kötülük olacaktır. Saç maşası ve diğer saç şekillendiricileri kullanmadan bir süre bekleyin ve saçlarınızın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra şekil verin. Bu, hem saçlarınızın kurumasının önüne geçer hem de daha rahat şekil almasına yardımcı olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu