Saç Bakımı

Saç Beyazlaması Nedenleri Nelerdir? [Saç Beyazlamasına İyi Gelen 5 Bitki]

Saç beyazlaması nedenleri, doğal yaşlanma süreci ile birlikte her insanda görülebilen bir durumdur. Ancak bunun dışında dış etkenler, stres kaynaklı saç beyazlaması da görülebilen durumlardandır. Peki, saç beyazlaması nedenleri nelerdir, ne iyi gelir?

İnsanlar, doğal yaşlanma sürecine girdiklerinde yaşlanma belirtileri kendini göstermeye başlar. Bu belirtilerden biri de saçların beyazlamasıdır. Ciltte kırışıklıkların oluşması, saçların ağarması, toplum içinde yaşlanma belirtileri olarak kabul edilir. Fakat bazı insanlarda genetik olarak ya da dış etkenlere bağlı olarak saç beyazlaması problemi görülmeye başlar. Aşırı stres, kullanılan yanlış saç bakım ürünleri vs. erken yaşta saçların beyazlamasına neden olabilmektedir. Bunun dışında da saç beyazlaması nedenleri vardır. Peki, bunlar nelerdir?

Saç Beyazlaması Nedenleri

Saç Beyazlaması Nedenleri

1- Ani travma, şok yaşama, aşırı üzüntü

Doğal yaşlanmanın haricinde saçların beyazlamasına en çok neden olan durumların başında ani travma, şok yaşama veya aşırı üzüntü gelmektedir. Alınan acı bir haber, karşılaşılan bir olay ya da istenmeyen olayların başa gelmesi, saçlarda erken dönemde beyazlamaya neden olur. Uzmanlar, insanların üzüntüden bile çok kısa sürede saçlarının beyazlayabileceğini söylemektedir.

İlginizi Çekebilir: Aloe Vera’nın Saça Faydaları

2- Genetik Faktörler

Saç beyazlaması nedenleri arasında en sık görülen durumlardan biri de genetik faktörlerdir. Ailede kalıtsal olarak erken yaşta saç beyazlaması sorunu yaşayanlarda daha sık görülen bu problem toplumda en sık karşılaşılan nedenlerden biri olarak kabul edilir. Baba ya da dedede erken yaşta saç beyazlaması probleminin olması, çocuğunda da bu sorunun görülmesine neden olabilmektedir.

3- Pernisiyöz anemi

Pernisiyöz anemi, B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan kansızlık türlerinden biridir. Nadiren görülen bir hastalık olsa da çocuklarda, gençlerde ve 20’li yaşlarda saç beyazlamasına neden olan durumlardan biridir. Vücudun yeterince ve sağlıklı alyuvar üretmemesinden kaynaklanan pernisyöz anemi de erken dönemde saç beyazlamasına neden olan durumlar arasında kabul edilir.

İlginizi Çekebilir: Çam Terebentin Yağının Saça 10 Faydası

4- Werner sendromu (Erken yaşlanma hastalığı)

Toplumda nadiren de olsa görülebilen problemlerden biri olan erken yaşlanma hastalığı, ergenlik döneminden sonra kendini göstermeye başlayan bir hastalıktır. Genellikle ergenlik dönemine kadar her şey normal seyrinde gitmeye devam ederken bu dönemden sonra seste yaşlanma belirtileri ve saçlarda beyazlamalar görülebilmektedir. Kalıtsal bir hastalık olan werner sendromu, saç dökülmesi gibi durumlara da neden olabilmektedir.

5- Poliosis

Yaşanan bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak ya da doğuştan saç beyazlamasına neden olan Poliosis hastalığında, saçların belli bölgelerinde beyazlama ya da grileşme görülmektedir. Sağlık sorunları nedeni ile bağışıklık sisteminin saçlardaki belli bir alandaki melanin üreten hücreleri yok etmesiyle birlikte başlayan bu hastalık, erken dönemde tedavi edilebilmektedir. Saç beyazlaması nedenleri arasında sık görülmese de bu problem de erken dönemde saçların beyazlamasına yol açmaktadır.

İlginizi Çekebilir: En Etkili 8 Yılan Yağı Saç Maske Tarifi

Saçların erken dönemde beyazlamasına neden olan genel faktörler yukarıda saydıklarımızdır. Ancak bunlar haricinde;

 1. Stres
 2. B12 eksikliği (genellikle et, tavuk gibi hayvansal gıda yemeyenlerde ortaya çıkar)
 3. Hormonal bozukluklar
 4. Sigara içme alışkanlığı
 5. Kalsiyum, D, C vitamini, bakır ve Ferritin eksikliği
 6. HIV enfeksiyonu, kistik fibroz ve Hodgkin lenfoma gibi hastalıklar
 7. Hava kirliliği
 8. Güneşin UV ışınları
 9. İlaçların yan etkileri
 10. Alkol kullanma
 11. Yetersiz beslenme gibi nedenler de erken dönemden saçların beyazlamasına neden olan birtakım durumlardır.

Beyaz Saçları Siyah Yapacak Bitkisel Yöntemler

Beyaz saçları siyah yapacak yöntemler

Yukarıda saydığımız nedenlerin çözümünü en doğru şekilde yakalamak için elbette uzman doktora görünmekte fayda vardır. Fakat herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın kendiliğinden ya da stresten kaynaklık yaşanan saç beyazlaması için kullanılabilecek bazı bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Peki, bunlar nelerdir?

1- Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi Yağı

İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran hindistancevizi yağı, birçok saç problemine iyi geldiği gibi saç beyazlaması sorununa da iyi gelen bir yöntemdir. Düzenli olarak banyo yapmadan bir süre önce saçlarınızı hindistancevizi yağı ile maskeleyerek bir süre bekleyin. Daha sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayıp durulayın. Kısa süre sonra saçlarınızdaki beyazlıkların giderildiğini göreceksiniz.

Hindistancevizi Yağının Saça Faydaları

2- Badem Yağı ve Elma Suyu

Badem Yağı ve Elma Suyu

Saç bakımında yüzyıllardan bu yana kullanılan badem yağı ve elma suyu, saç beyazlamasına da iyi gelen bitkisel yöntemlerden biridir. Saçlarınızın yoğunluğuna bağlı olarak öncesinden hazırladığınız badem yağı ve elma suyunu saçlarınıza maske yaparak uygulayın. Kısa bir süre bone ile saçlarınızı kapattıktan sonra hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Bu Şampuan İşinize Yarayabilir

B11 Plus Scaled
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

3- Soğan Suyu

Soğan Suyu

Cilde olan faydaları kadar saç sağlığı üzerinde de bir hayli etkili olan soğan suyu, saç beyazlaması problemine karşı kullanılabilecek en etkili bakım yöntemlerinden biridir. Bir kür için bir adet soğan ile 6-7 diş sarımsağı birbiri ile karıştırın, daha sonra 1 adet yumurta sarısı ile çeyrek çay bardağı zeytinyağını karışıma ilave ederek iyice karıştırın. Hazırladığınız karşımı saçlarınıza maske şeklinde uygulayın. Yarım saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayabilirsiniz.

4- Çörekotu Yağı

Çörekotu Yağı

Bin derde deva olarak bilinen çörekotu yağı, saç beyazlamasına da iyi gelen bitkilerden biridir. Evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz çörek otu yağını saçlarınıza uygulamak için öncelikle saçlarınızı hafif nemlendirin daha sonra yağı saçlarınıza maske yaparak uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı bitkisel sabun ya da bitkisel şampuan ile yıkayın.

Bu Ürünü Denediniz mi?

Keratin sütü
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

5- Köri Bitkisi

Köri Bitkisi

Doğal köri yaprakları ile saç beyazlamasının önüne geçebilirsiniz. Dış etkenlere bağlı olarak gelişen saç beyazlaması sorununa karşı son derece iyi gelen köri bitkisinin saçlarınıza uygulamak için öncelikle taze ve doğal köri bitkisi bulmanızı öneririz. Bir kabın içerisinde iyice ezip kıvam almasını sağladıktan sonra saçlarınıza maske yaparak uygulayabilirsiniz. Bu da saç beyazlamasına iyi gelen bitkisel bakım önerilerinden biridir.

Saç Beyazlamasına Karış Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Saç beyazlaması nasıl engellenir

Saç beyazlaması nedenleri yukarıda da saydığımız gibi genetik faktörlerden kaynaklanabildiği gibi dış etkenlerden de kaynaklanabilmektedir. Özellikle aşırı stresli olan insanlarda, şok yaşayan ya da travma geçiren insanlarda daha sık görülen saç beyazlamasının önüne geçebilmek için kişinin dikkatli olmasında yarar vardır.

Gerekli gereksiz stres yapmaktan kaçınmak, travma geçirilmesi durumunda psikolojik tedavi almak, aşırı stresli ortamlardan ve işlerden uzak durmak, saç beyazlamasına karşı alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Saç beyazlamasına neden olan durumlardan bir diğeri de düzensiz beslenmedir. Yine kişiler beslenme alışkanlıklarını değiştirerek ve düzenli beslenme programına riayet ederek saç beyazlaması sorununa karşı önlem alabilirler.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu