Cilt Bakımı

Saç Derisinde Kaşıntı Neden Olur?

Saç derisinde kaşıntı, genellikle kuruyan saç derisinde meydana gelen bir saç problemidir. Başka sebeplerden dolayı da meydana gelebilen bu saç kusurunu erkenden teşhis etmeli ve çözüm yolları aranmalıdır.

Saç Derisi Kaşıntısı Neden Olur?

Saç Derisi Kaşıntısı Neden Olur?

Saç derinizde sürekli olarak kaşıntı hissediyorsanız, bu durum birçok farklı problemin habercisi olabilir. Saç derinizde çoğunlukla hassasiyet ve kaşıntı hissediyorsanız, bir şeyler problemli gidiyor demektir. Hassas saç derisi bakımı son derece dikkatli, düzenli ve özenli bir şekilde yapılmalıdır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Saç derisi kaşıntı ve hassasiyeti, birçok farklı soruna işaret ediyor olabilir. Bu nedenle öncelikle kaşıntının nedenini belirlemelisiniz. Böylece saç derinizdeki soruna bir an önce müdahale edebilir, saç bakımında yaptığınız hataları düzeltebilir ve gerekiyorsa derhal bir uzmana danışabilirsiniz.

Saç Derisinin Kaşınmasının 5 Nedeni

Saç Derisinin Kaşınmasının 5 Nedeni

Saç derisinde kaşıntının meydana gelmesinin birçok nedni bulunmaktadır. Aşağıda sizler için 5 nedenini ele aldık. Eğer sizde saç derinizde kaşıntı problemi ile karşı karşıyaysanız aşağıdaki başlıklara dikkat ederek, alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

1- Yanlış Bakım Ürünlerini Tercih Etmek

Saçın ihtiyacı ve yapısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle de saç bakım ürünlerinde binlerce alternatif bulunmaktadır. Saçlarınıza uygun ürünü kullanmazsanız, saçlarınızda zamanla problemler meydana gelebilir ya da mevcut olan problem daha büyük bir hal alabilir. Örnek vermek gerekirse, eğer yağlı bir saç tipine sahip olduğunuz halde, kuru saçlar için bir ürün kullanıyorsanız, bu mevcut olan problemin daha da büyümesine neden olacaktır. Çünkü kuru saçların yağa ihtiyacı varken, yağlı saç tipinin fazla yağı dengelemeye ihtiyacı vardır.

İlginizi çekebilir: Efsane Mor Şampuan İle Tanışın

2- Saç Yıkama Sıklığı

Saçlarınızı yıkama sıklığınız oldukça önemlidir. Eğer saçlarınızı az yıkıyorsanız, saç derinizde yağlanma ve kir birikimi gibi sorunlar meydana gelebilir. Saç derinizde bulunan saç kökleri doldukça, kullandığınız ürünler etki etmemeye başlar ve saç derisi problemleri meydana gelmeye başlar. Bu nedenle 2 günde bir mutlaka saçlarınızı yıkamanız gerekmektedir.

Saç deriniz saç köklerini, saç kökleri ise saçlarınızı besler. Bu nedenle de saç derisi konusunda hassasiyet göstermeniz gerekmektedir. Düzenli bir şekilde saçlarınızı yıkamanız ve hava aldırmanız gerekmektedir.

3- Alerjik Reaksiyonlar

Satın alacağınız ürünün içeriğini kontrol ederek almanız önemli bir noktadır. İçeriğinde alerjiniz bulunan bir ürün kullanmanız, saç derinizde kaşıntıya neden olabilir. Ya da emin olduğunuz bir ürün sizde kaşıntıya neden olduysa farkında olmadığınız ya da bilmediğiniz bir içerikte sizi rahatsız ediyor olabilir. Bu durumda bir uzmana danışmanız ve yardım almanız önemlidir.

Genellikle saç boyaları, deri kaşıntısına ve hassasiyetine neden olmaktadır. İçeriğinde bulunan hem doğal hem de kimyasal içerikler bu tarz reaksiyonlara sebep olmaktadır.

4- Seboreik Dermatit ve Egzama

Saç derisini kuruması sonucu seboreik dermatit meydana gelir. Saç kuruluğu birçok saç problemine neden olmaktadır. Bunların arasında kepek ve egzama da yer alır. Zamanla nemini kaybeden saç derisi kurur ve çatlamaya başlar. Kuruyan ve çatlayan saç derisi pullanarak dökülür.

Eğer saçınızı kaşıdığınızda elinize saç derileri geliyorsa mutlaka önlem almalı ve bir uzmandan yardım almalısınız. Saç kuruluğu kontrol altına alınmazsa daha büyük problemlere neden olabilir.

5- Sıcak Su Kullanmak

Sıcak su saç derisinin kurumasına ve nemini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle de saçları sıcak suyla yıkamak önerilmez. Soğuk u ise saçları matlaştır ve sert bir hale gelmesini neden olur. Bu nedenle saçlarınızı ılık su ile yıkamak en uygunudur. Aynı zamanda saçları sıcak su ile yıkamak, saç derisinde kızarmaya ve hassasiyete yol açar.

Saç Derisi Kaşıntısı Neyin Belirtisidir?

Saç Derisi Kaşıntısı Neyin Belirtisidir?

Saç kökleri, saç derisinden beslendiği için saç derisinde meydana gelen sorunlar direkt olarak saçı etkiler. Bu yüzden de aslında bu bir deri hastalığıdır. Hiçbir deri hastalığı hafife alınmamalıdır. Şunu da eklemeliyiz ki saç derisinde meydana gelen problemlerinin ana kaynağı nemsizlikten kaynaklanmaktadır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Saç Derisi Kaşıntısı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Saç Derisi Kaşıntısı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Saç derisinde oluşan kaşıntı, fazla önemsenmeyen bir durumdur. Fakat saç kaşıntısı başlarda kontrol altına alınmazsa sonrasında daha büyük problemlere yol açabilir. Erken teşhis bu noktada çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: Saç Kırıkları İçin Etkili Maske Önerileri

Egzama ve kepekte saç kaşıntısına neden olmaktadır. Eğer bu yönde bir rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız. Saç kaşıntısı her ne kadar basit gibi gelse de başka problemlerin kaynağı olabilir.

Saç Dipleri İçin Doğru Şampuan Seçimi

Saç Dipleri İçin Doğru Şampuan Seçimi

Şampuan, saç bakımının en önemli adımıdır. Şampuan saçı kirlerden arındırmaya ve saçın ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Fakat şampuan seçimini çoğu kişi yanlış bir şekilde yapmaktadır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Şampuan seçerken çoğu kişi kokusuna, ambalajına ya da markasına bakarak şampuan seçimini gerçekleştirmektedir. Bu çok büyük bir yanlıştır. Şampuan seçerken, saçlarınızın ihtiyacına göre bir şampuan seçimi gerçekleştirmelisiniz. Aynı zamanda şampuanın içeriği de önemli bir noktadır.

Saç derisinde kaşıntının meydana gelmesinin en büyük nedeni, saç derisi kuruluğundan kaynaklanır. Bu yüzden nemlendirici özelliğe sahip şampuanlar tercih etmelisiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu