Saç Bakımı

Saç Derisi Kuruluğu Neden Olur?

Saç derisi kuruluğu, her yaşta başımıza gelebilecek bir saç ve saç derisi problemidir. Bu problemin pek çok dış faktörü olmakla birlikte, günlük yaşantıda dikkat edilmeyen durumlardan dolayı da kaynaklanabilir.

Saç derisinde kuruma problemi dikkat edilmediği takdirde kepeklenmeye ve saç derisinde döküntüler yaşanmasına sebep olabilir. Kepek ise ciddi bir saç derisi problemidir. Saç derisindeki kuruluk giderilmediği ya da en kısa sürede tedaviye başlanmadığında, saç kökleri zarar gördüğü için saç dökülmeleri başlar.

Saçların nem dengesinin korunması ve gün içerisinde su tüketim miktarının yeterli olduğundan emin olunması gerekir. Saç derisi kuruluğu aynı zamanda günlük hayatta bizi zorlayacak durumlara da sokabilir.

Saç Derisi Kuruluğu Neden Olur?

Saç Derisi Kuruluğu Neden Olur?

Saç derisi kuruluğu, dönemsel olarak ortaya çıkabilecek bir durum olabileceği gibi bir sağlık sorununun da habercisi olabilir. En kısa sürede tedaviye başlanması gerekir. Her tip saç derisi kuruluğu aynı olmadığı gibi her saç derisi kuruluğunun da sebebi yanı değildir. Saç derisi kuruluğunun sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

  1. Hava Koşulları
  2. İlaç kullanımı
  3. Yanlış Ürün kullanımı
  4. Yetersiz beslenme düzeni
  5. Saç kurutma yöntemleri

ilginizi çekebilir: Saçlarda Elektriklenme Sebepleri Ve Çözümleri

1- Hava Koşulları

Hava Koşulları

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalarda özellikle mevsim geçişlerinde saç diplerinde bazı reaksiyonlar görülebilir. Hava koşullarına uygun olarak kullanılmayan saç bakım ürünleri, sert havalarda saç ve saç derisini korumak konusunda yetersiz kalabilir. Bu durumun sonucunda saç derisinde kurumalar ve çatlamalar meydana gelebilir.

Hava koşullarına göre daha sıcak havalarda hafif nemlendiriciler ve bakım serumlarını tercih etmek, saç derisini ve saçları korumak için yeterli olmaktadır. Özellikle yaz aylarında gidilen tatillerde tuzlu sudan ve güneşten etkilenen saç derisi için uygun içerikli ve saç tipinize uygun saç kremlerinden destek alabilirsiniz.

Böyle durumlarda, kuru saç derisi için özel olarak üretilmiş saç serumlarını kullanmak saç diplerinde oluşan kuruluğu gidermeye ve önlemeye yardımcı olur.

Kış aylarında oluşan saç derisi kurulukları için daha yoğun nemlendirici içerikleri bulunan yağ bakımlarını tercih edebilirsiniz. Saç tipinize ve saç derisine uygun olan doğal içerikli ürünler seçmeye özen gösterin.

ilginizi çekebilir: Saç Derisinde Kaşıntı Neden Olur?

2- İlaç Kullanımı

İlaç Kullanımı

Farklı rahatsızlıklar için kullanılan bazı ilaçlar, yan etki olarak ciltte kuruma ve döküntü olarak kendisini gösterebilir. İlaçları kullanmadan önce ilaç kutusunda yer alan ilaç prospektüsü kısmında ilaç yan etkilerini okuduğunuz takdirde başınıza böyle bir şey geldiğinde telaşa kapılmadan sebebin kaynağına inebilirsiniz.

İlaçlardan kaynaklanan durumlarda, yan etki yapan ilacı kullanmayı bıraktıktan en geç 1 hafta sonra durum eski haline dönmektedir. Bu sırada uygun saç kremleri ve saç serumlarıyla saçlarınıza bakım yaparak güçlendirebilirsiniz.

3- Yanlış Ürün Kullanımı

Yanlış Ürün Kullanımı

Günlük hayatta kullanılan saç bakım ya da saç temizlik ürünlerinin bir çoğu yükse miktarda kimyasal ve zararlı içerik barındırır. İçerik kısmına dikkat edilmeden alınan ürünler ve saç tipine uymayan ürün kullanımı, hemen olmasa bile zaman içerisinde saç derisinde reaksiyona sebep olur. Saçların, kimyasallara ya da uygun olmayan ürünlere verdiği reaksiyon, ürünler ısrarla kullanılmaya devam edildiği takdirde kalıcı olabilir.

Saç tipinize uygun ürünleri seçmeye ve içerik bakımından doğal ve sade ürünler seçmeye özen gösterin. Bu ürünlerin tek verdiği reaksiyon saç derisi kuruluğu olmayabilir. Israrla kullanılan zararlı içeriğe sahip ürünler, saç kaybına neden olabilir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

4- Yetersiz Beslenme Düzeni

Yetersiz Beslenme Düzeni

Vücudumuzda olduğu gibi, vücudumuzun bir parçası olan saç derisinin de belirli besinlere ve belirli takviyelere ihtiyacı vardır. Vitamin ve mineral eksikliği yaşayan kişilerde saç ve saç derisi problemleri sıkça görülür. Vitamin ve mineral eksikliği teşhisi koyulan pek çok kişinin ilk şikayetleri saç derisi kuruluğu ve saç dökülmesi olmaktadır.

Özellikle B grubu vitaminler, D vitamini, demir ve çinko yönünden eksik olan beslenme düzenlerinde saç ve saç derisi problemleri görülür. Bu durum sadece sizin beslenme düzeninizin eksikliğinden değil vücudunuzda gerçekleşen farklı durumlardan dolayı ortaya çıkan vitamin eksikliklerinden de kaynaklanabilir. Doktorunuza danışmadan hareket etmemelisiniz.

5- Saç Kurutma Yöntemleri

Saç Kurutma Yöntemleri

Saç kurutma makinelerinin kullanımında saç ve saç derisi fazla ısıya maruz kalır. Aşırı ısıya maruz kalan saç derisinde kuruluklar ve döküntüler meydana gelebilir. Saç kurutma makinesinin doğru şekilde kullanılmaması, çok sık kullanılması ya da yanlış mesafeden kullanılması saç derisi kuruluğuna yol açar.

Aynı şekilde duştan çıktıktan sonra saçlar havluya sarılarak bu şekilde kurumaya bırakılması da saç derisindeki değerli yağların ve nem dengesinin kaybolmasına yol açar. Islak saçların kapalı kalmaması ve uzun süre ıslak şekilde beklememesi gerekir. Duş sonrası havluyla fazla ıslaklığını aldıktan sonra kendi halinde kurumaya bırakılması daha doğru olacaktır.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu