Cilt Bakımı

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesinin 9 Nedeni!

Saç dökülmesi neden olur ve saç dökülmesinin nedenleri nedir? gibi sorular kafanızda dönüp duruyorsa, doğru yerdesiniz. Sağlıklı saçlar, bakımlı görünmek için oldukça önemlidir. Ancak düzensiz beslenme, stres, sigara, alkol ve yanlış ürün kullanımı saç dökülmesini etkileyen bazı faktörlerdir. Saç dökülmesi, kişiyi psikolojik olarak da etkilemektedir.

saç dökülmesi neden olur

Mevcut her saç telinin bir yaşam döngüsü vardır. Her saç teli 4-6 yıl yaşayarak, dinleniyor. Daha sonra ise dökülerek yeni saç telleri çıkıyor. Bu döngü sürekli olarak işlemektedir. Uzman doktorlar bu döngünün oldukça normal olduğunu belirtiyor ve günde 50- 100 tel adet saç teli dökülebildiğini söylüyor. Sağlıklı bir insanda saç dökülmeleri 2 ay kadar sürebilmektedir. Yılda 3 kez tekrarlanan saç dökülme süresi 2 ayı aşması ise bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi uzman yardımı alınmasını da gerektirebilir. Saç dökülmesi genellikle tetikleyici faktörlerden 3-4 ay sonra başlar. Bu faktörler tedavi edildikten 6-12 ay sonra normale dönebilmektedir.

Sipariş vermek için tıklayınız.

Uraw Entele Şampuan işinize yarayabilir. Detaylı incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

Her saçın ömür süresi ortalama üçe ayrılır. Büyüme evresi en uzun süreli olan evredir ve bu evrede saç ortalama ayda 1 cm uzar. Bu evreyi tamamlayan saç daha sonra kendini dinlenmeye alır ve ortalama 2-3 hafta süren bu evrede bitince saç, dökülme evresine girecektir. Dökülme evresine giren saç, folikülü ile olan bağlantıyı kaybederek en fazla 4 ay içinde dökülür. Bu süre saça yapılan; tarama, fırçalama ve yıkma işlemleri ile daha da kısaltılabilir fakat uzatılmaz. Bu evrenin sonunda saça hiç bir şey yapılmasa dahi saç kendiliğinden dökülecektir ve yeni saç telleri çıkmaya başlayacaktır. Saç dökülmesinin 9 nedeni…

1- Genetik Faktörler

genetik faktörler

Kadınlarda ve erkeklerde görülebilen genetik saç dökülmesi, kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Erkeklerde görülen saç dökülmesi, genetik olan toplumun % 50’ sinden daha fazlasında görülen, erkeksi tip hormona duyarlı saç dökülmesidir ve durum kroniktir. Erkeklerde yaş ilerledikçe saç dökülmesi de hızlanacak ve kellik görülmeye başlanacaktır. Bu sebepten dolayı da saç ekimi gerekebilir. Erken yaşlarda alınan önlemler; takviye tedavileri, mezoterapiler ve PRP tedavisi dökülme hızını yavaşlatır.

Bu tarz dökülmeler, kadınlarda da görülmektedir. Özellikle ailesinde kellik problemi olan bireyler saç dökülme problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde 16-18 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha çok görülmektedir. Bunun sebepleri; aşırı stres, düzensiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemlerdir.

2- Deri Problemleri

deri rahatsızlıkları

Genetik dökülmelerin dışında deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olan faktörlerdendir. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar. Sedef, egzama, akne, liken, aşırı yağlı cilt ve mantar hastalıkları gibi problemlerde sa. Dökülmesine neden olur.

3- Düzensiz ve Yanlış Beslenme

düzensiz ve yanlış beslenme

 

Saç dökülmesinde sık rastlanan bir diğer etken ise düzensiz ve yanlış beslenmedir. Çünkü unutmamalısınız ki, saç canlı bir organdır. Bu sebepten dolayı saç telleri sizin düzensiz beslenmenizden kolaylıkla etkilenir. Düzenli ve dengeli beslenmek, uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek olan gıdalar tüketmek saçı etkileyerek dökülmesini sağlar.  Tedavisi oldukça kolaydır. Düzenli ve dengeli beslenerek saç derinizin de beslenerek kanlanmasını sağlamalısınız.

4- Vitamin ve Mineral Eksikliği

vitamin ve mineral eksikliği

 

Düzenli ve dengeli beslenmenize rağmen saç ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamadığı zaman dökülmeler meydana gelir. Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleriniz düşükse saç beslenemez ve dökülür. Ayrıca demir eksiğiniz yoksa bile, demir takviyesi yapmanız saç dökülmelerinin önüne geçecektir. Bu sebepten dolayı vitamin ve mineral eksikliğinizi karşılamak için mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekecektir.

5- Hormonal Sorunlar

hormonal sorunlar

Eğer kişide hormonal problemler varsa; adet gecikmesi, adet düzensizliği, fazla tüylenme, aşırı akne ve hızlı kilo alımı gibi sıkıntılar yaşanıyorsa bu bulgular saç dökülmesini etkilen faktörlerdendir. Bu problemlerin kaynağı âdetin 2. veya 3. günü yaptırılacak kan tahlili ile belirlenir. Bunun için mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekir.

6- İç Hastalıklar ve İlaç Kullanımı

iç hastalıklar ve ilaç kullanımı

 

Tiroit bezi hastalıkları ya da bu hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar, romatizmal hastalıklar, kullanılan hormonlar, zayıflama ilaçları, böbrek üstü bezi hastalıkları, insülin direnci, diyabet, doğum kontrol hapları ve bazen de bu doğum kontrol haplarının bırakılması saç dökülmelerine sebep olur. Bu durum mutlaka uzman hekimler tarafından kontrol edilerek, gerekli tetkikler yapılarak kapsamlı bir şekilde araştırılarak, tespit ve tedavi edilmelidir.

7- Doğum ve Kemoterapi Süreci

doğum süreci ve kemoterapi

Tüm bunların dışında iki spesifik saç dökülme nedeni vardır. Biri doğumdan 2-3 ay sonra başlayan pospatrum dökülmeleridir. Hamilelik boyunca dökülmesi gereken fakat dökülmeyen saçların aniden hep birlikte dökülmesinden kaynaklıdır. Uzman hekimler tarafından doğru bir şekilde tedavi edilerek kolaylıkla bu ani saç dökülmesi engellenebilir. Bir diğeri kemoterapi alan hastalarda görülen aniden dökülmesidir. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürebildiği gibi saç köklerinde hızlı çoğalan normal hücrelere de zarar verebiliyor. Bu sebepten dolayı kimyasal tedavi sürecinde ani saç dökülmeleri görülebilir.

8- Kozmetik Etkenler

kozmetik etkenler

Kozmetik ürünlerin kullanımı, saç dökülmesini etkileyen mekanik kimyasal ve fiziksel dökülmelere neden olan bir diğer faktörlerden biridir. Mesela saçları sıkı bağlamak, iç boneler, saç bantları, aşırı ısıya maruz kalmış fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar, açıcılar, düzleştirici makinler saça dışarıdan zarar vererek, saç dökülmesine neden olur. Bu durumda yapılacak tek tedavi bu işlemlerden hemen vazgeçmenizdir. Saçlar için doğal besin maddelerini de kullanarak saçlarınızı eski görünümüne kavuşturabilirsiniz.

9- Stres ve Depresyon

stres ve depresyon

Tüm hastalıkların asıl sebebi stres ve depresyon olduğu gibi saç telleri de bu durumdan nasibini alarak dökülme gösterir. Depresyon, anksiyete, psikozlar ve de bunların tedavisinde kullanılan ilaçlarda saçı etkiler ve dökülme meydana gelir.

Saç günlük yaşamda pek çok faktörden çok kısa bir sürede etkilenebilen canlı bir organdır. Bu sebepten dolayı saç dökülmelerini önlemek için oldukça dikkatli olunması gerekir. Aksi takdirde kendiniz saç dökülmenizi durduramıyorsanız eğer hemen bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız. Çünkü kulaktan dolma yanlış bilgiler ile saçınıza ve saç derinize zarar verebilir hatta daha fazla saç teli kaybedebilirsiniz.

Sipariş vermek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Uraw Saç Keratin Sütünü sipariş vermek için tıklayınız.  

Saç Dökülmesine İyi Gelen 2 Etkili Maske

1- Yumurta Maskesi

yumurta maskesi

1 adet yumurta, 1 bardak süt, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Protein deposu olan bu maske saç sağlığı için etkili bir kaynaktır. Tüm saç tiplerinin rahatlıkla uygulayabileceği bu maskeyi saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Başınızı bir bez veya havlu ile sararak 20 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayarak kurutun. Ayrıca B vitamini içeren bu maske saçlarınızın hızlı uzamasını da sağlayacaktır.

2- Muz Maskesi

muz maskesi

2 olgun muz, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 çorba kaşığı bal. Bu malzemeleri iyice karıştırarak kür haline getirin. Karışımın masaj yaparak saç tellerinize ve saç diplerinize uygulayın. Maskeyi 15 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Potasyum, doğal yağlar ve vitaminler bakımından oldukça zengin olan bu maske saç dökülmeleri için oldukça etkili bir maskedir.

Sağlıklı Saçlar İçin Diğer Besin Maskeleri

Saç Dökülmesiyle İlgili Sık Sorulan Sorular

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bunlar; genetik faktörler, deri problemleri, düzensiz veya yanlış beslenme, vitamin ve mineral eksikliği hormonal sorunlar, iç hastalıklar ve ilaç kullanımı, doğum ve kemoterapi süreci, kozmetik etkenler, stres ve depresyon gibi faktörlerdir.

Saç dökülmesi genetik midir?

Saç dökülmesi, bazı kişilerde genetik olabiliyor. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen genetik saç dökülmesi, kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Fakat 16-18 yaş grubunu göz önünde bulundurursanız kızlarda daha çok saç dökülmesi meydana gelmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu