Saç Bakımı

Bilmeniz Gereken Önemli Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi nedenleri birçok faktörün etkisiyle gelişmektedir. Çağımızın en büyük sorunu olan saç dökülmesinden milyonlarca kişi muzdarip. Duştan sonra dökülen saçlar, sabah yataktan kalkınca yastıkta görülen saç telleri… hepsi bu problemi yaşayan insanlar için tam bir kabus olmuş durumda.

saç dökülmesi

Dermotolojik bir sağlık sorunu olmasının yanında bireylerin psikolojisini de çok ciddi derecede etkileyen saç dökülmesi problemi için her gün binlerce insan internet üzerinden araştırmalar yapmakta. peki bu ciddi rahatsızlık nedir ve neden olur tüm bu soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç Dökülmesine İyi Gelen 10 Doğal Maskeler

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Dökülmesi Nedir?

Birçok değişken faktöre bağlı olarak saçların normalden daha fazla dökülüyor olması, esasında en basit tanımıyla saç dökülmesidir. Taramaya bağlı olarak ya da dışarıdan bir etki söz konusu olmadığında günlük belli bir sayıda saç dökülmesi, rahatsızlık olarak kabul edilmemektedir.  Olağanın dışında, normal kabul edilmeyen rutine binmiş, aralıksız saç dökülmeleri söz konusudur. Bu olduğunda, saç dökülmesi ile ilgili bir problem yaşarsınız.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmesini bir sağlık problemi olarak görebilmek için öncelikle şu detayı atlamamamız gerekir. Nedir o detay? Saç dökülmesini olağan ve doğal kabul edebilmemiz için, yılda 3 kez ve 2 ayı geçmesi durumunda ve günlük 150 adet üst sınır aşıldığında, saç dökülmesi dermatolojik bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkar. Şunu da eklemek gerekir. Uzmanlar, saç tellerini sayarak bunu takıntı yapmanın psikoloji üzerinde de çok ciddi olumsuz etkileri olduğunu savunur. Birbirini etkileyen domino taşı misali, stres faktörünün devreye girmesi ile birliklte daha fazla saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Her saç telinin de tıpkı insanlar gibi belirli bir yaşam süresi vardır. Bu süre 4 ila 6 yıl aralığındadır. Söz konusu bu süre dolduğunda saçta kendi kendine kopmalar ve dökülmeler yaşanır fakat bu doğaldır.  Bu noktada endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur.  Abartılı ve gözle görülür şekilde saç dökülmeleri yaşadığınızı fark ettiğiniz anda ise bir uzmana danışmanız en sağlıklısıdır. Bununla birlikte saç dökülmesine sebebiyet veren başlıca faktörler vardır.

İlginizi Çekebilir: Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesine Yol Açan nedenler

Saç dökülmesine yol açan birden fazla faktör söz konusudur. Bunlardan birkaçı herkesçe bilinen stres ve depresyon gibi faktörlerdir. yazımızın devamında sizlere daha birçok faktörden ve etkenden söz edeceğiz. İşte saç dökülmesi nedenleri ve yol açan 9 faktör…

1- Genetik Faktörler

Kadın ve erkeğin genetik kodlaması birbirinden farklıdır ve bu farklılık saç dökülmesi problemlerinde de söz konusudur. Kadınlar da ve erkeklerde saç dökülmesi problemlerinin sebepleri birbirinden tamamıyla farklıdır. Saç dökülmesi nedenleri başında gelen genetik faktörler daha çok erkeklerde görülür.

a) Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerdeki saç dökülmesi nedenleri, büyük oranda erkek tip hormona duyarlı bir saç dökülmesi tipidir ve bu tip saç dökülmeleri genel anlamda kroniktir. Bu sebepten erkeklerde yaş ilerledikçe ortaya çıkar. kellik gelişir ve saç ortalarında açılmalar başlar.  bunun ise saç ekimi gibi alternatif çözüm yolları, günümüzde oldukça etkilidir ve yaygın biçimde kullanılmaktadır. kelliğin başlangıcında kelliği önleyici ya da yavaşlatıcı tedavi yolları da mevcuttur. Bu durumla ilgili tedaviye erken başlangıç yapmak her zaman için daha avantajlıdır.

b) Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi problemleri sadece ya da çoğunlukla erkeklerin yaşadığı bir problem değildir. Kadınlar da bu problemleri yaşarlar. Erkeklere nazaran sayıları daha az olsa da, gözle görülen bir gerçek ki aynı sorun en az erkeklerdeki kadar kadınların da başını ağrıtmaktadır. Kadınlarda ise durum daha farklıdır. Kadınlarda, genellikle aile faktörüyle yani aileden taşımış oldukları genetik faktörler sebebiyle çoğu kadın bu sorunla yüz yüze gelmek durumunda kalır. Genetik yoluyla saç dökülmesi yaşayan kadınların büyük çoğunluğu bu problemler 16-18 yaş aralığında tanışmaktadır.

Bu Yazıya da Göz Atın Derim: Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin 22 Nedeni

2- Deri Problemleri

Saçları tutan derinin her anlamda sağlıklı olması, saç dökülmesi problemlerinin büyük oranda önler. Bunun yanında tersi ihtimalde ise, en büyük saç dökülme sebeplerinden birine dönüşebilir. Saç derisinin sağlıklı olması, yara ya da tahriş gibi deriyi kirleten sorunların olmaması bununla birlikte saç derisinin yeterince hava alabiliyor ve ve bu sayede nemli kalmaması gerekir. Bunlar olmadığında saç derisi zayıflar ve bu da saç dökülmesi nedenleri arasında önemli bir etken olarak kabul edilir. Çünkü saç derisi, saç tellerine tutunacak güce sahip olmaz ve dökülmeler başlar.

3- Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Saç dökülmesi nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları önemli bir rol oynar. Saç canlı bir organdır. Bu sebepten beslemesi ve kendini yenilemesi gerekir. Bu yenilenmeyi de tüketilen besinler yoluyla çok daha kolay ve etkili şekilde gerçekleştirir. Tek tip beslenme düzeni ile saçlar ölür. kendini yenileyemez, güçlenemez ve sonuç olarak tükenir. Bu koşullar altında da saç dökülmeleri gerçekleşir. Beslenme bu anlamda saç için en önemli faktörlerden biridir. İyi beslenme sağlıklı saçları oluşturur.

İlginizi çekebilir: Kayısı Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

4- Vitamin Ve Mineral Eksikliği

B12, D vitamini ve bunlarla birlikte folik asit, çinko ve demir gibi vitamin ve minerallarin eksikliği ya da azlığı saçlarda çok ciddi dökülmelere yol açar. Beslenmeyen saç tıpkı yanlış beslenme alışkanlıklarında olduğu gibi yıpranır ve ölür. Saç dökülmesi nedenleri arasında, vitamin ve mineral eksikliği en sık karşılaşılan problemlerdendir.

5- Hormansal Sorunlar

Hormonsal problemler çoğu saç dökülme vakalarının başlıca nedenlerinden biridir. Hormonal sıkıntılar yaşıyor ve saç dökülmesi problemiyle başınız dertteyse uzmana danışmalı ve tedavi sürecini başlatmalısınız.

B11 ve B3 vitamin özlü bu özel set ile saç dökülmesi probleminizden kurtulabilirsiniz.

Sipariş vermek için tıklayın.

6- Bazı İç Hastalıkları Ve Düzenli İlaç Kullanımı

Ülkemizde çoğu kişinin yaşadığı iç hastalıklarından ötürü düzenli ilaç kullanıma tabii olduğunu bilmekteyiz. söz konusu ilaçlar, tedavi gereği oldukça ağır yan etkilerine sahip ve uzun seneler boyunca kullanılması şart koşulan ilaçlardır. Kişiler bu ilaçları kullanırken sadece ve sadece hastalıklarıyla değil, aynı zamanda saç dökülmesi ile de başa çıkmaz zorunda kalmaktadırlar.

Saç dökülmesinin bir diğer nedenleri arasında olan düzenli ilaç kullanımının dışında, piyasadaki çoğu ilacın da, ki buna düşük dozda ve nadiren kullanılan ilaçlar da dahil, hepsi saç dökülmesi gibi ciddi dermotolojik yan etkilere büyük oranda sahiptir. Bu sebepten reçetesiz ilaç kullanımı da oldukça risklidir.

7- Doğum Ve Kemoterapi

Bilindiği üzere kemoterapi tedavisi görenlerin yoğun şekilde saçları dökülmektedir. buna bir önceki maddede bahsetmiş olduğumuz yoğun ve düzenli ilaç kullanımı sebebiyet vermektedir. Doğumda ise, hamilelik süresince hormonların işleyiş düzeni değişmektedir. Yine aynı sebepten bu süreç içerisinde uzun süre saç dökülmesi yaşanmayabilir. Hamilelik sonrasında, hamilelik esnasında dökülmemiş olan tüm saç telleri topluca şekilde dökülmektedir.

8- Kozmetik Etkenler

Kozmetik sektörünün büyümesiyle yüze ve saça kimyasal kullanım arttı. Bu da vücut ve derideki yağ oran seviyelerini etkilediği ve deride ciddi bir deformasyon yarattığı için büyük oranlarda saç dökülmelerinin önde gelen sebeplerinden biri durumundadır.

Mavi serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

9- Stres Ve Depresyon

Tıp alanında her hastalığın psikolojik etkilere az ya da çok dayandığı bilimsel bir gerçektir. Özellikle stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların etkisi oldukça fazladır. Bu nedenle stres altında olunan zaman dilimlerinde insanların daha fazla saç dökülmesi yaşıyor olması da bu bilimsel gerçeğe dayanmaktadır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu