Saç Bakımı

Saç Kırıklarından Nasıl Kurtulabiliriz?

Saç kırıkları, özellikle sıkça saç boyatan ve saçına fazla ısı işlemi uygulayan kişilerde görülmektedir. Saç kırıklarının giderilmesi için iyi bir bakım yapmak şarttır.

Saç Kırıkları Nedir?

Saç Kırıkları Nedir?

Saç kırıkları, nemini kaybeden ve hasar gören saçların uçlarının kırılarak kopmasıdır. Saçlarımız birçok sebeple nemini yitirebilir. Fazla ısı kullanmak, çok sıcak suyla yıkamak, güneşten gelen ışınlar, çok fazla saç düzleştirici veya maşa kullanmak, boyamak ve perma yaptırmak gibi. Hatta saçlarınız kuru bir yapıya sahipse, yanlış şampuan kullanmak bile yeterli sebep olabilir. Sonunda kuruyan saç kolayca kırılıp kopacaktır. Böylece kırık saç uçları ortaya çıkar.
Editörün seçimi
 Saç Kırıkları Nasıl Temizlenir?

Saç Kırıkları Nasıl Temizlenir?

Saç kırıklarından kurtulmak istiyorsanız iki seçeneğiniz vardır. Uçlarına veda etmek ya da saçlarınıza zarar veren cihazlara veda etmek:

1- Uçlarından Kestirin

Uçlarından Kestirin

“Kırık saç uçları nasıl düzelir?” dediğinizde kesin yöntem kuaförünüze gitmek ve saçlarınızın kırıklarını aldırmaktır. Ancak bu her zaman sabırla uzattığınız saçlarınızı kısaltmanız anlamına gelmez. Kuaförünüze sadece kırık uçlardan kurtulmak istediğinizi söylediğinizde saçlarınızı kısaltmadan sadece uçlarından alabilir. 

İlginizi çekebilir: Neden Parabensiz Ürünler Kullanmalıyız?

2- Isı Gerektiren Cihazlardan Kaçının

Isı Gerektiren Cihazlardan Kaçının

“Saç kırılmasına ne iyi gelir?” dediğinizde nemini korumak için yapabileceğiniz önemli bir şey de saçlarınızda kullandığınız cihazları doğru seçmektir. Düzleştirici, kurutucu ve maşalar kontrolsüz bir şekilde saçlarınızı ısıtıyorsa saç tellerinizin kırılmaları işten bile değildir. Güzelleştirmeye çalışırken saçlarınızı daha sağlıksız bir halde bulabilirsiniz.

Saç Kırıklarının Oluşmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Kırıklarının Oluşmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aslında fark etmeden yaptığımız ve bize normal gelen şeyler, saç kırıklarına sebebiyet vermektedir. Sizler için aşağıda saç kırıklarından kurtulmanız için ve saç kırıklarının oluşmaması için dikkat etmeniz gereken ve yapılmaması gereken noktaları ele aldık.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

1- Saçınızı Sıkı Toplamayın

Saçınızı Sıkı Toplamayın

Saçları çok sıkı ve gergin toplamak, saçlara çok fazla zarar verir. Gerilen saç kökleri zaman içinde dökülür. Saç dökülmesi sağlıklı bir saç için normal bir olaydır. Fakat doğal yollarla değil de etkenler nedeni ile dökülüyorsa, bu bir problemdir. Sürekli sıkı ve gergin bir şekilde saçınızı toplarsanız, saç deriniz nefes alamaz. Nefes alamayan saç derisinde kuruluk meydana gelir. Saç diplerinde olan kuruluk ve nemsizlik saç kırıklarına neden olur.

2- Fazla Isı Kullanmayın

Fazla Isı Kullanmayın

Saçımızın doğal halini beğenmediğimiz için ya da özel gün ve davetler için saçımıza ısı ile şekil vermeyi tercih ederiz. Fakat saça ısı uygulamak zamanla saça ciddi zarar verir. Saçın nemini kaybetmesine neden olur ve saçın kuru bir hal almasını sağlar. Bu nedenle de saç uçlarında kırıklar meydana gelir. Saçlarımızda doğal olarak sağladığımız yağlar, saçlarımız için faydalıdır. Fakat fazla ısı kullanımı doğal olarak salgılanan yağı saçtan alır ve saç yeteri kadar beslenemez.

İlginizi çekebilir: Geniş Gözenek Problemine Son!

Isı kullanmadan önce mutlaka saçınıza bir ısı koruyucu ya da doğal bakım yağı kullanmalısınız. Ve ısı kullanımını en aza indirerek saçınızı doğal yollardan şekillendirmeyi tercih etmelisiniz.

3- Kimyasal İçerikli Ürünler Kullanmayın

Kimyasal İçerikli Ürünler Kullanmayın

Saçımıza bakım yaptığımızı düşünerek kullandığımız bakım ürünleri, farkında olmadan saçımıza zarar verebilir. Bunun nedeni ise içeriğinde kimyasal madde barındırmalarından kaynaklanır. Kimyasal içerikli ürünler, bakım ürünlerinin içerisine raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Fakat ürünün raf ömrünü uzatırken, saçlarımızın da ömrünü uzatmaktadır. Saçların kurumasına neden olur. Kuruyan saç uçlarında ise çatallaşmalar ve kırılmalar meydana gelir. Bu yüzden bakım ürünü seçmeden önce fiyatına, ambalajın rengine ya da kokusuna bakmak yerine, içerik olarak doğallığına bakarak tercih etmemiz gerekmektedir.

4- Tararken Dikkatli Olun

Tararken Dikkatli Olun

Saç taramak basit bir işlem gibi görünse de aslında çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Saçları taramadan önce, mutlaka bir bakım yağı ya da saç kremi kullanmalısınız. Islak ya da kuru fark etmeden saçları o haldeyken taramak, saçlara ciddi zarar verir.

Saçları sert bir şekilde taramak, saçların kırılmasına neden olur. Saçları toplu bir şekilde taramak yerine, parçalara ayırarak taramanız saçınızın daha az zarar görmesine yardımcı olur.

Saç Kırıkları İçin Maske Önerileri

Saç Kırıkları İçin Maske Önerileri

Saç maskeleri, saçlarda oluşan hasarları gidermek için çok etkilidir. Dakikalar içerisinde saçı onarır. Düzenli kullanımda saçları sağlığa kavuşturur.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

1- Bal Maskesi

Bal Maskesi

Bal, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçın nemlenmesine ve aynı zamanda beslenmesine katkıda bulunur. Saç bakım maskenize ekleyeceğiniz bal ile saç kırıklarından kurtulabilirsiniz.

Malzemeler

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı süt

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Belirtilen miktarda bal, zeytinyağı ve sütü kıvam alana kadar karıştırın. Malzemelerin birbirine iyi geçmesine özen gösterin.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maske karışımını, saç diplerinizden saç uçlarına doğru eşit bir şekilde uygulayın. Saçlarınızıbir bone ya da bir havlu yardımı ile sarın. Maskeyi saçınızda 25-30 dakika kadar bekletin ve ardından durulayın. Maske sonrasında saçınıza bakım yağı uygulamayı ihmal etmeyin. Haftada 2 kere kullanıma uygundur.

2- Yoğurt Maskesi

Yoğurt Maskesi

Yoğurt saçları ve cildi nemlendirmek için son derece uygun bir besindir. İçerik olarak temiz ve doğal olması, bu besinin kullanılmasını sorunsuz hale getirir.

Malzemeler

2 yemek kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı kakao

1 tatlı kaşığı badem yağı

Hazırlanışı

2 yemek yoğurdun içerisine 1 tatlı kaşığı kakaoyu ekleyin ve topaklanmasını önleyerek güzelce karıştırın. Ardından üzerine 1 tatlı kaşığı badem yağını ekleyin ve tüm malzemeler birbirine geçecek şekilde kartıştırın.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maske karışımı tüm açlarınıza uygulayın. Saç uçlarınıza daha fazla ve masaj yaparak uygulamaya özen gösterin. Ardından saçlarınızı nazik bir şekilde tarayın ve saçlarınızı toplayın. Saçınızı bir bojne yardımı ile sararak nemini kaybetmemesini sağlayın. Maskeyi saçınızda 30-35 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Saç bakım maskesi sonrasında saçlarınıza bakım yağı kullanmayı ihmal etmeyin. Haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu