Cilt Bakımı

Saç Kuruluğu Nedir?

Saç kuruluğunun neden dolayı yaşandığını hiç düşündünüz mü? Bu durumun gerçekleşmesine sebep olan faktörler ve nedenleri merak ettiniz mi? Ya da saç bakımında uyguladığımız hangi yanlış adımların saç kuruluğuna sebebiyet verdiğini biliyor musunuz? Gelin beraber inceleyelim.
Saç kuruluğu, yaş fark etmeksizin herkesin problem yaşadığı bir durumdur. Genetik olabileceği gibi, çevresel ve sağlıksal faktörlere de dayanmaktadır. Yanlış yapılan bakımlar, dikkat edilmeyen ayrıntılar ve ihmal, saç kuruluğuna neden olur.

Saç Kuruluğu Nedir?

Saç Kuruluğu Nedir?

Saç kuruluğu için, saç derisi saçın kalan diğer kısımlarını nemlendirmek ve canlı tutabilmek için birçok doğal yağ ve protein içerir. Oluşan problemlerden dolayı saç derisinin bu yağ ve proteinleri üretememesi sağ kuruluğuna yol açar. Sebum olarak bilinen bu yağlar, saç derisini nemli tutarak saçın beslenmesini kolaylaştırmayı sağlar. Sebum dengesinin bozulmasıyla yeterli yağ ve besini alamayan saçlar kurumaya başlar. Bu süreç, saçın kuru kabarık ve bakımsız gözükmesine neden olabilir.

Editörün önerisi

satın almak için tıklayın

Saç Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

Saç kuruluğu konusunun anlaşılabilmesi için özel testlere ya da incelemelere pek ihtiyaç duyulmaz. Saçlarınızı günlük olarak kontrol ettiğinizi varsayarak saç ve saç derisi şikayetleriniz için kendi bedeninizi dinlemeniz gerekir. Saç kuruluğu kendini şu şekillerde gösterir;

Saç Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

1-Saç Uçlarında Kırıklar

Saç kuruluğu konusunda kuru ve sertleşmiş saçlar, her zamankinden daha hassastır. Çünkü, kuruyan saç teli, içinde nem barındırmadığı, keratin ve protein seviyesi en aza indiği için esnekliğini kaybetmiş saç tipidir. Esnekliğini kaybeden saç tellerini de tırnaklarımız gibi düşünebiliriz. Nemsiz ve bakımsız kalan tırnaklarımızın kırıldığına kendi gözlerimizle daha kolay şahit olabiliriz fakat kuruyan saçlarımızın kırılması, durum ciddi boyutlara ulaşmadan önce gözümüze pek gözükmez. Bunun için de her duştan ve bakımdan sonra saçlarımızı kontrol etmemiz ve ihtiyacı olan nemi maske ve doğal yağlarla karşılamamız gerekir.

Saç Uçlarında Kırıklar

ilginizi çekebilir: Ahududu Çekirdeği Yağı İle Saç Maskesi Önerileri

2-Soluk Saç Rengi

Saç kuruluğu, saç rengi görünümünde de ciddi farklar yaratır. İster boyalı saçlar olsun ister doğal saç renginiz olsun, nemini kaybetmiş saçlar soluk ve yıpranmış gözükecektir. Saç kuruluğu problemi yaşayan kişilerde, saçlarına onlarca kimyasal uygulanmış görüntüsü oluşması muhtemeldir. Özellikle boyalı saçlar için, saç kuruması daha büyük problemdir çünkü, zaten var olan bir kimyasal işlem altında olan saçların kendisini toparlayabilmesi ve sağlıklı görünebilmesi için tek ihtiyacı olan şey nem ve proteinlerini geri kazanmaktır. Bunun için de boya işlemi öncesinde ve sonrasında saç bakımı yaptırmak, evde saç bakımlarını aksatmamak işe yarayacaktır.
Boya işlemi görmemiş, doğal saçlar da şampuan ve saç kreminin kendi saçına uygun olduğundan emin olmalıdır. Su içmeyi alışkanlık haline getirmek ve nemlendirici ürünlerle desteklemek işe yarayacaktır.

Soluk Saç Rengi

İlginizi çekebilir: Canlı Saçların Doğal Sırrı: Kuşburnu Çekirdeği Yağı

3-Saç Derisinde Kaşıntı

Saç kuruluğu konusunda her ne kadar saç boy ve uçlarından bahsetsek de saçlar, dipten beslenirler. Saç diplerinde yolunda gitmeyen şeyler saç boyunu ve uçlarını da tehdit edecektir. Kullanılan ilaçlar, sedef, mantar gibi cilt hastalıkları, mevsim değişikliği ya da vitamin eksikliği saç diplerindeki kurumanın sebebi olabilir. Bu durumda bir uzmana danışarak tıbbi bir durum olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Saç Derisinde Kaşıntı

4-Saç Dökülmelerinde Artış

Saç kuruluğu ilerlediği takdirde hem diplerdeki kurumadan kaynaklı hem de saç boy ve uçlarındaki kurumadan kaynaklı olarak koparak dökülmeye ve kırılarak dökülmeye çok müsait hale gelecektir. Tarama ve yıkama esnasında dökülmelerin artmış olması saç kuruluğunun habercisi olabilir.

Saç Dökülmelerinde Artış

İlginizi çekebilir: Bilmeniz Gereken Önemli Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Kuruluğu Nedenleri

Saç kuruluğunun genetik faktörlerden beslenme alışkanlığına, mevsimsel geçişlerden yanlış ürün kullanımına kadar pek çok sebebi olabilir. Bakım ve onarımla kendine gelebilecek olan saçlar için ise bu durumun tekrar eskiye dönmemesi için yapılması gereken şey saç kuruluğu ortadan kalktıktan sonra da bakımlara devam etmektir. Şimdi birlikte saç kuruluğuna neden olan faktörleri inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Saç Dökülmesi İçin En Etkili Çözüm Yolları

1-Aşırı Isı Kullanımı

Aşırı ısı, cildimiz için olduğu kadar saçlarımız ve saç derimiz için de iyi sonuçlar vermeyen seçeneklerdir. Kurutma makinesini yüksek ısıda, çok yakından ve çok sık kullanmak saçları kurutacak ve yıpratacaktır ve saç kuruluğu konusuna sebep olacaktır. Duşta çok sıcak su kullanmak, saç şekillendiricileri yine yüksek ısıda ve korumasız kullanmak da saç kuruluğuna sebep olacaktır. Çünkü yüksek ısı, saçtaki nem ve özel yağları buharlaştırıp saç kuruluğuna yol açacaktır.

Aşırı Isı Kullanımı

2-Yanlış Bakım Ürünü Kullanımı

Bakım ürünü adı altında piyasaya sürülen her ürünün herkese iyi gelmediği gibi her ürün her saç ve saç derisine de iyi gelmeyecektir. Ağır kimyasallar içeren ve saç tipinize uygun olmayan ürünler, saçlarınızı daha iyi temizlemeye çalıştıkça saç kimyanızı bozacaktır. Özellikle sabun kullanımı, saç derisine uygun olmayan pH seviyesinden dolayı zaman içinde saçlarınızda gözle görülebilir negatif etkilere yol açacaktır. Saç tipinize uygun ve mümkün olduğu kadar temiz içerikli ürünler kullanmanız önerilir.

yanlış ürün kullanımı

 

3-Yanlış Beslenme

Beslenme, vücut sağlığımızı etkilediği kadar saç sağlığımızı da etkilemektedir. Vitamin ve mineraller yönünden eksik beslenme, saç kuruluğundan saç kaybına varan problemler oluşturacaktır. Yeşil sebze ağırlıklı ve gün içinde yeterli su tüketimi ile oluşturulan bir beslenme düzeni, bu problemin giderilmesinde etkili olacaktır.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

4-Hormonsal Değişiklikler

Saç derisinde bulunan ve saçları beslemekte yardımcı olan sebum, hormonlarla birlikte hareket etmektedir. Hormonal değişikliklerle birlikte artıp azalan sebum dengesi bozulduğunda ise saç kurumaları ve dolayısıyla yıpranmalar gözükecektir. Gebelik, emzirme, regl dönemi, tiroide bağlı rahatsızlıklar nedeniyle hormon dengesi bozulur ve bu da saç kuruluğuna yol açabilir.

İlginizi çekebilir : Susam Yağının Cilde ve Saçlara 20 Faydası

5-Aşırı Kimyasala Maruz Bırakmak

Saçlarımız, yıkama ve bakım işlemlerinde de her ne kadar kimyasala maruz kalsa da bunu en minimum seviyede tuttuğumuz takdirde saçlarımız için sorun yaratmayacaktır. Saçlara uygulanan boya işlemleri gibi işlemlerde, işlemin uygulanma sıklığıyla birlikte işlem öncesi ve sonrası bakımları çok önemlidir. Kimyasal işlem uygulama dönemlerinde saç bakımlarına da dikkat edilmediği sürece saç kuruluğu ve hatta saç kaybı kaçınılmaz olacaktır.

Aşırı Kimyasala Maruz Bırakmak

 

Editörün önerisi

satın almak için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu