Saç Bakımı

En Sık Görülen Saç Problemleri İçin 6 Etkili Besin

Kadın ve erkeklerde en sık görülen saç problemleri dökülme, kırılma, saç dibi iltihaplanması gibi problemlerdir. Bu problemleri doğanın sunduğu en etkili mucizevi besinlerle giderebilirsiniz.

Saçlarınız; uzun ve gürse, sizde kestirmek istemiyorsanız, saçlarınıza özen gösterme konusunda oldukça hassas davranmalısınız. Saç sağlığınızı her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Eğer saçlarınız, yıpranmış, kurumuş ve kırılmışsa öncelikle kırıklarınızı aldırarak ölü saç tellerinden kurtulun. Böylece temizlenen ve hafifleyen saçlarınıza yaptığınız uygulamalar daha iyi sonuçlar verecektir.

Yıpranmış saçlara her ne kadar bakım yapsanız da, doğru uygulamalar yapmadığınız müddetçe saçlarınız iyileşme göstermeyecektir. Aksine kulaktan dolma yanlış bilgilerle yaptığınız uygulamalar sonucu saçlarınız daha kötü bir hale gelebilir. Bu sebepten dolayı öncelikle saç tipinizin yapısını analiz ederek işe başlamanız önerilir… Peki, saç sağlığınız için uygulayabileceğiniz doğal besinler nelerdir?

1- Saç Sağlığı İçin Kemik İliği

saç problemleri

Saçın elastikliğini, kalitesini, gücünü ve direncini sağlayan en önemli protein kolajendir. Kolajen her insanda bulunmasına rağmen yaşlanmaktan, düzensiz ve yetersiz beslenmekten dolayı azalabilir.  Zaman içerisinde fazla kimyasal işlem görmüş, yıpranmış ve yaşın getirdiği yorgunluğu yaşayıp; kuruluk ve deri dökülmeleri gibi problem yaşayanlar kemik iliğinden yararlanabilir.

Kemik iliği bilindiği üzere yüksek oranda lif içerdiğinden ve kendiliğinden kolajen besinini bulundurduğundan dolayı saç diplerinize masaj yaparak uyguladığınızda, kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinizi besler ve onarır. Özellikle, saç derinizin ihtiyaç duyduğu protein ve besinleri enjekte ederek eskisinden daha iyi bir hal alan saçlarınız, esnekliğine ve parlaklığına kavuşur.

Kemik İliği Saça Nasıl Uygulanır?

Saçın uzunluğuna göre hazırlamış olduğunuz kemik suyunun içine 1 çorba kaşığı bakım kremi koyarak karıştırın. Hazırladığınız karışımı saç diplerine ve uçlarına kadar masaj yaparak sürün. Daha sonra daha iyi bir etki etmesi için başınıza bir bone geçirerek ısının artmasını sağlayın. Böylelikle saç diplerine daha iyi nüfuz etmesi daha kolay olacaktır. Bu şekilde yarım saat bekledikten sonra paraben ve silikon içermeyen doğal bir şampuan yardımı ile saçınızı yıkayın ve bakım kreminizi sürün. Bunu 15 günde bir düzenli bir şekilde yapmak saçlarınızın eski dolgunluğuna ve parlaklığına ulaşmasını sağlar.

Kemik iliği maskesi: Sipariş etmek için tıklayınız.

kemik iliği maskesi
Sipariş vermek için tıklayınız.

2- Saç Sağlığı İçin Isırgan Otu

ısırgan otu

Isırgan otu yüzyıllardır saç bakımı için kullanılmış bitkilerdendir. Isırgangiller familyasından olan ve Latince adı Urtica olan ısırgan otu mayıs ve ağustos ayları arasında çiçeklenir. Yapraklarının üst kısmının yakıcı olmasından dolayı toplaması oldukça meşakkatlidir. Bitkinin tohumları içerdiği yağdan dolayı çok değerlidir. Isırgan otunun faydalarından yararlanmak isterseniz, suyunu kullanmanız doğru olacaktır.

Isırgan otunda; histemin, alestikolin, formik asit, kalsiyum nitrat, glikoz, demir, C vitamini, potasyum, tuz ve mineraller bulunur. Çok değerli maddeler barındıran ısırgan otu şifa dağıtır.

İlginizi Çekebilir: Saç Sağlığını Olumsuz Etkileyen 6 Faktör ve Çözümleri

Isırgan Otu Saça Nasıl Uygulanır?

Doğal ortamda yetişmiş, büyükçe bir demet alınarak su ile güzelce yıkanır. Süzülen ısırgan otları, kaynayan 1 buçuk 2 litre suyun içine parçalanarak koyulur ve 5-10 dakika kaynatılır. Daha sonra demlenmesi için 15 dakika bekletilir. Demlenen ısırgan otunu süzerek ayırıp, atılır ve suyu kullanıma hazır hale getirilir.

Ilınan ısırgan otu suyu, saç diplerine ve saç tellerine iyice yedirilerek sürülür. 10 dakika boyunca saç diplerinize masaj yaptıktan sonra ılık su ile yıkanarak durulanır. Böylelikle saçlarınızdaki; dökülmeler, kırıklar, cansız görünüm giderilerek kepek oluşumunu yok eder. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırma özelliğine de sahip olan ısırgan otu saçlarınızı onarıp daha hızlı uzamasını sağlar.

3- Saç Sağlığı İçin Çam Terebentin  

çam terebentin

Çam terebentin veya çam yağı olarak adlandırılan ve çamın reçinesinden elde edilen; yağ güçlü bir doğal antibiyotik olarak bilinir. Saçların hızlı uzamasını ve güçlenmesini isteyenler için şampuanlarının içine çam yağı katmaları doğru olacaktır. Çam terebentin yağının faydaları arasında en önemlisi ve bilineni saçlara olan faydasıdır. Deri dökülmesine,  saç diplerinde oluşan iltihaplanmalara, sık yağlanmaya ev saç kırılmasına birebir çözüm olan çam yağı, bay ve bayanların gözdesi olmayı başarmıştır.

Çam Terebentin Saça Nasıl Uygulanır?

Şampuanlar içerdiği kimyasal maddelerden dolayı saçı fazla yıpratır. Bu yıpranmaları ve kimyasal maddelerin etkisini azaltmak için kullandığınız şampuanın içerisine 20 damla kadar çam terebentin damlatmanız faydalı olacaktır. Bu sayede saçların onarımı sağlanır, bakım yapılır ve saçlar eskisinden daha iyi bir hal alır.

Çam terebentin yağı gözle temas ettiğinde gözde yanma ve kızarma yapar. Bu sebepten dolayı şampuanla karıştırıldığında göz ile temasından kaçınmalısınız.

Bu Ürün İşinizi Kolaylaştırabilir

kemik iliği maskesi
Sipariş vermek için tıklayınız.

4- Saç Sağlığı İçin Atkuyruğu Bitkisi

at kuyruğu bitkisi

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan atkuyruğu bitkisi, saç ürünlerinde sıkça kullanılarak saçları baştan aşağı onarma gücüne sahiptir. Saç, atkuyruğundaki anti-inflamatuar etkilerin ve antioksidanların son derece etkili olduğu için değerli bir besin maddesi haline gelmiştir. Sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenlerin rahatlıkla tercih edeceği atkuyruğu yağı; saç diplerinin beslenmesine yardımcı olur. Zayıf ve incelmiş saçları baştan aşağı yenileyerek güçlendirir ve kepek oluşumunu engeller. Düzenli ve yeterli miktarda kullanıldığı sürece gözle görülür bir fark ortaya çıkacaktır.

Atkuyruğu Bitkisi Saça Nasıl Uygulanır?

Saçlarınızda kullanacağınız atkuyruğu bitkisini güvenilir aktarlardan temin ederek sıcak suda 15 dakika boyunca kaynatın. Atkuyruğu bitkisini süzgeç yardımıyla alarak kaynayan suyu ılındırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat kadar bekletip ılık su ile saçınızı durulayın. Düzenli bir şekilde kullanırsanız eğer farkı hemen fark edeceksiniz.

5- Saç Sağlığı İçin Avokado

avokado

Saçlarınız ruh halinizi büyük ölçüde etkiler. Eğer sağlıklı ve canlı görünen saçlara sahipseniz, özgüven ve mutluluk duyacağınız güzel duygular hissedersiniz. Sizde bu şekilde sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız avokado bu noktada sizlere çok yardımcı olacak. Öncelikle sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız içeriği belirsiz ve kimyasal oranı fazla olan saç bakım ürünlerinden hızlıca kurtulmalısınız.

Avokado antioksidan içeren ve hücrelere verilen zararı önleyen doğal bir E vitamini kaynağıdır. Kırılma, kepek, yıpranma, saç dibi iltihabı, saç egzaması gibi birçok problemleri ortadan kaldırma gücüne sahiptir. Üstelik, deriyi nemlendirerek saçın yağ oranını da dengede tutar.

Bu Ürün İşinizi Kolaylaştırabilir

kemik iliği maskesi
Sipariş vermek için tıklayınız.

Avokado Saça Nasıl Uygulanır?

İyi yetişmiş bir avokadoyu alın ve ezerek içine bir yumurta sarısı ekleyin. İyice çırptıktan sonra saçlarınız ıslakken,  masaj yaparak uygulayın. 10-15 dakika saçınızda beklettiğiniz maskeyi soğuk veya ılık suyla yıkayarak durulayın ve kurutun. İlk kullanımdan itibaren saçlarınızdaki yumuşaklığı ve parlaklığı fark edeceksiniz.

6- Saç Sağlığı İçin Hindistan Cevizi Yağı

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı saçı baştan aşağı yeniler ve her saç teline nem verir. Böylelikle saçın yağ oranı dengelenir ve kepek oluşumu kısa süre içerisinde son bulur. Saçı son derece iyi beslediğinden dolayı oluşan kırılmalarda bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Hindistan cevizi yağı donuk, kaba, kıvırcık ve mısır püskülü gibi görünen saçlara parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Kıvırcık veya dalgalı saçların kurtarıcısı olmayı başaran Hindistan cevizi yağı; saçı sakinleştirir ve fırlayan bebek saçlarını yatıştır. Hindistan cevizi yağı anti-imflamatuar olduğundan dolayı vücuttaki ve saç diplerindeki iltihaplanmalara da birebir iyi geldiği bilinmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Bir kâseye 3-5 yemek kaşığı kadar işlenmemiş soğuk sıkım Hindistan cevizi koyup ocakta eritin. Kaynatmamaya önem gösterin ve eridiği an ocaktan alın. Erittiğiniz hindistan cevizini saçınıza eşit şekilde uygulayabilmek için tarak kullanarak her yerine sürün. Saç dibinize sürmekten kaçının ve daha çok saç tellerinize uygulamaya özen gösterin. Böylelikle saç telleriniz güçlenerek kırıklardan, ince yapısından arınarak daha güçlü ve parlak saçlar haline gelir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu