Saç Bakımı

Saç Sağlığını Olumsuz Etkileyen 6 Faktör ve Çözümleri [ ✅ UZMAN ÖNERİLERİ]

Dış görünüşümüzün en önemli parçalarından biri olan saçlarımız zamanla yıpranır, canlılığını kaybeder ve dökülmeye başlar. Bunlara birçok rutinimiz sebep olabilir. Saçlarımızı çok sık yıkamamız, saçlarımızı sert ve sık taramamız, krepe/ boya/ sprey/ kalıcı şekillendirmeleri sık sık yaptırmak veya yaşın getirdiği bir takım dökülmeler ve yıpranmalardan saçlara zarar verir.

Saç Sağlığını Olumsuz Etkileyen 6 Faktör

Sağlıklı saçlara sahip olmayı herkes ister. Ancak bazı faktörler, istemli ya da istemsiz, saçlarımıza ciddi anlamda zarar verir. İlk zamanlarda zararı anlaşılmasa da saç kurutma makinesi, fön makinesi, röfle, boya ya da sık tarama gibi işlemler, saç sağlığının yitirilmesine neden olur ve zamanla saçlarda dökülmeler meydana gelir. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için öncelikle saçlarımızı tanımamız gerekir. Saç sağlığını olumsuz etkileyen faktörler ve buna yönelik geliştirilen çözümleri bildiğinizde, saçlarınıza nasıl davranmanız gerektiğini daha iyi kestirebilirsiniz. Bu yazımızda, saçları olumsuz yönde etkileyen 6 önemli faktörden ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Saç Sağlığını Etkileyen Faktörler

Saç Sağlığını Etkileyen Faktörler

Daha sağlıklı, parlak ve güçlü saçlara sahip olmak için öncelikle saçlarınızı tanıyın. Saç hastalıkları, dökülmeye neden olan etkenler ve diğer önemli saç konuları hakkında bilmeniz gerekenler listemizde…

1- Saçlarda Mantar Hastalığı

Başka insanların eşyalarını kullanmadan önce bir kez daha düşünmemiz gereken hastalık. Saç mantarı veya saç kıran olarak bilinir ve bulaşıcıdır. Temas yoluyla veya ortak kullanılan eşyalar ile (tarak, havlu, fırça) çok kolay yayılır. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ile meydana çıkar. Saçlı deride pul pul lekeler ve saç dökülmelerine sebep olur.

2- Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)

Genelde örtülü yada sık şapka kullanan insanlarda saç çok hava almadığı için görülür. Saçlı deride kırmızı, üzeri iltihaplı, noktacıklar olarak karşımıza çıkar.

3- Saç Dökülmesi (Kellik)

En çok erkeklerde görülen kellik kalıtım, stres ve travma, yanıklar, bakteriyel enfeksiyon sebebiyle meydana gelir. Saç yoğunluğunun düşmesi, saçın seyrelmesi ve saç kaybıyla sonuçlanan bir durumdur.

4- Sebore (Saçın Aşırı Yağlanması)

Halk arasında bilinen en çok yağlanan saç en sağlıklı saçtır tezinin aksine aşırı yağlanma bir hastalıktır. Sıklıkla erkeklerde görülür. Yağ bezlerinin aşırı derecede çalışarak yüksek sebum üretmesidir. Saç ve saçlı deri üzerinde aşırı miktarda yağlanma oluşur. Yağlanma hormonal değişiklikten veya genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır.

5- Pigmentasyon Bozuklukları

Saçın renginin grileşmesi ya da ağarmasıdır. Vitiligo ve Albinizm gibi hastalıklarda saçın pigmentlerinin doğuştan veya sonradan yok olması nedeniyle ciltte renksiz, beyaz lekeler oluşmasıdır.

6- Saçlarda Kepek Oluşumu

Kepek kişilerin görünümünü ve bazen de yaşam kalitelerini olumsuz etkileyebilir. En yaygın olarak görülen kişiler kuru cilt sahipleridir. Deri hücrelerinin aşırı etkinlikte üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Saçın derisinde beyaz ya da gri renkli, küçük, kaşındırıcı kuru pulcuklar oluşur.

İstatistiğe vurduğumuzda bu hastalıklar maalesef ki çoğunluğumuzda mevcut. Daha estetik görünmek adına kuaför ve berberlerde saçımıza harcadığımız vakti ve maddi boyutunu baz aldığımızda saçımızın sağlığını tekrardan kurtarmak için yapmamız gereken temel bakımı es geçmek pek mümkün değildir. Fazla işlemlerle, zamanla veya sahip olduğumuz hastalıklarla her ne kadar saç eski sağlığında görünmese de saçımızı eski sağlığına döndürmek mümkün ve bizim elimizde.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin 5 Altın Öneri

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin 5 Altın Öneri

Dışarıdan yapılan bakımlar çok önemlidir. Öncelikle bakım ürününün uygulandığı saçı iyi tanımak gerekir. Saça hangi rahatsızlığından dolayı hangi bakım ürününün yapılması gerektiği tespit edilmelidir. Saçın yapısına göre ürün tercihi yapılmalıdır. Normal, yağlı, kuru, yıpranmış vb. farklı saç yapılarına göre bakım ve kür uygulanmalıdır. Bakım ürünlerinin içeriğinin organik olmasına dikkat edilmelidir. İşte, sizin için araştırdığımız ve derlediğimiz saç bakım önerileri…

  1. Kepeklenme ve güçsüz saçlar için Atkuyruğu bitkisini içeren şampuanlar ve serumlar kullanılmalıdır. Atkuyruğu bitkisi saçı kökünden besler, saç dökülmesini önler, saç tellerimiz güçlendirir ve kepeklenmeyi önemli ölçüde önler.
  2. Yıpranmış, kuru ve aşırı işlem görmüş saçlar için uzmanlar ayda 2 kere maske yapılmasını önerir. En çok rağbet gören saç maskeleri ise kemik iliği içeren maskelerdir. Kullanılan maskeler saçı yumuşak ve parlak hale getirir.
  3. Saç dökülmelerinin en büyük etkeni vitaminlerdir. Saçı besleyen en önemli vitaminler ise protein, demir, A, B, C, E vitaminleri, çinko, folik asittir. Yeterli vitamin alınmadığı veya bağışıklık sistemi düştüğü için azalan, yıpranan saçlarımız için vitaminli serumlar ve vitaminli şampuanlar kullanarak daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayabiliriz.
  4. Zamanla ve işlemlerle yıpranan saçlarımız için keratin bakımı yapmamız gerekir.

Keratin Nedir, Saçlara Etkisi Nelerdir?

Keratin, saçların en önemli vitamini olan B7’yi içerisinde barındırır ve bu sebeple saçlara güçlü bir koruma etkisi bırakır. Yıpranmış, kurumuş ve zarar görmüş saçları onarır. Keratin bakımından sonra saçlarımızda kabarma ve elektriklenme yaşanmaz. Aksine saçlarımız daha sağlıklı uzadığı için dolgun, parlak ve canlı bir görünüme kavuşur. Keratin bakımı için ürünlerin içerisinde keratin sütü, atkuyruğu bitkisi, organik beyaz acı bakla, çentiyan kökü gibi bileşenlerin olmasına dikkat etmeliyiz. Bu bileşenlerin olduğu ürünler daha doğal ve bitkisel olduğu için saç sağlığımız için önemlidir.

5- Genetik yapı, aşırı yorgunluk ve stres, yaşlanma gibi sebepler saçımızın beyazlamasında etkin rol oynar. Saç foliküllerinde melanin ve keratin üretiminde azalmanın meydana gelmesiyle beyazlamalar oluşur. Bu yüzden saça melanin desteği vermek önemlidir. Saç beyazlığı için kullanacağımız ürünlerin içerisinde keratin, biotin ve en önemlisi melanin olmasına dikkat etmeliyiz.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak Sizin Elinizde!

Saç sağlığını olumsuz etkileyen faktörler ve çözümleri hakkında edindiğiniz bilgilerle saç bakımı yapmanız, daha sağlıklı ve güzel görünen saçlara sahip olmanızı sağlar.

Not: Saçlarınız ile ilgili çözemediğiniz herhangi bir problemde mutlaka uzman hekime başvurun.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu