Saç Bakımı

Saç Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saç yapısı insanın ırkına, cinsiyetine, yaşına, yaşadığı bölgeye ve karakter özelliğine göre değişir. Saçın yoğunluğuna, seyrekliğine ve dolgunluğuna göre yapmamız gereken uygulama ve tetkikler farklı olabilir. Bu nedenle sağlıklı saçlara sahip olmak için öncelikler saçlarınızı tanımanız ve yapmanız gerekenleri öğrenmeniz gerekir. Doğru saç bakımı yapmanız, saçlarınızın sağlığını korumasına ve görünüm açısından daha iyi görünmesini sağlar.

Saç Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Saç sağlığının bozulmasına etken olan birçok durum vardır. Bazen genetik yatkınlık, bazen kişinin yanlış saç bakımı uygulamasından kaynaklanan nedenler olabilir. Tüm bunlara geçmeden önce saçlarınızı tanımanızı sağlayacak ipuçlarını sizlere sunalım…

Saç Yoğunluğu Nedir?

Saç yoğunluğu nedir

Normal bir insanın kafa derisini kapsayan kıl sayısı 100.000 ile 150,00 arasıdır fakat sarışın, esmer, kızıl tenli insanlar arasında bu sayı azalma veya çoğalma gösterebilir.

Saçın Büyüme Döngüsü Nasıl İşler?

Saçın büyüme döngüsü

Normal şartlarda saç ayda 6-12 mm uzar. Saç sürekli bilinen büyüme ve dinlenme dönemleri ile büyür. Saç büyürken üç ana döngüden geçer. Bunlar;

  1. Büyüme fazı (anagen)
  2. Degradasyon fazı (katagen)
  3. Dinlenme fazı (telogen)

Büyüme Fazı (anagen): Anagen evre, saçın en uzun süren evresidir ve 3-8 yıl arası sürer. Bu evre saçın yaşam döngüsünün %90’ını oluşturur.

Degradasyon Fazı (katagen): 2-4 hafta süren bu döngüde saç kökleri kendini bir sonraki evreye hazırlar. Katagen evresinde saç kökleri en dip bölgeden başlayarak kendi içine çöker. Büyümeyi durdurur, incelir ve saç cilt düzeyine doğru harekete geçer.

Dinlenme Fazı (telogen): Telogen son evredir. Bu evrede saç kendini dinlenmeye alır, üretimi durdurur ve saçlar dökülür. Geride kalan saç kökleri tekrardan anagen evresine döner ve döngü bu şekilde sürekli işler.

Sağlıklı saçlarda büyüme döngüsü, yukarıda belirttiğimiz şekilde gerçekleşmektedir. Fakat bazı etkenler ya da hastalıklar, saç sağlığının bozulmasına, görünüm itibari ile kötü görünmesine neden olur. Peki, en sık görülen saç hastalıkları nelerdir?

En sık Görülen 5 Saç Hastalığı

En sık Görülen 5 Saç Hastalığı

Saç hastalıkları, iki farklı tipte görülür. “Genetiğe bağlı hastalıklar” (genetiğe bağlı saç hastalıkları, genellikle erkeklerde görülen hastalıklardır), “dış etkenli saç hastalıkları” (kadın ve erkeklerde ortak olarak görülebilen bu hastalıklar; kullanılan ilaçlar, kadınlarda adet dönemi, hamilelik ve doğum gibi etkenlerden kaynaklanabilmektedir. Peki, kadın ve erkeklerde en sık görülen saç hastalıkları nelerdir

1- Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek saç tipi saç dökülmesi, daha çok genetik faktörlerin etkili olduğu bir saç hastalığıdır. Bu hastalık nadiren de olsa kadınlarda görülebilmektedir. Bu tip hastalıkta; kelliğin kafa bölgesinden başlayıp ense köküne kadar başlar. Ayrıca erkek tipi saç dökülmesi kullanılan ilaçlardan ve stresten de kaynaklanır fakat erkek tipi saç dökülmesi büyük oranla genetiktir.

2- Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın tipi saç dökülmesi, erkeklerde de görülmekle birlikte daha sıklıkta kadınlarda görülen bir saç dökülme tipidir. Kullanılan bazı saç bakım ürünleri, kullanılan ilaçlar ve adet dönemi gecikmeleri gibi durumlar, saç dökülmede büyük rol oynar.

3- Alopesi Areata (Saçkıran)

Halk arasında “saçkıran” olarak adlandırılan alopesi areata, kişinin saçının veya kaş, kirpik gibi diğer tüylerinde kısa bir sürede aniden dökülmenin görülmesidir. Para büyüklüğünde olabildiği gibi daha büyük alanları da kapsayabilir. Kafa derisinde yuvarlak yada oval şekilli dışarıdan kolayca görülebilen saçsız alanlarla kendini gösterir. Saçkıran hastalığı, geçici bir süreç olup doğru şekilde tedavi edildiğinde, daha hızlı iyileşme gösterir.

4- Saç Kırılması ve Yapısal Saç Bozuklukları

Saçların kırılması her ne kadar duygusal değişimlerden dolayı düşünülse de çevresel ve biyolojik faktörler de saç kırılmasına yol açmaktadır. Gün içinde saçların çok sıkı bağlanması, saçı ters yöne doğru taramak, kimyasal boya ve bakım ürünleri kullanmak, sık saç boyamak, röfle yaptırmak gibi etkenler de saçı hem yıpratır, hem kırar.

5- Deri Hastalıklarına Bağlı Saç Dökülmesi

Başlıca genetik dökülmelerin dışında deri ve iç hastalıklar da saç dökülmesine yol açar. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken, mantar gibi hastalıklarda saç dökülmesine yol açar.

Saç Dökülmesine En Çok Neden Olan 8 Etken

Saç Dökülmesine En Çok Neden Olan 8 Etken

Her saç telinin bir yaşam döngüsü vardır. Saç telinin yaşama süresi ortalama 4-6 yıldır. Yaşar, dinlenir ve daha sonra da dökülür. Saçların bu döngüsü normaldir ve günde 50-100 tel dökülmesi gayet doğal kabul edilir. Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olabilir. Önemli olan bu nedenleri dikkatle göz önünde bulundurup doğru tanı ve teşhis koyulmalıdır.

  Genetik Faktörler: Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde görülme nedenleri farklıdır. Genetik olan toplumun kadınlara oranla erkelerde saç dökülme oranı %50 daha fazladır. Erkeklerde bu tip saç dökülmesi kroniktir ve yaş ilerledikçe kellik meydana gelebilir. Erken yaşlarda yapılan bazı takviyeler sonucu dökülme yavaşlatılır.

  1. Deri Problemleri: Deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilir. Sedef hastalığı, egzama, liken, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç dökülmesinde etkili olur.
  2. Yanlış Beslenme: Bir diğer faktörlerden biride yanlış beslenme. Saç canlı bir organ olduğundan dolayı onun da beslenmesi ve kanlanması gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmek, uzun bir süre aç kalmak, aşırı karbonhidrat kullanımı sonucu vücut bundan etkilenir ve dolayısıyla saç dökülmesine neden olur.
  3. Vitamin ve Mineral eksikliği: Olması gereken vitamin ve mineral eksikliği de büyük etkenlerdendir. Eğer B12, folikasit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleri düşükse saç beslenemez dökülür.
  4. Hormonal Bozukluklar: Hormonal bozukluklar genetik olup beslenme ile de bir bakıma bağlantılıdır. Adet dönemi düzensizlikleri, tüylenmede artış, aşırı akne ve hızlı kilo kaybı ve alımı gibi rahatsızlıklar yaşanıyorsa saç dökülmesi olur.
  5. İlaç kullanımı ve Bazı Hastalıklar: Tiroit bezi hastalığı, diyabet, romatizmal hastalıklar, doğum kontrol hapları, zayıflama ilaçları doktor takibi olmadan yapılırsa saç dökülme görülür. Özellikle antibiyotik kullanımı vücudu nasıl etkiliyorsa saç dökülmesi de kaçınılmaz olur.
  6. Kozmetik Etkenler: Özellikle son yıllarda daha çok kullanılan kozmetik ürünler aşırı kimyasal içerdiğinden dolayı saç dökülmesi, ciltte yara gibi rahatsızlıklar verebiliyor. Bunun yanı sıra saçı sıkı bağlamak, iç bone bağlamak, aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boya ve açıcılar gibi saça dışardan zarar vermek saç kaybı ile sonuçlanır.
  7. Stres ve depresyon: Aşırı stres her hastalığa davet çıkardığı gibi saç dökülmesine de yol açar. Depresyon benzeri hastalıklar sürecinde kullanılan ilaçlarda buna sebeptir. Saç, yaşayan bir organ olduğundan dolayı günlük yaşantımızda kısa bir sürede etkilenebilir. Hayatınızda sinir ve stres fazlaysa kendinizi ölçüp, tartıp daha sonrada bir dermatoloji uzmanından yardım alınmalıdır. Çünkü kulaktan dolma bilgilerle

 Saç Hastalıklarına Tanı ve Teşhis Nasıl Konur?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi saç hastalıklarında da hastanın hikayesi; hayatı stresli ve tempolu mu bu konuşulur. Muhakkak kan testleri ve tanı değerlendirmeleri yapılır. Günlük saç dökülmesinin hesaplanması, saç ağırlığının ölçülmesi, pul testi yapılması bu çekme testi olarak da adlandırılır. Standart fotoğraf çekme ile hasta takibi yapılır. Bunların yanı sıra saçına kullandığı kimyasal ürünler ve yıkama süresi de konuşulur. Tüm bunlar uygulandıktan sonra teşhis koyulur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu