Saç Bakımı

Saç Tipine Göre Dökülmeler Nasıl Oluşur?

Saç tipine göre dökülme nedenleri de şekli de farklı yönlerden kendini gösterebilmektedir. Saç bakımı yaparken de saç tipine göre bakım yaptığınızda, dökülme problemlerinin önüne daha rahat bir şekilde geçebilirsiniz.

Saç dökülmesi her yaştan insanın her zaman çekindiği bir durum olmuştur. Saç tiplerine göre saç dökülmesi farklılıklar gösterse de problem aynıdır. Cilt hastalıkları, kronik hastalıklar ya da farklı bir tıbbi durum olması dışında saç dökülmelerinin saç tiplerine bağlı olduğunu biliyoruz. Peki saçlarımız kuru ya da yağlıysa dökülme nasıl ilerleyecek? Ya da normal saç tipine sahip saçlarda da dökülme yaşanması normal mi? Bütün bu sorulan cevabını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Tiplerine Göre Saç Dökülmesi

Saç tiplerine göre saç dökülmesi, saç ve saç derisinin dış etkenlerden kaynaklanan problemlerden ya da vücudumuzdan kaynaklı değişimlerden dolayı negatif yönde etkilenmesiyle ortaya çıkan bir saç problemidir. Saç yapısının bir anda bozulmaya uğramış olması, saç derisindeki sebum dengesinin bozulmuş olması, hava koşulları gibi nedenlerle saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Fakat saç tiplerine göre saç dökülmelerinde, anlık çözümlerle değil daima dikkat edilmesi gereken bakımlarla ilerlenilmesi gerekir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Yağlı Saç Tipine Göre Saç Dökülmesi

Yağlı Saç Tipine Göre Saç Dökülmesi

Yağlı saçlarla uğraşmanın ve onlara bakım yapmanın zor olduğunu uzmanlar dahil herkes kabul ediyor. Sık yıkanması gerekiyor, sık yıkansa yağlanmaya daha meyilli oluyor yıkamayıp bekleyelim deseniz rahatsızlık veriyor…Zaman zaman saçların incelmesine sebep oluyor hatta kepeklenme sorunu dahil birçok sorunda yağlı saça sahip insanlar daha çok zorlanıyorlar.

Yağlı saç tipine göre saç dökülmesi, saç derisinde bulunan doğal ve dengeli sebum tabakası ve besleyici yağ dengesinin bozuk olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan bir problemdir. Yağ bezlerinin fazla sebum ve yağ üretmesinden dolayı genişleyen saç derisi gözenekleri, saçı yeterince güçlü tutamamaya başlar ve yağlanmadan dolayı fazlasıyla ağırlaşan saç telleri, yer çekimi etkisine daha fazla dayanamaz. Bundan dolayı da dipten koparak dökülmeler görülür.

ilginizi çekebilir: Bilmeniz Gereken Önemli Saç Dökülmesi Nedenleri

Yağ Bezlerinin Fazla Yağ Üretmesinin Sebebi Nedir?

Yağlı saç tiplerinde yağ bezlerinin fazla yağ üretmesinin altında yatan pek çok sebep olabilir. En belirgin ve en sık karşılaşılan sebepleri, hormonal değişimler, stres ve yanlış ürün kullanımıdır. Saç derisi hastalıkları da bu yağ dengesini etkileyerek saç kayıplarına yol açar. Bu sebepler, saç diplerinde sebum üretim dengesini bozarak yağlanmaya ve dolaylı olarak da saç dökülmesine sebep olur.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Kuru Saç Tipine Göre Saç Dökülmesi

Kuru Saç Tipine Göre Saç Dökülmesi

Saçlarınız doğuştan ya da zaman içinde değişime uğrayarak kuru bir hale gelmiş olabilir. Kuru saçlar, dış faktörlerin etkisiyle zarar görmeye daha açık ve daha kırılgan haldedirler. Dış kısmı kuruyan saç telleri daha donuk ve mat bir görüntüye sahiptir .Saç ve saç derisi kuruluğu kepek ve saç dökülmesi başta olmak üzere birçok saç derisi problemine açıktır. Kuru saçlarda saç derisindeki kuruluğa bağlı olarak kepek görülebilir.

Bu kuruluğun sebebi, sebum ve besleyici diğer yağların gerektiğinden çok daha az olması ve saç derisindeki nem miktarının çok düşük olmasıdır. Kuru saç tiplerinde saç dökülmesi, saç derisinin bu yağlardan yoksun kalmasından dolayı, saçın yeteri kadar beslenememesi ve kuruyan saçların daha kırılgan hale gelmesiyle olan hem dipten koparak hem de saç boylarında kırılarak gerçekleşen saç dökülmeleridir.

Kuru saç tiplerinde, bu nemsizliğe bağlı olarak saç derisi problemleri gelişmesi olasıdır. Özellikle kış aylarında oluşan soğuk havadan dolayı kuru saç çok daha fazla yıpranır ve kuru saç derisi atopik tepkiler gösterebilir. Haftalık olarak nem takviyesi bakımları yapılmalı, bol su tüketilmeli ve uygun temizlik ürünleri kullanılmalıdır.

ilginizi çekebilir: Saç Kuruluğu Nedir?

Normal Saç Tiplerine Göre Saç Dökülmesi

Normal Saç Tiplerine Göre Saç Dökülmesi

Saç tiplerine göre saç dökülmelerinde normal yapıda saçlara sahip kişilerin saç dökülmesi konuları biraz daha farklılık içermektedir. Gözenekleri normal boyutlarda olan saç derisi, görüntüsünde bir problem gözükmeyen saçlar ve nem dengesi sağlı olan saç derisinde dökülme birkaç farklı sebepten dolayı olabilir. Bunların başında stres ve günlük yoğunluklar geliyor. Stres, vücudun hormon dengesiyle oynayarak saç derisindeki sebumun etkilenmesine yol açar bu da saç dökülmesine sebep olur.

Bir diğeri ise mevsimsel değişimler. Bir mevsimden diğer bir mevsime geçişte oluşan hava değişikliği, insan vücudunda grip, nezle, alerji gibi tepkilerle belli olduğu gibi saçlarda da dökülme ve kepeklenme ile gözükür. Beslenme düzeni ve yeterli şekilde alınmayan vitamin, mineral ve enzimlerden kaynaklı olarak saçla yeteri kadar beslenemiyor ve güçsüz kalıyor olabilir. Günlük yaşantımızda beslenmemize demir, çinko, b12 ve folikasit bakımından zengin gıdaları katarak bu dengeyi sağlayabiliriz.

ilginizi çekebilir: Kepek Oluşumu Sebepleri Nelerdir?

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu