Saç Bakımı

Saç Yağlanması Neden Olur? Yağlı Saçlar için En Etkili 5 Bakım Önerisi

Saç yağlanması problemi, en sık görülen saç sorunlarından biridir. Buna yönelik evde alabileceğiniz bazı önlemler ve uygulayacağınız bazı yöntemler, bu problemden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Mevsim geçişlerinde özellikle daha fazla görülen yağlı saç problemi, bazen gün içinde iki defa bile saçların yıkanmasını gerektirebiliyor. Aslında uygulanacak bazı yöntemlerle bu problemin önüne geçmek mümkündür. Sadece azıcık sabırlı olmanız ve saç bakımı yaparken doğru yöntemler kullanmanız gerekir. Peki, yağlı saçlar için en etkili bakım önerileri nelerdir? Bu yazımızda, bu konuda yaptığımız araştırmalardan derlediğimiz bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz…

Saç yağlanması neden olur

Yağlı saçlar için önerilere baktığımızda, bazılarının kuru şampuan ya da pudra önerdikleri ile karşılaşıyoruz. Uzmanlara göre bu, kesinlikle doğru bir uygulama değil. Pudra, saç derisinin nefes almasına engel olabildiği için yağlanma sorununu çözmeye yardımcı olsa da diğer taraftan başka sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu tip uygulamalar yerine sizlere sunacağımız etkili saç bakım önerilerini dikkate almanızı tavsiye ederiz. Ancak bundan önce saç yağlanması nedenleri hakkında bilgi sahibi olmanız çok daha yararlı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Saç Beyazlaması Nedenleri Nelerdir? [Saç Beyazlamasına İyi Gelen 5 Bitki]

Saçlar Neden Yağlanır?

Saç yağlanması nedenleri nelerdir

Saç köklerinde (kıl köklerinde) saçların yumuşak kalmasını sağlayan yağ bezeleri bulunur. Bunlar, normal şartlarda belli bir standart içerisinde yağ üretirler. Ancak ergenlik ve dış etkenler gibi bazı nedenlerden dolayı fazlasıyla yağ üretmeye başlarlar. Bu durum, saçlarda parlaklık ve yağlı bir görünüm ile kendini belli ettirir. Her yaşta ve dönemde oluşabilen saç yağlanması, ergenlik döneminde kendini daha fazla gösterir ve saçlar daha parlak bir görünüme sahip olur. Bunun haricinde de bazı çevresel faktörler, saç yağlanmasına neden olan durumlardır.

Yağlı Saçlar ve Çevresel Faktörler

Hava kirliliğinin fazla olduğu bölgelerde yaşayan insanlarda, daha fazla saç yağlanması görülür. Gün içerisinde aşırı terleme, hava kirliliği, sigara ve alkol tüketimi gibi etkenler, saçların yağlanmasına neden olur. Elbette bölgenin değiştirilmesi biraz zor olsa da sigara ve alkol kullanımını bırakmak, yağlı saç oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Çam Terebentin Yağının Saça 10 Faydası

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Hemen hemen her kadın ve erkeğin temel olarak yaşadığı saç problemlerinin başında, saç yağlanması sorunu gelmektedir. Eğer siz de yağlı saç sorunu ile karşı karşıya iseniz öncelikle beslenme alışkanlığınızı değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Daha sonra yaşam stilinizde yapacağınız bazı değişiklikler ve alacağınız bazı kararlar da saç yağlanması sorununun önüne geçebilir. Bunlara ek olarak saç yağlanmasına karşı sizlere sunacağımız şu etkili yöntemleri deneyebilirsiniz.

1- Saçlarınızı Günde 1 Defa Yıkayın

Saçlarınızı Günde 1 Defa Yıkayın

Yağlı saç görünümü insanı rahatsız eder. Ancak bu, günde iki defa saçlarınızı yıkamanız gerektiği anlamına gelmemelidir. Çünkü saçların aşırı yıkanması da doğru değildir ve farklı saç problemlerine neden olabilir. Saçlarınızı günde 1 defa kuru şampuan ile yıkamanız, yağlı saç problemi ile başa çıkmanız için yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: En Etkili 8 Yılan Yağı Saç Maske Tarifi

2- Saçlarınızı Salın

Saçlarınızı Salın

“Yağlı saçlara ne iyi gelir?” ya da sorumuzu “Yağlı saçlara ne iyi gelmez?” şeklinde değiştirelim. Cevap belli aslında! Aşırı şekilde saç şekillendirici kullanıyorsanız kesinlikle saçlarınızın yağlanması için davetiye çıkarttığınızı bilmelisiniz. Saç maşası, fön makinesi gibi ısı ile çalışan cihazlar, saçların daha erken sürede yağlanmasına neden olur. Bu yüzden saçlarınızda yağlanma sorunu ile karşı karşıya iseniz ısıtıcılardan bir süre uzak durmanızı öneririz.

Saçlarınıza yoğun şekilde ısı vermeniz durumunda, saç köklerinde yağ üreten bezeler daha fazla harekete geçmek durumunda kalır ve bu da saçlarda yağlanmaya neden olur. Bu yüzden bir süre ara vermeniz ve saçlarınızı doğal haline bırakarak salmanız yağlanma probleminin önüne geçmek için uygulamanız gereken bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir: Saç Bakımında Yapılan Hatalar [En Çok Yapılan 10 Hata]

3- Şampuan Rutininizi Gözden Geçirin

Şampuan Rutininizi Gözden Geçirin

Saçları yıkamak elbette yağlanmasının önüne geçmede faydalıdır ancak çoğu insan şampuanlama işleminden sonra saçlarını yeteri kadar durulamaz ve bu da saçlarda yağlanmalara neden olur. Saçlarınızı şampuan ile yıkadıktan sonra en az 30 saniye kadar saçlarınızı durulamanız gerekir. Ya da diğer bir deyişle saçlarınızdan akan su berraklaşıncaya kadar durulamaya devam etmeniz gerekir.

Saçlarınızı durularken kullandığınız suyun sıcaklığına özen göstermeniz gerekir. Aşırı sıcak su kullanmaktan kaçınmanızı öneririz. Sıcak su, saçların yıpranmasına ve köklerdeki yağ bezelerinin yağ üretmesine engel olduğu için bu şekilde devam etmeniz, saçlarınızda kuruluğa neden olabilir.

4- Beslenme Alışkanlığınızı Değiştirin

Beslenme Alışkanlığınızı Değiştirin

Saç yağlanmasının en büyük nedenlerinden biri de yağlı yiyeceklerdir. Beslenme, vücudun bir bütününe hakim olduğu için saçlar üzerinde de bir hayli etkilidir. Yağlı yiyeceklere çok ağırlık veren kişilerde saç yağlanması daha fazla görülür. Saç yağlanmasına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardan biri de beslenme alışkanlığını değiştirmek olarak verilebilir.

Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Kemik iliği maskesi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Vücut sağlığını ve saç sağlığını koruma altına almak isteyenlerin beslenme alışkanlığına son derece dikkat etmeleri gerekir. Hem fazla kilolardan kurtulmak hem de istediğiniz gibi doğal saçlara sahip olmak için yağlı yiyeceklerden uzak durmanızı öneririz.

5- Saçlarınızı Havluyla Çok Fazla Bekletmeyin

Saçlarınızı Havluyla Çok Fazla Bekletmeyin

Saçlarınızı yıkadıktan sonra çok fazla havluda bırakıyor musunuz? Eğer bunu yapıyorsanız kesinlikle yanlış bir işlem uyguladığınızı sizlere söylememiz gerek. Uzun süre havlu ile beklemek, saçların hacminde değişikliklere neden olur ve daha da önemlisi, hava ile temas etmediği için saç köklerindeki yağ bezeleri daha fazla yağ üretmeye başlar ve bu da saçlarda yağlanmaya neden olur.

Banyodan çıktıktan kısa bir süre sonra saçlarınızdan havluyu çıkartmanız, saçlarınızın nefes almasına yardımcı olur ve böylelikle yağlanma sorunu ile karşı karşıya kalmazsınız.

Yağlı Saçlar İçin Ürün Önerisi

Yağlı saçlar için ürün önerisi arayanlara önerebileceğimiz en iyi ürünlerden biri Uraw Kemik İliği Maskesi olacaktır. İçerisinde keçi kemik iliği, ısırgan otu, çam terebentin, çentinyan kökü özü, atkuyruğu bitki özü ve birçok saça faydalı doğal besinin yer aldığı saç bakım maskesi ile saç yağlanmasının önüne geçebilir, aynı zamanda kepek problemi, saç dökülmesi gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.

Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Kemik iliği maskesi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Kemik iliği maskesi, tüm bunlara ek olarak saçlarınızın daha kısa sürede uzamasına da yardımcı olacaktır. Düzenli şekilde kullanmaya devam ettiğinizde saçlardaki yağlanma problemi ile birlikte birçok saç probleminizin çözüldüğünü göreceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu