Saç Bakımı

Saçlarda Elektriklenme Sebepleri Ve Çözümleri

Saçlarda elektriklenme oluşmasının pek çok nedeni olabilir. Saçlar, zaman içerisinde pek çok dış etkene maruz kalarak belirli sorunlar yaşayabilir. Saçlarda kabarma olarak da adlandırılan bu problemin ise, büyük oranda dış etkenlere bağlı bir sorun olduğunu biliyoruz. Sebepleri ne kadar farklı olsa da sonucunda yapılması gereken şey iyi bir saç bakımı olacaktır.

Saçlarda Elektriklenme Neden Olur?

Saçlarda Elektriklenme Neden Olur?

Bu sorunun birden fazla sebebi olabilir. En belirgin sebebi, saçları tararken sürtünmeden dolayı oluşan elektriklenmedir. Saçların, olduğundan daha sağlıksız gözükmesine neden olan bu sorunun, hava şartları da dahil olmak üzere farklı sebepleri bulunur.

  1. Yanlış taramak
  2. Şekillendirici kullanımı
  3. Hava şartları
  4. Saç kuruluğu
  5. Sentetik malzemeler
  6. Yanlış ürün kullanımı

1- Saçları Yanlış Taramak Ve Yanlış Tarak Kullanımı

Saçları Yanlış Taramak Ve Yanlış Tarak Kullanımı

Saç bakımının ve saçların daha iyi gözükmesinin birinci şartı taramaktır. Doğru şekilde ve doğru tarak seçimiyle yapılan saç taranması, istenilen sonucu verirken yanlış seçilen taraklar ve yanlış tarama yöntemleri, durumu daha da kötü hale getirebilir. Saçlara nazik davranmak her zaman önemli olduğu gibi tarama esnasında daha çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Saç elektriklenmesine en çok sebep olan durum tarama esnasında yapılan hatalardır.

Çözüm Önerisi

Öncelikle kullandığınız plastik tarak ve fırçalardan vazgeçmelisiniz. Plastik, sürtünmeden kaynaklı olarak elektriklenmeye en çok yol açan maddedir. Bunun verine seramik ve tahta tarakları tercih edebilirsiniz.

Saçları tararken de nazik olmak bu işin püf noktası. Sert ve çekiştirerek taranan saçlar, sadece elektriklenme problemiyle kalmaz kırılma, kopma ve dökülme sorunları da yaşar. Saçların, sakin hareketlerle ve ufak parçalara ayırarak taranması gerekir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

2- Şekillendirici Kullanımı

Şekillendirici Kullanımı

Saç şekillendiricilerin işleyiş biçimi, yüksek ısı uygulayarak, saç tellerinin ısı ile sabitlenmesidir. Yüksek ısı kullanımı, saç tellerindeki nemi tamamen alır. Saç tellerinde bulunan ve pürüzsüzlüğü sağlayan keratin ve protein tabakasına hasar verir. Bu da saçlarda elektriklenmeye sebep olur.

Saç şekillendiricilerin verdiği hasardan tamamen korunmanın tek yolu şekillendirici kullanmamaktır. Tamamen korunmak mümkün olmasa da hasarı en aza indirmek ya da devamında yapılan bakımlarla tamamen iyileştirmek mümkündür.

Çözüm Önerileri

Saç şekillendiricilerden kaynaklı saçlarda elektriklenme oluşması herkesi rahatsız eder. Bu cihazları kullanmadan önce, saçları ısıdan koruyan saç bakım kremleri ya da aynı işlevi gören yağlardan yardım alabilirsiniz. Devamında kullanacağınız argan yağı da, saçlarda oluşan elektriklenmeyi alacak ve oluşan yıpranmanın kısa sürede giderilmesini sağlayacaktır.

ilginizi çekebilir: Saç Kırıkları İçin Etkili Maske Önerileri

3- Hava Şartları

Hava Şartları

Tıpkı insan vücudu gibi, saçlar da hava şartlarından etkilenerek farklı reaksiyonlar gösterebilir. Havadaki sıcaklık değişimleri, saç ve saç derisinde bulunan nem dengesinin korunmasına engel olabilir. Ya da güneş, yağmur ya da karlı havalardan dolayı saçlarda farklı problemler oluşabilir. Bunların tümü için saçlardaki nem dengesinin sürekli korunması ve bu yönde bakım yapılması gerekir.

Çözüm Önerileri

Hava koşullarından kaynaklı elektriklenmeler için, saç bakımı için kullandığınız ürünleri, çok daha fazla nemlendirici etkisi bulunan ürünlerle değiştirmeniz gerekebilir. Diğer bir çözüm yolu da evde kendiniz de hazırlayabileceğiniz bakım maskelerini düzenli kullanarak bu problemleri engellemek ya da oluşan problemlerden kurtulmak olabilir. Saçlarda, hava şartları nedeniyle oluşan elektriklenmeler için evde şu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Avokado maskesi

1/2 Avokado

1 yemek kaşığı argan yağı

1 yemek kaşığı zeytin yağı

1 yemek kaşığı bal

Öncelikle avokadoyu ezerek diğer malzemelerle birlikte krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu işlem için isterseniz blender da kullanabilirsiniz. Sonrasında saç diplerinden başlayarak saç boylarına maskeyi masaj yaparak yedirin. Malzemeleri saç yoğunluğuna ve saç boyuna göre artırıp azaltabilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra 1 saat kadar beklemesi yeterli olacaktır sonrasında yıkayabilirsiniz. Haftada 1 defa uygulanabilir.

4- Saç Kuruluğu
Saç Kuruluğu

Kuru saçlar, pek çok problemde ana sebep olduğu gibi saçlarda elektriklenme probleminde de ana sebeplerden biridir. Saçlardaki nem yetersizliğinden dolayı, şekil almayan ya da pürüzsüz durmayan saçlar, aradaki nemsizlik nedeniyle diğer saç telleriyle aralarında oluşan sürtünme nedeniyle elektriklenir. Bunu engellemek için yoğun nem takviyesi yapılması gerekir. Evde yapabileceğiniz kolay maskelerle ya da uzmanlarca yapılan nem bakımlarıyla bu sorun ortadan kalkar.

Çözüm Önerileri

Saç kuruluğu kaynaklı oluşan elektriklenmeden kurtulmak için saçlardaki nem oranının artırılması gerekir. Bunun için gün içindeki su tüketiminizi artırarak başlayabilirsiniz. Sonrasında saç bakımınızı yoğun nem içerek bakım takviyeleriyle yapmalısınız. İşte sizler için evde yapabileceğiniz yoğun nemlendirici bir saç maskesi.

Bal maskesi

2 tatlı kaşığı bal

1 yemek kaşığı zeytin yağı

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı yoğurt

Tüm malzemeleri, krem kıvamına gelene kadar karıştırın . Sonrasında saç diplerinden başlayarak saç boylarına ve uçlarına masaj yaparak uygulayın. 1 saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Haftada 1 defa uygulanabilir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

5- Sentetik Malzemeler

Sentetik Malzemeler

Saçlarda direkt olarak elektriklenmeye sebep olan bir diğer neden de sentetik malzemelerin kullanılmasıdır. Kullanılan ürünlerin içinde bulunan sentetik katkı maddeleri, kullanılan taraklar, yastık kılıfları gibi maddelerin sentetik katkılı olmamasına dikkat edilmelidir. Sürtünmeden kaynaklı elektriklenmenin en aza indirilmesi için uygun ürünler kullanılmalıdır.

Çözüm Önerisi

Sentetik malzeme kullanımından kaynaklı olarak saçlarda elektriklenme oluşmasını engellemek için seramik ve tahta taraklar kullanılabilir. İpek ya da saten yastık kılıfları tercih edilmelidir.

6- Yanlış Ürün Kullanımı

Yanlış Ürün Kullanımı

Saç bakımı esnasında kullanılan ürünler, saç yapısına uygun olmadığı takdirde diğer pek çok problem gibi saçlarda elektriklenmeye de neden olabilir. Kullanılan ürünlerin içeriğinde yer alan kimyasalların oranının yüksek olması ya da kullanılan kimyasalların zararlı olması da saç ve saç derisinde kuruma ve daha farklı sorunlar yaratarak elektriklenmeye neden olur.

ilginizi çekebilir: Kepek Oluşumu Sebepleri Nelerdir?

Çözüm Önerisi

Saçlarınız için kullanacağınız bakım ürünlerinin, saç tipine ve saç sorunlarına tam olarak uygun olduğundan emin olun. Saç ürünlerini seçerken içerik okumak çok önemlidir. İçerik okumayı öğrenin ya da saç ürünü seçmeden önce online olarak içerik araştırmaları yapabilirsiniz. Doğal ve temiz içerikli ürünler kullanmanız saçlarda elektriklenme sorunu da dahil olmak üzere saçlarınızda olan pek çok soruna çözüm olacaktır.Vücut sağlığında göz önünde bulundurduğumuz doğal içerikli ürünler kadar, saç sağlığı ve saç bakımında da doğal içerikli ürünlere yönelmek gerekir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu