Saç Bakımı

Saçta Egzama Oluşumunu Engellemek İçin Alınabilecek 8 Önlem

Saçta egzama oluşumu çoğu kişide görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Egzamayı erkenden fark etmek ve erken teşhis oldukça önemlidir. Egzamanın en belirgin özelliği kaşıntıdır. Eğer cildinizde herhangi bir yeriniz, düzenli olarak ve şiddetli bir şekilde kaşınıyorsa zaman kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz.

İlginizi çekebilir. Cilt Bakımı Nedir? [5 Adımda Cilt Bakımı]

Egzama Nedir?

Egzama Nedir?

Egzama deriyi kurutan, çatlamasına neden olan, kaşıntıya ve zaman zaman ise kabarcık şeklinde su toplamasına neden olan bir cilt hastalığıdır. Kesin egzama nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Egzamaya yol açan birden fazla etken olduğu gibi egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Egzama sebebiyle pullanan ve çatlayan deri mikroorganizmaların girişine sebebiyet verdiği için enfeksiyon da ortaya çıkabilmektedir. Bunun için erken egzama teşhisi oldukça önemlidir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama belirtileri genelde hastalarda aynı şekilde görülür. Yani egzamanın sürpriz bir belirtisine henüz rastlanılmamıştır.

İlginizi çekebilir. Kayısı Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Egzamanın, ciltte aşırı kuruluk, pul pul dökülme, kaşıntı, kızarıklık ve cildin aşırı kuruluktan çatlaması gibi birden fazla belirtisi vardır. Ancak hepsinden çok dikkat çeken belirti kaşıntıdır.

  1. Ciltte kuruluk
  2. Kaşıntı
  3. Kabarcık oluşumu
  4. Deride pullanma, kabuklanma ve döküntü
  5. Kızarıklık
  6. İltihap
  7. Saç derisinde kepeklenme
  8. Deride çatlama
  9. Saç derisinde kabuk halinde dökülme

Saç Derisinde Egzama

Saç Derisinde Egzama

Saç deriniz sık sık kaşınıyorsa, bu kaşıntı size acı veriyor ve elinize kepek şeklinde saç derisiniz geliyorsa ciddi bir egzama problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz Saçın kuru ya da yağlı, temiz ya da kirli olması egzamanın kesin sebebi değildir. Egzamanın kesin bir çözümü bulunmamaktadır ve bulaşıcı değildir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Saçta egzama oluşmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimi insanda strese dayalı olabilirken, kimi insanda ise hava değişikliği egzamaya neden olabilir.

Saç derisinde oluşan egzama kişinin özgüvenini düşürür. Çünkü saçlarınızın yüzeyinde devamlı olarak beyaz beyaz deri parçaları görülür. Egzama olan saç derisi aşırı yağlanmaya neden olur. Bu nedenle kafa deriniz sürekli olarak yağlanır ve kalıp halini alır.

Saçta Egzama Oluşumunu Engellemek İçin Önlemler

Saçta Egzama Oluşumunu Engellemek İçin Önlemler

Egzama oluşumunu birçok nedeni vardır evet, ama eğer egzama gibi ciddi bir cilt problemi ile karşılaşmak istemiyorsanız, kendiniz küçük önlemler alabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz bu önlemleri uygulayarak saçta egzama oluşumunu önleyebilirsiniz.

1- Alkol İçerikli Ürünler

Alkol İçerikli Ürünler

Kullandığınız saç bakım ürünlerinin içerisinde alkol olmamasına dikkat edin. Egzama hastalığı cildi ve deriyi gereğinden fazla kurutur ve döker. Eğer bir de alkol içerikli ürünler kullanırsanız, kurumuş olan deriniz tahriş olur ve iyice kuruma gerçekleşir.

2- Saç Derisi Hassasiyeti

Saç Derisi Hassasiyeti

Duş esnasında saçınızı şampuanlarken, tırnaklarınızı kafa derinize fazla değdirmemeye çalışın. Tırnaklarınız kafa derinize daha fazla zarar verir ve egzama oluşumunu arttırabilir. Saçınızı tararken de oldukça dikkatli olmalısınız. Kullandığınız tarağın dişlerinin, çok sivri ve kalın olmamasına dikkat edin. Saçınızı tararken, tarağı saç derinize değdirmemeye özen gösterin, saç deriniz zarar görebilir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

3- Doğal Bakım Önerileri

Doğal Bakım Önerileri

Çay ağacı yağı ve balı, saç bakım rutinlerinize ekleyebilirisiniz. Bu iki ürün saçınızı doğal yoldan beslerken, aynı zamanda saçta fazla yağlanmayı önler. Yulaf egzama için oldukça iyi bir besin kaynağıdır. İçeriğinde bulunan yüksek lif ile saç derisinde oluşuna kuruluğa iyi gelmektedir.

4- Sıcak Sudan Kaçının

Sıcak Sudan Kaçının

Duş esnasında fazla sıcak suyla duş almaktan kaçının, duş aldığınız suyun ılık ya da soğuğa yakın olmasına dikkat edin. Sıcak su saçın yağlanmasına neden olur. Yağlanan saç derisi ise egzama oluşumu için verimli bir yer haline gelir. Saçınızı şampuanladıktan sonra asla sıcak su ile durulamayın. Sıcak su sadece saçın yağlanmasına değil, aynı zamanda saçın zarar görmesine ve ağırlaşmasına neden olur.

5- Şampuan Tercihi

Şampuan Tercihi

Paraben içermeyen saç şampuanı tercih etmelisiniz. Duş esnasında saç derimizdeki gözenekler açılır ve şampuan direkt olarak saç derisine etki eder. Bu yüzden de şampuan seçerken çok dikkatli olmalısınız. İçerisinde sülfat, paraben, alkol vb. maddelerin olmamasına özen gösterin.

6- Bol Bol Su İçin  

Bol Bol Su İçin  

Bol bol su içmeye özen gösterin. Kurumuş olan cildin suya ihtiyacı vardır. Cildinizin kurumasını istemiyorsanız da günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Su insan sağlığı için en basit ama en faydalı besindir. İnsan vücudunun suya ihtiyacı oldukça fazladır. Cildiniz nemli ve canlı görünmesini istiyorsanız bol bol su tüketmeye özen gösterin.

7- Stresten Uzak Durun

Stresten Uzak Durun

Stresten uzak durmaya çalışın. Streslendiğiniz zaman vücudunuz buna bir reaksiyon gösterebilir. Vücudun gösterdiği reaksiyonlar genelde cilt rahatsızlıklarının habercisidir. Streslenmemeye çalışın, streslenirseniz ve vücudunuz buna bir reaksiyon gösterirse müdahale etmeden, doktorunuza başvurun.

8- Sebze Ve Meyve

Sebze Ve Meyve

Yediğiniz besinlere dikkat edin. Sürekli olarak fast-foood ya da paketli gıda tüketmek yerine, doğal besinler tüketmeye çalışın. Meyve, sebze, bakliyat gibi içeriği temiz olan ve insan sağlığına, vücuduna sağlıklı yiyecekler tüketmeye çalışın. Lif oranı yüksek besinler tercih edebilirsiniz.

Saçta Egzama Oluşumu İçin Maske Önerisi

Saçta Egzama Oluşumu İçin Maske Önerisi

Saçta oluşan egzama ile başınız dertte ise bu maske tarifi tam olarak size göre. Bu maske önerisi ile kurumuş olan saç deriniz neme doyacak, pul pul dökülmeleriniz azalacak ve kaşıntı probleminiz ortadan kalkacak.

Malzemeler

1 yemek kaşığı yulaf

1 tatlı kaşığı bal

2 tatlı kaşığı çay ağacı yağı

Hazırlanışı

1 yemek kaşığı yulafın içerisine 2 tatlı kaşığı çay ağacı yağı ekleyin ve oda sıcaklığında bir gece kadar bekletin. Ardından yumuşayan ve yağı çekmiş olan yulafların içerisine, 1 tatlı kaşığı balı ekleyin ve iyice karıştırın.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maske karışımını saç derinize masaj yaparak oldukça nazik bir şekilde uygulayın. İsterseniz bir fırça yardımıyla da uygulayabilirsiniz. Ardından saçınızı bir bone yardımıyla kapatın ve 20-25 dakika kadar bekletin. Ardından saçınızı ılık suyla durulayın. Saç maskesi uygulamasından sonra saçınızı çay ağacı yağı ile nemlendirebilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu