Cilt Bakımı

Salisilik Asit Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Salisilik asit, cilt bakımı ve vücut bakımı için birçok farklı üründen destek alırız. Bakım rutini olarak oluşturduğumuz düzenin içinde farklı adımlar yer alır. Bu adımlardan bir tanesinde de asitler yer alır. Asitler, dengeli ve düzenli kullanıldığı takdirde görevlerini yerine getiren hafif kimyasallardır. Özellikle cilt ve saç bakımı için özel olarak tasarlanan asit içerikli ürünler, kısa sürede istenilen sonucu almak konusunda başarılıdır. Her cilt tipi için farklı bakım rutini olduğu gibi her cilt tipi ve her şikayet için de farklı tip asitler kullanılmalıdır.

Salisilik Asit Nedir? Kullanım Alanları nelerdir?

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Salisilik Asit Nedir?

Salisilik Asit Nedir?

Salisilik asit, beta hidroksi asidi olarak bilinen, saydam ve kristal yapıda kimyasal bir asit türüdür. Yağda çözünebilme özelliği sayesinde özellikle cilt bakımı ve saç bakımında tercih edilir. Aynı zamanda iyileştirici özelliği ve antibakteriyel fonksiyonlarıyla öne çıkan bu asidin genellikle kullanım hedefi gözenekli, akneli, yağlı ciltlerdir. Salisilik asit içeren doğal maddeleri birlikte inceleyelim.

 1. Çay ve kahveler. Şekersiz çay ve kahve tüketimi, salisilik asit salınımını artırmaktadır
 2. Fıstık, susam, susam tohumu ve yer fıstığı gibi yemişler de içeriğinde salisilik asit barındırır.
 3. Greyfurt, portakal, yaban mersini, böğürtlen, erik, üzüm, ananas… gibi meyveler kendi bünyesinde barındırdıkları meyve asitleri ile birlikte salisilik asit de içerirler.
 4. Brokoli, enginar, havuç, mısır, karnabahar, salatalık, turşu, mantar, ıspanak gibi sebzeler de salisilik asit yönünden zengindir.

Cilt bakımı için tüm bunların tüketimi elbette ki cildi desteklemek için yeterli olmayacak ve dışarıdan takviyeye ihtiyaç duyulacaktır. Düzenli kullanım sonucunda mucize değişimlere şahit olabilirsiniz.

ilginizi çekebilir: Gündüz Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Salisilik Asidin Faydaları

Salisilik Asidin Faydaları

 1. Saç yüzeyini pürüzsüzleştirerek var olan kırıkların giderilmesine yardımcı olur.
 2. Saç diplerindeki ölü derilerin atılmasına yardımcı olarak kepeği yok eder ya da engeller.
 3. Yağda çözünme özelliğinden dolayı gözeneklerin içine kadar nüfuz ederek fazla yağı ve kiri temizleyerek gözenekleri sıkılaştırır.
 4. Gözenekleri sıkılaştırma özelliğinden dolayı siyah nokta oluşumunu önler.
 5. Cildin yağ dengesinin normale dönmesine yardımcı olur.
 6. Arıtım özelliği sayesinde cilt üzerinde peeling görevi görür ve ölü cilt hücrelerinin atılmasını sağlar.
 7. Var olan sivilcelerin kurutulmasında, sivilceye yatkın ciltlerde iste sivilce oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.
 8. Tıpkı C vitamini gibi cilt üzerinde aydınlatıcı etkiye sahiptir.
 9. Aydınlatıcı ve ton eşitleyici özelliğinden dolayı cilt lekeleri üzerinde olukça yüksek etkiye sahiptir.
 10. Hyaluronic asit ile birlikte kullanıldığı takdirde etkisini artırarak kırışıklar üzerinde etkilidir. Yaşlanma belirtilerini gidererek yaşlanma aşamasını yavaşlatır.
 11. Düzenli kullanımda yorgunluk belirtilerini gidererek sağlıklı bir görüntü oluşturur.
 12. Niacinamide ile birlikte düzenli aralıklarla kullanıldığı takdirde cildin yağ ve nem dengesini düzenlemeye yardımcı olur. ( Niacinamide ile aynı anda kullanılması önerilmemektedir. Gündüz ve gece bakım rutinine ayrı ayrı eklenebilir.)
 13. Cildin üst tabakasını güçlendirerek cildin güneşe olan dayanıklılığını artırır.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Salisilik Asidin Zararları

Salisilik Asidin Zararları

Hassas ciltler için hiçbir ürün tam anlamıyla güvenli değildir. Özellikle asitler, ne kadar nazik olursa olsun her cilt tipi için uygun olmayabilir. Her cildin vereceği reaksiyona göre değişiklik gösterecek zararları ise şöyledir;

 1. Çok hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir
 2. Peeling özelliği kapsamında hassas ya da çok ince yapıya sahip ciltlerde alerji yapabilir.
 3. Kuruya dönük ciltlerde kuruluğun artmasına sebep olabileceği için cilt nemlendirici kullanılması önerilir.
 4. Aspirine alerjisi olan kişilerin salisilik asidi de kullanmamaları gerekir.
 5. Yine hassas ciltlerde kaşıntı, karıncalanma ve kızarıklığa neden olabilir.
 6. Ciltte çok fazla aktif sivilce ya da akıntılı sivilce varsa salisilik asit kullanılmamalıdır.

ilginizi çekebilir: En Sık Görülen Cilt Problemi | Genişlemiş Gözenekler

Salisilik Asit Nasıl Kullanılır?

Salisilik Asit Nasıl Kullanılır?

Tedavi amacıyla uzman gözetiminde verilen salisilik asit içerikli ürünler, uzmanın uygun gördüğü ölçüde ve uygun gördüğü şekilde kullanılmalıdır. Tek başına salisilik asit serumları, salisilik asit içerikli kremler ya da losyonlar ise şikayete göre farklı şekillerde kullanılmaktadır.

Sivilceli ciltler için;

Sivilceli ciltlerde salisilik asit kullanımı, bölgesel olarak kullanılmalıdır. Zaten sivilcelerden dolayı hassaslaşmış olan cilt yüzeyinde ilk hedef bölgesel olarak iyileşme sağlanmasıdır.

Lekeli ciltler için;

Lekeli ciltler için destek ürünlerle birlikte salisilik asit serumları işinize yarayacaktır. C vitamini ile birlikte dönüşümlü olarak kullandığınız salisilik asit serumu, kısa süre içinde cilt üzerinde peeling etkisi görecek aynı zamanda cildinizdeki aydınlanmaya şahit olacaksınız. Lekelerin kısa süre içinde azalmaya başladığını göreceksiniz.

Yağlı ciltler için;

Salisilik asit cilt bakımında yağlı ciltlerin en çok seveceği adım olacaktır. Yağlı ciltlerde bulunan fazla sebum ve ekstra yağları temizleyerek cildi arındıracaktır. Yağlı ciltler cildin temizlik aşamasından sonra az miktar salisilik asit içerikli ürünü tüm yüzüne ince bir şekilde uygulayabilir.

Kuru ciltler;

Kuru ciltlerin cilt bakım aşamasında en tedirgin yaklaşabileceği asit olmasıyla birlikte, iyi bir nemlendirici kullanıldığı takdirde kuru ciltlerin de diğer şikayetlerine yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Kuru ciltler için tek dezavantajı, nemlendirici kullanılmadığı takdirde cildin daha çok kurumasını sağlayabilmesidir.

Siyah nokta şikayeti olan ciltler,

Salisilik asit, yağda ve suda çözünebilme özelliği nedeniyle gözeneklerin içine kadar nüfuz ederek gözenekleri içerisinde bulunan sebum, kir ve fazla yağdan arındırır. Gözeneklerin daralmasına yardımcı olur. Bu nedenle var olan siyah noktaların temizlenmesine ve siyah nokta oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

ilginizi çekebilir: Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu