Cilt Bakımı

Shea Yağının Cilde 10 Faydası ve Bakım Önerileri💯

Cilt bakımı yapmak istiyorsanız ve etkili sonuçlar almak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Shea yağının cilde faydaları sayesinde mükemmel ve pürüzsüz bir cilde kavuşacaksınız. Binlerce yıl önce Eski Mısır’da, cilt bakımında bilinen etkileri oldukça fazla olan shea yağı, bakımlı insanların favori ürünü haline geldi.

Son yıllarda güzellik ve kozmetik ürünlerinin içeriğinde natural formüllü, vegan yapılı ürünler ön plana çıkmaya başladı. Shea yağının cilde faydaları keşfedildiğinden beri sıklıkla kullanılan bileşen haline geldi.  Aynı zamanda bu yağ Afrika’da yemeklerde ve çikolata endüstrisinde kakao yağı yerine kullanılmaktadır. Biz daha çok kozmetik alanda kullanmayı tercih ediyoruz.  En sık kullanım şekilleri ise nemlendirici, merhem ve losyon şeklindeki kullanımlardır.

Kısacası bu yağ, gıdadan kozmetiğe pek çok alanda kullanımı bulunan bir doğal yağ çeşididir. Peki, shea yağının cilde faydaları nelerdir? she yağını evde nasıl uygulayabiliriz? Ve shea yağının faydalarını anlatıyor olacağız.

Shea Yağının Cilde Faydaları

shea yağının cilde faydaları

İngilizcesi “shea butter” olan bu yağ, fildişi renginde ve tereyağı kıvamındadır.  Burkina Faso ve Gana ülkelerinde hasadı yapılıp kurutulduktan sonra sha öğütülür ve ince bir macun haline gelir. Böylece shea yağı elde edilir. Karite yağı içeren ürünler cildi daha etkili bir şekilde nemlendirir. Shea yağı, kirli beyaz ve kremsi bir yapıya sahiptir. 200 yıllık shea ağaçlarının meyvelerinden elde edilen mucizevi bir bileşendir.  Bu kadar değerli bir yağın içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde cildiniz yenilenecek ve ışıl ışıl parlamanızı sağlayacak!

1- Kuru Ciltler İçin Nemlendirici

shea yağının cilde faydaları

Shea yağ,  yağ asitleri bazında oldukça zengin içeriye sahip yumuşatıcı ve nemlendirici özellikleri sağlar. Yüz ve vücut için mükemmel bir nemlendiricidir diyebiliriz. Susuz kalmış ve kuru ciltlerde bir süre sonra pürüzlü ve pullu görünümler olur. Vücudun bazı bölgelerinde kuruluk nedeniyle cilt çatlakları da meydana gelebilir. Shea yağı içerdiği yağlar, vitamin ve mineraller sayesinde cildi besleyerek cilt çatlaklarını geçirme konusunda etkili bir konumdadır. Ayrıca elleriniz ve ayaklarınızdaki cildi yumuşatmaya ve esnek hale gelmesinde yardımcıdır. Gözeneklerinizi tıkamadan cildinize kolayca nüfuz eder. Cildinizdeki çatlamış topukları, kuru üst deri hücrelerini ve pürüzlü görünümü iyileştirmek için shea yağını kullanabilirsiniz. Kış mevsiminde veya kuruyan cildinizi nemlendirmek için de oldukça kullanışlıdır.

2- Kaşıntılı ve Dökülen Ciltleri Tedavi Eder

shea yağının cilde faydaları

Birçok hastalık veya yeteri kadar beslenemeyen ciltten kaynaklı kaşıntı ve döküntüler meydana gelebilir. Hem görünümünüzü hem de hayat kalitenizi oldukça olumsuz etkileyen bu durumun çözümünü shea yağı bize sunuyor. Shea yağının hem nemlendirici hem de anti-enflamatuar özelliklerinin cilt kaşıntıları için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Kuruluk, cildinizin soyulmasına veya pul pul dökülmesine sebep olabilir. Dolayısıyla ciltte kaşınmalar meydana gelebilmektedir.

Shea yağının nemlendirici yağ asitleri cilde ihtiyaç duyduğu yağlanmayı ve besini sağlayarak cildi rahatlatır. Kaşıntı, sedef hastalığı veya egzama hastalığı gibi bir cilt sorunundan kaynaklanıyorsa, shea yağının anti-inflamatuar özelliği sayesinde, kaşıntı ve döküntülerinizi yüksek oranda azaltır. Böylelikle pul pul dökülmeler yaşamaz ve kaşıntınızı yok edebilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririz.

3- Sivilce ve Lekeleri Yok Eder

shea yağının cilde faydaları

Sivilceler kıl fokilülleri denilen derideki küçük deliklerin tıkanması sonucu meydana gelir. Bakterilerin tıkanmasına sebebiyet vermesiyle ciltte iltihaplı, kırmızı ve kabarık şişlikler olarak karşımıza çıkar. Akne oluşumunda genetik, beslenme, çevresel faktörler, hijyen eksikliği ve yanlış kozmetik ürün kullanımı gibi birçok yapılan hata sivilce oluşumunu tetikleyebilir.

Shea yağı oleik, palmitik, stearik ve linolenik asitler gibi birbirinden faydalı yağ asitlerinin sağladığı iyileştirici özelliğe sahiptir. Sivilce ve akne izleri görünümünüzü olumsuz etkiyen faktörlerden biridir. Bu yüzden cildinizin daha pürüzsüz görünebilmesi için öncelikle sivilce ve akne izlerini iyileştirmeniz gerekmektedir. Shea yağı içerdiği yağ asitleri sayesinde sivilce ve iltihaplarınızı tedavi eder. Vitamin ve mineraller sayesinde de akne izlerinizin görünümünü azaltır. Shea yağı cilt döküntüleri, bronzlaşma sonrası cilt soyulması, yara izleri, çatlaklar, donma yaraları, yanıklar, böcek ısırıkları ve sokmaları ve sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.

4-  Ciltteki Çatlakları Azaltır

shea yağının cilde faydaları

Günümüzde birçok kişinin sıkıntısı haline çatlaklar özgüvenimi olumsuz etkileyebilmektedir. Shea yağı genellikle çatlak tedavisi için satılan merhem ve kremlerin içerisinde yaygınca kullanılır. Bunun nedeni ise kilo alımı ve kilo kaybı nedeniyle hamilelik sırasında oluşan çatlakları önlemeye ve azaltmaya önemli ölçüde yardımcı olmasıdır. Bu çatlaklar cildin kendi elastik kapasitesinin ötesine geçtiğinde meydana gelir. Shea yağı uygulaması cildin doğal elastikiyetini eski haline getirirken bir yandan da kolajen üretimini arttırır. Doğal bir cilt yumuşatıcıdır. Etkilenen bölgeye cilt iyileştiricisi olarak da bilinen shea yağı ile günlük masaj çatlakları hafifletebilir.

Vücut çatlakları neden oluşur ve çatlaklara iyi gelen besin önerilerini öğrenmek için linke tıklayın.

5-Cilt Kırışıklıklarını Önler

shea yağının cilde faydaları

Shea yağı içerdiği vitaminler ve antioksidan sayesinde cildinize zarar veren serbest radikallerle savaşır. Bu sayede serbest radikallerin vermiş olduğu hasarlar azalır. Cildinizin genç kalması için gereken kolajen üretimi hızlandırılır ve anti-aging etkisi de doğru orantı da artar. Bu faydalı yağdaki sabunlaşmayan maddeler ve F vitamini, cildin elastikiyetini korumayan önemli bileşenlerdir. Shea yağı cildin nemlendirilmesi, yumuşatılması ve güzelleştirilmesinin yanı sıra cildin doğal elastikiyetini de geri kazandırır. Cildinizin elastikiyetini geri kazanması sonucunda cildinizdeki kırışıklık ve lekeler de azalacaktır.

Bahsettiğimiz serbest radikaller çevrenizde olan genellikle kirleticiler ve tahriş edici maddelerin içinde bulunur. Güneş ışınları da cildinizdeki serbest radikalleri arttırabilir ve bu yüzden cilt hücrelerinize kolayca zarar verebilir. Shea yağının içeriğindeki sinnamik asit esterleri cilde sağladığı antioksidan desteği ile cildinizin zarar görmesini engeller. Düzenli olarak kullanıldığında ince çizgilerinizi ve kırışıklıklarınızı yüksek oranda azalttığını göreceksiniz. Bu sayede daha genç ve daha dinç bir cilde sahip olacaksınız.

✅ Editörün Önerisi ✅

Uraw anti aging
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

6- Dudak Bakımı

shea yağının cilde faydaları

Özellikle kış aylarında dudaklarda oluşan çatlak ve soyulmalar oldukça rahatsız edici olabilir. Hem sizi daha bakımsız gösterirken hem de psikolojinizi olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda çok sık makyaj yapıyorsanız ve dudaklarınızın bakımını aksatıyorsanız da dudaklarınız da kuruluktan kaynaklı çatlamalar meydana gelebilir. Shea yağı dudaklarınızın ihtiyaç duyduğu nem ve besini sağlayarak kolayca emilmesi sayesinde dudaklarınızı besler. Uyguladığınız zaman dudaklarınızda bir bariyer oluşturur ve derideki nemi de tutar.  Bu sayede mükemmel bir dudak balsamı görevi görür diyebiliriz. Dudaklarınızın yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için sabah ve akşamları birkaç damla shea yağını dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

7-  Ciltteki İltihapları Tedavi Eder

shea yağının cilde faydaları

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan iltihap hem sağlığınızı hem psikolojinizi derinden etkileyebilir. İltihap sorunlarınız için de shea yağı doğal bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Shea yağı, anti-enflamatuar özelliğe sahip sinnamik asit türevlerini içerisinde barındıran yoğun antibiyotik etkisi olan bir doğal yağ türüdür.  Yani enfeksiyon gibi cilt problemlerinizin tedavisinde oldukça iyi sonuçlar verir. Bu özellikler sadece enfeksiyon değil iltihaba sebep olan cilt sorunlarının birçoğunda iyileştirilmesi için fayda sağlamaktadır.  İltihaplı bölgeye shea yağı kullanılarak deri iltihabı ve rosacea gibi sorunlardan kaynaklanan cilt iltihaplarınızı hafifletebilir. Şişkinliğe sebebiyet verebilecek güneş yağını, döküntü, kesinti, sıyrıklar gibi rahatsızlıklar da shea yağı kullanılarak tedavi edilebilir. Ancak uygulamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Shea Yağı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Shea yağı lekelere iyi gelir mi?

Shea yağı, ciltteki kolajen üretimini artırıyor. Kolajen üretimi artan ve beslenen ciltte lekelerin ve pürüzlerin giderilmesi de çok daha kolaylaşıyor. Shea yağı cilt kusurları ve lekelerinin yanı sıra, kış aylarında yıpranan ciltte ve dönemsel koşullar nedeniyle oluşan çatlaklarda da etki gösteriyor.

Shea yağı nasıl yapılır?

İngilizcesi “shea butter” olan bu yağ, fildişi renginde ve tereyağı kıvamındadır. Bu ağacın yetiştiği Burkina Faso ve Gana ülkelerinde shea meyvesi kadınlar ve çocuklar tarafından toplanır. Hasadı yapılıp kurutulan shea öğütülür ve ince bir macun haline getirilir. Böylece shea yağı elde edilir.

Shea Butter sabunu ne işe yarar?

Shea yağı dünya üzerinde bilinen en güçlü nemlendiricilerden biridir. ... Shea yağı cildin yumuşak ve elastiki bir görünüm kazanmasını sağlar. Ciltte koruyucu bir tabaka oluşturup ciltteki nem oranını dengeler. Cilt tarafından çabuk emilen bu yağ ultraviyole ışınlara karşı önemli bir koruyucudur.

Shea Butter nerelerde kullanılır?

Shea yağı, karite yağı adıyla da bilinen bir tür faydalı esansiyel yağdır. Shea ağacının meyvelerinden elde edilen bu yağ, genellikle kozmetik alanında kullanılır. Gıda alanında kakao ihtiyacını karşılamak için de tercih edilen shea yağı, nemlendirme etkisi ve kıvam verici özelliği sayesinde oldukça popülerdir.

Shea yağı kaşa sürülür mü?

Günde 1-2 kez paketin içindeki özel fırçası ile kaş ve kirpiklere uygulanır. Etkili bir sonuç için günde 1-2 kez, birkaç ay boyunca düzenli olarak kullanınız. Doğal E Vitamini ve Organik Argan Yağı içeren özel formülü ile ideal bir bakım ürünüdür.

Shea yağı saça nasıl uygulanır?

Shea yağı, özellikle devam eden kuru kafa derisi problemi yaşıyorsanız; derinizi sakinleştirmeye yardımcı olabilecek yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Az miktarda shea yağını dairesel hareketler ile saç derinize masaj yaparak uygulayın.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu