Cilt Bakımı
Trend

Sivilce İzleri Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer, diye günlerce araştırmalar yapıp dururuz. Peki, sivilce izleri nasıl geçer, neden oluşur, sivilce izlerine ne iyi gelir, sizin için özel olarak araştırdık.

Sivilce izlerinizden kurtulun

Vücudumuzda en önem verdiğimiz yer, yüzümüzdür. Çünkü insanlarla muhatap olurken, aynaya bakarken ilk olarak yüzümüzle karşılaşırız. Hatta bir değişiklik yapacak olsak, ilk yüzümüzden anlaşılır. İnsanların neler söylediğinin elbette bir önemi yoktur fakat bazı sivilce izleri zamanla onarılmadığında ciddi deri hastalıklarına yol açmaktadır ve bunların önüne geçmeniz gerekecektir. Önünü alamadığınız durumlarda, kesinlikle bir uzman yardımı almanızda fayda var. Çünkü bazı sivilce izleri, yara olarak kalıntılar bırakabileceğinden, bir uzmanın tedavi etmesi gerekebilir. Fakat uzmanların araştırmaları sonucu; bitkisel yağların ve cilde faydalı bakımların ardından cildiniz kendini yenileyerek sivilce izlerini yok eder ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Peki, sivilce neden oluşur, sivilce izlerine ne iyi gelir, buyurun hep birlikte bakalım.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce neden oluşur

Sivilce; vücudumuzun çeşitli bölgelerinde (saç, sırt, kol, bacak gibi) yağ bezelerinin artması ve gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan enfeksiyonel yaralardır. Sivilcelerin oluşumu, birden fazla nedenden ötürü ortaya çıkıyor olabilir. Özellikle çevreden ve genetik olarak bir şeylerin ters gitmesinden dolayı sivilce oluşması mümkündür.

Yağlı ciltler hakkında daha fazla bilgi almak istemez misiniz: Yağlı Cilt Nedir? Yağlı Cilt Tipine Uygun Etkili 5 Bakım Önerisi

1- Hormonsal

Hormonsal

Özellikle de ergenlik çağında vücudumuz bir değişime uğrar. Yeni yeni kendini oturtmaya ve yetişkin olacağımız çağa hazır hale gelmeye başlayan vücudumuz bazı farklılıklar sergileyebilir. Bunların en başında sivilce oluşumu gelmektedir. Başlarda küçük nokta kadar çıkan sivilceler, zamanla içi dolu ve can yakıcı sivilce halini alabilir. Çünkü cildimiz kendi bileşenlerini oturtmak için böyle bir yola başvuruyor olabilir. Yağlı bir cilt ya da kuru bir cilt olup olmayacağını ergenlik çağında ki gelişimin ardından gözlemlemek gerekir. Çünkü değişimin olduğu bir süreçten geçerken kesin kararlar vermek pekte mümkün değildir.

2- Kozmetik Ürünler

Kozmetik ürünler

Kullandığımız birçok kimyasal üründen dolayı maalesef ki cildimiz hasar görmektedir ve bazı cilt problemlerini ortaya çıkarmaktadır. Daha yağlı bir cildin oluşmasına sebep olan kozmetik ürünler olabileceği gibi cildinizi kurutacak ürünler de piyasa da maalesef ki mevcuttur. Kozmetik ürünlerin yanlış ve çok fazla kullanımı sonucunda büyük ihtimalle ciltte hasarlar oluşacak ve bu hasarlar sizlere akne, sivilce, sivilce izleri gibi geri dönecektir.

3- Sinir ve Stres

Sinir stres

İnsanlar bu sorunu çokta fazla takmazlar. Sinirliyim, stresliyim ama kimseyi ilgilendirmiyor benim sorunlarım, gibi eylemlere geçerek kafalarında birçok problemle savaşır dururlar. Fakat, bunca sinir ve stresin yanında sivilcelerinin oluşabileceğini hiç düşünmezler. Çağımız hastalıklarının çoğu, stresten kaynaklanmaktadır ve ne yazık ki birçok insan bunu önemsememektedir. Bunun için kendinize iyi gelecek alanlara yönelerek sevdiğiniz şeyleri yapmak sizleri motive edebilir.

4- Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız beslenmek

Çevrenizde çok yağlı besleniyorsun diyenler elbette olmuştur. Nedense pekte o insanları önemsememişizdir. Aslında evet doğru, yağlı beslenme sivilceyi çok fazla etkileyen bir faktör değildir. Fakat, sağlıksız besleniyorsak, yeteri kadar vitamin alamıyorsak işte o zaman işler orda biraz değişiyor. Çünkü sağlıksız beslenmek, sadece cildimizi değil tüm vücudumuzu etkiliyor.

5- Cildin Yapısı

Cilt yapısı

Yağlı cilt gözenekleriniz genişlemişse erişkin aknesine daha meyilli olduğunuz anlamına geliyordur ve erişkin akneleri maalesef ki bir zaman sonra iltihaplanmaya başlar. İltihaplanan erişkin akneleri, cilt üzerinde izler oluşturur ve ileri ki yaşlara kadar sivilce problemi devam etmektedir.

6- Sigara

Sigara

Cildimizi en çok mahveden etkenlerin en başında sigara gelmektedir. Özellikle de siyah nokta oluşumunda maalesef ki sigaranın çok büyük etkisi vardır. Hem vücuda olan zararlı saymakla bitmeyecek kadar çoktur hem de akne oluşumunu tetikleyen en büyük sebeplerden biridir.

Evet, sivilcelerimizin sebeplerini saydığımıza göre sivilce izlerimizin de neden oluştuğuna dair değinebiliriz.

Sivilce İzleri Neden Olur?

Sivilce izi

Sivilceler, hayatımızın en büyük kabuslarıdır ve yüzümüzde oluşan kirli görüntünün de sebebidir. Cildimizde; çevresel, beslenmeye yönelik ve vitamin eksikliği gibi nedenlerden ötürü maalesef ki sivilce oluşumu olabilir ve bir zaman sonra sivilcelerin izleri yüzümüzde kalıntılar halinde kalabilir. Birçok insanın yüzünde oluşan çukur görüntünün de en büyük sebebi, sivilcelerini önemsemeyerek iz oluşumuna sebep olacak hareketlerde bulunmasıdır. Özellikle de sivilcelerle oynanması, sivilce izlerinin başlıca sebeplerindendir.

Cilt lekeleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz: Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur? Cilt Lekeleri İçin Maske Ve Bakım Önerileri

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer

Bir çoğumuzun baş belası haline gelen ve ne yaparsak yapalım geçiremediğimiz sivilce izlerinden kurtulma vaktimiz sizce de gelmedi mi?

1- Yoğurt Maskesi

Yoğurt

Sivilce izlerinin tahrişlerine en iyi gelen yoğurttur.

  • Yoğurdu ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün.
  • 10-15 dakika kadar, cildinizde bekletin.

Etkisini arttırmak için, ezilmiş yulafı 5 damla taze sıkılmış limon suyu ekleyerek karıştırın. Karışımı 15 dakika yüzünüzde bekletin ve yıkayın.

2- Elma Sirkesi Maskesi

elma sirkesi

Sivilce lekelerini giderir ve cildin üzerinde oluşan kararmaların rengini açar.

  • Yarım bardak su ile 2 yemek kaşığı elma sirkesini ve 2 iki yemek kaşığı elma sirkesini birbirine karıştırın.
  • Karışımı pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.
  • 10 dakika bekledikten sonra ılık bir suyla durulayın.

3- Buğday yağı Maskesi

Buğday yağı

Buğday yağının cilde çok fazla yararları bulunmaktadır. Hem sivilce izlerini gidermek konusunda hem de ciltte oluşan lekeleri silmek konusunda oldukça başarılı doğal bir yağdır.

  • Göz çevrenize değdirmeden, buğday yağını tüm yüzünüze sürün.
  • En az yarım saat bekletin ve ardından ılık bir suyla yıkayın.

Buğday yağı ile yapabileceğiniz maske tarifleri: Buğday Yağı Maske Tarifleri [6 Maske Önerisi]

Evet, cildimizde oluşan sivilce izlerini bu şekilde giderebilirsiniz. Özellikle de sivilce izlerinden kalan siyahlanmaların rengini açmak konusunda buğday yağını tercih etmenizde fayda var.

Aydınlatıcı bir krem arıyorsanız, Uraw’ın aydınlatıcı leke kremini kullanmanızı öneririz. İçerisindeki doğal bileşenler, mineral ve vitaminler sayesinde cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur.

Aydınlatıcı leke kremi
                    Sipariş vermek için tıklayınız
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu