Cilt Bakımı

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Mucizevi Faydaları [✔️ Cilde En Etkili 12 Faydası]

Son zamanların en çok aranan konularından biri de “Üzüm çekirdeği yağı nedir?” konusudur. Üzüm çekirdeği yağının mucizevi faydalarını duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Çünkü cildimiz üzerinde çok etkili bir yağdır ve kullanımı da oldukça basittir.

Üzüm Çekirdeği Yağının Mucizevi FaydalarıHayatımızın bizleri sürüklediği yoğun çalışma hayatının ardından oluşan birçok cilt problemiyle karşı karşıya kalıyoruz. Bu sorunların başında da cildimizde oluşan akne, sivilce ve bazı cilt problemlerinin izleri geliyor. İşte tüm bu sorunlarınıza deva olacak bir yağ ile karşınızdayız. Sizlere özel hazırladığımız yazımızda tüm bu sorunlarınızdan kurtulacaksınız.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm çekirdeği yağı nedir

Üzüm çekirdeği yağı; üzümün çekirdeğinin işlenerek, yağının çıkarılmasıdır. Birçok farklı alanda üzümün kendisi kullanılır arta kalan çekirdekleri ise üzüm çekirdeği yağını elde edebilmek için üzümün içerisinden çıkarılır ve çıkarılan çekirdekler işlenerek üzüm çekirdeği yağı elde edilir.

Elde edilen üzüm çekirdeği yağı, cilt bakım ürünlerinde fazlasıyla kullanılmaktadır ve cilde oldukça fazla yararı bulunmaktadır. Cilt üzerinde ki etkilerini ilk kullanımda bile görebilirsiniz.

Özellikle son zamanlarda aranan trend konulardan biri haline gelen üzüm çekirdeği yağı, faydalarını okuyan herkesi şaşırtıyor. Hem saçlarınızda hem de cildinizde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz üzüm çekirdeği yağının faydalarını sizler için derledik, okuduklarınıza hem çok şaşıracak ve hem de inanın bana üzüm çekirdeği yağını almaya gideceksiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı’nın Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı faydaları

Üzüm çekirdeği yağının içerisinde cilde faydalı vitaminler bulunmaktadır. Özellikle cilt problemleriyle savaşan kadınların kullanmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü cilt açısından yararları oldukça başarılıdır. Özellikle de cildinizde matlaşma ve sivilce, sivilce lekeleri gibi problemler yaşıyorsanız kesinlikle üzüm çekirdeği yağını denemelisiniz.

Peki, lafı uzatmadan yararları konusunda konuşmaya geçebiliriz.

1- Akne ve Sivilcenin giderilmesinde etkilidir

Akne ve sivilce problemleri

Eğer cildinizde akne ve sivilce problemleriniz artmış durumaysa üzüm çekirdeği yağı yapısında bulunan iyileştirici özelliğiyle düzenli kullanım sonucunda sivilcelerin giderilmesinde oldukça başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

2- Cildi nemlendirir, nem dengesini korur

Cilt kurulukları

Kuru bir cilde sahipseniz ya da bazı dış etkenlerden dolayı cildiniz kuruyorsa üzüm çekirdeği yağı cildin kaybettiği nem oranını geri kazandırır ve aynı zamanda cildin nem dengesini de korur.

3- Yaraların iyileştirilmesinde kullanılır

Cilt yaraları

Cildinizde oluşan yaraların izlerinden ve oluşan yaraların zor iyileşmesinden dolayı şikayetçiyseniz üzüm çekirdeği yağı ile bu sorundan da kurulmanız mümkündür. Çünkü yapısında bulunan iyileştirme özelliği ile oluşan yaraları iyileştirir ve yaraların oluşturduğu izlerin de giderilmesinde kullanılır.

4- Yanıklar üzerinde oldukça etkilidir

Cilt yanıkları

Hepimiz hayatımızda bir şekilde yanık problemiyle karşı karşıya kalmışızdır. Ya çok sevdiğimiz bir arkadaşımız ya da kendimiz elbet elimizi ya da cildimizin her hangi bir yerini yakmışızdır. Üzüm çekirdeği yağı; oluşan yanıkları iyileştirir ve yanıkların oluşturduğu izleri de giderir.

5- Sivilce izlerinin giderilmesinde kullanılır

Sivilce izleri

Birçok farklı etkenden dolayı cildimizde istenmeyen sivilceler oluşabiliyor. Oluşan sivilceler her ne kadar kendiliğinde geçse de bir zaman sonra cilt üzerinde izler oluşturabiliyor. İşte oluşan sivilce lekelerinin giderilmesinde de üzüm çekirdeği yağını sizlere tavsiye ediyoruz.

6- Yaşlanma belirtilerini azaltır

Yaşlanma belirtileri

Eğer cildinizde kırışmalar ve yaşlanmaya dair izler oluşmaya başladıysa kullanacağınız üzüm çekirdeği yağı ile bu sorununuzdan kurtulmanız da gayet mümkün. Üzüm çekirdeği yağı yapısında bulunan doğal içeriklerle cildi sıkılaştırır ve sarkmasını engeller.

7- Güneş lekelerini giderir

Güneş lekeleri

Hepimiz yaz tatillerinin gelmesini iple çekeriz. Fakat yaz tatillerinin ardından oluşan güneş lekelerinden de şikayet etmek hepimizin hakkıdır. Çünkü oluşan lekeler bazen haddinden fazla büyük olabileceği gibi hoş bir görüntü de oluşturmadığı gayet ortadadır. Fakat üzüm çekirdeği yağı ile bu sorunlarınızdan kurtulmanız artık mümkün. Düzenli bir kullanımın ardından güneş lekelerinizden eser kalmayacak.

8- Ciltte oluşan tahrişleri iyileştirirCilt tahrişleri

Ellerimizi yıkarken bile suyun tahriş edeceği hiç aklınıza gelir miydi? Bazı hassas ciltlerin maalesef ki ellerini yıkamasıyla bile ciltleri tahriş olmaktadır ve çoğu kadın bunun farkında değildir. Ayrıca soğukların ve bazı çevresel faktörlerin de etkisi oldukça fazladır. Ama artık dert edilecek bir şey yok çünkü üzüm çekirdeği yağı, ciltte oluşan tahrişlerinde önüne geçiyor ve cildi rahatlatarak nefes almasına yardımcı oluyor.

9- Cildi sıkılaştırır

Cilt sıkılaştırma

Cildinizde sarkma problemleri ile başınız dertteyse o zaman kesinlikle üzüm çekirdeği yağı kullanmalısınız. Çünkü üzüm çekirdeği yağı, ciltteki sarkmaları engeller ve cildi sıkılaştırır.

10- Cildi güneş ve diğer etkenlere karşı korur

Güneş

Eğer sıklıkla dışarı çıkıyorsanız ve işiniz gereği de güneş altında çalışmak zorunda kalıyorsanız işte çözümü artık üzüm çekirdeği yağında… Üzüm çekirdeği yağı, dış etkenlere karşı cildi korur ve cildin hasar görmesini engeller.

11- Göz çevresinde oluşan koyu halkaları giderir

Göz çevresinde oluşan koyu halkalar

İşte o uykusuz kaldığımız zamanların baş belası koyu göz halkaları… Tüm kadınların en büyük problemlerinden birisi de bu öyle değil mi? Özellikle de çalıştığımız yoğun iş hayatından dolayı maalesef ki yorgunluk sonucunda koyu göz halkalarımız oluşabiliyor ama bunun önüne geçmekte artık mümkün. Ne kadar doğal olursa o kadar etkilidir unutmayın… Üzüm çekirdeği yağı, göz çevremizde oluşan koyu halkaları giderir ve rahatlama hissi vererek tüm yorgunluğunuzu alır.

Hatta cilt sorunlarının etkili çözümleri için bu yazımıza bakabilirsiniz: Cildinize Hak Ettiği Değeri Veren 5 Etkili Cilt Bakım Yöntemleri

Eğer kurtulamadığınız göz çevresi morluklarınız varsa bu ürünümüz tam da size göre…

Göz çevresi kremi
Sipariş vermek için tıklayınız

12- Cilt tonunu eşitler

Cilt tonu

Peki bu ne demek oluyor, hepimizin o sürdüğü fondötenlere artık ihtiyacı yok demek oluyor… Çünkü üzüm çekirdeği yağı, cildin rengini beyazlatır ve cilt tonunuzu eşir bir şekilde dengeler.

Eğer cildinizde renk tonu sorunu yaşıyorsanız doğal içerikli ürünümüze bakmanızı tavsiye ederim. İçeriğinde bulunan doğal ürünler sayesinde cildin renk dengesini ve cildi beyazlamasını sağlıyor ve cilt konusunda oldukça başarılıdır.

Beyazlatıcı krem
Sipariş vermek için tıklayınız

Üzüm çekirdeği’nin cildin yanında saçlara da iyi  geldiğini unutmamak gerek, özellikle de saç problemleri konusunda başınız dertteyse kesinlikle bu konuda da üzüm çekirdeği yağını kullanmanızı tavsiye ediyoruz ve size özel hazırladığımız üzüm çekirdeği yağının saça faydaları ile ilgili yazımızı da şöyle sizlere bırakıyoruz.

Üzüm Çekirdeği Yağı’nın saça faydaları: 

Evet, üzüm çekirdeği yağının cilde faydalarını anlatmış bulunuyoruz peki üzüm çekirdeği yağını nasıl kullanacağız, bu konu hakkında size tavsiyelerimiz neler hep birlikte bakalım.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağı kullanımı

Elbette sizlere birçok tavsiye de bulanacağım fakat öncesinde uyarmak istediğim bir konu var. Eğer cildinizin üzüme alerjisi varsa veya alerjik olduğunuz herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırsanız kesinlikle en yakın bir uzmana başvurmanızı öneriyoruz. Çünkü bazı şeyler ne kadar yararlı olursa olsun bazı kişiler üzerinde aynı etkiyi görmek mümkün değildir. En basitinden sizlere kendimden örnek vermek istiyorum, aloevera bitkisine alerjim var ve inanılmaz derece de faydaları bulunan bir bitki öyle değil mi? Ama işte, ne kullanabiliyorum ne de kokusunun bulunduğu alanlarda durabiliyorum fakat bu demek değil ki başka hiçbir şey bana iyi gelmeyecek aloe vera iyi gelmiyorsa farklı bir bitki cildime iyi geliyor. O yüzden sizleri kendi cildinizi tanımanız konusunda uyarmak istiyorum ve söz aloe veraya gelmişken sizlere özel yazımızı da şuraya ekliyorum.

Aloe Vera hakkında: Sağlıklı Bir Cilt İçin En Etkili 10 Aloe Vera Maskesi

Üzüm Çekirdeği Yağı Kullanım Önerileri

Üzüm çekirdeği kullanım önerileri

  • Hem besin olarak tüketebilirsiniz hem de cildinizde problem yaşadığınız noktaya masaj yaparak sürebilirsiniz. Kullanacağınız üzüm çekirdeği yağı miktarıysa ciltte sorunun büyüklüğüne göre değişmektedir. Buna sizler karar verebilirsiniz.
  • Besin olarak tüketeceğiniz üzüm çekirdeği yağının üzerinde besin olarak tüketilebilir damgasının bulunmasına özen gösteriniz ya da yetkili kişiye sorarak bu konuda bilgi alınız aksi takdirde çok farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Saçlarınıza bakım yapmak istiyorsanız saçlarınızın uçlarına ya da sorun yaşadığınız bçlgeye üzüm çekirdeği yağını uygulayabilirsiniz.
  • Cildinizde yaşadığınız sorunların üzerine direk olarak sürmenizde sakınca olup olmaması yaranın açık bir yara ya da kapalı bir yara olmasına göre değişiklik gösterir. Bu yüzden uzman bir yardım ile bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Üzüm çekirdeği yağının zararları var mıdır?

Elbette bu sorunun cevabı hayırdır. Çünkü yapısı gereği doğaldır ve doğallığı sayesinde de hiçbir zararı bulunmamaktadır. Fakat her besinde olabileceği gibi bazı kişiler üzerinde farklı etkiler bırakabilir, bunun için bir uzmana başvurabilirsiniz.

2- Üzüm çekirdeği yağı yüze sürülür mü?

Üzüm çekirdeği yağını yüzünüzde rahatlıkla kullanabilirsiniz özellikle de gece yatmadan önce serum şeklinde yüzünüze uygulayabilirsiniz. Çünkü üzüm çekirdeği yağı cildin nemlenmesi için oldukça etkilidir bu yüzden cildinize direk olarak kullanmak daha iyi sonuçlar doğurabilir.

3- Üzüm çekirdeği yağı cilde zarar verir mi?

Bilindiği üzere üzüm çekirdeği yağının besin olarak tüketilmesinde hiçbir yan etki görülmemiştir fakat üzüme karşı alerjisi olan insanların kullanmaması özellikle rica edilir. Çünkü üzüme alerjisi olanların kullanmasını maalesef ki yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

4- Üzüm çekirdeği yağı yemeklerde kullanılır mı?

Evet, üzüm çekirdeği yağı yemeklerde, salatalarda ve birçok alanda da besin olarak kullanılabilir. Birçok sos içerisine ya da et yemeklerine de eklenmektedir.

5- Üzüm çekirdeği yağı kolesterolü düşürür mü?

Evet, üzüm çekirdeği yağı kolesterolü düşürür. Yaygın olarak bilinen kötü kolesterolü (LDL) düşürür ve iyi kolesterolü (HDL) yükseltir.

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu