Cilt Bakımı

Varis Oluşumuna İyi Gelen 10 Besin Maddesi 🌿

Varis, deri altında görülen şişmiş ve bükülmüş damarlardır. Varisli damarlar birçok insanda oluşabilmektedir. Belirtileri çok fazla olmayan varisler, hafif ila orta derecede ağrıya, kan pıhtılarına, cilt ülserlerine (yaralara) veya diğer sorunlara neden olabilir.

varis oluşumuna iyi gelen besinler

Varis, toplardamar, kapakçığındaki yetmezlik sonucu oluşur. Kan sürekli geriye kaçar ve bu durum damarlarda basınç artışına şişliğe yol açar. Daha sonra zamanla damarlarda genişleme olur ve kıvrılmalar görülür. Toplardamara bir pıhtı atması sonucunda da ortaya çıkabilen varis kişiyi oldukça zorlar. Belirtileri; bacaklarda mavi veya mor şişlikler, bacaklarda ağrı, uyuşukluk ve kaşınmadır. Varisler; kılcal damar varisleri, retiküler varisleri ve toplardamar varisleri olmak üzere üçe ayrılır.

Kılcal damar varisleri, bu varisler daha çok kılcal damarların çatlaması sebebiyle oluşur. Görüntü olarak örümcek ağına benzer. Gebelik ve hormon ilacı kullanan hanımlarda daha sık rastlanmaktadır. Retiküler Varisler, daha çok diz arkası ve ayak bileklerinde oluşur. Hafif kabarık ve mavi renkte görünürler. Büyük toplardamar varisleri, bacaktaki safen ven denilen toplardamarların yetemezliği sonucu oluşur. Ciltten fazla kabarık ve yeşil renkte görünmektedirler. Varis oluşumuna iyi gelen bazı besinler vardır. Bu bitkiler sayesinde varislerinizi azaltabilir ve kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Uraw Anti-Varis Serumunu detaylı incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız. 

varis serumu
                     Siparis vermek için tıklayınız.

Varis Oluşumuna İyi Gelen Besinler

Ekinezya

Ekinezya

Ekinezya bitkisi, bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinir. Aynı zamanda varisli damarlara oldukça etkili bir çözüm kaynağıdır. İltihabı azaltmak ve varisli damarların oluşturduğu ağrıları dindirmek için oldukça etkilidir. Ekinezya, günümüzün bitkisel tıbbında en çok araştırılmış bitkilerden biridir. Soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azaltır. Bağışıklık sistemine sayısız etkisi vardır; bunların arasında antikor tepkisinin artması, virüslere karşı interferon seviyesinin yükselmesi ve enfeksiyona karşı beyaz kan hücrelerinin uyarılması sayılabilir.

Çoban Püskülü

çoban püskülü

Çoban püskülü çoğunlukla çalı, bazen de 10-15 metre boylarına ulaşan bir ağaç türüdür. Yaprakları sert ve kenarları aralıklı ve keskin dişlidir. Birçok hastalığa şifa olan çoban püskülü bitkisinin meyveleri zehirli olduğundan dolayı kesinlikle yenmemelidir. Sadece yapraklarından kullanmalısınız. Varisin bitkisel tedavisinde en etkili çözüm kaynaklarından biride çoban püskülüdür. İçeriğinde bulunan flavonaid sayesinde toplardamarlar güçlenir ve etrafında oluşacak yangı ve inflamasyonlar azalır. Böylelikle kişinin varisleri büyük ölçüde azalır.

Guggul

martı

Guggul bitkisi, Hindistan, Bangladeş ve Pakistan’ a has çeşitli bitkilerden elde edilen sakız reçinesidir. Guggul birçok hastalığa derman olmuştur. Obezite, artrit ve iltihaplı varislere birebir çözüm kaynağı olmuştur. Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerine sahip olduğundan dolayı, eski tıpta da çeşitli hastalıkları tedavi edebilmek için çokça kullanılmıştır. Oluşan iltihapları varisleri de çok kısa bir sürede iyileştirerek, ağrı ve uyuşukluğunuza da iyi gelmektedir. Guggul takviyeleri, tozları, losyon ve özleri orijinal kaplarında oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Aşırı sıcaktan ve nemden uzak tutmaya özen gösterin.

At Kestanesi

at kestanesi

At kestanesinin içeriğinde kalın yağ, aesculin, saponin, tanen, nişasta, şeker, albüminli maddeler, flovanlar, fitosterin, adenozin, fermentler, cumarin, B1, C, K ve P vitaminleri bulunur. Vücut ağrılarını dindirir. Kasları gevşetir. 1500’lü yıllarda keşfedilerek, alternatif tıpta kullanılmaya başlanmıştır. Doğal ilaç olarak bilinen at kestanesi, göğüs ağrılarına ve varislere çok iyi gelmektedir. Uzman hekimler bu besinin varisler için kesin bir çözüm kaynağı haline geldiğini kanıtlamıştır. Dikenli bir kabuğu olan at kestanesi, çift katmandan oluşur. Kasları gevşeterek, vücutta iltihap oluşmasını engeller. P vitamini doğada çok zor bulunur fakat at kestanesi P vitamini bakımından da oldukça zengindir. P vitamini kolajen dokunun güçlü ve esnek olmasına katkı sağlar, şeker hastalığına bağlı göz sorunları, hemoroit, varis, ülser, diyabetik kanamalar, doğum, adet ve diş eti kanamalarında oldukça olumlu etkiler sağlar. Bu sebepten dolayı varis problemi çekenlerin at kestanesi kullanmaları şiddetle önerilir.

Maydanoz Çayı

maydanoz çayı

Maydanoz içerdiği yüksek demir, folik asit ve C vitamini sayesinde kansızlığı önlemede oldukça etkilidir. Yüksek klorofil miktarı da kanı arttırarak kansızlığa engel olur. Maydanoz, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerden de oldukça zengindir. Bunun yanında sodyumu da içeren maydanoz vücuttaki iltihaplanmanın da önüne geçerek varis oluşumunu engeller. Suyunu çıkararak içeceğiniz ya da demleyerek tüketeceğiniz maydanoz suyu, dolaşım sitemini harekete geçirerek varis oluşumunu engelleyici etki yapıyor. Bunun yanında yine demleyerek hazırladığınız maydanoz çayını bacaklarınızdaki varisli bölgenin üzerine doğrudan sürerek uygulayabilirsiniz.

At Kuyruğu

atkuyruğu

Bir diğer adı kırk kilit otu olan atkuyruğunun, birçok faydası vardır. İltihap oluşumunu büyük ölçüde önleyen at kuyruğu varis oluşumunu ve var olan varisleri iyileştirerek ağrı ve acılarınızı dindirir. Böbrek ve mesane taşları, boğaz ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu, açık yaraların hemen iyileşmesi, vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan ağrılı iltihaplanmalara birebir çözüm kaynağı olan at kuyruğu bitkisi oluşan varislere de oldukça etkili bir besin maddesidir.

Adaçayı

adaçayı

Adaçayı K, A, B3, B9, B6, C ve E vitaminleri içermektedir. Adaçayı bu vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum, çinko, bakır magnezyum ve manganez gibi mineraller de içerir. Protein, lif ve kalori de içeren adaçayı, bu bileşenler sayesinde alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bir bitki haline gelmiştir. Antioksidan özelliğine sahip olan adaçayı, damarlarınıza adeta bir masaj gibi gelecektir ve vücuttaki iltihabı atmanızda yardımcı olacaktır. Adaçayı, damarlarda meydana gelen iltihaplanmaları azaltarak dolaşımı artıran idrar atıcı özelliklere sahiptir. Bir bardak su kaynatın ve üzerine adaçayı yapraklarını ekleyin. Bu karışımı 2 dakika daha kaynatın ve uygun bir sıcaklığa ulaşana kadar bekleyin. Düzenli bir şekilde kullanılırsa varislerinizden çok kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Cilt Lekeleri Nedenleri ve 4 Çözüm Önerisi [ UZMAN ÖNERİSİ İÇERİR]

Cadı Fındığı   

cadı fındığı

Cadı fındığı, birçok çeşidi bulunan Hamamelis adlı bitkinin genel adıdır. İçerdiği bileşenler sayesinde cilt üstü ve deri altı hastalıklarında oldukça etkili bir çözüm kaynağı haline gelmiştir. Cadı fındığı, cildi nemlendirme, sıkılaştırma, onarma ve güçlendirme özelliğine sahiptir. hamamelis, yani cadı fındığı içeren cilt bakım ürünleri; sivilce, akne, siyah nokta ve beyaz nokta oluşumu engellemesinin yanı sıra kırışıklıkları da azaltarak yaşlanmayı geciktirir. Onca faydası bulunan cadı fındığı bitkisi iltihap atma özelliği ile varis oluşumu önler ve var olan varisleriniz ile savaşarak, varislerinizden kurtulmanızda oldukça etkili bir çözüm kaynağı haline gelmiştir.

Elma Sirkesi

elma sirkesi

Adını sıkça duyduğunuz Elma sirkesi birçok hastalığa derman olmuştur. Alternatif tıpta da çokça kullanılan elma sirkesi, cilt ve saç derisindeki iltihaplanmalara karşı etkili önlem sağlamasının yanı sıra, derinizde veya veri altında oluşan iltihaplanmalara da birebir iyi gelmektedir. Varis hastalığı kişilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Bu sebepten dolayı evinizde pratik bir şekilde elma sirkesi kullanarak varislerinize son verebilirsiniz. Bir bez alın ve elma sirkesi ile bezi ıslatın. Varisli olan bölgelerinize ıslatmış olduğunuz bezi sarın ve 30-35 dakika boyunca bekleyiniz. Beklerken ayaklarınızı vücut hizanızdan bira yukarıda tutacak şekilde yatın. Bu pozisyonda 20 dakika kadar bekleyiniz. Varisler için yapılan bu bitkisel doğal yöntemi günde 1 veya 2 kere 5 hafta boyunca düzenli bir şekilde uygulayın. 5 hafta sonrasında varislerinizden kurtulmuş olacaksınız.

Dip Not: Önerilen besin maddelerinin hiçbir yan etkisi yoktur fakat hassasiyeti olan kişilerde bazı alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu sebepten dolayı kesinlikle öncelik olarak bir uzman hekime başvurmanız gerekir.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu