Vücut Bakımı

Parlak Bir Cilde Sahip Olmak İsteyenlere En Etkili 10 Vücut Bakım Önerisi

Vücut bakımı, doğru şekilde yapılmadığında ve periyodik olarak tekrarlanmadığında zamanla matlaşma başlar ve bununla birlikte ciltte matlaşmalar başlar. Bundan da önemlisi, cilt sağlığını yitirmeye başlar ve cilt hastalıkları ortaya çıkar. Vücut temizliğinde ilk uygulanması gereken şey temizlik, günlük duş almak ciltteki kan akışını hızlandırır ve cildin nefes almasını sağlar. Doğru şekilde bakım yapmanın birçok faydası var elbette. Peki, ihmal edilmiş ve matlaşan bir cilt nasıl eski haline döner, vücut bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

10 adımda vücut bakımı

Mevsim geçişlerinde özellikle cilt problemleri kendini daha fazla gösterir. Mesela kış aylarında cilt daha fazla neme ihtiyaç duyar. Havaların soğuk olmasının etkisi ile daha az su tüketildiği için cildin su dengesi de haliyle değişmeye başlar. Başta cildin matlaşması olmak üzere, cildin tahrişlenmesi, kepeklenmesi ve cilt kuruması gibi birçok sorun kendini gösterir. Kış aylarında vücut bakımını doğru şekilde yapmak önemlidir. Özellikle de banyo kalitesinin değişmesi, cildin eski tazeliğine kavuşmasını sağlamakla birlikte kışın soğuk ve cilt için yorucu geçmesinin önüne geçmeye yardımcı olur. Banyo suyuna bazı doğal cilt bakım yağları ilave etmek, cildin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kakao yağı, lavanta yağı, jojoba yağı, gül yağı gibi cilde fayda sağlayan cilt bakım yağları ile kış aylarında cildinize bakım yapabilirsiniz. Peki, bunun dışında vücut bakımı için yapılabilecekler nelerdir?

1- Cildinizi Her Gün Fırçalayın

Cildinizi Her Gün Fırçalayın

Cilt fırçalamak biraz garip gibi gelse de uzmanlar, cildin fırçalanmasının kan dolaşımını hızlandırdığını söylüyor. Düzenli olarak natürel liflerden yapılmış fırça ile vücudu fırçaladığınızda, kan dolaşımı hızlanmaya başlar ve bu da cildinizin daha parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Tabi bunu yaparken sert hareketlerden kaçınmanız ve göğüs ile boyun bölgesinin hassas olduğunu dikkate alarak bu bölgelerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

2- Vücudunuzu Keseleyin

Vücudunuzu Keseleyin

Birçok insan keseleme işini biraz daha arka plana atar ama bu durum, cildin erken sürede yaşlanmasına ve cilt problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Cildin keselenmesi, ölü derinin atılmasını sağlar ve böylelikle kan dolaşımı daha da hızlanmaya başlar. Sonuç olarak bu işlemi rutin haline getirdiğinizde, cildinizde oluşan matlığın kaybolacağını göreceksiniz. Özellikle topuk bölgesi, diz bölgesi ve dirseklerin keselenmesi, vücut açısından birçok yarar içermektedir.

3- Soğuk Duş Alın

Soğuk Duş Alın

Soğuk su ile duş almak biraz itici ya da ürpertici gelebilir. Özellikle de kış aylarında bunu yapmak gerçekten cesaret ister. Ama sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, bunu alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Alışabilmek için direkt olarak soğuk su ile duş almak yerine, dayanabileceğiniz soğuklukta su ile duş alın, yavaş yavaş soğukluğunu arttırmaya başlayın. Ama bunu yaparken de bir sıralamaya göre yapmanız gerekir. Önce ılık su, sonra soğuk su, sonra yine ılık su ile yıkandıktan sonra son olarak tekrar soğuk su ile duşunuzu tamamlayın.

Cildinizi nemlendirin
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

4- Vücudunuzu Nemlendirin

Özellikle kış aylarında cildin su düzeyinin düşmesi cildin kurumasına yani nem dengesini kaybetmesine neden olur. Bu yüzden cildinizin nem dengesini korumanız gerekir. İçeriğinde Meyan kökü, Aloe Vera, Sarı Kantaron, Papatya, Zerdeçal, Epsom Tuzu, Yulaf Tozu, Sandal Ağacı gibi cilde fayda sağlayan Meyan Kremi, bu iş için biçilmiş kaftandır. Sadece cildin nemlenmesini değil aynı zamanda cilt problemlerinin de ortadan kalkmasına yardımcı olan meyan kremi, vücut bakımı için önerebileceğimiz cilt bakım kremlerinden biridir.


Sıkılaştırıcı vücut jeli
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

5- Cildinizi Pürüzsüzleştirin

Banyo yapmak güzeldir elbette. Hem cildin nefes almasını sağlar hem de kişinin kendini daha dinç hissetmesine yardımcı olur. Ama bununla birlikte cildin pürüzsüz görünmesini de sağlamak istersiniz elbette. Bunu yapabilmek için banyodan çıkmadan önce ayak topuklarınızı ve dirseklerinizi ovalayın. Bu, cildinizin pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak içeriğinde cildin sıkılaştırmasını sağlayacak birçok doğal mucizenin yer aldığı sıkılaştırıcı duş jeli de kullanabilirsiniz.


6- Peeling Yapın

Peeling Yapın

Cildinize peeling uygulamanız, cildinizin nefes almasına yardımcı olur ve cildin daha genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Aynı zamanda cildinize özel bir tedavi uyguluyorsanız peeling yapmanız, cildinizin tedavi için hazır hale gelmesine de yardımcı olur. Peeling yaparken cildiniz üzerinde dairesel hafif hareketler yapmanız gerekir. Bu şekilde yaptığınızda cildinizin uyarılması gerçekleşir, gözenekler açılır ve cildinizin nefes alması kolaylaşır. Sonuç olarak cildinizin daha güzel ve parlak görünmesini sağlar.

7- Yoğun Bakım Kremleri Kullanın

Yoğun Bakım Kremleri Kullanın

Kış aylarında cilt bakımına daha bir önem vermek gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kış aylarında cildin doğal nem dengesini kaybetmesi daha kolaydır. Bu yüzden cildinizi bir anlamda şımartmanız gerekir. Bunun için yoğun bakım kremleri kullanabilirsiniz. Cilt bakım yağları ya da yoğun bakım kremleri, cildinizin daha güzel bir yapıya kavuşmasını sağlayarak cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olacaktır.

8- Gereksiz Stresten Uzak Durun

Gereksiz Stresten Uzak Durun

Yukarıda anlattıklarımızı yaparsanız elbette cildinizin daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tek çözüm de bunlardan ibaret değildir. Her hastalığın baş müsebbibi olarak kabul edilen stresten de uzak durmanız gerekir. Stres, birçok hastalığa neden olduğu gibi cilt problemlerine de neden olmaktadır. Bu yüzden gün içinde karşılaştığınız her sorunu kendinize dert etmeyin, gerektiğinde basit yoga hareketleri uygulayarak sakin kalmaya çalışın.

9- Erken Uyuyun

Erken Uyuyun

Uyku düzeninin her sağlık konusu üzerinde etkisi olduğu gibi vücut üzerinde de önemli etkisi bulunmaktadır. Cildiniz, gün içerisinde yorgunluğun birikmesiyle birlikte kendini sarkmaya başlar ve yaşlanma belirtileri de bu noktadan sonra görünmeye başlar. Bu yüzden uyku düzenine son derece dikkat etmeniz gerekir. Saatinde uyumanız, saatinde uyanmanız, cildinizin daha güzel ve genç görünmesine yardımcı olur.

10- Düzenli Yürüyüş Yapın

Düzenli Yürüyüş Yapın

Cildin yürüme ile alakasının olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Ancak koşma ile yürümeyi birbiri ile karıştırmamak gerekir. Cilt, ekstrem işleri sevmez. Yani sıcaktan birden soğuk alana geçmeyi, ihtiyacı yürümek iken koşmayı sevmez. Bu yüzden cildinizin daha genç ve parlak görünmesini istiyorsanız bu konulara dikkat etmeniz gerekir.

Bonus: vücut bakımı yapmadan önce eğer cildinizde bir problem varsa bunun giderilmesi için mutlaka bir uzmana görünün. İnternet sitelerinden gördüğünüz ya da kulağınıza gelen her bilgiye itibar etmeyin, her cilt bakım ürününü kullanmayın. Unutmayın, cilt, vücudun en hassas organıdır ve en çabuk etkilenen bölümdür. Bu yüzden cildinize nasıl muamele ederseniz karşılığını da öyle alırsınız…

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu