Cilt Bakımı

Vücut Çatlakları Neden Oluşur?

Vücut çatlakları, ergenlik dönemlerinden itibaren her insanın az ya da çok etkilendiği bir mesele olmuştur. Genetik faktörlerin etkisi, büyüme hızı, hızlı kilo alıp verme, cilt yapısı, hormonal etkenler ve diğer dış etkenlerden dolayı oluşabilen vücut çatlaklarının tedavisi zaman geçtikçe zorlu bir süreç haline gelmektedir. Vücut çatlaklarının en iyi tedavisinin, çatlaklar oluşmadan önce cildimize iyi bakarak çatlak oluşumunu önlemek olduğunu bilsek de elimizde olmadan oluşan çatlakların sebeplerini bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.

Vücut Çatlakları Neden Oluşur?

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

1-Hamilelik Dönemi

Şüphesiz vücudun en çok değişime uğradığı dönem hamilelik dönemidir. Hormonal değişimlerin neden olduğu psikolojik durum değişiklikleri, yeme bozuklukları, düzensiz alınan kilolar ve cilt tipinde değişimler yine hamilelik döneminde görülen farklılıklardır. Vücut çatlaklarını da vücudun da bütün bu ani değişimlere verdiği tepkiler olarak düşünebiliriz.

Hormonların etkisiyle değişen cilt tipi aşırı kuruyarak cildin gerilmesine ve ince çatlaklar oluşmasına neden olabilir. Yine aynı şekilde düzensiz yeme alışkanlığıyla birlikte aniden alınan kilolar, esnek derinin anlayamayacağı biçimde hızlı olduğu takdirde genişlemek için zamanı olmayan deri çatlayacaktır. Hamilelik döneminde çatlamaları engellemenin tek yolu, düzenli ve temiz içerikli nemlendiriciler kullanmak ve kilo kontrolüne dikkat etmektir. Karın kısmı bebeğin genişlemesiyle birlikte ekstra alınan kilolarla da genişlerse çatlak oluşma riski artacaktır.,

ilginizi çekebilir: Vücut Çatlakları Neden Oluşur, Çatlaklara İyi Gelen 10 Besin Önerisi

2- Aşırı Spor

 

Aşırı Spor

Spor yapan kişiler arasında kilo artış hızı normal insanlara göre çok daha hızlı olmaktadır. Çok daha hızlı kilo alıp çok daha hızlı kilo verebilirler. Bu ani kilo alıp vermelerden oluşan çatlaklar, antrenmanlara devam ettikleri sırada kaldırılan ağırlıklar, yapılan çeşitli egzersizlerle daha da açılabilir. Kullanılan kontrolsüz hormon ilaçları ve ek gıdalar, sporcular için çatlak oluşumlarını artırmaktadır.

Su tüketimine dikkat etmeyen sporcularda çatlak oluşumları daha derin olabilmektedir. Bunları önlemek için su tüketimine büyük önem göstermeleri gerekir. Kontrolsüz hormon takviyelerinden ve bilinçsiz alınan ek gıdalardan sakınmaları gerekir. Sporcu tipi vucüt çatlakları sebebi, cilt altında gerilmeye ve esnemeye yardımcı olan kas dokusunun fazla ve ani hasar görmesinden kaynaklıdır. Kilo alıp verme dönemlerindeki hızı iyi ayarlamaları ve iyi bir nemlendirici kullanmaları da çatlakları önlemek açısından işe yarar bir çözüm olacaktır.

3- Ani Kilo Alıp Verme

Ani Kilo Alıp Verme 

Cilt, belirli bir kapasitesi olan ve farklı durumlara alışmak için zaman isteyen bir yapıdadır. Bir kiloda uzun süre sabitken birden yapılan program değişiklikleriyle birlikte aniden alınan ya da aniden verilen kilolarla birlikte cildin bu duruma alışmak için zamanı olmayacaktır. Ani alınan kilolarla genişlemesi gereken cilt çatlayacaktır. Ani verilen kilolarla daralması gereken cilt büzülecek ve bu da çatlaklara neden olacaktır. Bunu kontrol altında tutmak için ise kilo alıp verme konusunda dengeyi kurabilmek, sağlıklı şekilde kilo alıp vermek ve bunu zamana yaymak gerekir.

ilginizi çekebilir: Egzama Nedir Ve Egzamanın Tedavi Yolları Nelerdir?

4- Cilt Kuruluğu

Cilt Kuruluğu

Cildin elastikiyetini korumak için nem dengesinin kurulması şarttır. Nem miktarı düşen ciltlerde kurumalar ve döküntüler başlayabilir. Kuru cilt yapısına sahip insanlarda vücut çatlaklarının daha sık görülmesinin sebebi, elastikiyetini kaybetmiş, katı bir cilde sahip olmalarıdır. Kuru ciltler, her yönden hassas ve kırılgan yapıdadır. Vücut çatlakları bu tip ciltlerde, en ufak hareketlerde en ufak hava değişimlerinde oluşabilecek bir durumdur. Bunu önlemenin yolu da cildi sürekli nemli tutmak ve su tüketimini artırmakla olacaktır. Her duştan sonra yoğun nemlendiriciler kullanmak cildinizde çatlak oluşumunu en aza indirecektir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

5- Ergenlik Dönemi

Ergenlik Dönemi

Ergenlik döneminin başlangıcından itibaren bu dönem sonlanana kadar büyüme devam etmektedir. Bu dönemin başlangıcında olan büyüme hızı sonuna doğru yavaşlasa da vücut bu dönemde hızlı değişimleri kısa sürede yaşamaktadır. Hormonların hızlı çalıştığı hızlı aktive olduğu ve büyümenin hızlı gerçekleştiği bu dönemde çatlak oluşumları normal karşılanmaktadır.

Bu çatlak oluşumlarında genlerin etkisi olsa da çatlak oluşumu, kişinin öz bakımı ve büyüme hızıyla ilişkilendirilir. Bu dönemdeki çatlaklar, hızlı kilo artışı, boy uzaması gibi nedenlerle birlikte cildin aşırı ve aniden gerilmesiyle birlikte cildin elastikiyetini sağlayan kolajen dokuya hasar vermesinden kaynaklıdır. Bu dönemdeki insanların yapabilecekleri kilo kontrollerini sağlamaya çalışmak, su tüketimlerini büyük ölçüde artırmak ve temiz içerikli nemlendiricileri aksatmadan kullanmak olabilir.

ilginizi çekebilir: Buğday Yağı İle Cilt Problemlerine Son!

6- Mevsime Bağlı Çatlaklar

Mevsime Bağlı Çatlaklar

Yaz aylarında oluşan yoğun sıcaklar, tatil dönemlerimiz, deniz faktörü, güneşlenme diye uzayan bu sebepler çatlak oluşumuna yol açabilir. Yaz aylarında, tatillerde yapılan en büyük hatalardan biri de vücut bakımını ihmal etmektir. Yüzümüz kadar vücudumuz da hassas ve korunması gereken kısımlardandır. Güneşin direkt ışınlarına maruz kalan vücut, tuzlu su ile birlikte çok daha fazla kuruyarak vücut çatlakları görülebilir. Nemsiz kalan vücutta kalıcı cilt kurulukları yaşanabilir. Güneş kremi kullanmamak ciltte lekelenmeler yapabileceği gibi var olan çatlakları daha da derinleştirebilir. Bunlardan korunmak için vücut bakımına ve özellikle güneş kremi kullanmaya özen gösterilmelidir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu