Cilt Bakımı

Vücut Çatlakları Neden Oluşur, Çatlaklara İyi Gelen 10 Besin Önerisi

Vücut çatlakları; düzensiz beslenme, hava kirliliği, hamilelik, yeterli miktarda su alınmaması ve aniden kilo alıp verme gibi faktörlerden dolayı oluşmaktadır.

Vücuttaki çatlakların, zamanla derinleşmesi sonucu oluşan çatlakların, kalıcı hale gelmesi oldukça sorun haline gelmiştir. Etkisini nem kaybederek ve hızla gerilerek daha da belirginleştiren çatlaklar, özellikle hamilelik döneminde daha fazla artarak; göbek, karın ve bacak bölgeleriniz göze batmaya başlayacaktır. Bu sebepten dolayı vücuttaki çatlakları giderebilmek için mutlaka dikkat etmelisiniz ve doğru uygulamalar yapmalısınız.

vücuttaki çatlaklara iyi gelen 10 besin maddesi

Vücuttaki çatlaklar nasıl giderilir sorusunun en doğru cevabı tabii ki de cildin ihtiyaç duyduğu nemin karşılanmasıdır. Özellikle vücutta meydana değişimler; hızlı kilo alıp verme gibi çatlakların çok daha belirgin hale gelmesini ve gözle görünmesini sağlıyor. Kendinize baktığınız zaman çatlaklarınız gözünüze kötü geliyorsa ve çatlakların oluşmasını önceden önlemek istiyorsanız eğer aşağıdaki besin maddelerini doğru ve düzenli bir şekilde kullanmanızda fayda var.

sipariş vermek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Uraw Çatlak Kremi sipariş vermek için tıklayınız.

1- Şeker Peelingi

şeker peelingi

Hem doğal, hem pratik hem de cildi yeniden onaran bir formül olan şeker peelingi çatlak problemlerine birebir iyi gelmektedir. Zamanla kalınlaşan ve ölü cildi arındırmak için en etkili doğal yöntemlerden biri başlı başına şekerdir. Kol, bacak ve karın bölgesinde ki çatlakları, hızlı bir şekilde en aza indirebilir. Ayrıca isteğe bağlı olarak, uygulayacağınız şekerin içerisine çeşitli bitkisel yağlarda katarak kuru ve çatlak cildinizi nemlendirebilirsiniz.

2- Aloe Vera

aloe vera

Söz konusu cilt ise aloe vera listenin en başlarında yer almalıdır. Çok uzun yıllardır cilt problemlerinde kurtarıcı olan aloe vera bitkisi, içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde vücuttaki çatlaklara da birebir iyi gelmektedir.  Aloe vera bitkisinin ister yaprağını, ister jelini kullanarak vücudunuzdaki çatlakları çok kısa bir sürede gözle görülebilecek kadar aza indirmeniz mümkündür. Aloe vera bitkisi çatlaklara iyi geldiği kadar cilt temizliği ve cilt yenilenmesinde de oldukça etkilir. Düzenli bir şekilde kullanıldığında pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmanız mümkün olacaktır.

 

SİPARİŞ VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Uraw Aloe Vera Kremini detaylı incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

Aloe Vera Bitkisinin Saç Üzerindeki Etkileri ve Saç Tipine Göre 3 Etkili Maskesi için tıklayınız.

3- Zeytinyağı

zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Bu kadar faydalı bir besin olan zeytinyağının, tabii ki vücuttaki çatlaklara da etkisi oldukça büyüktür. Pek çok kimyasal içerikli kozmetik ürünün cildinize zarar vereceğini düşünüyorsanız eğer çatlaklar için zeytinyağı ile doğal ve yumuşacık bir yöntem uygulayabilirsiniz. Ayrıca zeytin yağı çatlaklara iyi gelmesinin yanı sıra, çok az miktarda ısıtılıp uygulanırsa vücudunuzda bulunan lekeleri de yok eder ve pürüzsün bir görünüm sunar.

4- Yumurta Akı

yumurta akı

Cilt bakımı hakkında araştırmalar yaptıysanız eğer yumurta akını çokça duymuş olmalısınız. Ciltteki lekelerden, yıpranmışlıklara ve tabii ki çatlaklara çok etkili olumlu sonuçlar veren yumurta akı kişilerin çatlaklarına mutlaka uygulaması geren besin maddeleri arasında yer almaktır. İçeriğinde bulunan aminoasit ve proteinler sayesinde cildi baştan aşağı yenilerek sıkılaştırır. Böylelikle vücudunuzda oluşan çatlaklardan yumurta akı sayesinde kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Eğer cildiniz gerginse yumurta akı uygulamasından sonra tercih ettiğiniz herhangi bir bitkisel yağ ile masaj yaparak cildinize sürebilirsiniz. Çünkü yumurta akı cildi oldukça iyi bir şekilde gerer.

5- Kakao Yağı

kakao yağı

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kakao yağı nemlendirme açısından oldukça büyük rol oynamaktadır. Özellikle yaşlanma karşıtı olan kakao yağı vücudunuzda ki çatlaklara birebir iyi gelmektedir. Cildi derinlemesine nemlendirir ve hatta nemlendirmekle kalmayıp nemlendirirken kan dolaşımınızı da hızlandırarak olumlu etkiler sağlar. Çatlaklar ve çatlak lekelerine hala daha kesin bir çözüm bulamadıysanız kakao yağını mutlaka denemelisiniz. Çatlak ve lekelerinize son vermek istiyorsanız eğer kakao yağını günde 2 defa kullanmanız önerilmektedir. Ayrıca derinizde eskiden kalma sivilce lekeleri ve güneş yanıkları varsa kakao yağı bu lekelere de birebir iyi gelmektedir.

6- Limon Suyu

limon suyu

Limon suyu özellikle sivilce ve akne gibi cilt problemlerinde büyük oranda iyileştirme sağlarken vücuttaki çatlak ve çatlak izlerine de oldukça iyi gelmektedir. İçeriğindeki asit sayesinde cildi yenileme işlevi gören limon suyu, C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bu sebepten dolayı derinin toparlanmasını ve yeniden onarılmasını sağlar. Hızlı ve pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde sizde çatlaklarınızdan kurtulabilir ve o bölgeyi hızlı bir şekilde onarabilirsiniz.

7- Patates Suyu

patates

Patates suyu cildi onarma konusunda diğer tüm besin maddeleri ile tek başına yarışabilir. Cilde birçok faydası olan patates suyunun çatlaklara da iyi geldiği doğrulanmış ve kanıtlanmıştır. Parlak ve pürüzsüz bir cildin sırrı patatestir. Tek başına bile oldukça etkili olan patates suyu, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildin yenilenmesini ve onarılmasını sağlayarak, çatlak ve çatlak izlerinden kurtulmanızda olur. Ayrıca yaşlanmaya karşıt patates suyu, kadınlar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Tercihe göre patatesin ister suyunu, ister direkt olarak kendisini kullanarak cildinizde ki çatlak ve çatlak izlerinden kurtulabilmeniz mümkündür.

8- Vazelin

vazelin

Nemlendiriciler grubunun göz bebeği olan vazelin gerilmiş, kuru ciltleri nemlendirmede oldukça etkilidir. Özellikle, karın ve bacak bölgesindeki çatlamaları hızlı bir şekilde ortadan kaldıran vazelin, vücudun ihtiyaç duyduğu nem oranını da dengelemektedir. Çatlaklarınıza önceden önlem almak istiyorsanız, hamilelik dönemindeyseniz ya da mevcut çatlaklarınıza veda etmek istiyorsanız eğer her gün düzenli bir şekilde çatlak olan bölgelerinizi vazelin ile nemlendirmeniz gerekir. Aksi takdirde, çatlaklarınız için daha çok çaba sarf etmeniz gerekecektir. Bunun için önceden önlem almak sizin için daha iyi olacaktır.

9- Çay Ağacı Yağı

çay ağacı

Son zamanlarda hem kozmetik hem de alternatif tıp alanında sıklıkla tercih edilen çay ağacı yağı, sorunlu bölgeleri baştan aşağı yeniler. Çatlak sorunu yaşadığınız bölgenin daha pürüzsüz, daha canlı ve parlak görünmesini istiyorsanız çay ağacının mucizevi özelliğinden hemen faydalanmalısınız. Aynı zamanda antibiyotik etkisi de gören bu yağ, çatlakları onarmakla kalmayıp vücuda ekstra nem ve esneklik sağlamaktadır. Tek başına bile oldukça etkili olan çay ağacı yağını, haftada 2-3 defa kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca dilerseniz eğer diğer doğal besin yağlarından da takviye yapıp çay ağacı yağını destekleyebilirsiniz. Böylelikle daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

10- Su

su

Her şey bir yana su bir yana. Tüm besin maddelerini kullanıp da su tüketimini yeterli miktarda yapmazsanız eğer cildiniz hızlı bir şekilde kırışır, çatlaklar belirginleşir, sivilce, akne ve siyah nokta oluşumu gün yüzüne çıkar. Vücudun gerilmesinin en büyük nedenidir ihtiyaç duyulan suyun alınmaması. Aynı zamanda stres, hava koşulları, düzensiz beslenme veya sağlık sorunları gibi faktörlerde gerilmeye ve çatlakların oluşmasına yol açar. Bu yüzden su tüketimine oldukça dikkat edilmeli ve günde ortalama 2 litre su alınmalıdır.

Vücut Çatlakları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vücutta oluşan çatlamaların sebebi nedir?

Zamanla oluşan çatlaklar aslında olağan şeylerdir fakat erken yaşta çatlamalar genellikle, hava koşulları, fazla stres, düzensiz beslenme, yeteri kadar su alınmaması gibi birçok sebebi vardır. Özellikle aniden kilo alıp verme gibi durumlarda da sarkmalar ile birlikte çatlamalarda meydana gelebilmektedir.

Vücut çatlamasına ne iyi gelir?

Vücut çatlamasına, şeker peelingi, alo vera, zeytinyağı, yumurta akı, kakao yağı, limon suyu, patates suyu, vazelin, çay ağacı ve su birebir iyi gelmektedir. Bu doğal besin maddelerinden kullanmanız uman doktorlar tarafından önerilmektedir.

Vücut çatlaklarına iyi gelen besin maddeleri zararlı mıdır?

Vücuttaki çatlaklara iyi gelen besinler normal şartlarda zararsız besinlerdir ve rahatlıkla her insan kullanabilir. Fakat alerjik ya da tahriş edici bir durum da söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı mutlaka uzman bir dermatoloji uzmanına gidip onay almanız gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu