Cilt Bakımı

Vücut Peelingi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vücut, dış dünya ile sizin arasındaki en güçlü bariyerdir. Ancak dış etkenler bu bariyeri zayıflatarak güçsüz kılabilir. Vücut peelingi de tam bu noktada oldukça önemlidir. Özellikle de bu etkenler cildin gözeneklerini kapatarak cildin nefes almasını engeller. Bu durum gözeneklerin zamanla genişlemesine ve dış etkenlere karşı daha savunmasız hale gelmesine yol açar. Cilde eski canlılığını kazandırmak içinse etkili bir temizlik şarttır.

Vücut Peelingi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir temizleme rutini olan vücut peelingi; içeriğinde mikro tanecikler bulunan ürünler yardımıyla gerçekleştirilen arındırma işlemi olarak tanımlanabilir. Daha çok yüz bölgesinde tercih edilse de peelingler, genel vücut bakımının en önemli rutinleri arasında yer alır. Tüm vücudun çok daha sağlıklı görünmesini sağlamak amacıyla uygulanan vücut peelingi; toz, kir ve güneşin yaydığı zararlı UV ışınlarının bıraktığı etkileri ortadan kaldırır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Vücut peelingi kapsamında uygulanan işlemlerin temel prensibi, çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranan alanlardaki ölü deriyi uzaklaştırarak yerine alttaki taze derinin gelmesini sağlamaktır. Bu durum ortaya çok daha genç ve canlı bir cildin çıkmasına katkı sağlarken derinin nefes almasını sağlar.

Vücut Peelingi Nedir?

Vücut Peelingi Nedir?

Peeling, cilt yüzeyindeki ölü hücreleri, bir başka deyişle ölü deriyi, cildin dış katmanından temizleme işlemidir. Bu işlem sadece yüze veya tüm vücuda uygulanabilir.

Peki vücut peelingi nasıl kullanılır? Evde hazırlanan peeling karışımı veya hazır olarak satın aldığınız peeling ürünü tüm vücuda dairesel hareketlerle uygulanır. Karışımın bir süre cilt yüzeyinde kalması sağlanır. Ardından ılık bir duş ile cilt temizlenir.

İlginizi çekebilir. Güneş Lekelerinden Korunma Önerileri

Peelingin 3 türü vardır. Bunlar yüzeysel peeling, orta peeling ve derin peeling şeklinde tanımlanır. Orta ve derin peeling bu alanda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Yüzeysel peeling de dikkatli ve doğru şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde ciltte kızarıklık, sivilce gibi sorunlara neden olabilir.

Pelling almadan önce dikkat edilmesi gerekenler;

 1. Doğru yöntemle ve doğru ürünle yapılan peeling cildi derinlemesine temizler. Cildin parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Ancak her peeling ürününün her cilt tipine uygun olmayabileceği konusunda sizi uyarmalıyız.
 2. Kozmetik mağazalarında hazır olarak satılan peeling ürünlerinden satın alacaksanız cilt tipinize uygun ürünleri tercih etmelisiniz.
 3. Eğer çok hassas bir cilt yapınız varsa peeling işlemi size uygun olmayabilir. Bunu anlayabilmek için peelingi öncelikle vücudunuzun küçük bir yerine uygulamanızı, herhangi bir kızarıklık veya başka bir reaksiyon oluşmadıysa tüm vücudunuza uygulamanızı tavsiye ederiz.

Vücut bakım ürünleri arasında sıkça rastlamaya başladığımız; peeling etkili arındırıcı sabunlar, vücut peeling ürünleri sende de merak uyandırıyor mu? Nereden başlayacağını bilmiyor ve bu yüzden bu ürünlere çekimser kalıyorsan endişelenme, doğru yerdesin. Oldukça kolay olan vücut peelingini yapmaya başlamadan önce dikkat etmen gerekenleri senin için araştırdık.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

 1. Peeling uygulaması için öncelikle cilt tipine uygun bir ürün seçerek işe başlamalısın. Yani cildin hassas ise içeriğinde çok büyük taneler olan peelinglerden cildini çizmemek adına uzak durmalısın.
 2. Uygulamaya vücudunun en çok kuruyan bölgelerinden başlayarak yapabilirsin. Bacaklar vücudumuzun en çok kuruyan bölgelerinden olduğu için duş sonrası gözenekler hazır açılmış iken bacaklarına peeling yaparak pürüzsüz bir görünüme sahip olabilirsin.
 3. Peeling yapmadan önce uygulayacağın bölgenin ıslak olmasına dikkat etmelisin. Duş sonraları en uygun zamanlar olduğu için peeling bakımını mutlaka duş sonrasına denk getirmeye çalışmalısın.
 4. Cildin kendini koruma fonksiyonunu bozmamak için peeling uygulamasını haftada en fazla 1-2 kere yapmalısın.
 5. Vücut peelingini banyoda veya duşta yukarı doğru dairesel masaj hareketleri ile uygulayabilirsin.

Vücut Peelingi Ne İşe Yarar?

Vücut Peelingi Ne İşe Yarar?

Peeling ürünlerinin genellikle yalnızca yüze uygulandığı düşünülür. Oysa vücudumuzu saran tüm cilt dokusunun ölü hücrelerden arındırılmaya ve yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle peeling ürünlerinin vücutta kullanılması büyük önem taşır. Peeling faydaları oldukça fazla olan bir arındırıcı üründür. Düzenli ve doğru peeling uygulayarak yenilenmesini ve güçlenmesini desteklediğiniz cildinizin selülit, çatlak, leke ve batık gibi sorunlara karşı daha dayanıklı bir hale gelmesine de yardımcı olmuş olursunuz.

İlginizi çekebilir.  Vücut Çatlakları Neden Oluşur?

Örneğin epilasyon ve ağda gibi istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri, bacaklarda batık oluşumu olasılığını artırır. Bacak peelingi uygulayarak bu bölgede bulunan gözeneklerin ölü hücrelerden ve kir kalıntılarından arınmasını desteklediğiniz takdirde, batık oluşumu ihtimalinin de azalmasına yardımcı olursunuz. Ancak peeling yöntemi cildi normalden daha çok hassaslaştırdığı için, peeling uygulama sıklığı ve şekli de büyük önem taşır.

Vücut Peelingi Nasıl Uygulanır?

 1. Vücut peelingi seçerken, cilt yapınızı göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.
 2. Başka bir deyişle, en iyi peeling ürünü her cilt tipi için farklı bir seçimi işaret eder. Örneğin, kuru ya da hassas bir cilt yapısına sahipseniz, iri tanecikler ve partiküller barındıran ürünler sizin için ideal seçimler olmayabilir.
 3. Vücudunuzun kurumaya ve batık oluşumuna en meyilli bölgeleri, peeling uygulamasına en çok ihtiyaç duyulan kısımlardır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz tüm bölgelerine peeling uygulayabilirsiniz.
 4. Peeling uygulamasını duştan sonra yapmanız, daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Çünkü bu esnada gözenekleriniz çok daha açık olabilir.
 5. Peeling ürünlerini vücudunuza nazik ve dairesel hareketler eşliğinde uygulamalı, daha sonra tüm vücudunuzu partiküllerden tamamen arındırmalısınız.
 6. Peeling uygulamasının sonuna geldiğinizde cildinizi yatıştıran ve güçlendiren bir nemlendirici kullanmalısınız.

Cilt Tiplerine Göre Peeling İşlemi Nasıl Olmalıdır?

Cilt Tiplerine Göre Peeling İşlemi Nasıl Olmalıdır?

Her peelingin her cilt tipine uygun olmadığını belirtmek isteriz. Her cilt tipine uygun olarak ayrı ayrı peeling uygulanmalıdır. Sizler için cilt tipine göre yapılması gereken peelingler nasıl olmalıdır sorusuna cevap bulduk.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Kuru ciltler için peeling

Kuru cilde sahip olan insanlar peeling işlemi yaparken ciltlerine sert yapmamaya ve işlemi abartmamaya dikkat etmeliler. Peeling  sırasında sert davranmak ciltte tahrişe neden olabilir. İçerisine cilt tipinize uygun bitkisel yağları ilave edebilirsiniz. Peeling işlemi sonrası cilt tipinizi mutlaka nemlendirmeyi unutmayın.

Sivilceli cilt tiplerine sahip olanlar

Sivilcenizin sıklığına ve türüne göre reaksiyonları göz önünde bulundurmalısınız. Buna uygun süreleri ayarlayabilirsiniz. Genelde sivilceli tipler için 1 kez yeterli olacaktır.

Karma cilt tipine sahip olanlar

Karma cilt tiplerinde genellikle T bölgelerinde yağlanma mevcut olmaktadır. Bu bölgelere genellikle peeling uygulamanızın bir sakıncası yoktur. Haftada 1 veya 2 kez peeling yapmanız yeterli olacaktır.

Vücut Peelingi Sonrası

Vücut Peelingi Sonrası

Vücut için kendi başınıza uyguladığınız evde peeling işlemleri sonrasında, kişini cilt tipine uygun olarak nemlendirici kullanılması gerekebilmektedir. Peeling sonrası cilt güneşten korunmalı, güneşe çıkmak gerektiğinde ise koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Cildin normalden daha hassas hale geldiği peeling sonrasında, cildin toparlanması ve kendini onarması için zamana ihtiyaç duyulduğundan, kişinin dinlenmesi gerekmektedir.

Açık olan gözeneklerin yeniden dolmaması için ekstra gayret gerekir. Şehir hayatında kalabalık, kirli hava gibi etmenler vücut peelingi etkisini en aza indirebilir. Ayrıca makyaj da gözenekleri dolduracağı için bir süre makyaja ara verilmeli ya da kısıtlanmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu