Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Nedir? Yağlı Cilt Tipine Uygun Etkili 5 Bakım Önerisi

Yağlı cilt, bakımda daha fazla dikkat isteyen ve özveri gerektiren cilt tipidir. Doğru ürünün tercih edilmesi, bakım rutinin doğru şekilde uygulanması, cilt problemlerinin önüne geçmek için ideal çözümdür.

Yağlı Cilt Nedir?

Cildimiz gündelik hayatımızda istemeden de olsa kirli hava ve sigara dumanına maruz kalıyor. Bu kirli havanın cildimize temas etmesi sonucunda cildimiz kirlenmektedir. Bu kirli havanın cildimizle temas etmesi sonucu siyah nokta ve sivilce gibi durumlarla karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Bunun dışında gündelik olarak yaptığımız makyaj ve o makyajın cildimizde saatlerce durup gözeneklerimizi doldurması ve günün sonunda temizlenmeyen o makyaj ya da günlük cilt bakımımızı yapmayıp cildimizi kirli hava kalıntısı ve makyaj kalıntısına maruz bırakmanın sonucunda olan cilt problemleri. Hele ki yağlı bir cilde sahipseniz işiniz daha zor ne yazık ki. Çünkü siyah nokta ve sivilce gibi cilt kusurları yağdan besleniyor. Yağlı ciltlerle başa çıkmak zor gibi görünse de aslında doğru yöntem ve ürünlerle aslında çok kolay.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Yağlı Cilt Nedir?

Yağlı Cilt Nedir

Her ne kadar herkesin kendine has bir cilt tipi olsa da genel anlamda toparlayacak olacak karma, yağlı ve kuru cilt olarak ele almamız mümkün. Yağlı cildin en önemli özelliği ciltte sebum üretiminin çok olmasıdır yani bu da ciltte yağın fazla salgılanıyor olması demek. Bu fazla olarak salgılanan yağ cildin sadece yağdan dolayı parlamasını sağlamakla kalmaz ayrıca aynı zamanda cilt derisini incelttiği için cildi enfeksiyona açık bir hale getirir.

Yağlı Cilt Tipleri İçin Tavsiyeler

Yağlı cilt bakımının diğer cilt tiplerine göre biraz daha meşakkatli olduğu başında da söyledik. Bu yüzden eğer böyle bir cilde sahip iseniz daha fazla özen göstermeniz gerektiğini bir daha tekrar edelim. Uzmanların görüşler, yağlı cilt sahiplerinin fikirlerinden derlediğimiz yağlı cilt tipleri için tavsiyeleri yazımızın bu bölümünde sizlere sunacağız. Haydi, detaya…

İlginizi çekebilir. 5 Etkili Cilt Bakım Yöntemleri

1-Cildinizi İyi Nemlendirin

Cildinizi İyi Nemlendirin

Cildimizin fazla yağ salgılaması sonucu cildimiz doğam yağ dengesini kaybeder ve cildimizde nemlilikte problemler ortaya çıkar. Bu da sivilcelenmeler meydana getirir. Bu yüzden yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin su bazlı hafif nemlendiriciler kullanması gerekir. Ve cildi nemsiz bırakmamalıdır.

2-Makyajınızı Çıkarmadan Uyumayın

Yağlı bir cilde sahip olan kişinin en sıkıntı yaşadığı konu makyaj olabilir. Çünkü eğer makyaj öncesinde cilt iyi temizlenmemiş ise makyaj hoş durmaz ve ciltte parlamaya neden olur. Bir de bu makyajla uyursanız cilt makyajı gözeneklerinize doldurur ve kullanılan ürünlerde yağ içerdiği için cilt daha fazla yağ üreteceği için sivilceler meydana gelir. Yağlı bir cilde sahipseniz mutlaka makyajınızı temizlemelisiniz.

 Editörün seçimi

Product image

sipariş vermek için tıklayın

3-Gözenek Sıkılaştırıcı Ürünler Kullanın

Gözenek Sıkılaştırıcı Ürünler Kullanın

Yağlı cilde sahip olan insanların yaşadığı bir diğer cilt problemi isse gözenek problemidir. Cilt yağlı olduğu için düzenli olarak temizlenmezse kirler, sigara dumanı, makyaj kalıntısı gibi cilde zararı olan bu şeyler gözeneklere dolar. Düzenli olarak temizlenmezse eğer dolan gözenekler zamanla daha fazla kiri toplayarak gözenekleri büyütür. Bunun yağlı ciltli kişilerin gözenek sıkılaştırıcı ürünleri cilt bakım rutinine eklemeleri gerekmektedir.

4-Yağlı Cilt İçin Doğru Tonik Seçimi

Yağlı Cilt İçin Doğru Tonik Seçimi

Yağlı ciltlerin fazla yağı dengelemesi için doğru tonik kullanımı oldukça önemlidir. Cildi temizlerken hep gözeneklerde oluşan kiri hem  de cildin salgıladığı fazla yağı almak için tonik kurtarıcı bir üründür. Yağlı ciltlerin tonik seçimin de dikkat etmesi gereken şey toniğin pudralı ya da matlaştırıcı etkili olmasıdır. Bu sayede ciltten o parlak görüntü gider ve dengelenmiş bir cilt kalır.

İlginizi çekebilir. Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır?

5-Yağlı Cilt İçin Peeling Seçimi

Cildimizde oluşan ölü derileri temizlemek için peeling muhteşem bir üründür. Ölü deriyi cildimizden atmazsak ciltte ciddi şekilde sorunlar meydana gelebilir. Yağlı ciltlilerin bu noktada dikkat etmesi gereken şey ise ciltlerine zarar vermeyecek doğru peeling seçimi yapmalarıdır. Eğer fazla iri taneli peeling seçimi yapılırsa bu gözenekleri daha da büyütebilir ve daha fazla kir dolması için yer açmış olabilirsiniz. Ufak taneleri olan peeling seçimi size daha iyi gelecektir. Uygularken ise cildi yıpratacak şekilde değil aksine nazikçe masaj yaparak dairesel hareketlerle uygulanmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Maske Önerisi

Günün sonunda maske yapmak cildin dinlemesinde önemli rol oynar ve cildimizi uykuya hazırlar ve aynı zamanda yağlı ciltler için doğru bir bakım rutini oluşturur. Ancak maskeleri uygulamadan önce mutlaka cilt bakım uzmanından fikir alarak, maskeler içerisinde yer alan malzemelere karşı cildinizin alerji yapıp yapmayacağını öğrenin.

1-Kil Maskesi

Yağlı ciltler için kil maskesi mucizevi bir üründür. Kullanacağınız kilin doğal kil olmasına önem verdiğiniz taktirde sonuçtan sizde memnun kalacaksınız.

Malzemeler

1 Tatlı Kaşığı Doğal Kil

1 Tatlı Kaşığı Bal

1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri bir kapta macun kıvamına gelene dek eşit dağılacak şekilde karıştırın. Topaklanmamasına önem gösterin.

Uygulanışı

Hazırladığınız karışımı cildinize göz altına gelmeyecek şekilde eşit sürün. Hazırladığınız kil maskesini yüzünüzün her tarafına eşit bir şekilde dağıttığınızdan emin olun. 20 dakika bekledikten sonra durulayın. Ardından cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir. Cilt Tipine Göre Peeling Seçimi ve Kullanımı

2-Domates Püresi Maskesi

Taze domates püresi yağlı ciltler için arındırıcı ve aynı zamanda gözenek sıkılaştırıcı etki gösterir.

Malzemeler

Yarım Domates

Hazırlanışı

Domatesin kabuğunu soyarak domatesi blender yardımı ile püre haline getirin.

Uygulanışı

Elde ettiğimiz püreyi göz altılarına gelmeyecek şekilde yüzünüze eşit olarak sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra durulayın . Sonrasında cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Yağlı Ciltler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yağlı Cilt İçin Ne Kullanılır?

Yağlı cilt için kullanılması gereken ürünlerin öncelikle içerik olan cildi yağlandırmayacak ürünler olması gerekir. Cildi fazla yağdan arınmasına yardımcı olacak ürünlerin seçilmesi gerekmektedir. Yoğurt ve Kil bu anlamda cildinizin yağdan arınmasına yardımcı olacaktır.

Yağlı Ciltler Nasıl Nemlendirilir?

Cildinizi size uygun bir jel temizleyici ile temizleyin. Sonrasında su bazlı ürünlere yönlenmeniz gerekmektedir. Doğal gül suyu ve salatalığı deneyebilirsiniz.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yağlı ciltlilerin yaptığı en büyük hata cildi nemlendirmemeleridir. Cildin sebum dengesini düzenlemek için günde iki kere temiz cildi nemlendirmek gerekmektedir.

Yağlı Ciltler Peeling Yapmalı Mı?

Günlük Cilt bakımı rutininde cildi kirden arındırmak uygun toniği kullanmak ve nemlendirmek önemlidir. Yağlı ciltler için cilt tipine uygun peeling kullanmak önemli ve büyük bir yardımcıdır. Dolmuş gözenekleri temizlemek yağlı ciltler için oldukça önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu