Saç Bakımı

Yavaş Uzayan Ve İşlem Görmüş Saçlara Özel Bakım Önerileri

Yavaş uzayan işlem görmüş saçlar, diğer tüm saç tiplerine göre çok daha yoğun ve dikkatli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Saçlar genellikle çok fazla boyaya ya da diğer kimyasallara maruz kalarak işlemden geçirilir. Bu da saçların keratin dengesini ve saç diplerinde bulunan sebum dengesini bozarak ortaya farklı sorunların çıkmasına neden olur.

Yavaş uzayan işlem görmüş saçlar genellikle takviye besinlere ve yoğun neme ihtiyacı oluşan saçlardır. Dengeli ürünler ve dengeli karışımlarla düzenli olarak bakımları yapılmalıdır. Yıpranan ve zarar görmüş saçların bakımları yapılmadığı takdirde saç kayıpları ve saç derisi problemleri ortaya çıkabilir.

ilginizi çekebilir: Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarda Keratin Ve Sebumun Önemi Nedir?

Saçlarda Keratin Ve Sebumun Önemi Nedir?

Keratin, özellikle yavaş uzayan ve işlem görmüş saçların ihtiyaç duyduğu en önemli maddedir. Saç tellerinin oluşumunda ve saç sağlığında büyük görevi vardır. Keratin, saçların beslenmesine, saç büyümesine ve saçların sağlıklı görünmesine yardımcı olan maddedir.

Sebum ise, saç derisinde bulunan, içeriğinde sağlıklı yağlar ve mineraller olan, saç derisini korumak ve beslemekle görevlendirilen katmandır. Sebum dengesinin bozulmasıyla çok fazla yağ üretimi olabilir. Bu da saçların yağlı gözükmesine ya da zamanından çok daha erken yağlanmasına neden olurken saç kayıpları oluşmaya başlar.

Aynı şekilde sebum dengesi bozulduğunda ve sebum hiç üretilmediği takdirde de saç dipleri tamamen kuruyarak saç kökleri besin alamaz duruma gelir bu da saçların güçsüzleşmesine ve saç köküne tutunamamasına yol açar. Yine bilindik son olarak saç dökülmeleri gerçekleşir. Yavaş uzayan ve işlem görmüş saçların ana nedeni sebum dengesinin bozulmuş olması olabilir.

Yavaş Uzayan İşlem Görmüş Saçların Nedeni Nedir?

İşlem görmüş saçların nedeni, saçların fazla kimyasala maruz kalması ve sürekli boyatılıyor olmasından kaynaklanır. Saçlar için iyi bir şey yapmak amaçlı yapılan pek çok saç bakımı da kimyasal içeriklidir. Adı ne kadar saç bakımı olsa da yavaş uzama problemi bu bakımlardan sonra da görülebilir.

İlkeme maruz kalmış saçlar fazlasıyla yıpranır ve sağlıksız bir görüntü oluşturur. Gerekli bakımlar yapılmadığı takdirde uzun vadede bu tip saçları kurtarmak oldukça zor olabilir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Yavaş Uzayan İşlem Görmüş Saçların Bakımları Nasıl Yapılmalıdır?

Yavaş Uzayan Ve İşlem Görmüş Saçlara Özel Bakım Önerileri

Bu tür saçların bakımlarında ayrıca özen gösterilmelidir. Öncelikle saç tipi belirlenmeli ve saç ihtiyaçları tespit edilmelidir. Sonrasında en uygun ve en temiz içerikli ürünler seçilmelidir. İşlem görmüş saçlar için bir saç bakım rutini oluşturulmalıdır. Bu bakım, saç temizliği aşamasında dahi sürmelidir.

Aksi halde saç temizliğinin düzgün yapılamaması sorunu daha da büyütür ya da yanlış ürün seçimleriyle yapılan saç bakımları, saçları daha sağlıksız hale getirebilir. Yavaş uzayan işlem görmüş saçların bakımında izlenecek adımları şöyle sıralayabiliriz.

  1. Temizlik ve ürün seçimi
  2. Duş esnasında bakım
  3. Duş sonrası saç bakımı
  4. Kurutma ve nemlendirme aşaması

1- Temizlik Ve Ürün Seçimi

Saç temizlik aşaması, saç bakım aşamalarında en önemli noktadır. Kullanılan temizlik ürünleri, ürünlerin yaptığı temizlik oranı ve ürünün çeşitli işlevleri, saçı sonraki bakım aşamasına hazırlar. Olabildiğince doğal ve en az kimyasal içeren ürünler seçilmelidir. Zaten güçsüzleşen ve işlem gören saçlara daha fazla kimyasal aktarımı yapmamak adına doğal içerikli ürünlerden faydalanılmalıdır.

Duş esnasında ılık su kullanılmalıdır. Saçlara sert davranılmamalı, nazikçe ovalanmalı ve saç diplerine tırnakla müdahale etmeyip, masaj yaparak temizlik sağlanmalıdır.

2- Duş Esnasında Bakım

Saç yıkama aşamasında saçlara bakım yapacak nitelikte ürünlerin seçilmesi gerekir. Duşta saç kremi ve duşta saç maskesi gibi ürünler bu konuda size yardımcı olacaktır. Birleştirilmiş içeriklere sahip kremli şampuanlar kullansanız da bu tip saçlarda yetersiz kalacaktır.

Duşta, bakım yapan saç kremlerini ve saç ihtiyacına göre saç maskelerini kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Unutmayın, saçlarınıza en iyi bakımı duşta yapabilirsiniz. Duşta saçlarınıza uygulayacağınız kısa süreli masajlar, saç derisindeki dolaşım hızını arttıracağı için saç uzama hızını arttıracaktır.

ilginizi çekebilir: Saç Uzatma Yöntemleri [Entele Yağının Saça En Etkili 8 Faydası]

3- Duş Sonrası Saç Bakımı

Bu adımda duş sonrası saç serumlarından yardım alabilirsiniz. Saç diplerindeki gözenekler açılmış, temizlenmiş ve rahatlamışken bu gözenekleri besleyerek saç sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Aynı şekilde, duşta da yaptığınız bakımlar dolayısıyla rahatlayan ve esneyen saç telleri, saç serumlarını daha hızlı ve daha rahat emecektir. Duş sonrası yapılan saç serumu bakımı, serumlardan maksimum verim almanızı sağlar.

Saç serumları, yavaş uzayan işlem görmüş saçların bir numaralı yardımcısı olacaktır. Saçlara besin takviyelerini sağlarken, gördüğü işlemlerden dolayı yıpranan saçları onarır.

4- Kurutma Ve Nemlendirme Aşaması

Yavaş uzayan işlem görmüş saçlarda yapılan en büyük hata kurutma aşamasıdır. Bu tip saçlar için kurutma makinesi kesinlikle kullanılmamalıdır. Zaten nem dengesini ve keratin içeriğini kaybetmiş olan saçlar, saç kurutma makinesi nedeniyle nemini daha çok kaybeder.

Duş sonrasında saçlar bir havluya sarılmalı ve fazla suyunun çekilmesi beklenmelidir. Sonrasında saçlar açılarak kendi halinde kurumaya bırakılabilir. Saçlarınızdaki gözle görülür değişimi fark edeceksiniz. Kendi halinde kurumaya bırakma aşamasında kullanabileceğiniz duş sonrası durulanmayan saç nemlendirici kremler, maskeler ya da serumlarla, iyileşme sürecinde saçlarınıza destek olmalısınız. Duş sonrası kullanılan, krem, serum ya da maskeler, saç diplerine masaj yaparak uygulandığı takdirde kısa süre içerisinde saç uzama hızında artış görülür.

ilginizi çekebilir: Saç Derisi Kuruluğu Neden Olur?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu