Saç Bakımı

Yılan Yağının Saça 18 Faydası ve Kullanım Önerileri

Günümüzde oldukça popüler olan yılan yağının saça faydası saymakla bitmez diyebiliriz. Aromatik yağlar insan sağlığı için oldukça faydalıdır diyebiliriz. Birçok aromatik yağ farklı alanlarda kullanılarak vücuda ve saçlara yarar sağlamaktadır. Bu yağlardan bir tanesi de yılan yağıdır. Aslında çok eski zamanlardan beri özellikle saç sağlığı için sıklıkla kullanılan yılan yağı birçok saç ve cilt tedavisi yöntemlerinde de kullanılmaktadır.

Tıp dünyasında yapılan araştırmalar yılan yağının içinde omega 3 yağ asidi, magnezyum, Eikozapentaenoil Asit (EPA), fosfat, A ve D vitaminlerinin yer aldığını ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda hızlı emilim sağladığı için kafa derisi rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Yılan yağı faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Yaraları iyileştirme ve ağrıyı kesme özelliği vardır. Ayrıca yılan yağının, magnezyum, Omega 3, EPA ( Eikozapentaenoil Asit ), fosfat, D ve A vitaminleri bakımından içeriğinin zengin oluşu, tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Yılan yağı, yaralar üzerinde de iyileştirici olarak yardımcıdır. İnsan sağlığı için birçok yararı bulunan ve son yıllarda oldukça popüler hale gelen yılan yağı hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye geldik. Peki, yılan yağı nedir? Yılan yağının saça faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte görelim.

Saç dökülmesine iyi gelen doğal besin önerilerini incelemek için tıklayın.

Yılan Yağı Nedir?

Yılan yağının saça faydaları

İnsanoğlunun alternatif tıbba duyduğu ilginin ürünlerinden biri olan yılan yağı, soğuk presleme yöntemiyle yılandan elde edilen doğal bir yağdır. Eski zamanlarda ağrı ve acı gidermede kullanılan yılan yağının günümüzde saç ve sakal sorunlarını giderme gibi farklı durumlarda da kullanımı tavsiye edilmektedir. Çin’deki su yılanından elde edilen özel asit ve yağlar elde edilemediği için sektörde suistimale de açık bir durumdadır. Yılan yağı özellikleri itibari ile eski Mısır’da gelenek olarak özellikle saç ve sakal sorunlarının tedavisinde kullanılmıştır.

Aynı zamanda, çeşitli cilt hastalıklarında da yaygın olarak kullanıldığı çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir. Yılan yağı, zehirsiz yılanlardan elde edilerek soğuk sıkma işleminden geçirildikten sonra da kullanıma hazır gelir ve uzun süre tazeliğini korur. İşte sizin için derlediğimiz yılan yağının saça faydaları…

Editörün Önerisi

mavi serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Yılan Yağının Saça Faydaları

Yılan yağının saça faydaları

Birçok insan tarafından en fazla şikayet edilen durumlardan birisi de, saç dökülmeleri ve dökülen bu saçların yerlerine yeni saçların çıkmama sorunudur. Bu sorunlara en etkili çözümlerden birisi de yılan yağıdır. Saçın temel maddesinin keratin olmasından ötürü, etkili bir saç bakımı için, saçlarınıza kökten etki edecek çözümlere odaklanmanız gerekmektedir. Yılan yağı, saçları köklerden itibaren güçlendirerek besler ve yeniden çıkmasını sağlar. Bu nedenle yılan yağı, saçlar için oldukça etkili ve doğal bir savaşçıdır diyebiliriz.

Yılan yağının kepeklenme ve saç dökülmeleri sorunlarında kullanılan etkili bir araç olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla fazla saç dökülmesi sorunu olan, dökülen saçların yeniden çıkmasını isteyen ve saçının daha sağlıklı, aynı zamanda hızlı bir biçimde uzamasını isteyen kişiler için yılan yağı en yararlı ve doğal yollardan biridir. Saçların sağlıklı bir görünüme kavuşabilmesi için kalıcı çözümler arıyorsanız yılan yağı tam size göre diyebiliriz. Hem kadınlar hem de erkeklerden tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yılan yağının alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra ün kazanmasının diğer bir sırrı ise saç bakımında faydalı olmasıdır diyebiliriz. Eski Mısır’da yılan yağı, diğer hayvanların yağlarıyla karıştırılmış (aslan, hipopotamus ve timsah yağlarıyla) ve kelliğe çözüm olarak kullanılmıştır. Kelliğe karşı kullanımının arkasında yine EPA asitinin etkisi vardır.

Özellikle saç bakımı için kullanılan yılan yağı çok eski dönemlerden beri kullanılan bir yağ çeşididir. Saç çıkması, saçların dökülmesi, cansız görünmesi gibi sorunlarda sıkça yılan yağından faydalanılmaktadır. Yılan yağının saça faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Saç uzamasına ve saçların bakımlı görünmesine yardım eder.
 2. Saç dökülmelerini önlemek için de kullanılır. Bu etkisi için saç derisine masaj yaparak sürülebilir.
 3. İçeriğindeki omega 3 yağ asitleri sayesinde saç derisini nemlendirir, saç foliküllerinin sağlığını iyileştirir.
 4. Saçların erken beyazlamasını da engeller.
 5. Saçlara parlaklık verir.
 6. Saç kopması durumları için engelleyici özelliktedir.
 7. Sert, kuru saç diplerine sahip olan kişilerin saçlarında elastikiyeti artırır.
 8. Saç üzerinde uzatıcı bir etkiye sahiptir.
 9. Hormon bozukluğu ile alakalı olmadığı takdirde, kellik sorunlarına iyi gelmektedir.
 10. Seyrek olan kaşların sıklaşmasına yardımcı olur.
 11. Kimyasal maddeler sebebi ile zarar görmüş saçların onarılmasını sağlar.
 12. Saçlarda kepek oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir.
 13. Saç diplerini besleyerek, saçların daha parlak, gür ve güçlü bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 14. Yılan yağı zayıflayan ve kırılan saçların hacimli görünmesini sağlayarak, saçların canlı bir görüntüye kavuşmasını sağlar.
 15. Dış etkilere karşı saçları korur ve canlandırır.
 16. Saç diplerinde oluşan zararlı enfeksiyonların oluşumunu engeller.
 17. Saç diplerinde var olan enfeksiyonların yok edilmesine yardımcı olur
 18. Saça sürülen yılan yağı incelen ve yıpranan saçları güçlendirir.

Editörün Önerisi

keratin sütü
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Yılan Yağı Saçlara Nasıl Uygulanır?

Yılan yağının saça faydaları

Yılan yağı, yağlı saçlar için oldukça etkili kullanılan yağlardan bir tanesidir. Kullanımı da oldukça kolay olan bu yağ saçlara sürülerek uygulanır. Yılan yağının temiz saça uygulanması gerekmektedir. Yılan yağı şampuana katılarak da kullanımı mümkün olan yağlardandır. Yılan yağı kullanılacak olan saçlar mutlaka temiz olmalıdır. Az miktarda saça damlatılan yılan yağı 5 dakika kadar saça masaj yapılarak saç diplerine yedirilir.

Saçlara uygulandıktan sonra bir saat kadar bekletilen saçlar ılık su ile yıkanır. Yılan yağının saçın geç uzamasının yanında saçlarda dökülme yıpranma sorunu da varsa saç uçlarına uygulama yapılabilir. Saç diplerine uygulanan yılan yağı bazen gece boyunca da saça bone takılarak bekletilebilir. Yılan yağı uygulaması; 1 ay boyunca her gün yapılması önerilir. Her gün düzenli uygulanması yapılan yılan yağı 1 ay sonunda mutlaka etkisini göstermeye başlayacaktır.

Yılan Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Yılan yağının saça faydaları

Yılan yağı bazı kişilerde alerjik etkiler gösterilebilir. Mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma, kramp, boğazın veya dudakların şişmesi, solunumun zorlanması gibi alerjik etkileri görülürse hemen kullanmayı bırakmanız gerekir.

Bazı kişilerde ise deriye uygulandığında cildin iltihaplanması, ciltte kızarıklık, kaşıntı veya şişme görülebilir. Bu sebeple cildiniz için kullanmadan önce derinize birkaç damla damlatın, birkaç saat içinde olumsuz bir reaksiyon olup olmadığına dikkat edin.

Yılan Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yılan yağı saç çıkarır mı?

Bunların içeriğinde bulunan kimyasallar saça zarar verdiği gibi saçın parlak ve canlı görüntüsünü bozarak hem geç uzamasına neden olur hemde uzun vadede saça zarar verebilir. Yılan yağı saç uzatmak ve dökülen saçların tekrar kısa sürede yerine gelmesi için hem doğal hemde faydaları yağlardan biridir.

Yılan yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Yani, eğer 10 damla yılan yağı kullanacaksanız içerisine 10 damla da diğer yağdan ilave edebilirsiniz. Ardından hazırladığınız bu karışımı parçak uçlarınızla saç diplerinize hafifçe masaj yaparak uygulayın ve 2-3 saat boyunca bu şekilde saçınızda bekletin.

Yılan yağı şampuana katılır mı?

Yılan yağı şampuana katılarak da kullanımı mümkündür. Yılan yağı kullanılacak olan saçlar temiz olmalıdır. Az miktarda saça damlatılan yılan yağı 5 dakika kadar saça masaj yapılarak saç diplerine yedirilir. Saçlara uygulandıktan sonra bir saat kadar bekletilen saçlar yıkanır.

Yılan yağı saç dökülmesine iyi gelir mi?

Yılan yağı, saçları köklerden itibaren güçlendirerek besler ve yeniden çıkmasını sağlar. Bu sebeple yılan yağı, saçlar için oldukça etkili ve doğal bir savaşçıdır denilebilir. Yılan yağının kepeklenme ve saç dökülmeleri sorunlarında kullanılan, etkili bir araç olduğu bilinmektedir.

Yılan yağı kirpiklere iyi gelir mi?

Kirpik bakımı içinde uygun olan yılan yağı ile uzun ve dolgun kirpiklere sahip olmak oldukça mümkündür. Cansız kirpikleri de canlandıracağı için kısa zamanda kirpiklere olan olumlu etkinin hissedilmesi mümkün olacaktır. Yılan yağının uzun süre kirpik köklerine nüfuz etmesi için gece yatarken sürmek faydalı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu