Cilt Bakımı

Yıpranmış Ciltlere Salyangoz Özünün Faydaları ve Kullanım Şekli

Yıpranmış ciltlere, salyangoz özü içeren maskeler ve diğer bakım ürünlerinin faydalarını saymakla bitmiyor. Dillerden dile gelen ve hakkında birçok şey duyduğumuz salyangoz özünün faydaları nelerdir?  Cilt problemlerinden kurtulmak ve hayalindeki cilde sahip olmak, herkesin hayali… Bunu bir gecede başarmak mümkün olmasa da, çok kısa bir sürede salyangoz özlü yüz bakım ürünleri ile sağlamak mümkün.

salyangoz özünün faydaları

Salyangoz özü, mucizevi bakım ürünlerinin arasında kesinlikle ilk sırada yer alıyor. Bu içerikle formüle edilen salyangoz özü, cilt kuruluğu, cilt yağlanması, cilt çatlakları, ciltte sarkmalar, cilt temizleme gibi problemlerin tam anlamıyla kurtarıcısı olmayı başarmıştır. Salyangoz özü yeni keşfedilmiş bir formül değildir. Antik Yunan döneminden beri iyileştirici gücüne sahip olan salyangoz, Kore’nin de en etkili formüller arasında yer alarak tekrar popülerlik kazandı.

Salyangoz Özü Nedir?

Hem cilt hem de sağlık açısından çokça faydalı olan salyangoz özü, son dönemlerde çok sık tüketilmeye başlandı. Özellikle doku tedavilerinde iyileştirme özelliği bulunan salyangoz özü, ayrıca güzelleştirme ve gençleştirme imkânını da sizlere sunuyor.

İlginizi çekebilir: Sipariş vermek için tıklayınız.

İçerdiği etken maddeler birçok kozmetik üretici tarafından kullanılmaktadır. Mesela kolojen, allatoin, hyaluronic asit ve benzeri ürünlerinde de salyangoz özü bulunmaktadır.  Ancak dikkat etmemiz gereken nokta ise, bu ürünlerin sentetik olmamasıdır. Aksi takdirde kullandığınız ürün sentetik olduğundan dolayı olumlu bir etki gösteremez. Kalitesi yüksek ve salyangoz özlü ürünlerde yalnızca salyangoz özü kullanılmaktadır ve oranları %50 ile %90 arasındadır.

Salyangoz Özü İçeren Ürünler Nasıl Kullanılmalıdır?

Özellikle akşam yatmadan önce cildi temizledikten sonra kullanılabilir. Uygulama gerçekleştirildikten sonra masaj yaparak cilde güzelce yedirilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta düzenli ve yeterli miktarda, dozu aşmadan kullanılmasıdır.

salyangoz içeren maddeler nasıl kullanılmalıdır

Sabah uyandıktan sonra salyangoz özü içeren bakım ürününü soğuk su ile yıkanarak temizlenir. Bunu her gün düzenli bir şekilde yaparsanız eğer; uygulamadan önceki ve sonra ki farkı görmeniz mümkün olacaktır. Salyangoz özü kremini düzenli bir şekilde kullanarak; güneş lekesi, sivilce lekeleri, kırışıklık ve çatlaklardan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Salyangoz Özünün Cilde Faydaları

Eğer salyangoz özü içeren bir bakım ürünü kullanmak isterseniz beklentilerinizi yüksek tutabilirsiniz. Ürün kalite ve içeriğine göre birçok faydası olan salyangoz özü, cildinizle ilgili tüm problemlerinizi karşılar. Peki, çokça bahsedilen salyangoz özü içeren bakım ürünlerinin faydaları nelerdir?

1- Sivilce oluşumunu engeller ve onarıcı etkiye sahiptir.

2- Yara izlerinin tedavisine ve hafiflemesine destek olur.

3- Sivilce lekelerinin giderilmesine ve oluşumuna engel olur.

4- Yanık tedavisini ve yanık izlerine birebir gelen salyangoz özü cilt lekelerine iyi gelir.

5- Cildi sıkılaştırır ve elastik bir görünüm sağlanmasında yardımcı olur.

6- Güneş lekelerine karşı yüksek koruma sağlar ve geçmişten kalan güneş yanıklarını iyileştirir.

7- Tıraş ve ağda sonra tahriş olan kaşıntı ve kızarıklıklara birebir iyi gelir.

8-  Cilt çatlakları içinde salyangoz özü kullanımı, cilt sıkılaştırmaya yarar.

9- Göz çevresi, boyun bölgesi ve vücutta sarkan bölgelere uygulanması sonucu da olumlu sonuçlar almanız mümkün olur.

10- Cilt kuruluğuna ve cilt yağlanmasına da iyi gelerek cildin yağ oranını dengede tutabilme özelliğine sahiptir.

Salyangoz Özü Kullanmadan Önce Dikkat!

Salyangoz özü; dünya çapında neredeyse bütün kozmetik üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Saymakla bitmeyen faydalarının yanı sıra bazı yan etkileri de olabiliyor. Bu sebepten dolayı öncelikle dermatolog hekiminize başvurarak alerjik bir durum olup olmadığını belli test ve tetkiklerden sonra kullanmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.Alerjik durumların yanı sıra; kalitesi düşük, nasıl ve nerede elde edildiği, hangi formüllerle işlendiği gibi bazı etkenler sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu sebepten dolayı, kullanacağınız salyangoz özü bakımlarını satın alırken ürünün içeriğine mutlaka bakmalısınız. Sürekli kalitesiz, içeriği belli olmayan kimyasal ürünler kullanmamın sonucunda cilt kanserine kadar giden bazı problemler gün yüzüne çıkabilir.

Hamilelikte Oluşan Çatlaklara Salyangoz Özü Kremi

hamilelikte salyangoz

Hamilelik dönemi boyunca karın bölgesinin gerilmesinden ve alınan kilolar sebebiyle vücutta çatlaklar oluşabiliyor. Fakat salyangoz özlü kremler bu noktada sizlere yardımcı olabiliyor. Yoğun nemlendirme ve iyileştirme özelliği sayesinde oluşan sarkma ve çatlakları tamamen onarma gücüne sahiptir.

Salyangoz Özü Ne İçeriyor

1- Allantoin

2- Kolajen & Elastin

3- Doğal Antibiyotikler

4- Glikolik Asit

Allantoin

Salyangoz özünde bolca bulunan ve allatoin hücre yenilenmesini hızlandırarak cildin onarılmasını kolaylaştırıyor. Antiseptik yapısı ile sivilce oluşumunu ve iltihaplanmalarını minimum seviyeye indiriyor. Cildi yumuşatmak, nemlendirmek ve parlatmak açısında büyük rol oynar. Derinin dış tabakasını düzenli bir şekilde yeniler ve hasar görmüş ciltlerde yüksek oranda iyileştirme sağlar.

Kolajen & Elastin

Kolajen hayvanların et, kemik ve derilerinden elde edilen bir proteindir. Cilt ve bağ dokusunu güçlendirerek vücut bütünlüğünü korumaktadır. Cilde dayanıklılık, esneklik ve canlılık kazandıran kolajen aynı zamanda cildi besleyen bir özelliğe de sahiptir.

Doğal Antibiyotikler

doğal yöntemler

Bal her cilt tipinde rahatlıkla kullanılabilen doğal bir antibiyotiktir. Cildi yumuşattığı gibi parlaklıkta kazandıran bal, aynı zamanda eski zamanlardan beri yara izlerinin iyileşmesinde de büyük rol oynar. Bunun yanı sıra C vitamini tüketmek yaşlanmayı geciktirerek ciltteki kırışıklıkları da önler. Ayrıca su tüketimi cilt kuruluğuna ve sivilce oluşumuna karşın etkili en doğal antibiyotik olarak bilinir.

Glikolik Asit

Yağ, kir, yabancı madde ve ölü hücreleri çözmek için cilt üzerinde çalışır. Aşındırıcı olmayan yapısı ile sert bir ovalamaya gerek kalmadan cildi nazikçe temizler. Ayrıca; olgun, güneş ışınlarından etkilenmiş lekeli bir cildiniz varsa, glikolik asit bu lekelerin ve zedelenmelerin iyileşmesinde yardımcı olacaktır.

Salyangozlar ne ile beslenir?

Salyangozların beslenme dönemi, kış uykusundan uyandıktan sonra Nisan ve Ekim ayları arasındadır. Salyangozların beslenme sıklığı mevsimine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca gerekli olmadıkça salyangozlar her gün beslenmezler. Farklı coğrafi bölgelerde yaşayan, ancak aynı tür salyangozların farklı beslenme şekli olabilir. Salyangozların sevdiği besinler: elma, elma yaprağı, enginar, kayısı, arpa, fasulye, sarmaşık, lahana, salatalık, yonca, pırasa, dut, ısırgan otu, yulaf, şeftali, bezelye, patates, turp, ıspanak, buğday ve domates gibi besinlerdir.

Salyangozlar cilde uygulanır mı?

Salyangoz özü, cilde çok iyi gelir ve hücre yenilenmesinde oldukça etkili bir özelliğe sahip olduğundan dolayı cilde oldukça yararlıdır. Fakat her ürünün alerjik problemleri olduğu gibi salyangoz özününde bazı yan etkileri olabiliyor. Bu sebepten dolayı salyangoz özü kullanmadan önce dermatoloğa başvurmanız gerekir. Belli test ve tetkikler yapıldıktan sonra salyangoz özü içeren ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Salyangoz maskesi nasıl kullanılır?

Salyangoz maskesini genellikle akşam yatmadan önce kullanmanız tavsiye ediliyor. Öncelik olarak cildinizi temizleyip kurulayın. Daha sonra cildinize masaj yaparak dikkatli bir şekilde uygulayın. Fazla sıvı bir yapısı olduğundan dolayı cildinizde iyi bir şekilde uygulayıp, yedirmeniz gerekir. Böylelikle cildiniz salyangoz özlü maskenizi emerek akmasına engel olacaktır. Ciltte kalma süresi maskeden maskeye değişebiliyor fakat önerilen bekleme süresi ortalama 20 dakikadır. Daha sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın. Düzenli ve doğru bir şekilde kullanılan salyangoz özü maskesi sonrası aradaki farkı gözle görebilmeniz mümkün olacaktır.

Salyangoz özü neye iyi gelir?

Salyangoz maskesi; iyileştirme özelliğine sahip olduğundan dolayı, cildinizde hasar görmüş bölgeleri onararak daha canlı ve parlak bir görünüm sağlar. Ayrıca güneş lekelerine, sivilce ve sivilce lekelerine de iyi gelen salyangoz özü içeren ürünler yaşlanmayı önler; kırışıklık ve sarkmaları da engelleyerek hoş bir görünüm sağlamanızda yardımcı olur.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu