Yüz Bakımı

Yüz Temizleme Jeli Nedir, Nasıl Kullanılır? [CİLT TİPİNE GÖRE JEL SEÇİMİ]

Yüz temizleme jeli, cildin alt katmanlarındaki gözeneklerin açılmasını ve cildin nefes alarak daha sağlıklı kalmasını sağlayan önemli cilt bakım ürünlerinden biridir.

Cilt temizliği yaparken hem cildin derinlemesine temizlenmesini sağlamak hem de cilt gözeneklerinin açılarak cildin daha rahat nefes almasını sağlamak için rutin cilt temizliğine ek olarak yüz temizleme jeli ile de temizliği taçlandırmalısınız. Ancak cilt temizleme jeli kullanımı kadar seçimi de önemlidir. Bilmediğiniz, hakkında fikir sahibi olmadığınız ürünlerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Cildinize can suyu niteliğinde olacak, cilt sağlığınızı muhafaza edecek cilt bakım jeli hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımız ile cildinizin daha güzel görünmesini sağlayacaksınız.

Yüz temizleme jeli nedir

Cildinizi ne kadar temizlerseniz temizleyin, üzerindeki tabaka temizlenir ancak cildin alt tabakası, su ile temizlenmesi güçtür. Erken dönemde önlem almamak, zamanla ciltte oluşacak cilt problemlerinin boyutunun büyümesine neden olur. Son dönemlerde popüler bir ürün haline gelen ve hemen her cilt bakım rutininde kullanılan yüz temizleme jeli, cildinizin nefes almasını sağlamakla birlikte, cildinizin daha parlak ve güzel görünmesine de yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Burun Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

Yüz Temizleme Jeli Çeşitleri

Yüz Temizleme Jeli Çeşitleri

Kişisel bakım konusunun en önemli noktalarından olan cilt bakımı konusunda ürün seçimi yaparken bir hayli dikkatli olmanız gerekir. Çünkü cildinize hak ettiği değeri vermediğinizde, cilt problemleri kendini göstermeye başlar ve zamanla bu da sizi rahatsız etmeye başlar. Cilt bakım jeli ya da yüz temizleme jeli olarak da kullanılan jeller, üç farklı formda üretilmektedir. Bunlar;

 1. Köpük temizleyiciler,
 2. Jel temizleyiciler,
 3. Süt temizleyiciler.

Her üç farklı cilt bakım jelinin özellikleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden cilt sorununuzu bilmeden, herhangi bir uzman tavsiyesi olmaksızın jel seçimi yapmamanızı öneririz. Özellikle de sosyal medya sitelerinden ya da kulaktan dolma bilgilerle yüz jeli siparişi vermeyin, bu cildinize faydadan çok zarar verir. Peki, yüz jeli nasıl seçilir?

Yüz Temizleme Jeli Seçimi Nasıl Olmalıdır?

en iyi yüz temizleme jeli

Yüz temizleme jelleri, cildin derinlemesine temizlemesini sağlamada oldukça etkili ürünlerdir. Cildinizin üst katmanını su ile temizlemeniz kolay olsa da gözeneklerin açılması cildin alt katmanı ile ilgili bir durumdur. Bu da tek başına su ile olması mümkün olmayan bir durumdur. Ciltte çıkan sivilce, akne ve leke gibi problemlerin her birinin nedenleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle, herhangi bir jel seçemezsiniz. Eğer cildiniz kuru ya da yağlı ise buna göre ürün seçmelisiniz. Cilt probleminiz doğal süreçlerle oluşan sivilce, akne gibi problemler ise buna göre ürün tercihinde bulunmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: 5 Adımda Gece Cilt Bakım Rutini]

Cildi Temizlemek İçin Hangi Jel Kullanılır?

Cildinizde herhangi bir problem yoksa sadece cildinizin daha rahat nefes almasını sağlamak ve parlak görünümünü kalıcı olmasını sağlamak için kullanmanız gereken jel tipi yıkama jelidir. Düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde cildinize ciddi anlamda bir değişimin görüldüğünü fark edeceksiniz.

Hassas Ciltler için Yüz Temizleme Jeli

Her cilt tipinin yapısı ve ihtiyaçları birbirinden farklı olur. Hassas ciltler için jel seçimi konusunda da dikkatli olmanızda yarar vardır. Hassas ciltler için önerilen cilt bakım jeli, köpük yapıdaki jellerdir. Buna alternatif bir çözüm arayanlar, micellar yüz temizleme sularını da kullanabilirler. Bu sular da hassas ciltler için iyi gelir.

Editörün Ürün Önerisi: Uraw Yüz Temizleme Jeli

Yüz temizleme jeli
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Karma Ciltler İçin Yüz Temizleme Jeli

Karma ciltler, diğer cilt tiplerine göre biraz daha hassasiyet gerektire ciltlerdir. Bu nedenle cilt bakımı yaparken doğru ürünün seçilmesi oldukça önemlidir. Karma ciltler için özel olarak tasarlanan süt tarzı jeller, cildin daha kısa sürede kendini toparlamasına yardımcı olur. Süt içeren jellerin özelliği, cildin yağ dengesini sağlayarak cilt problemlerinin oluşmasının önüne geçmesidir. Özellikle karma cilde sahip olanların, bu yüzden süt bazlı jel seçmeleri daha etkili olacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Yüz Temizleme Jeli

Yağlı ciltlerin bakımı, diğer ciltlere göre daha zordur. Hem bakım yaparken hem de bakım yapmak için ürün seçiminde bulunurken bir hayli dikkatli olmak gerekir. Yağlı ciltler için yüz temizleme jeli seçiminde köpük ve kükürtlü yüz temizleme jeli seçilmelidir. Yağlı ciltler, hassas ve daha fazla dikkat gerektirdiği için özellikle yüz temizleme jeli seçerken köpüklü ve kükürtlü jeller dışında başka bir jel seçilmemelidir.

Yüz Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır?

Yüz Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır?

Yüz temizleme jeli seçimi noktasında tüm ayrıntılara hakim olduysanız, gelelim jellerin ne şekilde ve nasıl kullanılması gerektiğine… Çünkü yüz temizleme jeli kullanımı kolay olsa da bazı noktalara dikkat etmeden kullanmanız durumunda, cildinize istemeden de olsa zarar verebilirsiniz. Peki, cilt temizleme jeli nasıl kullanılır?

 1. Yüzünüzü ılık suyla iyice durulayarak yıkayın.
 2. Daha sonra cilt tipinize uygun jeli avucunuza doldurarak yüzünüze sürün.
 3. Cildinizin her yerine iyice yayıldığından emin olduktan sonra yüzünüzü ılık suyla tekrar yıkayın.

Evde Yüz Temizleme Jeli Nasıl Yapılır?

Evde Yüz Temizleme Jeli Nasıl Yapılır?

Hem maliyetten kurtulmak hem de kendi elinizle hazırlayacağınız için güven içinde evde yüz temizleme jeli yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemelerin birçoğu da evinizde hazır bulabileceğiniz malzemelerdir. Evde yüz temizleme jeli hazırlamak için gerekli malzemeler şunlardır;

 1. 4 yemek kaşığı sıvı sabun,
 2. 4 yemek kaşığı su,
 3. 2 tatlı kaşığı badem yağı,
 4. 2 tatlı kaşığı aloe vera jeli,
 5. 2 yemek kaşığı gleserin,
 6. 8 damla limon yağı.

Hazırlanışı

Sabun dışında kalan diğer malzemeleri önce blendardan geçirin. Daha sonra elinizdeki malzemeleri ilave ederek kıvam alıncaya kadar karıştırın. Daha sonra hazırladığınız yüz yıkama jelini yüzünüzü ılık su ile yıkadıktan sonra yüzünüze uygulayın. Masaj yaparak cildinizin iyice emmesini sağladıktan sonra yeniden yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Editörün Önerisi: Uraw Yüz Temizleme Jeli içeriğindeki Lavanta özü, hyaluronik asit, kayısı çekirdeği yağı, avokado yağı, yaban mersini özleri, karahindiba ile zenginleştirilmiş formülümüz cildinizi nemlendirir, besler, nem ve yağ oranını dengelerken siyah noktaları oluşumunu önlemeye ve temizlemeye yardımcı olur.

Editörün Ürün Önerisi: Uraw Yüz Temizleme Jeli

Yüz temizleme jeli
Sipariş Vermek İçin Tıklayın
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu