Yüz Bakımı

Yüzdeki Kırışıklıkların Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Yüzdeki kırışıklıkların nedenleri arasında yaşın ilerlemesi, genetik faktörler, ultraviyole, hava kirliliği, enfeksiyonlar, sigara kullanmak gibi yaşlanma sürecini hızlandıran faktörler yer alır. Kırışıklıkların oluşmasında yer çekiminin de etkisi görülmektedir. Ancak cildin kırışmasının temel sebebi elastikiyetini kaybetmesidir. Oluşan kırışıklıklar en çok yüz, boyun, eller ve ön kollar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde daha belirgindir.

Erken yaşta veya yaşın ilerlemesi ile oluşan kırışıklıklar insanları mutsuz ve özgüvensiz hale getirebiliyor. Kırışıklıklarınız sizi rahatsız ediyorsa, günümüzde var olan birçok seçenek ile onları onarmak veya daha az görünür hale getirmek mümkün. İlaçlar, cilt yenileme teknikleri, kremler ve dolgu maddeleri gibi birçok tedavi yöntemleri mevcuttur.

Yüzdeki Kırışıklıkların 10 Nedeni ve Çözümleri

yüz kırışıklıkları

İnsan yüzünde, dinamik ve statik olmak üzere 2 tip kırışıklık meydana gelir. Dinamik kırışıklıkların nedeni; cilt altındaki mimik kaslarının hareketleridir. İki kaş arası dikine çizgiler, kaz ayakları ve burun kanatlarından ağız kenarına uzanan kırışıklıkların bir kısmı bu şekilde oluşur. Statik kırışıklar ise; yaşlanma, yer çekimi ve güneş ışınlarının olumsuz etkileri sonucu meydana gelir. Alın çizgileri buna bir örnektir. Göz çevresinde oluşan “kazayağı” denilen çizgiler yaşlanmanın ilk sinyalleridir. Göz çevresi ile başlayan süreci dudak kenarları ve yanaklar izler. Yüzde oluşan kırışıkları en çok etkileyen faktörlere ve çözüm önerilerine göz atalım..

1- Makyajı Silmeden Uyumak

makyaj

Makyaj yapmak artık hayatın bir parçası olmaya başladı. Ancak yorgun, uykusuz veya üşenildiği dönemlerde makyajı silmeden uyumanın birçok zararı vardır. Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır ve cildinizde oluşan sebum tıkalı gözeneklerden çıkamaz. Bu da sivilce oluşumuna, siyah nokta oluşumuna, gözlerde iritasyona ve cildinizin çabuk yaşlanmasına sebep olur. Bu yüzden cildin nem dengesini korumak çok önemlidir.

Makyaj öncesinde yüzünüze nemlendirici krem uygulayın. Cildin nemlendiriciyi emmesini bekleyin ve sonrasında makyaja başlayın. Aynı şekilde makyaj sonrasında da cildinizi mutlaka temizleyin. Tonik yardımı ile gözenekleri sıkılaştırdıktan sonra da nemlendirici uygulayın.

2- Kolajen Üretiminin Yavaşlaması

kolajen

İlerleyen zamanla birlikte belirli yaş aralığından sonra yüzünüzde istenmeyen kırışıklıklar oluşur. Bu doğal bir süreçtir. Çünkü 30’lu yaşlardan sonra vücutta kolajen üretimi, hücre yenilemesi ve yağ üretimi yavaşlamaya başlar. Bu ise gevşek, sarkık bir cilde ve daha belirgin çizgilere aynı zamanda çatlaklara da neden olur. Kolajen üretiminin yavaşlaması ile cildin elastikiyeti azalır ve nem seviyesi düşer.

Kolajen üretimini arttırmak için protein ağırlıklı beslenebilirsiniz. Kemik suyu, tavuk, yumurta akı, balık ve kabuklu deniz ürünleri ve bol c vitamini tüketmelisiniz. Bunun yanı sıra kolajen takviyesi olan medikal ilaçlarda mevcuttur. Doktorunuz önerisi ile ilaç takviyesi de alabilirsiniz. Unutmayın ki ciltte yağ oranı ne kadar fazlaysa cilt o kadar genç, canlı ve sağlıklı olur.

Kolajen üretimini arttırmak için daha detaylı bilgilere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3- Sigara Kullanmak

sigara

Sigara kullanan kişilerde sigara kullanmayan kişilere oranda iki kat daha fazla kırışıklık oluştuğu saptanmıştır. Sürekli ve uzun dönemler sigara kullanmak cildin esnekliği, kalitesini sağlayan elastin lifler üzerinde olumsuz etkiler meydana getirir. Aynı zamanda sigaranın içerdiği maddeler kolajen üretimini yavaşlatır. Bu sonucunda da yaşlanma süreci hızlanır ve cildimizde kırışıklıklar meydana gelir.

Dolayısıyla yaşlı bir cilt istemiyorsanız sigarayı aynı zamanda alkolü de tüketmemelisiniz. Unutmayın ki cildiniz ve sağlığınız alışkanlıklarınızdan daha önemlidir.

4- Yüz Mimiklerini Fazla Kullanmak

mimik

Mimik kasları duygu ve düşünceleri aktarmak için köprü görevi gören yüz kaslarıdır. Ancak bazı mimik hareketlerini çok fazla yapmak yüzünüzde kırışıklıkların oluşmasına sebebiyet verir. Çünkü çok fazla mimik kullanmak demek yüz kaslarının sürekli ve çok çalışması demektir. Çok sık gülümseyen, kaşını çatan, şaşırma ifadelerini sürekli yapan kişilerde kırışıklıklar daha erken oluşmaktadır. Özellikle alın, kaş ortasında ve göz kenarlarında meydana gelmesi ile oldukça rahatsız edici olabilir. Birçok oyuncunun da mimik kaslarını fazla kullanmasından dolayı yüzünün erken yaşlarda kırışmaya başladığını görebilirsiniz.

Fazla mimik yapma alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekmektedir. Mimik hareketlerinizi azaltmanızın bile etkilerini fazlasıyla görebilirsiniz. Ancak mimik hareketlerinden kaynaklı kırışıklıklar için anti age kremler kullanabilirsiniz. Bu sayede kırışıklıkların görünümünü engelleyebilirsiniz.

👉Bu Ürün İlginizi Çekebilir👈

anti age
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

 

5- Güneş Kremi Kullanmamak

güneş

Güneşin yaydığı UVA ve UVB ışınlarına maruz kalan cilt yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ve cilt kanserine kadar gidebilen ciddi problemlere sebep olur. UV ışınına maruz kalmak cildin bağ dokusunu, daha derin cilt katmanında bulunan kollajen ve elastin liflerini parçalar. Dolayısıyla bağ dokusu olmadan cilt gücünü ve esnekliğini kaybeder. Deri daha sonrasında sarkmaya ve kırışmaya başlar.

Yaz kış yani mevsim fark etmeden yüzünüze, ellerinize, boyun ve dekolte bölgenize güneş koruyucu krem sürmelisiniz. En az 30 faktörlü güneş koruyucu kremleri tercih etmelisiniz. Cilt tipinize uygun olan güneş kremini uygularsanız faydasını daha iyi görebilirsiniz.

Cilt tipinizi öğrenmek için linke tıklayarak diğer yazımızı da okuyabilirsiniz.

6- Fazla Şeker Tüketmek

şeker

Cildin daha parlak ve sağlıklı olması için kandaki şeker miktarının sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Şeker bağışıklık sistemini zayıflatırken bakterilere karşı savaşan antikorların üretimini baskılar. Zayıflayan bağışıklık sistemi ciltte sivilce ve lekelere yol açar. Şekerli içecekler ve şekerlemeler de buna dahildir. Bu şeker ve türevleri elastin ve kolajen liflerine zarar vererek kırışıklıklara neden olabilir. Aynı zamanda cildin kurumasına da neden olur.

Kuru kalan cildin sıvı ihtiyacını su ile karşılayabilirsiniz. Cildin nem dengesini korumak için yüzünüzü nemlendirmeyi de unutmayın. Şekerden olabildiğinde uzak kalın. Sadece sağlıklı şekerleri tüketmek en iyi seçenektir.

7- Uyku Pozisyonu

uyku

Birçok kişi farkında değildir ancak yüz üstü uyumak yüz kırışmasının sebeplerinden biridir. Bu pozisyon hem yüzde hem de dekolte bölgesinde belirgin kırışıklıklara yol açar. Uyurken bu pozisyonu koruyamasanız bile en azından uykuya dalarken yüz üstü pozisyonda olmamaya özen gösterin.

Araştırmalar yüz üstü yatma alışkanlığı olmayan kişilerin az kırışıklığa sahip olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla sırt üstü pozisyonunda uyumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

8- Sağlıksız Beslenme

beslenme

Sağlıksız ve kötü beslenme alışkanlığı bütün vücudu olumsuz etkilediği gibi cildinde hızlı yaşlanmasına sebep olur. Tek yönlü beslenme veya uzun süreli bilinçsiz diyetler en büyük etkendir. İhtiyacınız olan tüm vitaminleri vücudunuza almanız gerekir.

Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Şeker ve tuzdan olabildiğinde uzak durmalısınız. Sık sık meyve ve sebze tüketmelisiniz. A,E ve C vitaminlerini sık tercih ederek cilt yaşlanmasını erteleyebilirsiniz. Gıdaların yanı sıra yeterli su miktarını tüketmeye de özen gösterin. Günde en az 8 bardak su için.

9- Stres

stres

Hem insan sağlığı hem de cilt için en önemli etkenlerden biridir. Stres, depresyon ve üzüntünün cildi yaşlandırdığı ve etkilediği kanıtlanmıştır. Stres aynı zamanda saç dökülmesi ve beyazlaması gibi olumsuz etkilere de sebep olur.

Zihinsel huzurunuzu sağlamak için meditasyonlar uygulayabilirsiniz. Doğa yürüyüşlerine ve fiziksel aktivitelere yönelebilirsiniz.  Sizi strese sokan ortam ve kişilerden olabildiğince uzak kalmalısınız. Cildiniz ve sağlığınız için pozitif kalın!

10- Yanlış Cilt Bakımı Uygulamak

cilt bakımı

Cilt bakımı ve temizliği için çok sık kullanılan yöntem yüze buhar banyosu uygulamaktır. Ancak buhar banyosu yüze gereğinden fazla bir ısı sağladığı için cildin asit ve su dengesini bozar. Bu durum da cilt egzamasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra cilde buhar verildikçe gözenekler genişler. Asit ve su dengesi bozulan cildin de yaşlanma süreci hızlanır. Cildin yaşlanmasındaki bir diğer etken ise cildin nem dengesini koruyamamaktır. Bu yüzden cilt tipinize uygun olan nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

Günlük bakım rutinlerini düzenli uygulamaya özen göstermelisiniz. Yüzü temizleme, peeling, tonik ve nemlendirme ile cildin parlaklığını koruyabilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin içerikleri de çok önemlidir. Kullandığınız ürünlerde hyalüronik asit ve C, E, B5 vitaminlerinin yer almasına dikkat edin. Bu sayede cildiniz elastikiyet ve nem dengesini korur. Yüzde ki kırışıklıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bir diğer önemli nokta ise ürünlerin anti age olması yani kırışıklık karşıtı ürünler olmasıdır. Anti age ürünler cildin elastikiyetini koruyarak cildinizde kırışıklık oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Anti age ürünleri masaj aleti yardımıyla kullanırsanız daha etkili sonuçlar alırsınız.

👉Bu Ürün İlginizi Çekebilir👈

hyaluronic acid
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu