Cilt Bakımı

Zeytinyağının Bilinmeyen En Etkili 10 Faydası

Sizler için zeytin yağının en etkili 10 faydasını anlattığımız yazımızda; zeytinyağının cilt üzerinde yenileme özelliğinin yanı sıra, vücudumuza besin olarak aldığımızda metabolizmamıza da ne kadar faydaları olduğunu göreceksiniz.

Zeytinyağının faydaları

Hepimiz yoğun geçen stresli günlerin ardından rahatlamak ve kendimize bakmak isteriz ve bunun için de çeşitli yollara başvururuz. Vitamin alımlarımız, saçlarımıza gösterdiğimiz özen ve cildimizde oluşan birçok probleme karşı etkili sonuçlar arayışına girdiğimiz apaçık ortadadır. Zeytinyağı da hepsine birer çözüm bulmak konusunda oldukça başarılı ve faydalı bir yağdır. Aynı zaman da hepimizin evlerinde bulunmasından ötürü de çok fazla masraf gerektirmeyecek bir üründür.

Peki zeytinyağı nedir? Zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı nasıl kullanılır? Tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Zeytinyağı nedir?

Zeytinyağı nedir

Zeytinyağı; Akdeniz bölgesine aittir ve zeytinin özünden elde edilir. Yapısında bulunan koruyucu maddeler sayesinde birçok hastalığa deva olduğu ortadadır. Özellikle kabızlık gibi ağır bağırsak sorunları yaşıyorsanız, cildinizde kuruluk ve tahriş gibi cilt problemleriyle karşı karşıyaysanız işte çözümü zeytinyağının özündeki yararlı minerallerde gizli…

Zeytinyağının cildimize faydalarına ulaşabilirsiniz: Zeytinyağının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının faydaları nelerdir

Zeytinyağı, tüm yemeklerimizin ve salatalarımızın vazgeçilmezlerindendir. Özellikle de zeytinyağlı sarmalarımız oldukça meşhurdur. Peki, bunca alanda birden fazla çeşitle birlikte kullandığımız zeytinyağının faydaları nelerdir bunlara bakalım.

1- Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklığınızın zayıf olması, maalesef ki tüm hastalıklara yakalanmanızın an meselesi demektir. En basit örneğiyle; soğuk su içmek bile sizleri hasta edebilir ve bu yüzden günlerce yataktan çıkamadığınız zamanlarla da karşılaşabilirsiniz. Anlaşılacağı üzere bu ve bunun gibi sorunların önüne geçmek gerektir bunun içinde besinlerinizin içerisinde zeytinyağını kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

2- Metabolizmayı hızlandırır

Metabolizmayı hızlandırır

Belki de çoğumuzun hareketsiz bir yaşam sürdüğü rahat bir konfor alanında yaşıyoruz. Çok hareketsiz kalmanın ve bazı genetik etkenlerin de olması sebebiyle kabızlık sorunlarıyla sıkça karşılaşabiliyoruz. Zeytinyağını gece yatmadan önce ya da sabah aç karnına bir yemek kaşığı miktarınca içmek, metabolizma hızınızı fazlasıyla arttıracaktır.

3- Karaciğeri temizler

Karaciğeri temizler

Bildiğiniz üzere karaciğer tüm vücudumuzu temizleyen en önemli organımızdır. Haliyle karaciğerimizin de temizlenmeye ihtiyacı vardır işte karaciğerin temizlenmesini sağlayan besinlerin başında da zeytinyağı gelmektedir.

4- Kemikleri güçlendirir

Kemikleri güçlendirir

Zeytinyağının içerisinde kalsiyum oranı fazladır. Kemiklerimizin de kalsiyum ihtiyacı apaçık ortadadır. Çünkü kemik yapılarımızın güçsüz olması, birçok kemik hastalığına davetiye çıkarır. Bunların başlıcası da kemik erimesidir. Bu sebepten zeytinyağını tüketmek kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir.

5- Cildi korur

Cildi korur

Cilt problemleri yaşıyorsanız ve ne yapacağınızı çokta bilemiyorsanız kesinlikle zeytinyağından faydalanmanız gerekiyor demektir. Yapısında cilde faydalı mineraller barındırmasının yanında, cildi olduğundan daha parlak hale getirir. Cildin yenilenmesini hızlandırır ve cildinizdeki kurulukların önüne geçerek nem dengesini cilde geri kazandırır.

6- Saçları güçlendirir

Saçları güçlendirir

Zeytinyağı kullandıkça saçlarınızdaki etkileri sizi bile şaşırtacak! Zeytinyağının saç üzerinde etkisi oldukça fazladır. Saçları yenileyerek canlanmasını sağladığı gibi elektriklenme problemlerinin de önüne geçer. Saçlardaki cansız görüntüyü ve saç uçlarında oluşan kırıkları yok eder. Aynı zamanda saçı besleyerek yeni saç çıkmasına da yardımcı olur. Zeytinyağının bunun gibi saç problemlerinin önüne geçtiği de bir gerçektir. Haftalık olarak uygulayacağınız maske tarifleriyle saçlarınızı eskisinden daha güzel hale getirebilirsiniz.

Zeytinyağının saçlara olan faydalarına bu linkten ulaşabilirsiniz: Zeytinyağının Saça Faydaları 

7- Stresi azaltır

Stresi azaltır

Şaka gibi değil mi! Fakat altını çizerek söylüyorum kesinlikle şaka yapmıyoruz çünkü zeytinyağının dinginleştirici bir özelliği vardır. Gün içerisinde yaşadığınız stresli anlarınızda inanın çok yararını göreceksiniz. Sabah kahvaltılarında, haşlanmış yumurtanızın üzerine bir miktar zeytinyağı dökerek baharatlarla tatlandırabilir ve bu şekilde keyifle tüketebilirsiniz.

8- Yaşlanmayı engeller

Yaşlanmayı engeller

Bu belki de abartı bile gelebilir sizlere ama ne varsa inanın ki doğa da var! Fıtratımız gereği her zaman yenilenmeye açık bir vücudumuz vardır. İnsan yapısı hem günlük hayatında yeni şeyler keşfetmeye bayılır hem de vücudumuz sistemi gereği değişiklik ister… İşte böyle bir hazinenin varisleriyken ihtiyacımız olan tek şey zeytinyağıdır. Zeytinyağı cildi tazelediği gibi vücudu da yeniler bu sayede de yaşlanmaların önüne geçer.

9- Kanser riskini azaltır

Kanser riskini azaltır

Hayatımızda gelişen teknolojilerin oluşturduğu radyasyon, yediğimiz birçok paket yiyecek ve en önemlisi sigara kullanmak maalesef ki kanser riskini arttıran en büyük sorunların başında gelmektedir. Bizlerinde kanser riskini azaltmak için bazı konularda adımlar atması gerekir. Bu adımların başında sizleri zeytinyağı ile tanıştırmak istiyorum. Zeytinyağının en büyük özelliklerinden birinin, vücudu yenileme özelliği olduğunu söylemiştik işte tam olarak bu yüzden kanser riskini azaltmaktadır. Çünkü hücreleri yeniler ve yeni hücrelerin sağlığını korumakta aktif rol oynamaktadır.

10- Safra taşına iyi gelir

Safra taşı

Safra taşı rahatsızlığı yaşıyorsanız zeytinyağını düzenli bir şekilde tüketerek safra taşı rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Fakat, önemle altını çiziyoruz fazla tüketilmesi halinde, safra taşı oluşumuna neden olur. O yüzden fazlası zarardır, diyerek sizleri de uyarmış olalım.

Zeytinyağının Zararları

Zeytinyağının zararları

Elbette zeytinyağının binlerce faydasının olmasının yanında, fazla tüketildiğinde vücudumuza yarardan çok zarar verebiliyor. Peki zeytinyağının zararları nelerdir?

❌ Yağlı bir cilde sahipseniz kesinlikle zeytinyağını cildiniz için kullanmamalısınız. Çünkü nem ihtiyacından çok cildinizi yağdan arındırıcı özelliklere sahip besinlerle beslemeniz gerekmektedir.

❌ Bebekler saf ve doğallığıyla inanılmaz bir cilde sahiptirler. Evet, bebeklerin cildinde zeytinyağının kullanılması maalesef ki ileriki yaşlarda cilt problemlerini beraberinde getirebilir. Bunların başında da egzama gelmektedir.

❌ Zeytinyağının metabolizmayı hızlandırdığını söylemiştik fakat fazla tükeldiği zaman ne yazık ki kilo aldırabilir.

Tabii bu madde belki de kilo alamayan kişilerin işine yarayan bir madde olacaktır. Fakat diyet programı yapıyorsanız ve zayıflamak için zeytinyağını tercih ettiyseniz, yeteri kadar zeytinyağı kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

❌ Eğer zeytinyağını yemeklerinizde kullanacaksanız pişireceğiniz ısı miktarına dikkat etmenizde fayda var. Çünkü zeytinyağı hemen yanabilecek özelliğe sahiptir.

❌ Fazla tüketildiği zaman safra taşı oluşumuna sebep olur.

❌ Alerjisi olan kişilerin kullanmamasını rica ediyoruz.

Her şeyin hayatımızda yeteri kadar olması bizlerin faydasınadır. Aşırıya kaçmak maalesef ki her konuda bizlere zarar verir. Şunu unutmayın ki; bir şeyi ne kadar fazla kullanırsanız kullanın aşırıya kaçmak size faydadan çok zarar getirir.

Zeytinyağının faydalarını sizler için sıraladık, bunca yararı bulunan zeytinyağının yaşadığınız problemlere çözümler getirmesi dileklerimizle, hoşça kalın…

Kemik iliği maskesi
                             Sipariş vermek için tıklayınız
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu