Saç Bakımı

Zeytinyağının Saça Faydaları [Sık Karşılaşılan 6 Saç Sorunu]

Zeytinyağının saça faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız, özellikle saçlarınızda elektriklenme ve kabarmalar söz konusuysa zeytinyağıyla kesin çözümlere ulaşacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Zeytinyağının saça faydaları

Zeytinyağı evlerimizin olmazsa olmaz parçalarından biridir. Özellikle mutfakta yemeklerimizi yaparken sıkça kullandığımız için elimizin altında her daim bulunur. İşte bu yüzden saçlarımız için kullanacağımız zeytinyağı, farklı bir masrafa gerek kalmadan hem doğal hem de etkili bir çözüm sunacaktır.

Maalesef ki hayatın bizi yorduğu kadar saçlarımızı da yıprattığı bir gerçektir. Çalışma hayatımızda saçlarımızı yıpratan birçok etken bulunmaktadır ve bu etkenlerin sonucunda da saçlarımız olduğundan daha fazla dökülmekte ve cansızlaşmaktadır. Özellikle kapalı alanlarda çalışıyorsak, saçlarımızın yeteri kadar hava alamaması ve güneş görememesi de en büyük problemlerin başında gelmektedir. Çünkü saçımızın istediği vitamini alamaması demek, yeteri kadar iyi ve canlı bir görüntü sunamaması demektir.

İlginizi Çekebilir: Avokado Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Peki, o zaman günlük yaşantımızda saçlarımızın yaşadığı sorunlara biraz değinmekte fayda var. Çünkü sorunlarımızı bilirsek çözüme ulaşmamız için yollar aramaya başlarız. O halde saç sorunları nelermiş bir bakalım…

Sık Karşılaşılan 6 Saç Sorunu

Sık karşılaşılan saç problemleriSaçlarımızda oluşan bazı problemlerden dolayı maalesef ki özgüvenimiz etkileniyor ve bir yere gideceğimiz zaman saatlerce ayna karşısında zaman geçirmek zorunda kalıyoruz. Peki tüm insanlığın ve özellikle de kadınların saçlarında oluşan saç problemleri nelerdir?

1- Saçların Kabarması ve Elektriklenmesi

Saçların kabarması ve elektriklenmesi

Belki de en çok saçlarımızın kabarmasından ve elektriklenmesinden şikayet ediyoruz. Saçlarımızda oluşan o kaba görüntü maalesef ki özgüvenimizi bile etkiliyor. Çünkü ister istemez saçlarımızın bakımsız görünmesine sebep oluyor. Özellikle de saçlarımızı açık bırakmak istediğimizde bayağı bir can sıkıcı hal almaya başlıyor.

Saçlarımız Neden Kabarır?

Asıl soru da bu değil mi, saçlarımız neden elektriklenir, neden kabarır…

 1. Saç tellerinden kaynaklı bir problem olabilir. Eğer saçlarınız çok kalınsa ya da çok ince telliyse elektriklenmeler olasıdır.
 2. Saçlarınız çok sıksa saçlarınızın kabarmasında en büyük etken olabilir.
 3. Duş alırken saçlarınızı çok fazla yıpratacak etkenlere maruz bırakmak; kullandığınız şampuan, suyun sıcaklığı ya da sertliği…

Size en büyük önerim, kesinlikle etkili bir şampuan ve saç kremi kullanmanız olacaktır. Saç yapınıza uygun bir şampuan kullanarak elektriklenmelerin önüne geçecek, saç kremi ile de saçlarınıza hem bakım yapmış hem de yumuşacık olmasına yardımcı olmuş olacaksınız.

2- Saçın Cansızlaşması

Saçın cansızlaşması

Her kadın saçlarının ışıl ışıl parlamasını ister ve dahası dokunulduğu zaman yumuşacık hissetmeye bayılırlar. Fakat saçlarımızın cansızlaşmasıyla istediğimiz hiçbir görünümü elde edemeyiz.

 1. Diyet programında eksik vitamin alımı yapıyorsak saçlarımız canlı görünümü yitirecektir.
 2. Güneşin zararlı ışınlarının bulunduğu vakitlerde çok fazla dışarıda kalıyorsak.
 3. Klorlu suların saçı yıpratmasından dolayı…
 4. Aşırı sıcak suyla duş almak ve fön gibi saçımıza sıcak uygulamalar yapmak,
 5. Çeşitli hastalıkla ve hormonal rahatsızlıklardan dolayı saç canlılığını yitirir.

Eğer bunların hepsine dikkat ediyor ve hala saçlarınızda cansızlık problemi yaşıyorsanız uzaman bir yardım almanız gerekiyor olabilir. Bunun için saçlarınızı bir uzaman yardımında toparlamak için ilgili bölüme başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Boyalı Saçlar İçin Maske Tarifi

3- Saç Derisinde Kaşıntı

Saç derisinde kaşıntı

Saçlarınızda birçok bakteri oluşumu olmuş olabilir ve bunlarda saç derinizi kaşındıran sebeplerden biri olabilir.

 1. Mantar oluşumu saç derinizi kaşındıran en büyük sorunlardan biridir. Yeteri kadar bakım yapılmaması sonucunda oluşan mantar, dikkat edilmesi gereken saç derisi kaşıntılarındandır.
 2. Kıl dibi iltihapları; evet saçlarımızda eğer kıl dibi iltihabı varsa bu da kaşıntıların başlıca sebeplerinden olabilir. Öncelikle saç yapısında kırmızı küçük yaralar ya da beyaz sivilceler gibi görünebilir. Saç diplerinde kabuk bağlayarak saç derisinde kaşıntılara sebep olur ve kaşıdıkça da iltihabın artmasına yol açar.
 3. Saç diplerinde oluşan sivilcelerde saç diplerinde kaşıntıya sebep olur.
 4. Kepekten dolayı kaşıntıların oluşması da normaldir.
 5. Saçlarda da aşırı yağlılık ya da kuruluk…
 6. Saçları yıkama sıklığı da kaşıntı sebeplerindendir.
 7. Eğer kullandığınız şampuana alerjiniz varsa ve hala bunu keşfetmediyseniz saçlarınız kaşınıyor olabilir.

Saydığımız sebeplerin yaygın olması her kişinin önlem alması gereken bir problemdir. Belki kanda oluşan iltihaplanma bile bunun bir sebebi olabilir. O yüzden dikkate alınmalı ve önleyebilmek için bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

4- Saç Kepeklenmesi

Saç kepeklenmesi

Saçlarda oluşan kepeklenmeler hem görüntü açısından hem de şaç derimizde oluşan kalıntılar açısından oldukça önemli bir konudur. Saçlarımızda kepek oluşumu maalesef ki yeteri kadar yıkanmaması yüzünden olabilir. Hatta yeteri kadar duş sonrasında durulama işlemi yapmıyorsanız maalesef ki kepek oluşumuna sebebiyet veriyorsunuz demektir.

Elbette her sorun gibi kepeğin de önüne geçilebilir. Saçlarınıza uygun bir şampuan tercih ettiğinizde genellikle ilk aşama için yeterli olacaktır fakat aksatılmaması gereken bir problemdir ve saçlarımızı fazlasıyla ilgilendirir. Çünkü kepek oluşumunun bir sebebi de mantardır ve uygun bir bakım yapılmadığı sürece artarak saç derisini sarmaktadır. Bu yüzden kendi saç yapınıza uygun bir şampuan tercih etmeli ve en yakın uzmana başvurmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Hindistancevizi Yağının Saça Faydaları 

5- Saç Uçlarında Kırılmalar

Saç uçlarında kırılmalar

Saçlarımız birçok sebepten kırılabilir ve bunların başlıcası da kullandığımız düzleştiricilerden kaynaklanmaktadır. Saça bir anda yüksek miktarda uygulanan ısıdan dolayı saç sağlıklı yapısını kaybeder ve saç uçlarında kırılmalar oluşur.

 1. Saçlarınızı düzleştirmek, maşa kullanmak ve fön gibi uygulamalarla saçı yormak bir zaman sonra sağlıklı saçın yapısını bozar ve saç uçlarında kırılmalar oluşur.
 2. Saçlarınızı doğru taradığınızdan emin olmalısınız. Çünkü kullandığımız taraklar bile saçımızın sağlıklı yapısını bozabilmektedir. Bu sebepten dolayı doğal bir tarak tercih etmek en doğrusu olacaktır.
 3. Saçlarınızı taradığınız yön bile saçlarınızın kırılma sebeplerinden olabilir. Buna dikkat etmelisiniz.
 4. Saçlarınızı tararken yıpratmamaya özen gösterin çünkü saç derisini yıpratan her tarama işlemi maalesef ki saçın yapısını bozar.

Saçlarınıza özen gösterdiğiniz zaman tüm sorunlarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Çünkü saçlarımıza önem verdiğimiz zaman aldığımız sonuçlar hem bizi hem de çevremizi fazlasıyla etkileyecektir. Yaptığınız küçücük bir değişim bile insanların gözünde farklı bir izlenim bırakacaktır. O yüzden kendinize ve saçlarınıza önem verin.

6- Saçlarda Kuruluk

Saçlarda kuruluk

Saçlarımızın kuru bir yapıda olması yeteri kadar nemlenememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebepten saçlarımızı kurutan faktörleri bulup iyice nemlendirmek gerekir.

 1. Saçlar da kuruluk belki de genetik bir faktördür bunu bilemeyiz ama saçları nemlendirmek bizim elimizdedir.
 2. Saçlarınızı yıpratan bir şampuan kullanıyor olabilirsiniz ve bu sebepten dolayı saçlarınız kuruyor olabilir.
 3. Eğer saçlarınıza şampuan yerine sabun kullanıyorsanız saçlarınızın kuruma sebebi açıkça ortadadır.

Saçlarınızı yıpratmayacak ve kurutmayacak bir şampuan tercih etmelisiniz. Eğer mümkünse saç maskeleri uygulayarak saçınızı canlandırmalısınız. Saçınıza uygun bir de saç kremi buldunuz mu, işte saçlarınız eskisinden daha iyi hale gelecek…

Editörün Önerisi

                  Sipariş vermek için tıklayınız

Özellikle de bu konuda size zeytinyağını önermek istiyorum. Zeytinyağının saça faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur ve saçlarınızı nemlendirerek istediğiniz doğal ve ışıltılı görünüme kavuşmanız için yardımcı olarak saçları köklerden uçlara kadar yeniler ve toparlar. Peki, bunca mucizevi etkisi olan zeytinyağı hakkında daha fazla bilgi almaya ne dersiniz?

Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağı faydaları

Asla saymakla bitmeyecek bir mucizeden bahsedeceğim sizlere… Çünkü saça inanılmaz faydaları bulunan zeytinyağı, yapısında bulunan doğal iyileştirme gücüyle dipten uca kadar tüm hasarları yok eder ve saçı eskisinden daha iyi hale getirir.

Peki, nedir bu kadar mucizevi olan zeytinyağı?

Zeytinyağı; zeytinden üretilen, yeşile yakın rengi olan sıvı bir yağdır. Yemeklerde, cilt problemlerinde ve saç problemlerinde olmak üzere birçok sağlık sorununda kullanılan bir yağdır.

Zeytinyağı’nın Saça Faydaları

Saça faydaları

Saçlarınızdaki birçok soruna etkili çözümler sunacağından hiç şüpheniz olmasın.

1- Kepeği Yok Eder

Saçlarınızda kepek sorunu yaşıyor ve bir türlü çözümünü bulamıyorsanız o zaman kesinlikle zeytinyağına başvurmalısınız. Çünkü zeytinyağı saçlardaki kepekleri yok ederek saç derisinin toparlanmasına yardımcı olur.

2- Saç Köklerini Güçlendirir

Saçlarınız sürekli olarak dökülüyor ve çektiğiniz zaman hemen kopuyorsa demektir ki saçlarınızın yoğun bir bakıma ve ek bir takviyeye ihtiyacı var. Böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız saçlarınızı zeytinyağı ile toparlayabilirsiniz. Çünkü zeytinyağı saç yapısının kaybettiği mineralleri geri kazandırır ve saç yapısını kökten uca güçlendirir.

3- Saça Parlaklık Kazandırır

Saçların mat görüntüsünden dolayı canını sıkan birçok kadın bulunmaktadır. Hiç merak etmeyin, zeytinyağı saçın matlaşan tüm yapısını eski parlak görüntüsüne ulaştırarak sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olacak en güçlü yağlardan biridir. Saçlarınıza hafta da en az bir kez masaj yapar gibi uygulayarak 1-2 ay bu uygulamaya devam etmelisiniz. Ardından saçlarınızın nasıl toparladığını görün, bu kadar kısa zamanda saçlarınızın toparlanmasına siz bile çok şaşıracaksınız.

4- Saçların Kolay Şekil Almasını Sağlar

Saçlarımız bazen şekil almak konusunda bizi fazlasıyla yorar ve ne yazık ki bir türlü bir kalıba sokamayız. İşte bu imdadımıza da zeytinyağı yetişiyor!

Saçlarımızı yumuşatarak şekil almasına yardımcı olur ve daha kolay taranmasına yardımcı olur. Örmek, bağlamak, salık bırakmak eskisine göre daha kolay hale gelir…

5- Saçların Hızlı Uzamasını Sağlar

Saçlarınız yavaş uzuyorsa zeytinyağı sayesinde daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Yarım çay bardağı kadar bir zeytinyağını saçlarınız da yarım saat bekletmek hem nemlenmesine yardımcı olacak hem de saç diplerinizi besleyecektir. Böylelikle saçlarınızda daha hızlı uzayacaktır.

Saçlarımızda oluşan her problemin elbette bir çözümü var sonuçta hiçbir dert dermansız değildir öyle değil mi? Hayatımızın olmazsa olmazı saçlarımıza yeteri özeni gösterirsek her şeyin daha iyi olacağından hiç şüpheniz olmasın…

Evet, saç sorunlarından bahsettiğim gibi çözümünden de sizlere bahsetmiş bulunuyorum. O zaman saçlarınıza ve kendinize iyi bakmanız dileklerimle… Hoşça kalın.

                  Sipariş vermek için tıklayınız
Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 4.5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu