Vücut Bakımı

Zeytinyağının Vücuda Faydaları Nelerdir? [Vücudumuza 7 Faydası]

Zeytinyağının vücuda faydaları nelerdir diye hepimiz merak edip derin bir araştırmaya girmişizdir elbet. Bizler size bu yazımızda zeytinyağının vücudumuza faydalarını, nasıl kullanmanız gerektiğini ve vücudunuz için bir kullanım önerisinde bulunacağız.

Zeytinyağının Vücuda Faydaları Nelerdir? [Vücudumuza 7 Faydası]

Zeytinyağı yıllardan beri bilinen cilde, saça, vücuda aklınıza gelemeyecek bir çok şeye iyi geldiği konuşulan bir yağ türüdür. Zeytinyağına hemen hepimiz aşınayızdır. Nedeni ise aslında zeytinyağının yenilebilir bir yağ olması ve salatalar özellikle sebze yemeklerinde kullanılmasından kaynaklıdır.

Editörün seçimi

Meyan Kremi

sipariş vermek için tıklayın

Zeytinyağının Vücuda Faydaları Nelerdir? [Vücudumuza 7 Faydası]

Bu mucizevi denebilecek olan yağ sadece mutfakta sınırlı kalmıyor. Egeli kadınların güzelliğinin borçlu oldu bu yağı birde bizim kalemimizden okuyun.

Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağı zeytin ağacının meyvesinden üretilen yeşile yakın rengi olan sıvı yağdır. Yemek yapımında, sağlık uygulamalarında ve endüstriyel üretimde kullanılır. Renginin sarımtırak ya da yeşilimsi olması zeytin ağacının cinsinden kaynaklanan bir durumdur.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı bağışıklığı güçlendirir.

Metabolizmanın daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlayarak kilo verme dönemlerini destekler.

Saç, tırnak ve cilt tedavisinde kullanılır.

Kalbi koruyucu bir yağdır.

Yaşlanma karşıtıdır.

Kanser riskinin oluşmasını engeller.

Safra taşı rahatsızlığına iyi gelir.

Deri sarkması problemi yaşıyorsanız bu yazımıza bakmayı unutmayın. Deri Sarkması Nedenleri ve 5 Etkili Çözüm Önerisi

Zeytinyağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Zeytinyağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Zeytinyağının iyi geldiği hastalıklar bunlardır;

Kolon kanseri

Meme kanseri

Kalp hastalıkları

Kolesterol

Diyabet

Safra taşı

Sindirim rahatsızlıkları

Bağışıklık sorunları

Vücut Bakımında Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Vücut Bakımında Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Vücut bakımında zeytinyağı oldukça iyi bir bakım ürünüdür. İçeriğinin doğal olması ve mineral bakımından zengin olmasıyla vücut bakımında rahatça kullanabileceğiniz bir üründür. Kuru bir cilde sahipseniz zeytinyağını doğal nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Editörün seçimi

Sıkılaştırıcı Duş Jeli

sipariş vermek için tıklayın

Vücut Bakımında Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Aynı zamanda vücudumuzda çokça kuruyan topuk, dirsekler, diz kapakları vb. yerlerde de kuruluğu önlemek için kullanılabilir. Saç içinde oldukça faydalı olan bu yağ ile saçlarınızı nemlendirebilir ve besleyici özelliği ile daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.

Vücut Bakımında Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Özelikle duştan sonra zeytinyağı kullanımını vücuttaki bütün kuruluğu alır ve pamuk gibi bir cildi sizlere bırakır.

Editörün seçimi

Beyazlatıcı Krem

sipariş vermek için tıklayın

Tabii zeytinyağı kullanırken dikkatli olmak gerekir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi zeytinyağını fazla kullanmanın da bazı eksi yönleri olabilir. Fazla zeytinyağı cildinizin ve vücudunuzun yağlanmasına ve sivilce problemlerine neden olabilir.

Zeytinyağının Vücudumuza 7 Faydası

Zeytinyağının Vücudumuza 7 Faydası

1- Nemlendirme

1- Nemlendirme

Duş veya banyo yaptıktan sonra cildinizi hafifçe kurulayın. Nemlendirici olarak zeytinyağı kullanın ve biraz nemliyken cildinize masaj yapın. Alternatif olarak, sabahları nemlendirilmiş ve esnek bir cildin tadını çıkarmak için yatmadan önce yüzünüze, ellerinize ve bacaklarınıza zeytinyağı sürün.

2- Yaşlanmayı Yavaşlatma

2- Yaşlanmayı Yavaşlatma

Zeytinyağı yüksek oranda E vitamini içerir ve bu vitamin cildi güneş ışınları, rüzgar gibi dış etkenlerden korur. Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, insan vücudunun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır ve cilde doğal bir parlaklık verir. Saç sağlığı için de çok faydalıdır.

Editörün seçimi

LifeCell Pembe-Yeşil Maske

sipariş vermek için tıklayın

3- Güneş Yanıkları

3- Güneş Yanıkları

Cildiniz yanmışsa, tedavi olarak zeytinyağı kullanın. Bu bileşen şiddetli güneş yanıklarının bile iyileşmesine yardımcı olabilir. Zeytinyağının UV ışınlarının yaklaşık %20’sini önlediği de söylenmektedir. Ayrıca güneş yanığının bir belirtisi olan cilt soyulmasını da önler.

4- Göz Altı Morlukları

4- Göz Altı Morlukları

Göz altında oluşan koyu halkalardan kurtulmak için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, cildinizi parlaklaştırmaya ve koyu lekeleri gidermeye yardımcı olan içeriği ile doğal bir göz çevresi bakım yağıdır. Zeytinyağı ayrıca göz çevresindeki hassas cildi besler ve ince çizgileri yumuşatır. Yavaşça gözünüzün altına biraz zeytinyağı sürün ve yatmadan önce birkaç dakika hafifçe masaj yapın. Ertesi sabah bölgeyi suyla yıkayın. Günde bir kez tekrarlayın.

5- Çatlamış Topuklar

5- Çatlamış Topuklar

Çatlamış topuklar onarılmak için neme ihtiyaç duyar. Güçlü nemlendirme özelliği ile zeytinyağı bu soruna mükemmel bir çözümdür. En iyi sonuçlar için topuklarınızdan önce kurumuş ve çatlamış olan ölü deriyi ponza taşı yardımıyla alın daha sonra zeytinyağı ile nemlendirin ve pamuk içerikli bir çorap giyin.

6- Güçsüz Tırnaklar

6- Güçsüz Tırnaklar

Zeytinyağı, E vitamini içeriği nedeniyle zayıf ve kırılgan tırnaklar için de iyi bir ilaçtır. Nemlendirici özelliği, tırnaklarınızın sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlamak için tırnaklarınızın ve tırnak etlerinizin hasar görmesini engellemeye yardımcı olur.

7- Çatlamış Dudaklar

7- Çatlamış Dudaklar

Zeytinyağı, E vitamini içeriğinden dolayı çatlamış ve kuru dudakların tedavisinde çok etkilidir. Dudaklarınızı pürüzsüz, yumuşak ve esnek hale getirmek için dudak nemlendiricisi olarak da çalışır.  Özellikle kullandığımız rujlar saatler dudağımızda kaldığı için dudakları ekstra kurutmakta. Bunu önlemek için ruj kullanımı öncesinde dudaklara zeytinyağı sürmek dudakların daha nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

Zeytinyağı İçeren Vücut Peeling Önerisi

Zeytinyağı İçeren Vücut Peeling Önerisi

Evet yukarda da bahsettiğimiz gibi zeytinyağının vücudumuza bir çok faydası bulunmakta. Zeytinyağı doğal bir nemlendirici olduğu için içerisine ekleyeceğiniz birkaç ürün ile doğal peelinginizi elde edebilirsiniz.

Vücut Peeling Tarifi

Vücut Peeling Tarifi

Size verecek olduğumuz tarifi kullandığınızda cildini ölü derilerden arınırken diğer peelinglerden farklı olarak aynı zamanda nemlenecek ve pürüzsüz bir hale gelecek. Çok seveceğiniz bu zeytinyağı içeren peeling tarifi denemeyi sakın unutmayın.

Malzemeler

1 su bardağı şeker

6-7 yemek kaşığı zeytinyağı

Kokusunu sevdiğiniz herhangi bir esansiyel yağdan 3-4 damla

1 yemek kaşığı kullandığınız vücut nemlendirici kremi

Hazırlanışı

Şekeri daha sonra kullanacağız kapaklı peeling kavanozuna alın. Daha sonra üzerine nemlendirici kreminizi ekleyin. Daha sonra zeytinyağını ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz karışıma son olarak kokusunu sevdiğiniz esansiyel yağını ekleyin ve son kez karıştırın.

Uygulanışı

Duşta uygulamanız gereken bu peelingi vücudunuza uygularken dikkatli olun. Şeker taneleri vücudunuzdaki ölü derilerin arınmasına yardımcı olur ama eğer çok bastırarak uygularsanız cildiniz zarar görebilir. Masaj yaparak uyguladıktan sonra 2-3 dakika kadar bekleyin ve durulayın. Duştan çıktıktan sonra ise cildinizin ihtiyacına göre nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Zeytinyağı hava, zaman ve ışık gibi faktörlerden etkilenir. Bu yüzden zeytinyağını ışıksız, hava almayan serin yerde muhafaza etmelisiniz. Zeytinyağı buzdolabına konur mu şeklinde merak edilen sorular vardır. Ancak zeytinyağı buzdolabına konmaz.

Zeytinyağı vücuda nasıl uygulanır?

Gece uyumadan önce temizlediğiniz cildinize zeytinyağını direkt olarak sürün. Uyandığınızda cildinizin sağlıklı bir parlaklık ve yumuşaklık kazandığını göreceksiniz. Nemlendirici görevi gören zeytinyağını kullanmak isterseniz, elinize dökün ve ovuşturarak biraz ısıtın. Ardından yüzünüze masaj yaparak uygulayın.

Zeytinyağının cilde nasıl uygulanır?

Nemlendirici görevi gören zeytinyağını kullanmak isterseniz, elinize dökün ve ovuşturarak biraz ısıtın. Ardından yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Eğer çok yağlı bir cildiniz yoksa bunu sabah ve akşam uygulayabilirsiniz. Cildinizde kızarıklık ya da tahriş olan bölgeler var ise zeytinyağından faydalanabilirsiniz.

Zeytinyağı ciltteki lekeleri giderir mi?

Zeytinyağı ciltte meydana gelen lekeler için birebirdir. Bir miktar zeytinyağını elinize alın ve hafifçe ısıttıktan sonra lekelerin üzerine sürün. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra bir bez yardımıyla yüzünüzdeki yağı silin ancak yıkamayın. Yağ tüm gece cildinizde kalsın.

Zeytinyağı cildi güzelleştirir mi?

Zeytinyağında güçlü bir antioksidan olan E Vitamini, cildin dolgun ve nemli kalmasına yardımcı olan yeni cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Günlük, yüzünüze, boynunuza, ellerinize ve bacaklarına az miktarda zeytinyağı sürüp en az 5 dakika boyunca hafifçe masaj yapın. Bunu her gece yatmadan önce yapın.

Zeytinyağı kaşıntıya iyi gelir mi?

Ciltte görülen bazı rahatsızlıklara iyi gelir. Döküntü, kızarıklık ve kaşıntı gibi problemlere zeytinyağı deva olabilir. Zeytinyağı bu gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu